Koffie. Stil. Deze week werden verkocht 400 balen Java en Batavia; prijs geheim. Suiker. De afloop der veiling te Amsterdam op 24 dezer van 38,924 krjs. en kans. Java Suiker bij de Ned. H.-M. is in verhouding tot de betaalde prijzen niet zoo vast als men wel gewacht had. Blond en grijs bereikten ongeveer de prijzen van Mei 11., terwijl witte soorten zelfs a/Ü lager liepen. Het grootste gedeelte der veiling werd voor het bin nenland gekocht, het overige werd voor Russische, Zweedsche en Bel gische rekening aangekocht. Thee, Vast. De handel bepaalde zich echter geheel voor behoeften. zal worden gehouden van den léden tot den 21sten Oc tober a. s. Onder de punten die op de zestiende algemeene ver gadering der vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid zullen worden behandeld, behoort ook een voorstel van het hoofdbestuur, om bij de regeering aan te dringen1°. Op de invoering van een uniformbrief port voor het geheele rijk. 2°. Op de herziening van het postverdrag, tusschen Nederland en Frankrijk; en zulks zoowel tot voordeel van de schatkist, als tot verlichting van de Nijverheid. - Het Parijsche blad le Siècle zegt, dat het slechts aan één stem heeft afgehangendat aan den heer Dunkier en zijn muziekkorps niet de tweede maar de derde prijs is toegekend. Gisterenmorgen is te 's-Hage een stier losgebro ken, die door de stad vervoerd werd. Het beest raakte aan het hollen en heeft verschillende personen aangevallen. Onder anderen zijn een man en een kind deerlijk gehavend. Eerstgenoemde verkeerde aanvankelijk zelfs in zorgwekken- den toestand. Men is het beest bij den Bezuidenhout meester geworden en een slager heeft het doodgestoken. In de week van lé tot 20 Juli zijn in de prov. Zuid-Holland aangetast runderen, gestorven 1, afge maakt 7. De nieuwe verkiezing van een lid der provinciale staten voor het hoofdkiesdistrict Middeiharnis, ter ver vanging van den heer J. A. van den Broek, zal plaats hebben 13 Aug., en de herstemming, zoo noodig, 27 Aug. Een ooggetuige verzekerde ons dat bij het concours der militaire muziekkorpsen niemand het Parijsche publiek zoo in extase hebben gebracht als de heeren Dunkier en Wickevoort Crommelin, en wel om hun prachtig uni form. Een man uit het volk heeft zich met geweld een weg gebaand door de menigte op de straat om Dunkier de hand te reiken en met tranen in de oogen nog eens het //leve Holland!" te roepen. Hij was een Hollander, doch woonde reeds sedert jaren te Parijs. De wedstrijd der koninklijke Nederlandsche Zeil- en Boeivereeniging te Amsterdam zal dit jaar gehouden worden op het IJ, op Dinsdag 6 Augustus. Als sprekers voor het letterkundig congres te Gent hebben zichvolgens de Gentsche dagbladenbehalve de vroeger genoemde personen uit Nederland o. a. ook aan gemeld de heeren Alberdingk Thijm, Joh. C. Zimmerman, Yan Hugenpoth, Wessels, Douwes Dekker, W. F. B. Suringar en G. A. Schneither. Door den minister van oorlog is eene commissie be noemd tot het doen van voorstellen tot verbetering van het lot van den soldaat, betrekkelijk kleeding, voeding en kazerneering. Te Mastenbroek en in andere plaatsen van O verijsel begint het hooi erg te broeien. Yele bergen heeft men reeds moeten uithalen. In den nacht van Zondag op Maandag is te Kampen het dak van een in verbouw begrepen huis met een don derend geraas ingestort. Gelukkig echter zijn de zolders niet bezweken en heeft niemand der huisbewoners eenig letsel gekregen, maar zijn zij met den schrik vrijgekomen. Te Yeghel en omstreken is men druk in de weer met het graven van ijzererts, dat naar de ijzergieterijen van België en Limburg verzonden wordt. De plaatselijke gezondheids-commissie te Amster dam heeft dezer dagen de ingezetenen gewaarschuwddat sedert eenigen tijd daar ter stede, onder de namen van Italiaansch meel en Hongaarsch witstoffen verkocht wor den, bestemd om, tot oneerlijk voordeel der bakkerij, onder het meel gemengd te worden, en dat deze stoffen niet anders zijn dan fijn gemalen gips, in enkele gevallen met een weinig meel vermengd. Yan den roman Klaasje Zevenster is thans ook eene afzonderlijke uitgave in het Hoogduitsch verschenen on der den titel van Hanschen Siebenstern". De vertaling (eene vrije bewerking), waarvan met veel lof wordt ge waagd, is van de hand. des heeren Adolf Blaser en werd het eerst opgenomen in de Illustr. Monatsheft. De negotiatie van f 300,000 ten behoeve der onder neming op het wrak der Lutine, is volteekend, zoodat mitsdien de sedert geruimen tijd afgebroken arbeid tot berging van de daarin nog aanwezige schattenmet kracht kan worden hervat. