Beieren. Vrijdag-avond overleed te Bamberg de ex- koning van Griekenland, Otto Frederik Lodevvijk, prins van Beieren, oom van den thans regeerenden koning Lodewijk II, geboren 1 Juni 1815. Hij beklom den troon van Griekenland in 1832 onder een regentschap tot 1835 en verliet Griekenland den 24sten Oct. 1802, na het uitbreken van een opstand. Zijn echt bleef kinderloos. Pruisen. Prins Friedricb Karl heeft gezegd, dat zijne militaire plichten hem verbieden het mandaat aan te ne men als lid van het Noord-Duitsche parlement. Men schijnt dus aan het hof te vreezen voor een oorlog, die spoedig kan uitbreken. Frankrijk. Tusschen de hoven van Parijs en Florence worden drukke onderhandelingen gevoerd. Graaf Arese vertoefde do vorige week in het paleis der Tuilerieën on is thans met geheime instructiën naar Victor Emanuel vertrokken. Men brengt dit in verband met deRomeinsche quaestie, die meer en meer op den voorgrond komt. Z. K, H. prins Alexander heeft Zaterdag 11., verge zeld van HD. gouverneur Jhr. Hooft en den heer Ml~c- lerkamp lid van gedep. staten, een bezoek gebracht aan Rot ter da in. Uit de residentie wordt gemeld, dat bij het minis terie het voornemen bestaat in September a. s. aan te kondigen eene vermeerdering der militie met 25,000 man, waarvoor het budget van oorlog, nu 13 millioen, zou verhoogd worden tot 20 millioen. In de vergadering der afd. 's-G-ravenhage van de verceniging ter bevordering van fabriek- en handwerk nijverheid in Nederland, is o. a. besloten aan eene daartoe bestaande commissie eene bijdrage te verstrekken tot het zenden van werklieden naar Parijs. Den 28sten October van dit jaar zal het vier eeuwen geleden zijn, dat Erasmus te Rotterdam geboren werd. Te Rotterdam heeft Vrijdag 11. de algemeene zo- mer-vergadering plaats gehad van onderwijzers in de gym nastiek. Op de paardenmarkt van Zaterdag 11. te Haar lem heb ben Fransche kooplieden weder zeer hooge prijzen besteed. Het reg. rijdende artillerie van 's-Hage zal deelnemen aan de oefeningen in het kamp van Zeist. Op de vergadering der Evangelische Alliantie, van 11 tot 28 Aug. e. k. te Amsterdam te houden, zal ge sproken worden door Belgen, Zwitsers, EngelschenFran- schen, Duitschers, door een Amerikaan, een Zweed, een Deen, een Italiaan, een Spanjaard en door Nederlanders. Men zal er kunnen ontmoeten en hooreu de redenaars Bungener, Edmond de Pressensé, Monod, Bethman Hol- weg, Guizot, lord Shaftesbury, Wichern, bisschop Gobat van Jeruzalem, enz. Ook worden een aantal zendelingen uit verschillende oorden der wereld verwacht. Godsdienst oefeningen zullen worden geleid door Ds. Spurgeon van Londen, Birrell van Liverpool, Kogel van Berlijn, Krura- macher van Potsdam, Grand-Pierre en Monod van Parijs, Frank Coulin van Genève, enz. In de vorige week is te Almelo op 73jarigen leef tijd overleden de heer G. Salomonson, een der mee3t ver dienstelijke iudustrieelen. De overledene was lid der pro vinciale staten van Overijsel, president der] kamers] van koophandel en fabrieken te Almelo, ridder der orde van d.en Ned. Leeuw en officier der orde van de Eikenkroon. De belangrijke fabrieken aan het Nijverdal danken aan hem haar ontstaan en hare uitbreiding; de Overijselsche kana len, waarvan hij sedert de oprichting der maatschappij com missaris was, ondervonden altijd.zijne, wer.kdadige eh gelde- lijke ondersteuning; de exploitatie der veenen, door die kanalen doorsneden, werd op uitgebreide schaal door hem ondernomen, en de spoorweg Almelo-Salzbergen dankt pok aan zijne pogingen voor een gedeelte zijn ontstaan. Men meldt uit Harderwijk als eene groote bijzon derheid dat er op een der roggekampen aldaar 3 aren ge vonden wordendie ieder zes rijen korrels bevatten. De 4de en 5de haringjagers zijn Zaterdag-morgen te Hellevoetsl uis binnen geloopen. Te Parijs is men bijna algemeen van oordeel, voor zooverre men tegenwoordig was bij het concours der mili taire muziekkorpsen, dat het Nederlandsche meer aanspraak had op den tweeden prijs dan het Russische. Het laatste kwam echter zoover en mocht dus voor de groote reis, naar men gist, wel een klein streepje voorhebben. Aan het zich te Parijs bevindende muziekkorps van het reg. gren. en jagers is verlenging van verblijf toege staan voor 8 dagen. Onder de opperbevelhebbers van de republikeinen in Mexico is ook zekere generaal Tindal, een Hollander, die vroeger, zoo men meent, hier te lande officier was. Den 28sten Augustus a. s. zal