Z. K. H. prins Alexander heeft Donderdag 11. ook het huisje van Czar Peter te Zaandam bezocht. Aan de postkantoren zullen weldra postzegels vau van 20, 25 en 50 cents, alsmede postzegels voor drukwer ken te verkrijgen zijn. Ook komt er een nieuw model van postkarren in gebruik. Op elke postkar zal tevens een con ducteur worden geplaatst. Het vervoeren van passagiers en bestelgoederen met postkarren wordt opgeheven. Het thans geheel herstelde Museum Boymans te R o t- t er dam zal weidra voor het publiek geopend worden. Den 23sten Juli heeft te Weenen de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging op het handels- en scheep vaart-verdrag, den 26sten Maart 1867 tusschen Nederland en Oostenrijk gesloten. In den gemeenteraad van Nijmegen is onlangs een voorstel van den heer F., //dat de raad zich wenden zou tot de Tweede Kamer met verzoek het voorstel van den heer De Brauw tot wijziging der onderwijswet niet aan te nemen, met 13 tegen 3 stemmen aangenomen. De hoofdcommissie voor de zaken der Israëlieten heeft ter kennis van de Israëlietische kerkbesturen en schoolbe sturen in het Kijk gebracht, dat door de algemeene com missie van examinatoren voor Israëlietische godsdienst-on derwijzers in dit jaar zijn toegelaten tot godsdienst-onderwij zeressen: mejufvrouw E. Clarenburg en mejufvrouw J. G. Parsestot godsdienst-onderwijzers van den hoogsten rang, de heeren ~YVm. Boutelje en L. van Kleefvan den middelsten rang, de heeren Alex. G-reebel, D. H. Woudhuysen en Machl. Polsvan den laagsten rangde heeren N. M. Kogel en W. Stokvis, allen van Amsterdam. De Deventer Krant bevat een hoofdartikel van den heer Van Vlotenwaarin hij zeer tegen de stad en het athenaeum uitvaart en aandringt op de oprichting eener nieuwe kiesvereeniging, onder de zinspreuk //Hernieuwing". In de omstreken van Beekbergen begint men ook over de aardappelenziekte te klagen. De haringjagerij van Vlaardingendie den 15den Juni begon, is den 24sten Juli geëindigd. De gezamenlijke vangst van 48 schepen bedroeg 3315/16 ton, waarvan 1807/16 ton volle en 1507/8 ton maatjesharing. In het vorige jaar zijn door 52 schepen 564s/8 ton gevangen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des na middags te 5 uren 60°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 57°, te 10 uren 55°. Zaterdag morgen te 5 uren 54°, N. W., te 8 uren 57°, 's middags te 12 uren 64°, te 4 nren 61°. BUITENLAND. Pruisen. De Pruisische gevangenissen zijn zoo overbe volkt, dat men bij Berlijn een gevangenis moet bouwen voor minstens 3000 gevangenen. Zedelijk schijnt Pruisen dus niet vooruit te gaan. Dezer dagen verkeerde de stad Wiesbaden in eene zeer onrustige stemming, en wel door de zonderlinge tij ding, dat te Parijs eene revolutie was uitgebroken, aan welker hoofd keizer Napoleon zelf zich gesteld had, en dat die souverein weldra in Duitschland zou binnenruk ken om de verdreven vorsten in hunne rechten te her stellen. Oostenrijk. De stemming in Croatië wordt steeds on rustbarender. De regeering heeft formeele stappen gedaan tot on derhandelingen met Kome over het concordaat. Kossuth is te Waitzen bij acclamatie tot afgevaar digde van den rijksdag gekozen. Men verwacht dat Napoleon van 8 tot 10 Aug. te Salzburg zal zijn, om er den keizer en den minister Von Beust te vinden. De markies De Moustier en prins Met- ternich zullen hem vergezellen. Keizerin Eugénie zal gelijk tijdig de keizerin van Oostenrijk te Ischl bezoeken. Frankrijk. Men zegt dat Oaribaldi met zijne dochter Teresita en zijn schoonzoon Candio de Parijsche tentoon stelling zal bezoeken. De keizer wil van Duinkerken een groote oorlogs haven maken. Philarète Charles heeft in België 50 onuitgegeven brieven van Voltaire gevonden, waarvoor 100,000 fr. zijn geboden. De voormalige onderwijzer der heeren Alphonse en G-ustave Kothschild, de heer Albert Cohen, schrijver van de //Joodsche brieven," welke door den Univers Israelite zijn publiek gemaakt, is benoemd tot ridder der orde van het Legioen van Eer. Volgens een gerucht wordt door de regeering de schuld van het incident met het Pruisische kabinet gegeven aan den heer Lefebvx-e de Behainediebij afwezigheid van den heer Benedetti, als secretaris van legatie de functiën te Berlijn waarneemt. Deze zou namelijkzonder daartoe ge- imachtigd te zijn, een gedeelte der instructiëndie hem door den heer De Moustier waren toegezonden, aan den heer Von Thile hebben voorgelezen. Men zegt dat hij dooreen ander vervangen zal worden. Men laat den keizer allerlei reizen