worden; 3°. dewijl dat gebruik door den tijd geijkt ia; enz. Een eerzaam Hagenaar heeft nu in zeker orgaan eene wan hopige poging aangewend, om al die bezwaren van de raads commissie te weerleggen. Hij eindigt met eene waarlijk aandoenlijke ontboezeming: //Van de goede trouw, de zedelijkheid en het inzigt in het waar belang hunner stadgenooten (de honden F), verwachten wij, dat thans een einde zal gemaakt worden aan een misbruik, dat lood zwaar drukt op deze Vorstelijke residentie in de 19de eeuw." B IN N E N L A N D. LEIDEN, 13 Augustus. Ter eere van de feestviering van het voormalig vrij willig jagerkorps der studenten van de Leidsche hooge- school, wapperde gisteren de nationale vlag van den stads toren, van alle publieke en vele particuliere gebouwen. Den jagers, ongeveer 50 in getal, werd 's avonds een concert aangeboden in de buiten-sociëteit Amicitia, waar zich eene aanzienlijke schare van dames en heeren had vereenigd. Prachtig was de illuminatie van gemeente wege aan den singel ontstoken. De weerkaatsing der guir landes en sterren in het water deed een heerlijk effect. Vooral was dit het geval met den kolossalen Chineeschen tem pel die, al zagen wij hem meertoch altijd een gunstigen indruk maakt. Een schoone zomeravond begunstigde dit feest. Hedenmiddag te halftwee begaven zich de oud-stu denten van Zomerzorg, alwaar zij vergaderd warenin fees- telijken optocht, voorafgegaan van het muziek der stedelijke schutterij, het metalen kruis 1ste en 2de sectie, het zilve ren kruis, en de studenten met de vaandels der verschil lende faculteiten, langs Breedstraat en Rapenburg naar het Academiegebouw, alwaar Dr. J. P. Hasebroek de re devoering hield. Het klokkenspel heeftvan 24 urenvoortdurend va- derlandsche liederen gespeeld. In de vorige week zijn te Noordwijk aan Zee 99 baden gebruikt. Z. M. heeft bewilliging verleend tot wijziging van de statuten der naamlooze vennootschap//Koninklijke Maat schappij de Algemeene Veeverzekering", gevestigd te Rot terdam. Z. M. den koning geeft heden een groot diner ter eere van den koning van Zweden, waarbij alle vorstelijke personen tegenwoordig zullen zijn. Z. M. de koning van Zweden is gisterenavoud met het stoomjacht //de Leeuw" te Rotterdam aangekomen. Aan het station werd Z. M. opgewacht door H. M. de koningin van Zweden met prinses Louise. Aan het station te 's-Hage werd het vorstelijk gezelschap ontvangen door Z. M. den koning en den prins van Oranje. Men zegt dat Z. K. H. prins Alexander die, zoo als bekend is, reeds verschillende plaatsen van ons land bezocht, den 20sten Aug. a. s. ook Utrecht met een be zoek zal vereeren. De audiëntie van den minister van marine zal op aanstaanden Vrijdag, den 16den, en die van den minis ter van oorlog op Donderdag den 15den dezer, niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft het ge bruikelijke verslag over den staat van het onderwijs (in het jaar 18651866) ingeleverd. Uit voorloopige opgaven omtrent den inhoud van dat verslag blijkt, dat het aan tal studenten aan de gezamenlijke inrichtingen van hooger onderwijs hier te lande 1297 bedroegdat is 14 meer dan in het jaar 18641865. De studenten in de godgeleerd heid zijn met 26 verminderd; die in de wis- en natuur kunde met 26 vermeerderd. De uitgaven voor het mid delbaar onderwijsdie in 1863 43,258 beliepen (waaronder vanwege het rijk ƒ18,273), zijn in 1864 geklommen tot 294,037 (waaronder ƒ110,311 vanwege het rijk), en be droegen in 1865, met inbegrip eener rijksbijdrage van ƒ321,507, de betrekkelijk aanzienlijke som van 980,023. Van de gezamenlijke lagere scholen werd op 15 Januari 1865 gebruik gemaakt door 198,155 kinderen, dat is door 4724 kinderen meer dan op 15 Januari 1864. Het getal kinderendie uitsluitend de avondschool bezochtenbeliep 28,000. Het getal hulponderwijzers (2763) was sedert 1864 toegenomen met 95, doch dat der mann. kweekelingen (2760) met 207 verminderd. Ook het vrouwelijk hulpper soneel was sedert 1864 afgenomen, en wel met 8 hulpon derwijzeressen en 31 kweekelingen. Het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden is te Nieuwe-diep in het natte dok gehaald, ten einde nog eenige kleine reparatiën te ondergaan. Dagelijks brengt de trein hier belangstellenden aan om dit schip te bezien. Men zegt dat de koninklijke familie den 20sten bier wordt verwacht. De Vereeniging van den Boekhandel viert thans te Amsterdam haar 50jarig bestaan. De vergadering is gisteren door den heer P. Kraay Jr. in het lokaal de Kei- kerskroon geopend, waar gisteren een diner plaats had. Heden wordt, nadat in het Paleis