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des na middags te 5 uren 69°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 60°., N. O. Vrijdag morgen te 5 uren 58°, O., te 8 uren 60°,'s middags te 12 uren 67°, Z. O., te 4 uren 72°. BUITENLAND. Frankrijk. Men schijnt nog geenszins gerustgesteld te zijn omtrent het lot van den heer Dano, den Franschen gezant in Mexico. Allerlei geruchten zijn in omloopdoch met zekerheid blijkt niets. Hetzelfde is het geval met de papieren van keizer Maximiliaan, die, volgens sommigen, zijn toegezonden aan den heer Louis Blanc, te Londen, volgens anderen in handen zijn van den hertog Yan Au- male. In elk geval houdt men zich overtuigddat de Mexicaansche quaestie nog aanleiding kan geven tot zeer groote verwikkelingenzoodat zijdie hebben gedacht dat Europa door den dood van keizer Maximiliaan voor goed van dat vraagstuk verlost was gewordenvroeger of later zich niet weinig teleurgesteld zullen zien. Een dezer dagen te Parijs opgestegen luchtballon is, na ongeveer 12 uren zwevens, nabij Langenfeld nederge daald. De luchtreizigers wisten niet, waar zij zich bevon den, en een hunner, mede-redactenr van een groot dagblad te Parijs, vernemende, dat zij in de nabijheid van Keulen waren, informeerde zich, of in die stad een //grandjournal" werd uitgegeven, en, na het bekomen van een toestem mend antwoordof dat blad in het Fransch werd geredigeerd. //Wij verwachten nu eerstdaags (zegt de Mainzer-Zeitung) een met veel kennis van zaken geschreven stuk over Frank- rijks recht op de Bijn-grenzenen eene klacht over de verregaande barbaarschheid van een volkdat dom genoeg is, zijne dagbladen niet in het Fransch te schrijven." Het buitengewone budget is in het wetg. lichaam in zijn geheel aangenomen met 249 tegen 15 stemmen. De zitting is daarop in naam des keizers gesloten. Engeland. Maandag a. s. zal de reform-bill in comité in het Hoogerhuis worden behandeld. De sultan heeft aan den lord-mayor van Londen 2500 pd. st. gezonden voor de armen. Het blijkt dat het bericht omtrent een nieuw eiland, dat in den Stillen Oceaan ontdekt zou zijn, een canard is geweest, die weder ondergedoken is. Er loopt te Londen een gerucht, dat in New-Orleans eene expeditie tegen Juarez wordt georganiseerd. CORB E.S PONDENTIE. Wij hebben reeds meermalen artikelen geweigerddie rechtstreeks tegen het blad van den heer Montague gericht waren. Wij gaven geen gehoor aan het verzoek van dezen en genenvooral in de laatste dagenom de onwaarheden te weerleggen, die in het Nieuw Leidsch Dagblad telkens te vinden zijn. Wij hebben eenmaal besloten van dat orgaan geene notitie meer te nemen. Had de heer M. een eerlijken strijd gewild, we zouden niet geweigerd hebben een lans met hem te breken. Maar het artikel waarmede het N. L. D. voor het eerst in 't licht verscheen deed ons reeds aan stonds zien dat hier aan geen loyalen tweekamp te denken viel. Met zulke wapenen konden en wilden wij niet strijden. Sedert de heer M. niet ge schroomd heeft de namen van achtingswaardige stadgenooten door het slijk te balen; sedert hij geene gelegenheid voorbij liet gaan om door de schan delijkste insinuaties onze bedoelingen in een valsch daglicht te stellen; se dert hijspeculeerende op lichtgeloovigheid bij sommige klassen van men- schen, wanneer het lasteringen geldt, de partij die verlichting en vooruit gang wil, tot het mikpunt maakte van zijne giftigste pijlen; sedert hij zijn orgaan heeft doen dalen tot het peil van die schotschriften, die een fatsoenlijk man zich schaamt te lezen laten wij het N. L. D. voor het geen het ia, en gunnen den heer Lion gaarne het genot, om zijne ar tikelen over te nemen en den redacteur te bewierooken, die op deze wijze zal voortgaan zoolang men hem en zijn orgaan betaalt. Wij zouden wenschen dat andere bladen, inzonderheid de redactie van de Nieuwe Utrechtsche Courant, evenzoo handelde tegenover het Haagsche Dagblad; een polemiek als die in de laatste dagen gevoerd werd, is beueden de waardigheid van het Stichtsche blad. Men antwoorde niet op zulke tastbare logens als die het Haagsche Dagblad den redacteur van de N. Utr. Courant voor de voeten heeft geworpen. RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 26 Juli 1867 zijn: J. V. te Woerden wegens overtreding van plaatsel. be lasting, veroordeeld tot geldboete van 6 of 1 dag subsid. J. F. S. te Woerden, wegens overtreding van plaatsel. belasting, ontslagen van alle rechtsvervolging. H. v. d. K. te Leiden, wegens diefstal, veroordeeld tot gev. van 6 weken. J. F. te Leiden, wegens diefstal, tot gevan. van 1 maand. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK.. Ryst, Dit artikel verkeerde, zoowel voor gepelde als ongepelde soor-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2