doen op papier. Sommige bladen zenden hem naar Londenom met Vic toria over een Europeesch congres te sprekenandere we der naar Ischl om een conferentie te houden met Frans Joseph, weder andere naar Biarritz waar de minister Von Beust wordt gewacht, nog andere naar KijsselArras,het kamp van Chalons enz. De koning van Zweden is te Parijs. Dinsdag-avond had in den schouwburg van de Porte Saint Martin een voorval plaats, dat de toeschouwers met angst en schrik vervulde. Eene der leeuwinnen van den heer Batty had geworpen en desniettegenstaande was de temmer niet te weerhouden om in het hok te gaan. Het tooneel, dat onmiddellijk daarop volgde, was kort maar schrikverwekkend. De leeuwin wierp zich op den temmer en beet hem in den schouder, terwijl zij met hare nagels zijne kleederen verscheurde. Gelukkig mengde eene andere leeuwin (de lieveling van Batty) zich in den strijdzij wierp zich op het woedende dier, zoodat Batty het hok kon verlaten. Engeland. Het postkantoor te Londen ontving en gaf uit in 1865 90,000.000 lokale brieven. Het gemiddelde brie- venverkeer te Londen daags is thans 560,000 brieven waarvan de helft voor de stad en de wederhelft voor daar buiten. Het verkeer van boeken en nieuwsbladen is gemid deld 55,000. De directeur der posterijen te Londen verklaart dat als de beweging van brieven en couranten zoo blijft toenemen als in de laatste jaren, het weldra noodig zal zijn, op sommige gedeelten van de stad elk half uur bus lichtingen te doen en brieven uit te geven. Hij vermeldt verder, dat het lokale brieven-verkeer verre nog de mees te voordeelen voor den staat afwerpt, in vergelijking van dat door het geheele koningrijk. Lord Stanley heeft een plan gemaakt voor eene mo gelijke expeditie naar Abyssinië door den heer Perceval. Deze is van oordeel dat 6000 man lichte infanterie voldoende zijn. Men moet daarvoor Katholieken kiezen en de mis in de kampen doen vieren. De verbannen vorsten uit Abys sinië, die te Caïro en elders zijn, moeten aan de expeditie deel nemen. De regeering heeft ook in het huis der lordsbij de discussie over den reform-bill, schitterende overwinningen behaald. Een amendement van lord Halifaxtegen het zwakste gedeelte van het wetsontwerp gericht, is met 100 tegen 59 stemmen verworpen. Twee andere amendementen ter beperking van het stemrecht, waarmede de regeering zich vereenigd had, zijn, in weerwil van den tegenstand der liberalen, met groote meerderheid aangenomen. In het Hoogerhuis worden de beraadslagingen over de reform-bill voortgezet. Verschillende amendementen zijn wederom verworpen en daaronder een van lord Lyttelton waarbij voorgesteld werdtot de verkiezingen slechts hen toe té laten, die eene leesbare hand schreven. Het merk waardigste van dit voorstel was, dat, naar verhaalt wordt lord Lyttelton zijn amendement zelf zoo slecht geschreven had, dat de secretaris het niet ontcijferen kon. De langste spoortreindie welligt ooit op een spoor weg geloopen heeft, bewoog zich onlangs op den Lehigh Valley-spoorweg in Engeland; hij was namelijk samenge steld uit 275 geladen wagens; elke wagen met de koppel kettingen ter lengte van 14 voeten, maakt eene totale lengte van 4850 Eng. voeten of meer dan 2/3 van eene Eng. mijl. Gedurende de zes maanden van 1 Jan. tot 30 Juni jl. zijn over den ondergrondspoorweg niet minder dan 12, 008,886 personen vervoerd, dat is nagenoeg driemaal de bevolking van Londen. Sedert de opening van den weg in Jan. 1863 zijn ongeveer 70 millioen personen langs die banen vervoerd. Nu verhaalt men weder dat keizerin Eugénie de tusschenkomst der koningin is komen inroepen met be trekking tot de uitgave der briefwisseling tusschen Napo leon en Maximiliaan, welke laatstgenoemde aan den her tog van Aumale had gezonden. Victoria zou geantwoord hebbendat bij het bekende karakter van den hertog hare tusschenkomst niet zou baten. De Schipping Gazette waarschuwt tegen het leenen van geld aan Rusland, dat voor spoorwegen wordt aange vraagd maar voor oorlogsuitgaven bestemd is. Kusland. De Petersburgsche dagbladen van 21 Juli behelzen een gewichtig besluit des keizers betreffende de provinciale staten of gewestelijke volksvertegenwoordiging, eene instelling van jonge dagteekeningwaarmede keizer Alexander het rijk op den weg van het vertegenwoordi gende staatsstelsel heeft gebracht. Een ander besluit des keizers is uitgevaardigdwaarbij de militaire rechtspleging in zeer vrijzinnigen geest wordt hervormd en zooveel mo-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2