van Volksvlijt een wel komstgroet aan de leden is gerichtte halftwee eene toe spraak gehouden door den heer J. H. Gebhard, afgewis seld door koorengecomponeerd door en onder leiding van den heer Wilhelmus Smitsmet welwillende medewer king der typografen-zangvereeniging //Voorzorg en Genoe gen." Te 3 uren volgen de bijdragen der leden, die zich daartoe bij de feest-commissie hebben aangemeld, en bij afwisseling muziek. Te 5 uren feestdiner in de gedécoreerde schilderij zaal van het Paleis. Woensdag 's morgens te 10 uren houdt de vereeniging eene reünie in de tuinen van Natura Artis Magistra, welwillend daartoe opengesteld. Te 5 uren volgt wederom een diner in het nieuw gebouwde Amstel-Hoteldaarna een stoombootvaart op den Amstel en te halfelf een afscheids-reunie in het Park met vaux- hall en vuurwerk. Ira Aldridge, de bekende neger-treurspelspeler, ook bij ons zeer gunstig bekend, is den 7den dezer maand te Lodz, in Polen, op zijne reis naar St.-Petersburg over leden. Eene edele en kloeke daad is gisteren in het nabij Harlingen gelegen dorp Almenum verricht door eene vrouw. Een kind van 2 jaren viel in de diepe trekvaart. Het dreef naar het middenen men vreesde het elk oogen- blik te zullen zien wegzinken. Mannenvaartuigen en red dingsmiddelen waren niet aanwezig. Slechts eenige vrou wen staarden dat schouwspel wanhopig aan, toen een harer eensklaps in het water sprong, het kind bereikte en het behouden weder aan den oever bracht. Ten gevolge van het uitbreken der cholera te Dant- zig, en om geen andere reden, is de cholera-commissie te Harlingen bijeengeroepenten einde des noods maatrege len van voorzorg te beramen ten opzichte van schepen, welke uit de Oostzee in die haven binnen komen. In Rotterdam hebben zich gevallen van cholera voorgedaan. In den gemeenteraad zal heden een voox-stel be handeld worden om de kermis Zaterdag a. s. te doen ein digen. Men verwacht te Rotterdam den heer De Lesseps voorstander van de doorgraving der landengte van Suez, om over die zaak eenige conferentiën te houden. Te Hoorn heeft het depart, van de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen eene industrieschool voor meisjes op gericht waar onderwijs wordt gegeven in het stroovlechten. Eergisteren had te Helmond een voorval plaats, dat zeer treurige gevolgen had kunnen na zich slepen. Een locomotief, voor Friesland bestemd, werd scheep gedaan. Doordien de touwen niet sterk genoeg waren, of wel dat de locomotief te veel op eene zijde van het vaartuig rustte, kantelde dit laatste omen stortte de locomotief met tien werklieden in het water. Gelukkig heeft echter geen dezer menschen hierbij het minste letsel bekomen. BUITENLAND. Pruisen. De koning zal den 17den dezer over Kassei De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des na middags te 5 uren 74°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 66°, te 10 uren 62°. Dinsdag morgen te 5 uren 58°, N. O., te 8 uren 63°, 's middags te 12 uren 81°, Z. O., te 4 uren 82°. WETENSCHAP EN LETTERKUNDE. Aan den beneden Euphraat en Tiger wonen ongeveer 500 menschen, die een eigen godsdienst en hunne eigene heilige boeken hebben. Zij spreken eene bijzondere taal en schrijven haar met eigenaardige karakters. Ze heeten Maudeeërs, ook Sabeeërs of Johannesjongeren. De bibliothecaris in Tubingen, Ür. Enting, heeft sedert jaren deze taal beoefend en thans naar de tentoonstelling te Parijs een boek gezonden geschreven want men heeft voor dit letterschrift nog geene beweegbare typen in het Man- deisch. Het heet -Golosta'' en bevat doop- en lijkzangen van dit volk. O N DE R WIJS. Van de 540,000 inwoners in Petersburg kan de helft niet lezen. Er zijn maar weinige volksscholen en de bestaande zijn nog zeer gebrekkig. Over het onderwijs in Rusland bevat de Gazette de Moscou de vol gende berichten Op het einde van 1864 en de omstandigheden zijn na dien tijd weinig of niet veranderd telden de gymnasiën of middel bare scholen in Rusland 28,428 leerlingen, waarvan 70 pet. tot den adel stand 21 pet. tot den burgerstand3 pet. tot den geestelijken en slechts 4 pet. tot den boerenstand behoorden; 671 leerlingen waren vreemdelin gen. De 413 districts-scholen telden 25,658 leerlingen, waarvan 27 pet. tot den adel, 36 pet. tot den burgerstand, 13 pet. tot den boerenstand en 24 pet. tot den geestelijken stand behoorden. Men ziet hieruit, dat de burger- en boerenstand in Rusland de weldaden van het openbaar onder wijs nog maar weinig op prijs stelt, of althans daarvan grootendecls ver stoken is.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2