HOOGERE BURGERSCHOOL vrouw, in het bosch van Fontainebleaudoor middel van chloroform en met het doel om het slachtoffer te beroo- ven. Vijfenzestig getuigen zijn gedagvaard. De heer La- chaud heeft zich met de verdediging van de beschuldigde belast. De reis van den keizer naar Salzburg is tegen den 18den bepaald door de receptiën van den 15den. Tot de geruchten die te Parijs circuleeren behoort 1°. dat Von Bismarck, om den keizer den voet dwars te zetten, 20 millioen aan Garibaldi heeft gezonden, 2°. dat de heer Rouher stellig vervangen zal worden, 3°. dat de minister Duruy zeker zal aftreden wegens de schandalen van zijne vechtlievende zoons, en 4". dat de Italiaan- sche gezant, de heer Nigra, vervangen zal wordendoorden markies De Carraccioli. De Patrie antwoordt op een heftig artikel der Ber liner Correspondenz en zegtdat het laster is te beweren dat Frankrijk, na zich te zeer op den voorgrond te heb ben gesteld, zich teruggetrokken heeft wegens den in druk, die door de eerste stappen in Duitschland is teweeg gebracht. Men is voornemens eene nieuwe poging in 't werk te stellen, ten einde tot de Noordpool door te dringen, maar langs een geheel anderen weg dan tot hiertoe (door Parry, Boss, Franklin, Austin, Maclure, Kane en anderen) is gevolgd. De Fransche ingenieur Gustave Lambert heeft namelijk, na rijpe studie en vele gedane nasporingen, het plan ontworpen, om uit de Behringstraat tot de Polynia (of, naar men vermoedt, geheel ijsvrije Poolzee) en van daar tot de Pool te geraken. Dit nieuwe plan is door kei zer Napoleon in persoon onderzocht en ten volle goedge keurd. Het muziekkorps der Belgische grenadiers, onder di rectie van den heer Bender, heeft te Parijs een concert gegeven in het casino van de rue Cadet. Daarbij heeft zich een zonderling incident voorgedaan. De heer Bender had namelijk in zijn programma opgenomen eene polka met obligaat-solo's voor fluit. Uit hoffelijkheid had hij die polka genoemd Eugénie. Toen de heeren, die aan het mi nisterie van staat met de censuur belast zijn, op het pro gramma lazen: //Eugénie, polka voor fluit," hebben zij den heer Bender daarover zeer gestreng onderhouden, be werende dat daarin ik weet niet welke kwaadwillige en misdadige bedoeling lag. De heer Bender, die er niets van begreep en nog niets begrepen heeft, bood aan om de woorden //voor fluit" te schrappen. Dank zij dit offer, werd zijn programma goedgekeurd. De Memorial de la Loire verhaalt het navolgende vreeselijke voorval, dat bij de herstelling eener schacht van den steenkolenmijn Gagne Petit heeft plaats gehad. Yier mannen waren aan het werk in een hangende bak of steiger, door een kabel opgehouden, tot een diepte van 300 voeten onder den beganen grond. Zij hadden hun werk bijna geëindigd, toen een hunner aan een kameraad vroeg, hem een troffel aan te geven. Laatstgenoemde richtte zich op aan een vooruitspringend stuk hout, om de plaats te bereiken, waar hij den troffel had laten liggen; doch toen hij den voet weder op den bak wilde zetten, zocht hij te vergeefs naar dien steun; de kabel was op datzelfde oogenblik gebroken, en de bak met de drie mannen ter diepte van 260 voet naar beneden gestort. Hijhangende aan zijn broos en vreemd steunpunt, riep in zijn doods angst luide om hulp. Zoo te blijven hangen tot die hulp kwam opdagen, vorderde bijna bovenmenschelijke krach ten, maar 't gelukte hem, en de mand, die weldra neder daalde, nam den zoo wonderbaar geredden man op. Zijne drie kameraden werden verpletterd gevonden op den bo dem der mijn. Eergisterenavond is de paraffin-raffineerderij van de HH. Lamb en Storry in Rotherhithe eene prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 100,000 pd. st. begroot. De stad Salford heeft nu ook een standbeeld van Cobden, dat 27 Juni in het park aldaar is opgericht. Het is t werk van den beeldhouwer Noble. Op de vier zijden van den piëdestal leest men de volgende opschriften: //Af schaffing van de korenbelasting" Engelsch-Franscb han delsverdrag", //Opvoeding en Vrije handel", //Vrede en non-interventie." Italië. Na de feesten te Pesth is Frans Liszt te Rome gekomen, waar hij op het feest van 29 Juni de uitvoering van zijn oratorium //Christus" heeft geleid. Binnen wei nige weken dus twee composities, bij twee der luisterrijkste wereldlijke en kerkelijke feesten. Het lijk van keizer Maximiliaan is uitgeleverd aan den gezant van Pruisen. Volgens sommigen is de heer Eloin, secretaris van keizer Maximiliaanvergiftigdvolgens anderen