Zomerzorg. Uit de Hand te Koop, GEVEILDE PERGEELEN. OFFICIEELE BERICHTEN. ADVERTENTIES I. 1MANSvan ouds VAN DER PLASvan Leiden In eene bijeenkomst van winkeliers uit het East End is besloten eene beweging op touw te zettenten einde te voorkomen, dat de wetsvoordracht tot het beper ken van het verkoopen op Zondag door het parlement worde aangenomen. Italië. Men zegt dat generaal Dumont den paus eene versterking heeft toegezegd voor het legioen van Antibes waarop Z. M. zou gevraagd hebbenof de keizer dan werkelijk nog zooveel lieden in zijn land had, die hij met fatsoen kwijt wilde wezen De Dominicaan P. Carnellimaestro di palazzo en vriend van den paus, een ijverig medelid van de commissie voor de dagbladen-censuuris in het paleis van het 'Quirinaal, waar hij woonde, gevangen genomen en naar den Enge lenburg gebracht, omdat hij in correspondentie bleek te wezen met den kardinaal d'Andrea, wien hij oorkonden toezond voor een verdedigingsschrift, hetwelk deze in ge reedheid brengt. De cholera breidt zich te Rome uit. Op 11 Juli werden er 75 door aangetast. Yan 29 Sept. tot 5 Oct. zal te Florence het zesde internationale congres voor statistiek gehouden worden onder voorzitterschap van prins Humbert. In het laatst der maand MMrt Zijn de groote water leidingen en andere werkendie de stad Cagliaride hoofd stad van Sardinië, van water zullen voorzien, met veel plechtigheid geopend. De voornaamste taak die de zeer uitgestrekte waterleiding zal te vervullen hebben, is het voeden van al de pompen der stad 200 in getal, en op afstanden van p. m. 180 voet van elkander staande, met zuiver drinkwater. Op een door den prefect gegeven teeken, be gon het water het ruime bassin te vullen, waarmede al de pijpen die door de straten gelegd zijn in verband staan en vond het kristal-heldere vocht zijn weg naar de fonteinen en pompen der stad. De aanleg der werken dezer belang rijke onderneming is in 1862 begonnen en de kosten worden gevonden uit een hoofdelijken omslag, over eigenaren en bruikers van huizen en woningen. Het voornaamste //reser voir" ligt 13 Engelsche mijlen, circa 21 Nederlandsche mijlen, van de stad Cagliari, en beslaat eene ruimte van 15 acres of 6 Nederlandsche bunders. Als dit bassin ge vuld is, bevat het 650 millioen gallons (a 4kan ieder) water, en de maatschappij die de concessie uitvoert, is bij contract verbonden, om aan de inwoners, de inrich tingen van openbaar nut, de haven enz., te zamen te leveren 130 duizend gallons water per dagzulks voor het droge jaargetijde van af de maand Juni tot November, in de andere maanden de drievoudige hoeveelheid daags. Bij hetzelfde contract verbond zich de stad om de eerste 30 jaren 120,000 'sjaars, de 2de 30 jaren ƒ100,000 'sjaars en de laatste 30 jaren der concessie ƒ60,000 'sjaars aan de maatschappij uit te betalen. Na 90 jaren zijn al de werken het eigendom der stad Cagliari. Yan de zijde der maatschappij werd de plechtigheid geleid door den heer Simmelkjoa, een Russisch ingenieur, die met eene toepas selijke rede in het Fransch uitgesproken, de sleutels der reservoirs aan den prefect ter hand stelde. Amebika. Yolgens bericht uit New-York weigert de mi nister Seward een gezant naar Mexico te zenden. Naar men zegt zal het gouvernement van Juarez een adres aan de geheele beschaafde wereld richtenom de executie van Maximiliaan te rechtvaardigen. De naaimachine heeft, volgens den Engineer, een ge- duchten mededinger gekregen in een Amerikaansch werk tuig, waardoor hemden, pantalons, vesten, paletots, dames- mantilles, jackets, rokken, enz. te gelijk geweven en genaaid worden. Het werk, dat deze nieuwe machine verricht, is zelfs sterker dan het met de hand genaaide en volmaakt gelijk en zacht. De stukken worden naar elk begeerd pa troon bewerkten wel van wolzijdekatoen of elke an dere verlangd wordende stof. De stads-spoorwegen van New-York vervoeren thans jaarlijks 100 millioen passagiers. Het getal passagiers der stoom- en paarden-omnibussendat zeer aanzienlijk is, is daaronder niet medegerekend. In berichten uit Philadelphia wordt gemeld, dat op verschillende plaatsen, en met name te HavannahNew- Orleans en New-York, expeditiën worden uitgerust voor een inval in Mexico. In genoemde steden zijn een werf-bureaux geopend. Te Buffalo werd