Donderdag N°. 2304. A°. 1807. li) Augustus. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. GtOOJü-OOOt Volharding van LeiJeu (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Kinnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 ra. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u« overige dagen 5 u. 30 m. en 1 n. 45 ra. Van Gouda uaar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Postbuslich.tiugen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 80 ra., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 ra. en 3 u. 35 m. 0.-L Landpost. 9, 16 en 25 W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav G-Arneeatebestuui'. Burgemeester en WeihoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4 Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoer der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van9—1 en van 46 urenvan 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Douderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de HypOth. en het Kadaster van 9—4. Toen in April 1853 de roomsch-katholieke hiërarchie in ons land werd hersteld, zoo lazen wij in de Arnh. Cour. ontstond daartegen een kabaal van protestant- srhe zijde, en wilde men bet volk diets maken, dat wij aan Rome waren verkocht en, na de bisschoppen, de in quisitie en de brandstapels zouden krijgen. Men stelde zich de vreeselijko gevolgen voor van de benoeming van bisschoppen en in sommige kerkeraden, die vooral tegen de organisatie opkwamen, werd het denkbeeld geopperd en toegejuicht, dat de bisschoppen den titel niet zouden voeren van bisschop van Utrecht of van Haarlem, maar te Utrecht en te Haarlem. Een paar jaar te voren, toen de hiërarchie in Engeland was ingevoerdwas hetzelfde denkbeeld ontstaan en daaraan was gevolg gegeven door eene wet, waarbij den bisschoppen het voeren van hun ritel verboden was. Thans, 16 jaar later, komt men in I Engeland op die wet terug en erkent daardoor dat de protestantsche beweging in 1851 slechts het uitvloeisel was van een volkswaan van den dag, evenals de April beweging ten onzent. De bisschoppen hebben nu volkomen vrijheid gekregen om den titel te voeren dien de paus hun schenkt; men is overtuigd, dat dit hun invloed niet vermeerdert. De publieke opinie heeft in Nederland reeds lang dezelfde uitspraak gedaan; ook hier heeft men inge- zien, dat men in 1853 toegaf aan ongegronde vrees en ge- loofshaat, en zoo men op de wet van 1853 niet terugkomt, dan is het, omdat deze te onschuldig is: de wet van apai- sement was even onbeduidend als de April-beweging on- 1 gegrond was. Aan ingebeelde zieken geeft men denkbeel- geneesmiddelen. Men leest in de Friesche Courant: //Niet weinig opspraak verwekt de historie met het schip s-Gravenhage", kapitein Bok, dat met troepen uit bet vaderland vertrokken, genoodzaakt geweest is in Zuid- Amerika, te Rio Janeiro, binnen te loopen. Volgens het getuigenis der passagiers was alles aan boord slecht, de zorg voor de bagage, het eten. de oppassing der zieken, alles was min. Onder de liberale niinisterién bestond de nuttige voorzorg, om geen schip het leven van 's land krijgslieden ter transporteering toe te vertrouwen, of het moest eene reis naar Indië ge maakt en elders getoond hebben, dat het goed zee kon bouwen. Bovéndieu werd geen vaartuig met meer dan 150 manschappen belast, meestal bepaalde zich dat ge tal tot 125. 6 //De //s-Gravenhage", onder dat ministerie bevracht, bad reeds vóór het uitloopen averij aan de schroef; in zee kreeg het lek, zonder dat men wist te ontdekken, waar de oorzaak van dit verschijnsel zat. De passagiers uitten de meening, dat de reeders vóór het uitloopen zul- ien geweten hebbendat de machine niet goed geplaatst vas, en in een onzer bladen zegt een der passagiers, dat e bevrachting van dit schip hoogstwaarschijnlijk aan mo nopolie moet geweten worden. In allen gevalle is het zeer zonderling, dat de //'s-Gravenhage" reeds voor zijn eerste reis is bevracht geworden en wel met 300, dus met het dubbel getal militairen, dat men onder de liberale ministe- riën op één bodem transporteerde. Zeer zonderling inder daad! Nu zegt men, dat een onzer ministers reeder in het genoemde schip is. Wel heeft men het in zekere krin gen willen doen voorkomen, alsof de heer Fransen van de Putte aandeelhouder in dien bodem was, doch deze spreekt in de Nieuwe Rotterdamsche Courant dit ge rucht zoo bepaald tegen, dat dienaangaande geen twijfel meer bestaat. //Wanneer de //'s-Gravenhage" niet te Rio Janeiro was binnengeloopen en de overbrenging der 300 militairen eens zonder hinder had plaats gehad, er zon over de afwij king van de bepalingen op de overvaart van landstroepen geen reclame gekomen zijn, - geen haan zou er naar ge kraaid hebben. Maar nu? Nu ligt natuurlijk de vraag voor de hand: waarom wordt door de regeering niet meer de hand gehouden aan de zoo hoog noodige voorzorgen, door liberale ministeriën in acht genomen? Nu wordt de vraag geopperd: bestaat er monopolie ten opzichte van het schip //'s-Gravenhage?" Is een onzer ministers reeder in dat schip //In allen gevalle kan er niet gezegd worden, dat dit ministerie meer dan liberale regeeringen zorg draagt voor het leven van 's lands troepen. //Dit grapje zal het land geld kosten, daar het land, ten gevolge van het binnenloopen in eene vreemde haven, voor averij grof kan betalen, en dat nog wel in een land, waar alles wat naar timmeren riekt, schreeuwend duur is." //Maar," zoo schreef een der soldaten aan boord van den //'s-Gravenhage": //De keizer van Zuid-Amerika denkt; De koning van Holland is er goed voor." BINNENLAND. LEIDEN, 14 Augustus. Gisterenavond waren de Leidsche vrijwillige jagers van 1830—31 in de groote zaal van Zomerzorg aan een broeder lijken maaltijd vereenigdwaaraan ook de heer burgemeester dezer stad, twee leden van het collegium der HH. studenten en andere autoriteiten als gasten deelnamen. Het muziek korps der stedelijke schutterij voerde verscheidene stukken uit in den tuin, die gedeeltelijk geïllumineerd was. Menige dronk werd natuurlijk gewijd aan koning en aan vader land, aan de hoogeschool en den vrede. Hedenmiddag te twee uren had alhier de ding plaats van de vergrooting van het R. K. )Vees- en Oudeliedenhuis alhier, waarvoor zijn ingekomen dé volgende biljetten: P. v. d. Kamp voor ƒ33000, I. H. en A. Car- lier voor ƒ30986, Ads. Verhoog voor ƒ30200 ^èn S. r. d. Kamp voor ƒ29700. LEIMH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer 0.121-. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0.15. tipairi.raiaen van Leiden naar 's-GraveahazaDelft, Schiedam eu Rotter lamte S u. 30 m 10 n. 17 ra; 1 u. 55 ra.; 3 u. 52 ra., 0 u. 9 ra.; 8 u. 55 in.; 9 u. 42 ra.; naar Haarlem ea Amsterdam: te S u. 35 ra.; 10 u. 26 ra.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 ra.; 9 u. 56 ra. NiöUWa SiOOmbOOtdieast, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 n.f overige dagen te 5 u.. 'snain. te 8u van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nain. te 8 u. Zondags buiten dienst.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1