gefusilleerd. GEMENGDE BERICHTEN. ADVERTENTIEN. niet vijfjarigen cursus. De Directeur der Hoogere Burgerschool te Leiden maakt, namens de plaatselijke Commissie van toezicht op de scho len van middelbaar onderwijs, bekend, dat de nieuwe cursus der Hoogere Burgerschool zal aanvangen op Dins dag 10 September en de Examens van toelating eenige dagen te voren zullen worden afgenomen. Zijdie leerlin gen aan de genoemde inrichting wenschen te plaatsen, wor den uitgenoodigd, zich aan het Schoolgebouw op de Pie terskerkgracht te vervoegen tusschen 27 en 30 Augustus, des morgens van 9 tot 10 uren. De Directeur der Hoogere Burgerschool Dr. D. DE LOOS. ^-en vraaflt spoedig een gehuwd PLOü- feC- V» CJER, liefst van de P. zich aantemelden bij W. WASSENBURG, op Endegeest, bij Leiden, of bij N. MAASKANT te Haarlemmermeersectie J. J., n°. 11, op de woning de President. Engeland. In het huis der Lords is de reform-bill in comité afgehandeld. Twee nieuwe bepalingen zijn in deze zitting aangenomen. De gewichtigste daarvan, voorgesteld door lord Salisbury, hield in, dat voortaan de kiezers ook met stembriefjes hun stem zouden kunnen uitbrengen, en niet meer gedwongen zijn in persoon de verkiezingen bij te wonen. De tweede nieuwe bepaling, die aange nomen is, voorgesteld door lord Stanhope, houdt in, dat het huis niet meer uit den aard der zaak zes maanden na de opening gesloten zal zijn, maar de zitting zal voortzetten, zoolang het noodig is, of totdat vanwege de kroon de zitting zal opgeheven worden. Rusland. De boeren leggen zich hoe langer hoe meer toe op de cultuur van zonnebloemen, waarmede thans gansche velden bezaaid worden. Uit het zaad kan olie ge trokken worden, en die productie bedroeg in 1865 100,000 centenaars, dat was voor eene waarde van 1'/, millioen roe bels. Stettin is de voornaamste handelplaats van dit ar tikel. De stengel wordt tot potasch verbrand, en de uit voer van dit artikel neemt ook met het jaar toe. Amerika. Het algemeen gevoelen te "Washington is, dat Juarez spoedig van het politieke tooneel zal verdwij nen, dat hij binnen kort voor eenen of anderen mededin ger zal moeten plaats maken en wellicht hetzelfde lot on dergaan zal als keizer Maximiliaan. Escobedo hunkert naar den presidentszetel en zal zich misschien in de plaats van Juarez dringen. Een aanvoerder van eene gewapende bende, genaamd Gomez, en een ander, met name Canales, heb ben weder eene oproerige beweging ondernomen, en zijn bezig krijgsvolk bijeen te brengen, om zich meester tema ken van Tampico; deze nieuwe beweging tegen Juarez breidt zich in geduchte mate uit. In het noorden van Mexico hebben Lozada en eenige gelijkgezinde lieden, aan het hoofd van 12,000 man krijgsvolk, zich onafhankelijk van Juarez en voor de vestiging eener zelfstandige repu bliek in dat deel van Mexico verklaard. Marquez wordt gezegd zich bij Lozada en diens aanhang gevoegd te hebben. Te Weenen is dezer dagen een merkwaardig bedrog aan het licht geko men. Op zekeren dag Terscheen bij den directeur der tabaksfabrieken een persoon Csorio von Pelka genaamd, met een eigenhandigen brief des kei kers, waarin de directeur uitgenoodigd werd den overbrenger aan eene betrekking te helpen. Kort daarop werd hij tot secretaris benoemd. De man nam er een goed leven van, kwam bij slecht weer niet op het bu reau en ging bij goed weer wandelen. Er kwam een post van finantieraad va cant en de heer Pelka solliciteerde er naar. Eenige dagen daarna meldde zich bij den minister, wien de aanstelling was opgedragen, een keizerlijk kamerheer in volle uniform aan en gaf den minister den wensch des kei zers te kennen, om de betrekking aan den heer Pelka op te dragen. De minister beloofde natuurlijk daaraan te voldoen. Hij liet den directeur der tabaksfabrieken ontbieden, om informatiën naar den aanbevolene te nemen. Deze luidden hoogst ongunstig. De minister geraakte daardoor in groote verlegenheiddoch besloot eindelijk den heer Pelka niet aan te stellen. Hij achtte het echter na het gebeurde noodig den secretaris op zijn kan toor een bezoek te brengen en hem de redenen mede te deelen die zijne benoeming verhinderden. Niet weinig was de minister verrast, toen hij tuischen den secretaris en den kamerheer eene treffende gelijkenis op merkte; het was een en dezelfde persoon. Het gevolg was een bevel tot ge vangenneming. Uit de instructie dezer zaak zal tevens blijken of ook de brief des keizers niet vervalscht wa3.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3