BUITEN L A N D. zouden aangenomen worden. Maar de regeering wees thans die benoeming af, omdat de gemeente geen kiesrecht bezat. Zij zeide er niet bijop welke wijze men nu wethouders kon bekomen. Op de uitdrukkelijke vraag van den gemeen teraad aan den opper-president der Rijnprovinciën gaf deze officieel ten antwoord, dat de raad zich bij verzoekschrift tot den koning had te wenden en hem de aanstelling van wethouders vragen of wel eerbiedig verzoeken weder in het bezit van zijn kiesrecht te worden gesteld. BINNENLAND. LEIDEN, 5 Augustus. Z M. beeft beDoerad tot notaris binnen bet arr. Leeuwardenstand plaats Ameland, N. L. J. Bruinsma; tot notaris binnen het arr. 's-Her- togenboscbstandplaats Veghel, Jhr. F. A. L. J. de Kuyper. Naar wij vernemen, zullen de Leidsche jagers van 1831 in deze maand alhier bijeenkomen en bij die gelegenheid zal hun worden aangeboden een diner op Zomerzorg, een concert op de buiten Sociëteit Amicitia, terwijl er tevens eene illuminatie zal plaats hebben. Z. M. de koning is van hetLoo, HH. KK. Hïï, prins en prinses Hendrik zijn uit Luxemburg in de residentie teruggekeerd. H. M. de koningin is Yrijdag-avond tegenwoordig ge weest op de soiree van den Engelschen minister sir John Milbanke gegeven. De ministers van binnenl. zaken en van justitie wor den eerstdaags te Maastricht verwacht. De gewone audientiën van den minister van justitie zullen op Woensdag en Donderdag 7 en 8 Augustus aan staande niet plaats hebben. Onze gezant bij het Petersburgsche hof, de baron J. C. Gevers, is met zijne familie in de residentie gearriveerd. Mr. P. H. Saaymans Yader heeft zijn ontslag ver zocht als lid van de arrond.-rechtbank te Goes. De Pruisische minister van koophandel heeft de vroe ger verleende concessie aan de Nederl. maatschappij tot assurantie van glasruiten, gevestigd te Amsterdam, tot haar bedrijf in de Pruisische staten, ingetrokken. De gezamenlijke onderofficieren van de land- en zee macht aan Den Helder hebben eene tooneelvoorstelling gegeven ten voordeele van het artillerie-vrijkorps, die f 150 heeft opgebracht. In eene vergadering van boekdrukkers te Amster dam is besloten voor den optocht, bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Yan Vondel, te leveren een praalwagenvoorzien van eene of meerdere in werking zijnde persenwaarop toepasselijke gedichten en liederenbene vens exemplaren van het portret des dichters getrokken zul len worden, ter verspreiding onder het volk. Voor de tee- kening der hoofdvormen en het ontwerpen eener versiering van den wagenalsmede voor de bepaling van het costuum der rijknechts en de tuigage der paarden hebben de hee- ren Cuypers en Ch. Rochussen hunne hulp toegezegd. Sedert Vrijdag wordt te Dordrecht het achtste Nederl. nationaal zangersfeest gevierd. De verschillende lie dertafels hebben o. a. een optocht door de stad gehouden, en op het Schefiersplein een volksconcert gegeven. De lessen op de polytechnische school te Delft zul len 2 Sept. weder aanvangen. Tot inschrijving voor de les- len zal de directeur in het gebouw der instelling zitting houden van 28 tot 30 Augustus. De werken aan de spoorwegbrug bij Bommel gaan goed vooruit. Dagelijks komen vreemdelingen de kolossale werken opnemen, Te Deventer is een valschen gulden aangehouden, met het beeld van koning Willem III en het jaartal 1863. In de vorige week heeft te Eraneker eene groote kaatspartij plaats gehad. Zulk een feest is voor die stad wat voor Leeuwarden eene harddraverij en voor Eraneker'eene zeilpartij is. Een fraai versierd terrein was voor kaatsveld uitgekozen en eene onafzienbare menigte woonde de wed strijd bij. De staats-spoorweg liet 's nachts te 12 uren extra- treinen loopen. Wij ontvingen een //Openbrief aan Dr. Yan Zinnicq Bergman" van de leden der thans ontbonden commissie tot verbetering der Samarangsche havenwerkenwaarin protest wordt aangeteekend tegen hetgeen genoemde afge vaardigde van 's-Hertogenbosch in de Tweede Kamer den éden April gezegd heeft over de eerste te Samarang ge houden meeting tot verbetering van de communicatie van Samarang met zijne reê. Deze brief verdient zeer de aandacht. In de R. K. kerk te B r a k e 1 is een brutale diefstal gepleegd. Men heeft een gouden kruis met een Christus beeld een zilveren kroon van het Mariabeelden nog een aantal