HOOSERE BURGERSCHOOL mei vijfjarisen cursus. te Berlijn aankomen en met den koning van Zweden eene bijeenkomst hebben. Wijlen de heer Aug. Böckh heeft zijne geheele hoogst ■kostbare bibliotheek aan de universiteit vermaakt. Met den toestand van graaf Yon Bismarck is het gunstig. Hij zal Donderdag de eerste zitting van den bonds raad presideeren. De koning en de koningin van Portugal zijn ver trokken. Volgens een in sommige staatkundige kringen ver spreid gerucht, zou de regeering voornemens zijn, bij ge legenheid van het feest van 15 Augustus, gewichtige ver klaringen te geven met betrekking tot de buiten- en bin- nenlandsche politiek. De keizer heeft in het kamp van Chalons schietoefe- ningen bijgewoond. Eerlang worden de Belgische generaal Chazal, de /Oostenrijksche generaal John en de Italiaansche generaal SCialdini in het kamp van Chalons verwacht. Zou die sa menkomst ook een doel hebben Men beweert dat ook de '"koning der Belgen daar zal komen. Het vraagstuk aangaande het stoomverkeer op ge- •"wone wegen wordt, in Frankï'ijk vooral, met onverflauwden ijver onderzocht. De ingenieur Dard, van Lyon, schijnt ede laatste zwarighedendie zich voordedente hebben over wonnen, althans eene machine van zijne vinding trekt een omnibus voor reizigers en een goederenwagen, beladen met 12,000 kilo's koopmanschappen, langs den zeer heuvel- en van vele krommingen voorzienen weg van Lyon naar Abréole en terug, met voldoenden spoed. Passagiers worden vervoerd tegen een maximum prijs van ct. Nederl. per 1600 ellen afstand, alzoo ongeveer de helft goedkooper dan op de spoorwegen. De heer Cochrane heeft tegen de volgende week eene interpellatie over de zaak der Tornado aangekondigd. Men verneemt dat de zitting van het parlement den |20sten Augustus zal worden verdaagd. Men heeft ontdekt, dat een groot gedeelte van het door de koningin en anderen geleende goud en zilver voor het groote feestmaal, hetwelk onlangs ter eere van den sultan is gegeven, spoorloos is verdwenen. Dit is te meer te betreuren, omdat aan verscheidene voorwerpen histo rische herinneringen waren verbonden. Men gelooft dat alles naar de smeltkroes is gegaanalthans de politie heeft tot dusverre niet het minste spoor kunnen ontdekken. Te Southampton is onlans een merkwaardig vaartuig uit New-York aangekomen. Het is een reddingsvlotslechts 24 voeten lang en 12V2 voet breed, bestaande uit drie holten, aan de einden verbonden door puntige cylinders. Het vlot voert twee masten en eene waterdichte tent, waarin voor twee man slaapplaatsen zijnterwijl de derde de wacht heeft. Eene groote en sterke kist bevat de levens middelen en andere provisiën. De mandie als kapitein het stoute waagstuk ondernomen heeft om dit vaartuig den oceaaan te brengen, heet John Mikes. Hij werd vergezeld door twee makkers en legde de reis in 43 dagen ai. Zevenmaal waren deze drie moedige lieden genoodzaakt om wegens bet stormachtige weder bij te leggen. Van het laatste schip, hetwelk zij vóór 8 dagen ontmoetten, heb ben zij een levenden haas ontvangenwelken zij gezond en wel naar Southampton hebben medegebracht. Behalve dat de kapitein 2 dagen niet wel is geweest, hadden alle drie gedurende de reis eene goede gezondheid genoten. Bij de aankomst in de haven hadden zij 30 gallon drinkwater overgehouden. Op het vlot bevindt zich nog een kleiner dergelijk vaartuig, hetwelk als boot gebruikt werd. Het merkwaardigste is, dat deze stoutmoedige zeelieden noch horlogie, noch andere instrumenten aan boord hadden en hunnen koers op goed geluk af gevolgd hebben. worpen en verbeterd, zijn allerwege aan het werk. Die werktuigen bestaan uit zeer krachtige en vernuftig uitge dachte bagger- en graafmachines, waardoor de uitgegraven aardspecie, zonder kruien, karren of andere hulpmiddelen, door de machines zeiven aan de kanten van het kanaal wordt nedergelegd. Nergens op de wijde wereld is de stoom- en werktuigkunde op eene zoo nieuwezoo vernuftige en zoo doortastende wijze in toepassing gebracht. De voltooiing van dat groote werk is van nu aan slechts eene quaestie van tijd en van geld; maar ook de omvang van deze vraagstukken is met juistheid bekend. Driehonderd millioen francs en de tijd die nog vóór den lsten October 1869 moet verloopen, en het kanaal van Suez zal een fait ac compli zijn. INGEZONDEN. GEMEENTERAAD. 