N°. '2298. Donderdag A°. 1867. 8 Augustus. BINNENLAND. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksïuet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 o. 30 ra., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 55 ra. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Laudpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sra. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sra. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van "FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurievan 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der Iu- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 46 uren van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Algemeen verbaast men zich hier over de benoeming van den jongen baron Yan Heemstra tot burgemeester van Harlingen. Hoe is 't mogelijk, vraagt men, dat de minis ter een jongmensch van 24 jaren, zonder eenige ervaring, die als klerk ter secretarie hier werkzaam was, omdat hij voor hoogere betrekkingen alle bekwaamheid miste, kan voordragen om te plaatsen aan het hoofd van eene ge wichtige handelsstadeene stad van meer dan 10,000 zielen Men heeft herhaaldelijk wraak geroepen over de benoe mingen van den minister Thorbecke, omdat hij altijd vrien den en geestverwanten voortrok. Het onredelijke van die beschuldiging is genoeg aangetoond. Maar laat ons aan nemen dat ze billijk is heeft Thorbecke ooit iemand be noemd, die ten eenenmale onbekwaam was voor den gewich- tigen post waartoe hij hem riep? Wat dan te denken van deze benoeming? Als een staaltje van de, vrijheid der drukpers in Spanje deelen wij het volgende mede: De bepalingen van de aldaar ingevoerde wet, benevens de bijzondere redenen daartoe, die in een brief van den minister Gonzales Bravo verklaard worden, laten buiten alleu twijfel dat de nieuwe aldaar ingevoerde wet beantwoordt aan alle, zelfs de stoutste eischen, welke het systeem, dat thans in Spanje heerscht, gemeend heeft te moeten stellen. Deze drukperswet, die van den 7den Maart jl. af in Spanje geldig is, bestaat uit 10 afdeelingen, die iu 54 artikelen verdeeld zijn. Daaraan zijn niet enkel de perio dieke of dagelijks verschijnende bladen, maar alle druk werken zonder uitzondering, lithographieënphotographieën, enz., van welken vorm of van welken stof ook, onderwor pen. Er kan niets zonder voorafgegane vertooning bij de daartoe bevoegde rechterlijke macht gedrukt worden, ter wijl men buitendien daarvoor eene borgtocht van 4000 pi asters in klinkende munt moet stellen. Twee uur vóór de uitgave behooren er twee exemplaren van elk drukwerk bij de provinciale regeering of bij de overheid der plaats, twee andere bij den drukpersrechter, en twee ex. bij den tiskaal gedeponeerd te worden. Iedere uitgave kan verboden worden, die beleedi- gende gedachtenbeschouwingen of feiten bevat ten opzichte van den R. C. godsdienst, het koninklijk huis, den regeerings- vorm, den senaat, het congres, een vreemden heerscher, de landswet enz. Ook kan de uitgave ontzegd worden, wanneer zij openlijke lasteringen tegen bijzondere personen of lichamen inhoudten deze daarover hunne bezwaren indienen. De plaatselijke overheid en de uitgever zijn als medeplichtigen der drukkers verantwoordelijk. Een druk werk verkrijgt dus het merk van uitgavewanneer het door 10 personen, behalve de drukkers eu rechterlijke macht, is goedgekeurd. Misdrijven ten opzichte van den godsdienst, den souverein en den geheimen raad worden gestraft met 6 jaar gevangenis en 2 tot 6000 galden, ten opzichte van de openbare orde met 4 jaar en 1800 a 5000 gulden, ten opzichte van de openbare zedelijkheid met 7 a 36 maanden en 800 a 1500 gulden, ten opzichte van vreemde vorsten met 700 a 1000 gulden boete en 1 tot 6 maanden. In Ma drid is een bijzondere rechter en fiskaal voor de drukpers aangesteld. Militairen, die zich aan vergrijpen tegen de druk pers schuldig gemaakt hebben, worden naar een militair gerecht verwezen. Wanneer er drukfouten gemaakt worden 'j. v. onjuiste, verdraaide daadzaken in couranten enz., al geschiedt zulks niet met boos opzet, kunnen zij als ver grijpen tegen de wet gestraft worden. Evenzoo zijn ver zuimen, b. v. in de opgaven der huisnommers van de druk kerij in alle soorten van teekeningen, photographieën, platen, medailles, enz., in hoedanigheid van uitgave en derzelver strafbaarheid aan dezelfde bepalingen onderworpen. Jour nalen, die driemaal veroordeeld werden, worden geheel verboden. Dat de positie van de Spaansche boekverkoopers, uitge vers en drukkers, onder eene dergelijke wet, waarlijk niet tot de rooskleurigste behoort, hebben de uitgevers der Madridsche bladen in eene vergadering aan het gouverne ment betoogd; hunne vertoogen tegen deze merkwaardige wet bleven natuurlijk zonder gevolg, en verscheidene in vloedrijke bladen hebben daardoor opgehouden te verschijnen. LEIDEN, 7 Augustus. Gisteren mocht onze geachte stadgenoot, de boekhande laar J. W. van Leeuwen, het zeldzaam voorrecht genieten zijn gouden bruiloft te vieren. Bij die gelegenheid is hem door heeren boekhandelaren te dezer stede een prachtige pendule aangeboden. De illuminatie, die vanwege deze gemeente op 13 dezer zal -worden ontstoken, bij gelegenheid van dereunie der leden van het vrijwillige jagerkorps der LeidscJjesheot... geschoolbelooft zeer prachtig te zijn. Op den Sjègel tua- schen de voormalige Rijnsburgsche en Marepoorteir wpiv den daartoe reeds de noodige toebereidselen gemaakt. <--• Gisteren is door een der van hier op I^abfryk Y'ft- LEI Ml DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maandenf 1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.12c Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m 10 u. 17 m.; I u. 55 ra.; 3 u. 52 m., 8 li, 9 m.; 8 n. 55 m.; 9 n. 42 ra.; naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 35 ra.; 10 u. 26 m.; II u. 55 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 ra.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Arastel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 n. 30 ra. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. NiöUWS Stoombootdienstlangs de Haarlemmermeer, vau Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.. 'snam. te 3i£ u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend tp 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dien9t. Z. M. heeft de benoeming van Mr. J. A. Spengler, burgem. van Breu- kelen St.-Pieters, tot secret, dier gem. bekrachtigd; aan I. G. van Lier te 's-Gravenhage, vergunning verleend tot bet dragen der versierselen van off. der orde van den Nischan Iftihar, bem door Z. H. den Bey van Tunis geschonken; benoemd: bij het wapen der inf., tot kap. 3de kl. W. H. Voorman; bij het lste reg. inf., tot kapt. 3de kl. P. L. H. M. B. D. Kraal; bij het 4de reg. inf., tot maj., W. B. Bunnik; overgepl. in hunnen rang bij het reg. gren. en jagers, den maj. N. van Willes en den kap. C. J. J. Bijlevcld; op non-activiteit gesteld den 2den luit. J. W. F. A. van Hees; op peusioen gesteld den off. van gez. lste kl. J. H. A. Lourens.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1