N°. 2299. Vrijdag A°. 1867. 9 Augustus. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3% u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. "W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 4—6 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Het Samarangsche adres aan den heer Van Zinnicq Bergman, dat wij in ons klein blaadje tot ons leedwezen niet konden afdrukken, is door grootere bladen algemeen bekend gemaakt. Het orgaan van de reactie heeft het natuurlijk aanstonds aangevallen doch zonder argumen ten, hetgeen zooveel zeggen wil als dat net geschoten heeft met los kruit. De N. Utr. Courant was daarom edelmoedig en heeft niet met een paar welgerichtte kogels willen ant woorden. Maar tegenover de dwaze redeneeringen van het orgaan stelt het een doodonschuldig verhaal, dat veel stof tot leering in de quaestie kon geven. Men oordeele Wij Nederlanders zijn eens meesters van Brazilië geweest. Ter bewaking er van werd er een vloot gezonden onder Witte Cornelis de Withden dappersten en meest onbesuisden onzer admiralen, den man, die het minst de vormen in acht wist te nemen tegenover zijn heeren en meesters. Men liet hem en de vloot aan zich zei ven overmen voorzag niet in de behoeften van de zeelieden en soldaten, men onthield hun het noodise men liet ze omkomen van honger en gebrek, en dat alles maakte dat Witte, de onder hem staande mannen niet langer willende zien sterven en van gebrek omkomentegen het be vel om daar te blijven, naar Nederland terugkeerde en Brazilië aan zijn lot overliet. Het kostte Witte zijne vrijheid; maar het kostte meer. Wie waren er echter de schuld van, dat er zoo kort daarna een boek verscheendat tot opschrift voerdeVerzuimd Brazil Ja, wel verzuimd, dat is het ware woord. Er waren er toen ook in Nederland, die de meeste voor- deelen der koloniën trokken, zonder zich over de instandhou ding der zaken veel te bekommeren, zonder zich het lot der koloniën aan te trekken. GeldzuchtVerzuim Dat die woorden niet ten eenigen dage ook nog voor onze koloniën geschreven moeten worden in de boeken der geschie denis. Gelijk bekend is bestaat te Arnhem sedert het vorig jaar eene maatschappij: Tot Nut van den Javaan. Haar beginsel is gelijk zij kort en duidelijk zegt in haar eerste verslag, dat ons dezer dagen werd toegezonden //Aan anderen doen, wat wij wenschen dat ons gedaan worde, zonder onderscheid van ras, landaard, huidkleur of godsdien stige meeningen. Yoor dat beginsel roept zij de medewer king in van geheel het Nederlandsche volk, opdat er, naar de spreuk onzer vaderen, door eendracht eene onweer staanbare macht ontsta, ter bestrijding van al wat met dit beginsel niet overeenstemt. In 't bijzonder wil zij dit be ginsel toepassen op Java en zijne aanzienlijke bevolking, die door ons verdrukt en in haar recht verkort wordt. Eene verdrukking, waarvan ons eerlijk volk zich geheel niets of nauwelijks bewust isten gevolge van de geheim houding, waarmee men hoogst laakbare handelingen maar al te lang heeft weten te bedekken." Deze Maatschappij telt thans reeds 850 leden, die'door hunne toetreding verklaard hebben geen deel te willen hebben aan wat op Java geschiedt in strijd met rechtvaar digheid en Christenzin, met Neêrlands roem en eer. Daar tegen willen zij zich verzetten met alle gepaste middelen en strijd voeren //voor waarheid en recht. Er hebben zich 10 afdeelingen geconstitueerd, en wel te Arnhem met 65 te Dordrecht en Sneek elk met 52, te Alkmaar en Mui den elk met 51, te Groningen met 50, te Enschedé met 27, te Zwolle met 24, te Schagen met 20 en te Dockum met 15 leden. Door 54 personen is het correspondentschap der maatschappij welwillend aangenomen. Ook in onze stad telt zij verschillende leden en wij meenen te weten dat het plan bestaat in den volgenden winter alhier eene af- deeling te constitueeren en aan de bedoelingen der maat schappij meerdere openbaarheid te geven. In de noordelijke provinciën beklaagt men zich, dat in den laatsten tijd door de regeering, bij het formeeren van vereenigingen of commissiën, onder de leden daarvan óf niemand óf althans maar een enkele der leden uit Gro ningen, Friesland en Drenthe werd gekozen. Zoo wordt ook nu weder bij de Nederlandsche rereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden geen Fries, geen Groninger, geen Drenthenaar aangetroffen. De klacht is billijk. Zou de minister dit ook begrepen hebben en daarom misschien aan Harlingen W. H. F. baron van Heemstra tot burgemeester geschonken hebben? Het Fonds ter aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Neder landen ontving in 1866 aan renten, collecten, legaten en giften ƒ83,394.91 en gaf ƒ229.945 meer uit. Op de lijst der nog solliciteerenden om ondersteuning staan elfhon derdnegenenzeventig personen. Zullen daarvan ook sterven zegt de Arnh. Cour. eer hunne beurt kwam om iets te trekken? Zijn de onkosten van het hoofdbestuur, dis tricts- en plaatselijke commissiën, die bijkans 5000 be dragen, niet voor vermindering vatbaar? Waarvoor wordt die ^aanzienlijke som vereischt? Nog 1169 sollicitanten die wachten op hulp! Is dat een fonds tot aanmoediging" van den gewapenden dienst? Is Nederland onmachtig-ÓrH-' aan die krijgslieden dadelijk te geven, wat zij nsÉttertyd hopen te ontvangen? r* Invalieden die ondersteuning behoeven, móeten Met wachten. Hun lot moet niet afhankelijk zijn^ .van eene LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 n. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 ii. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 n. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. O 7

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1