0FFIG1EELE BERICHTEN" ADVERTENTIES. Voor de vele bewijzen van belangstelling, betoond bij ge legenheid onzer Vijftigjarige Echtvereeniging, betuigen wij ook namens kinderen en behuwdkinderen onzen opregten dank. J. W. VAN LEEUWEN. A. VAN LEEUWEN, De Directeur der Hoogere Burgerschool te Leiden maakt, namens de plaatselijke Commissie van toezicht op de scho len van middelbaar onderwijs, bekend, dat de nieuwe cursus der Hoogere Burgerschool zal aanvangen op Dins dag 10 September en de Examens van toelating eenige dagen te voren zullen worden afgenomen. Zij, die leerlin gen aan de genoemde inrichting wenschen te plaatsen, wor den uitgenoodigdzich aan het Schoolgebouw op de Pie terskerkgracht te vervoegen tusschen 27 en 30 Augustus, des morgens van 9 tot 10 uren. De Directeur der Hoogere Burgerschool Dr. D. DE LOOS. p Oostenrijk. De regeering heeft aan de Fransche ver- ■klaard geneigd te zijn, om in onderhandeling te treden omtrent het sluiten van een muntverdrag, op den grond slag der besluiten door de muntconferentie genomen. De onderhandelingen zullen eerlang te Parijs geopend worden. Frankrijk. Men verzekert dat de koning van Grieken land binnen kort te Parijs zal komen; het schijnt dat hij op aanraden van Busland wil trachten, zich het bezit zijner kroon door de beschermende mogendheden van Griekenland te doen waarborgen. Engeland. In het huis der gemeenten is door den heer Disraeli eene som aangevraagd van 25,000 pd. st. tot vergoeding van de onkosten, veroorzaakt door de ontvangst van den sultan. Enkele leden brachten bezwaren hiertegen in, doch de som werd natuurlijk toegestaan. Egtpte. Men schrijft uit Suez betreffende het ka naal: Over de geheele lengte van 160 kilometers, die het zeekanaal hebben zal, is de doorgraving begonnen en in vollen gang, en de krachtige werktuigen, door de heeren Lorei en Lavalley en de aannemers der maatschappij ont In het Dagblad van Zuid-Holland en '»-Gravenhage van Zondag jl., lees ik, dat op een hedenavond teScheveningente geven concert zal wor den uitgevoerd: «het in 1667 door A. Stradella voor Saxophone-solo gecomponeerde air d'église." Velen zullen evenals ik niet geweten hebben, dat de Saxophones zich reeds in zulk een eerbiedwaardigen ouderdom mochten verheugen. Leiden, 13 Augustus 1867. X. Vergadering van den Gemeenteraad van Leydenop Donderdag 15 Augus tus 1867's namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Beëediging en installatie van het nieuw inkomend lid van den Gemeenteraad Dr. W. C. van den Brandeler. 2°. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe leden van den Gemeenteraad, benoemd om met den eersten Dingsdag van September als zoodanig op te treden. 3°. Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente, over de dienst van 1866. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Ley den doet te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 30sten der vorige maand, invorderbaar ver klaard kohier voor de belasting op het personeel, over het dienstjaar 1867 en 1868bevattende de uitkomsten van gevraagde schattingen tellingen van de wijken 1, 2, 3 en 4, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Leïden, 9 Augustus 1867. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente het bepaalde bij art. 363 der Alge- meene Policie-verordening, dat »alle gebouwen, aan de straat uitkomende, van goede goten, loopende lang* het dak en van daar naar beneden op de straat, moeten voorzien zijn," zoodat «niemand het water van zijn dak langs de muren op den publieken grond mag doen afloopen." Zijdie in de opvolging van dat voorschrift nalatig warenworden dringend uitgeuoodigd daarvoor ten spoedigste de noodige zorg te dragen, ten einde zich te vrijwaren voor de toepassing der straffen, bij art. 367 der aangehaalde verordening tegen overtreding bedreigd, zijnde eene geld boete van drie tot vijf en twintig gulden en gevangenisstraf van één tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Leïden, 10 Augustus 1867. Leiden, 14 Aug. 1867. Kouwenhoven.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3