2296. Dinsdag A°. 1867. 6 Augustus. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3^ u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 o. 30 ra., 10 u. 55 ra.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sra. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en'van 46ureu; van's Rijks Dir. BelastingenMaandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84van de Hypoth.. en het Kadaster van 9—4 LEIDSCH DAGBLAD tl 11 Voor Leiden, per 3 maandenf 1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten var, 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen vau LaiJeu naar 's-Gravenha*3Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m 10 u. 17 in.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 rn.; 9 u. 42 ra.; ua.tr Haarlemeu Amsterdam: te 8 n, 35 ra.; 10 u. 26 ra.; 11 u. 55 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 n. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 ra. Stoomboot Volharding van Leiden (Haveu) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 n., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 n. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.« uverige dagen 5 n. 30 in. en 1 u. 45 in. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 in overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Van de hand der Oostenrijksche gravin Paula Kollonitz die keizer Maximiliaan en keizerin Charlotte indertijd naar Mexico vergezeld heeft en daar geruimen tijd aan hunne zijde heeft vertoefd, is onlangs een zeer belangrijk werkje verschenen, dat binnen weinige weken reeds een tweede uitgave beleefde. Zij beschrijft daarin de reis van Mira- mar naar Mexico in 1864 en de eerste dagen van het Mexicaansche keizerrijk. Het boek bezit eene tragische aantrekkelijkheid en heeft door de gebeurtenissen, die se dert gevolgd zijneene groote historische waarde verkre gen. Want het teekent niet alleen met eene zeldzame nauwkeurigheid een aantal zaken en personen, die in den jongsten tijd zoo vaak genoemd werden, maar de gra vin bespreekt met voorliefde de gunstige eigenschappen van den jeugdigen vorst en zijne gemalin, die door hun kwaad gesternte naar Anahuac werden gevoerd. De schrijf ster heeft thans in de Augsburger Allgemeine Zeitung eene korte hulde aan de nagedachtenis van den gefusilleerden keizer gebracht. De laatste woorden van dat opstel luiden aldusZijne familie beweent hem zijn vaderland betreurt zijn verliesdoch met meer fierheid dan ooit noemen zij hem thans den hunne. De geschiedenis schrijft zijn naam met onvergankelijke gouden letters op hare koperen tafe len en telt hem mede onder hare edelste helden. Wat de muze der dichtkunst betreft, aan welke hij zelf zoo gaarne placht te offeren, zij zal Maximiliaan tot haren lieveling kiezen, en den mantel der verzoening slechts behoeven uit te spreiden over de ontzettende waarheid, om alle gemoe deren met aandoening, bewondering en verheffing te ver vullen." Wij weten, en helaas bij ondervinding, dat er velen zijn, die elk dagblad-artikel, waarin cijfers voorkomen, ge regeld overslaan. Mogen wij de zoodanigen verzoeken eene uitzondering, als was het maar voor dezen keer, op dien regel te maken en dit artikel ten einde toe uit te lezen? Wij hebben gezegdzoo gij het voorstel Scheltema aanneemt, maakt gij het onderwijs te Leiden duurder dan overal elders; niemand meer zal Leiden om de opvoeding zijner kinderen tot woonplaats kiezen. Neen, heeft men geantwoord, het tegendeel is waar. Zij die gij 0p het oog hebt, worden nu door den hoof- e ijken omslag afgeschrikt, maar wordt het voorstel aan genomen, dan kan die belasting zulk eene vermindering ondergaan, dat het bezwaar geheel komt te vervallen. Laat ons nu een paar gevallen stellen, die beide zeer gunstig voor onze tegenpartij zullen zijn, want wij zullen aannemen dat de vaderdie zich te Leiden komt vestigen slechts twee jongens heeft, die aldaar ter school moeten gaan. Wij zullen eerst onderstellen dat die jongens beide de hoogere burgerschool zullen bezoeken. Thans zou de vader f 90 te betalen hebben, maar volgens voorstel van den heer Scheltema het dubbele, dus f 90 meer. Laat ons nagaan hoeveel die vader in den hoofdelijken omslag te betalen zou moeten hebben, opdat de vermindering, die voorge spiegeld wordt, tegen die f90 zou kunnen opwegen. De vermindering in ontvangst, die uit de verhooging van het schoolgeld zou voortvloeien, wordt door den heer Scheltema zelf op niet meer dan f 10,000 berekend. Ofschoon wij overtuigd zijn, dat dit cijfer veel te hoog is, zullen wij het onveranderd aannemenen dan krijgen wij voor de vermindering die de hoofdelijke omslag zou kunnen on dergaan eene even groote som, dus op 107,000 eene vermin dering van 10 per cent. Die vader zou derhalve in den hoofdelijken omslag f900 te betalen moeten hebben! Nemen wij nu aan dat slechts een dier twee jongens de hoogere burgerschool bezoekt, en dat de andere een leer ling van het gymnasium worde. De verhooging van het schoolgeld voor deze twee jongens zal dan volgens het voorstel-Scheltema f 210 bedragen. De vader zal dus in den hoofdelijken omslag voor meer dan f 2100 moeten zijn aangeslagen om door het voorstel gebaat te worden. Men heeft derhalve onderstelddat zij die zich om de opvoeding hunner kinderen metterwoon te Leiden ko men vestigen, zulke rijken lieden zijn, dat zij in den hoofdelijken omslag tusschen de f 900 en f 2000 te betalen zouden hebben Is het niet duidelijk waarom men met zulke argumen ten invloed meent te kunnen uitoefenen, en van geene uitbreiding van het onderwijs wil hooren Aan den vrijen duitschen Rijn merkte men dezer dagen op is het toch niet alles rozenkleuren welke zedelijke en maatschappelijke veroveringen Pruisen ook juichend en lof- zingend van zich zeiven verhaalt, de liberale begrippen schijnt het toch maar niet meester te kunnen worden. Eene proeve daarvan levert Essen. De gemeenteraad al daar heeft reeds herhaaldelijk wethouders gekozen, die niet in den geest der regeering vielen, zoodat telkens de keuze vernietigd werd. Het kiesrecht werd nu aan de sta nomen. De regeering polste toen sommige ingezeténen, ten einde deze tot wethouders te benoemen, maar zijweigef'dên allen. Er moest nochtans in de zaak voorzien /worden. De gemeenteraad ging weder tot eene verkiezing óver en wees nu personen aan, welke door de regeering Vermoedelijk

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1