te V o gelenzang nabij Haarlem het vierde Algemeen Evangelisch Nationaal Zendingfeest worden gehouden, op het landgoed van den heer Jhr. Barnaart. Eene nieuwe manier om "gunst, achting en vertrou wen bi] zyne stadgenooten te verwervenwordt thans door den photograaf B. van der Heide te Harlingen in prak tijk gebracht. Bij de uitgestalde proeven van bedrevenheid in de kunst, ziet men in een vinkenkooitje het portret eener vrouw, in Friesch gewaad en daarbij dit rijm: De helft mijner schuld heb ik betaald, Noch ééne helft en ik word afgehaald, Zoolang dit niet is gedaan, Moet ik hier blijfen staan. Een aantal landerijenhooi- en weilanden rondom 's - II e r t o gen b o scli zijn weder overstroomd, waardoor veel reeds gemaaid hooi verloren is. In het begin dezer week zal een aanvang gemaakt worden met den verkoop van het materieel der vesting Luxem burg. Maandag 29 Juli zullen groote hoeveelheden oude Yrapsnen en ammunitie, alsmede metaal, enz., aan de meeat biedenden verkocht worden, als 53,000 tiï brons en 126,000 H! gegoten ijzer in stukken geschut, benevens 3 millioen iï gegoten ijzeren ammunitie enz. Woeusdag 3L Juli zullen de andere materialen en werktuigen verkocht worden. l)e Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middags te 5 uren 56°, Wind: N. VV. des avonds te 8 uren 54°, ie 10 uren 52°. Zundag morgen te 5 uren 54°, te 8 uren 56°, 's middags te 12 uren 63°, te 4 uren 62°, 's namiddags te 5 uren 60°, 's avonds te 8 uren 54°, te 10 ureu 51°. Maandag morgen te 5 ureu 51°, te 8 uren 53°, middag te 12 uren 54°, te 4 uren 52°. KOLONIËN. De Indische bladen gewagen allen van de vreeselijke ramp, die geheel Middei-Java heeft getroffen. Maar zoo wel officieele als particuliere berichten kunnen ons nog maar een flauw denkbeeld geven van de groote verwoes tingen, die zijn aangericht door deze aardbeving. De mail vertrok een paar dagen nadat de ramp had plaats gehad in den nacht van 9 op 10 Juni, 's morgens te halfvijf. De aardbeving was een horizontale, de golvende beweging had plaats in eene richting van het oosteu naar het westen en hield minstens 2 minuten aan. Men heeft haar ook te Batavia en in zee op een afstand van 4 mijlen van de reede van Samarang waargenomen. De residentien Cheribon, Pekalongen, Banjoemaas, Bagelen, Samarang, Soerakarta en Djokjokarta hebben allen veel geleden. Vooral de tijdin gen uit de laatste plaats zijn zeer bedroevend. Djokjo is grootendeels vernield. Talrijke etablissementen zijn inge stort de weg is op verscheidene plaatsen zoodanig ge scheurd, dat men een stok tot 5 voet diepte er in kan steken; op eeuige plaatsen is de weg 2 a 3 voet diep ver zakt, terwijl verscheidene suiker- en indigo-fabrieken in puin liggen. De kratons van den sultan en van Pakoe Alam, het residentiegebouw, de kerk en het fort zijn on bruikbaar; Pasar Gedé en vele andere fabrieken ziju ver woest. De schade wordt getaxeerd op vier millioen; het getal dooden op driehonderd. Een groot deel der over geblevenen logeeren in het open veld. In een particulier schrijven wordt de aardbeving in verband gebracht met hevige werkingen van den vulkaan Merapi. De regeering heeft besloten tot eene mijnbouwkun- dig-geognostische opname van Sumatra's westkust, die zoo rijk is aan mineralen. Het voltooide gedeelte van den spoorweg Samarang- Tangoeng is door de regeerings-pommissie goedgekeurd en wacht slechts op de vaststelling der tarieven, om te wor den geëxploiteerd. BUITENLAND. De hoogleeraar Brandisweleer kabinetsraad van ko ning Otto van Griekenland en bekend door zijne geschrif ten over Aristoteles, is in 77jarigen ouderdom overleden. De ex-hertog van Nassau heeft eene formeele aan klacht ingediend tegen de koninkl. Pruisische administratie, omdat deze bevel heeft gegeven tot ontruiming van een kasteel, hetwelk Z. M. Wilhelm wenscht te betrekken, ofschoon het den hertog toebehoort. In de laatste dagen zijn weder exemplaren van revo- lutionnaire geschriften op verscheidene punten der stad Frankfort aangeplakt. Hoeveel tijd zou men noodig hebben, om op de ten toonstelling te Parijs alles te bezichtigen? Het aantal vi trines, waarin de meeste voorwerpen zijn ten toon gesteld bedraagt 45,000. Gesteld nu dat men vijf minuten voor elke vitrine blijft staan, dan bedraagt dit 225,000 minu ten, uitmakende 3,750 uren, of 150''4 dagen. Wanneer het dus mogelijk ware dag en nacht zonder rust daarmede

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2