een regiment cavalerie georganiseerd, welks leden door de straten trokken met eene vlag, waarop te lezen stond: //Arme Charlotte! Wij zullen Maximiliaan wreken! Voorwaarts naar Mexico!" De Unie is niet voor nemens deze beweging te ondersteunen. Zelfs wil zij in de gevangenneming van Santa-Anna geen schennis zien van de Amerikaansche vlag. ONDERWIJS. De societe d'éducation te Lyon heeft een prijs van 400 frs. uitge- sohreven voor het beste werk d»t in de Fransche of in eene andere taal geschreven zal wórden over het ThemaQuel» sout les moyens de rendre 1'enseignement populaire vraiment utile aux individu» et la soeiété? De antwoorden moeten franco en onder een motto gezonden worden voor 1 Oct. aan M. Palud libraire, rue Mercière 15. Het plan waarvoor Cobden jaren gewerkt heeft, de oprichting vau internationale scholen, is eindelijk verwezenlijkt. Wijlen de prini-gemaal was een groot voorstander van Cobdens ideeën, maar wilde ze niet in praktijk brengen voor hij van Frankrijks medewerking zeker was. Thans is den 19den Juli door den prins van Walles zulk eene school te Islington geopend. Het hoofdbeginsel dezer itichting is reorganisatie van het stelsel van onderwijs op breeden grondslag in den geest van den tegenwoordigen tijd. Hieraan is verbonden de vestiging van pollegies in Engeland, Frank rijk, Duitschland en Italië, die met elkander in nauwe betrekking staan. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 3 Augustus 1867 ten overstaan van den notaris A. J. Rijshouwer, van: Een pakhuis en erf met bovenzolder in de Langestraat omtrent de Groe= nesteeg, Wijk VIII, N°. 710, verkocht voor /600, aan P. van Rijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wet van 29 Junij 1351 (Staatsblad n°. 85), in zijne vergadering van heden, het kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1867 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer Gemeente gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op het kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd Wets artikel z|jne bezwaren tegen den aanslagbjj verzoekschrift op ongeze geld papier, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. Leiden, 3 Augustus 1867. In de maand Julij 11. zijn binnen deze gemeente geboren 118 kinderen, als: 58 zoons en 60 dochters, waaronder is begrepen een tweeling-ge boorte. Overleden 76 personen, als: 9 mannen, 16 vrouwen, 23 zoons en 28 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Voltrokken 36 huwelijken. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 4den Augustus 1867. C. Wubbe jm. 26 j. en G. F. Weisenveld jd. 28 j. M. Esschers jm. 29 j. en C. E. van Dissel jd. 21 j. C. Stiva jm. 24 j. en A. Twuiver jd. 21 j. J. P. Scharwachter jm. 24 j. en C. M. Philippo jd. 31 j. J. Bonnet jm. 23 j. en C. J. van Houten jd. 22 j. L. van Heusden wedr. 28 j. en A. van Rossum jd. 28 j. G. J. Schim mel wedr. 32 j. »n M. H. Weers jd. 27 j. J. Massaar jm. 23 j. en S. M. Segaar jd. 19 j. H. H. Heijinans jm. 29 j. en W. C. Sierat jd. 31 j. W. F. Paradijs wedr. 43 j. en H. Passchier jd. 30 j. W. L. van Kaathoven jm. 29 j. en M. J. van Oosterzee jd. 28 j. N. van Veen wedr. 24 j. en M. C. van Nobelen jd. 20 j. Het Dochtertje, ons gisteren geschonken, werd ons heden ontnomen. D. F. YAN HEYST. G. J. YAN HEYST, Leiden, 4 Augustus 1867. Boonackeb. Door eene onverwachte verhindering bij het Muziek corps der Grenadiers, is het zesde der' ZOMER-CON- CERTEN uitgesteld tot VRIJDAG 9 AUGUSTUS. malakt aan zijne geëerde stadgerioóten bekenddat hij met zijn POFFERTJESKRAAM is geplaatst op het Utrecht- sche Veer en daar tot DÓhdèrdag 8 Augustus voor het laatst zal bakkenverzoekende vriendelijk ieders gunst. Hij belooft eene prompte en zindelijke bediening en blijft dank baar voor de gunst, welke hij gedurende de Kermisdagen heeft mogen genieten. door vertrek naar elderseen solied HUISmet' tüin koepel, mangelkamer en pakhuis. Het huis bevat zeven kamers, keuken, kelder en welpomp; alles zeer goed on derhouden. Riant gelegen te Koudekerk a/d. Rijn, in het midden van het dorp, is het huis zeer geschikt in te rig- ten tot winkelzaak. Te aanvaarden met 1° September, en te bevragen, met franco brievenbij den eigenaar al daar, wijk A.j n°. 87.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3