andere kostbaarheden geroofd. Men heeft vermoeden op drie manspersonendoch tot heden zijn ze nog niet gevat. Onder het dorp M e n a 1 d u m is in een korenveld ge vonden het lijk van een Duitschen grasmaaier, een pistool in de uitgestrekte linkerhand houdende. Men vond eene som van ƒ4 bij hem. Reeds een paar dagen vroeger had men hem daar zien liggen, doch men meende dat hij sliep. Of hier aan een gewelddadigen dood moet worden gedacht,is nog niet bekend. De officier van justitie te Leeuwarden is Donderdag naar Menaldum vertrokkenom de zaak te on derzoeken. De gemeente Heukelum, nabij Leerdam, is Yrij. dag-avond op eene verschrikkelijke wijze door brand geteis terd. In betrekkelijk korten tijd zijn 14 a 16 huizen, 7 hooibergen en schuren in de asch gelegd. De brandspuiten van Asperen en Leerdam hebben krachtig medegewerkt tot stuiting van den branddoch eerst Zaterdag-morgen tegen 4 uren was men dien meester. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. De meeste gebouwen waren tegen brand schade verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middags te 5 uren 60°, Wind: N. W., des avonds te 8 aren 58°, te 10 uren 56°. Zondag morgen te 5 uren 54^, O., te 8 uren 59°, Z. W.,'s middags te 12 uren 68°, te 4 uren 66°, 's namiddags te 5 uren 64°, 's avonds te 8 uren 57°, te 10 uren 55°. Maandag morgen te 5 uren 56°, N. O., te 8 uren 60°, 's raiddag te 12 uren 67°, N. W., te 4 uren 69°. Belgie. Keizerin Charlotte, die met een trein, bestaande uit 6 rijtuigen, waarin zich o. a. ook Dr. Bulkens bevond, ineens door van Miramar naar Berlijn is overgebracht, bevindt zich aanvankelijk redelijk wel. Haar gelaat ver toont sterke sporen van vreeseUjk zielelijden, hoewel het zijne zachte uitdrukking van vroeger behouden heeft. Zij legt hare tevredenheid aan den dagdat zij zich weder in haar land en te midden harer familie bevindt. Pruisen. De Hessen zijn zeer ontevreden over de over brenging van hun schatkist, met eene som van 5,300,000, th. van Kassei naar Berlijn. De Pruisische regeering stelt ze gerust met te zeggen, dat dit geld voor Hessische aan gelegenheden besteed zal worden. De graaf Yon Bismarck is over Berlijn te Ems aan gekomen. Bij E lier beckin de Bocht van Kielzal een oor logshaven worden aangelegd. Sedert Januari heeft de regeering in Hongarije 27,000 paarden gekocht. De commissie van liquidatie van het voormalig Duitsch- verbond heeft 31 Juli te Frankfort hare laatste bijeen komst gehouden. Oostenrijk. Uit den steenkolenmijn Tiefbach in Mora- vië zijn thans reeds 48 dooden en 19 levenden opgehaald. Frankrijk. Te Auxerre is het standbeeld voor den maar schalk Davoust onthuld. Men zegt dat de keizer en de keizerin door den ko ning van Pruisen zijn uitgenoodigd om hem, na hun ver blijf te Salzburg, te Ems te komen bezoeken. Te Parijs hebben verschillende conferenties plaats gehad tusschen de heeren Yan der Goltz, Benedetti en De Moustier. Victor Emanuel wordt eerstdaags met den minister Ratazzi te Parijs verwacht. Het heet dat de keizer alleen naar Salzburg vertrekt om den keizer van Oostenrijk met den dood zijns broeders te condoleeren. De pleiziertrein van Macon naar Parijs is gederail leerd. Er zijn 7 personen gedood en 20 ernstig gewond. Den 7den Aug. zullen een aantal Eransche journa listen naar Kopenhagen vertrekken. Zou die reis ook al met de politiek in verband staan Engeland. Heden zal er in het Hyde-Park weder eene volksvergadering plaats hebben, om te protesteeren tegen de verhooging van den census voor bij anderen inwonende personen, en tegen het verbod tot het houden van bijeen komsten in het Hyde-Park. Het Engelsche bijbelgenootschap heeft den sultan en den onderkoning van Egypte keurig gebonden Turkscke bijbels ten geschenke gegeven. De twee stoomschepen, welke de regeering naar de Witte Zee heeft gezonden ter opsporing Van aldaar in het ijs vastgeraakte vaartuigenzijn dezer dagen teruggekomen. De kapiteins verhalendat zij over eene lengte van 15 mijlen door dichte massa's ijs zijn heengeworsteld en 132 schepe lingen van den dood hebben gered. Zij waren niet in staat geweest, om met zekerheid te vernemen, of er menschen omgekomen waren. Lord Derby is hersteld en heeft de vergadering van het Hoogerhuis1 weder bijgewoond.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2