INK 2293. Vrijdag A®. I8<i7. 2 Augustus. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Veertien dagen geleden werd door ons gezegd; het is niet oin maar in weerwil van hun tegenstand tegen de openbare school, dat de HH. Cock' en Scheltema herkozen zijn; een groot aantal kiezers is klaarblijkelijk van mee ning geweestdat het voorstel tot verhooging der school gelden als dood en begraven beschouwd moest worden en dat daarom de tegenwoordigheid dier heeren in den Raad geen gevaar kon opleverenhoe anders te verklaren, dat diezelfde kiezers vier voorstanders der openbare school herkiezen Die uitlegging van het gebeurde was, volgens de tegen partij eenegedwongene. Is het nu bij de herstemming niet zonneklaar gebleken dat zij de ware was? Er moest nu gekozen worden niet meer tusschen personen maar tusschen twee tegen elkander overstaande beginsels; nu gold het uitslui tend de vraag of het bestaande al dan niet omverge haald zou worden. De uitslag is geweest zoo als wij die verwacht haddenmet eene aanzienlijke meerderheid is door de burgerij uitgemaakt, dat te Leiden het onderwijs goed en goedkoop zou zijn en blijven. Beteekenis van de stemming op den 30sten Juli. De herkiezing van de heeren Buys en Meerburg als leden van de gemeente-vertegenwoordiging, ondanks al het gewoel en gewroet en ondanks den tegenstand dien men door niet zeer kiesche middelen (als b. v. voorspiegelingen van minder in de belastingen te zullen betalen) beproefd heeft, duidt, aan vooreerst, dat hoe ook de driften en hartstochten worden aangeblazende kern van onze burgerij kunde en karakter weet op prijs te stellen en zich volstrekt geen knollen voor citroenen meer wil laten in de handen stoppen. In de tweede plaats, dat ook binnen onze vesten de rechtzinnigheid in de leer, zonder eenige andere hoedanig heden, weldra niet meer de titel zal zijn om een zetel in de Raadkamer te bemachtigen, of dwergjes tot reuzen te doen verheffen. Dat eindelijk de overtuiging wortel schietdat het open baar volks-onderwijs, ontdaan van elk mengsel en vreemd allooizonder dogmatischen zuurdeesemeen onderwijs voor allen toegankelijk, ieders begrippen eerbiedigend, en die van niemand stuitend, dat een zoodanig edel en veredelend, echt-christelijkin den vollen zin nationaal onderwijs, voor allen die vooruitgang en geen stilstand willen, behoort te zijn als de heilige ark, waaraan door niemand eene schennige hand mag worden geslagen. Of is het niet op merkelijk, dat terwijl door ons het onderwijs te dezer ge legenheid als het Schibboleth voor de verkiezingen gesteld was, van de acht herkozen leden, zes krachtige tegenstanders zijn van het voorstel Scheltema, terwijl zich niemand zal kunnen ontveinzen dat de HH. Cock en Scheltema hunne herkiezing te danken hebben, de eerste aan zijne bekwaamheid, de tweede aan zijn (al zij het ver keerd geplaatsten) ijver, en beide dus niet benoemd zijn om, maar in weerwil der richting, waarop de burgerij thans weer den stempel van afkeuring gedrukt heeft. Toen de keizer van Rusland en de koning van Pruisen de gasten waren van den Pranschen keizer en de dagbla den geen ruimte genoeg hadden om al de feesten te ver melden die te Parijs ter eere van de vreemde souvereinen werden gegeven, sprak men van eene algemeene ontwape ning en begonnen de utopisten al te droomen van een eeuwigen vrede. Thans is men al bijna weer vergeten hoe Alexander en Wilhelm vertrouwelijk met Napoleon de groote expositie doorwandelden, en krijgt ook de vrees voor oorlog van dag tot dag meer de bovenhand. De staat kundige gezichteinder is alles behalve opgeklaard: schreef men dezer dagen uit Parijsintegendeel. Inwendig neemt de toestand meer en meer die //afschrikwekkende kalmte" aan waarvan de heer Emile Ollivier in de zitting van het wet gevend lichaam sprak. Daarbij heerscht in den handel eene buitengewone stilte, hetgeen natuurlijk niet weinig tot de onaangename stemming der gemoederen bijdraagt. Ook de uitdrukkelijke verklaring in den Moniteur, die Frankrijk en heel Europa gerust moest stellen, heeft hare gunstige uitwerking gemist. Men vraagt zelfs niet meer of, maar wanneer de oorlog zal uitbarsten. In Engeland ziet men binnen kort een geduchten krijg te gemoetwaarin Frank rijk zal staan tegenover de kolossale machten van Rusland en Pruisen. In Frankrijk meent men dat alles afhangt van de uitrusting en wapening van de troepen in het kamp van Chalons. In een onderhoud, hetwelk verschei dene] groote industrieelen onlangs met den keizer hadden, gaven deze hun leedwezen te kennen, dat men, tegen hun gevoelen, de prijsuitdeeling te zeer had verhaast en de tentoonstelling daardoor als het ware gesloten. Men had daarmede behooren te wachten tot het einde van Octo ber. //October, October," antwoordde de keizer, zijt gij wel zeker, dat de vrede tot dien tijd zal duren?" //Het staat aan uSireDe keizer brak het gesprek af, als berouwde het hem te veel gezegd te hebben. Vol gens de ministers en hunne vrienden is de gedachte des wm DAGBLAD. Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 ra.; 10 n. 17 m.; 1 u. 55 ra.; 3 u. 52 m., 6 ti. 9 ra.; 8 n. 55 m.; 9 n. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 ra.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 ra.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend tc 4 n., overige dagen te 5 u.; van Arasterdam (Binnen- Ara9tel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 ra., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeervan Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3(4 u-! van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondag3 buiten dienst. Postbusliehtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 a. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 ra. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'aav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten 4en Accijnzen van 91 en van 46 uren;van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 94. Ingezonden.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1