K°. 2288. Zaterdag A». 1867. 27 Juli. B I N N EN LAND. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden aaar 's-GravenhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m 10 u. 17 m.; 1 n. 55 m.; 3 u. 52 ra., 6 u. 9 in.; 8 u. 55 ui.; 9 u. 42 m,; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 ru.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 n. 45 m.; 9 u. 56 ra. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 n.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 ra. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 n.» overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 ra., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3% U-1 van Arasterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige d^gen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. In den brief dien wij gisteren mededeeldenwordt dui delijk aangetoond, dat de aanzienlijke verhooging van den omslag te dezer stede eenvoudig voortvloeit uit de afschaffing van de plaatselijke accijnzen. Het feit is onloo chenbaar en trouwens volkomen bekend aan allendie ook maar eenigszins op de hoogte zijn van onze gemeente zaken. Dit belet echter niet, dat werkelijk voor het open baar onderwijs op de begrooting van 1867 tienduizend gulden meer zijn uitgetrokken dan op die van het voor gaande jaar en dat zonder die vermeerdering de omslag tien percent lager had kunnen worden gesteld dan nu bet geval is. Of die vermeerdering gewettigd of niet gewettigd moet heeten, hangt af van ons oordeel over de meerdere of mindere deugdelijkheid van het pübliek onderwijs, en dat oordeel is, wat ons betreft, reeds zoo dikwijls medegedeeld en toegelicht, dat het volstrekt onnoodig wordt daarop nog eenmaal terug te komen. Maar wat misschien nog niet algemeen genoeg begrepen wordt is de machteloosheid der middelen, welke ter vermindering der hoogere lasten van sommige kanten worden aanbevolen. Immers die mid delen lossen zich allen op in dit enkele: verhooging van het schoolgeldin de onderstelling dat men zulk eene ver hooging slechts behoeft uit te schrijven om de kosten van het schoolwezen aanmerkelijk te verminderen. Maar is die onderstelling juist? Wij antwoorden stellig ontkennend. Immers dat moet duidelijk zijn voor iedereen, dat er on der de hoofden van gezinnen die nu het lagere schoolgeld betalen niet weinige voorkomen, die het hoogere niet be talen kunnen of willen. Komt de verhooging tot stand dan nemen de hier bedoelde ouders hunne kinderen na tuurlijk terug en de stad ontvangt ja meer schoolgeld, maar van een veel kleiner aantal kinderen, zoodat de ge- heele opbrengst misschien niet grooter zijn zoude dan thans. Wanneer de gemeenteraad op grond van belangrijke verhooging van het schoolgeld den omslag eene noemens waardige vermindering deed ondergaan, zou elk deskun- kundige dien Raad met volle recht van groote lichtvaar digheid beschuldigen. Immers of men 100 ontvangt van 50 personen of 50 van 100 personen iswat betreft de linantieele uitkomst, vrij wel onverschillig. De bewering dat ook op de scholen van den heer Van Wijk en mejufvrouw Jesse het schoolgeld zoo hoog moet worden opgevoerd als noodig is om de kosten te dekken, staat dan ook vrij wel gelijk met den eisch dat die scho len worden opgeheven. Ter bereiking van het voorgestelde doel zou men toch behooren te beginnen met het school geld van 16 op ongeveer 30 te brengen, maar aange zien het eerste gevolg van die verhooging zou wezen eene groote vermindering van het getal schoolgaande kinderen, zoo zouden de overblijvenden, wilden zij alle kosten dekken, niet 30 maar 50 of ƒ60, ja misschien ƒ100 moeten be talen, dat wil zeggen sommen zoo hoog, dat geen vader die voor het daar gegeven onderwijs zou willen opbrengen, Onze conclusie is deze: om de kosten voor het onder wijs te verminderen, moet men öf scholen opheffen óf aan de bestaande het noodige onthoudenverhooging van schoolgeld leidt niet tot dat doel. LEIDEN, 26 Juli. Sinds gisteren is de kermis compleet en zijn er geene tenten meer in aanbouw. Ook de heer Maju is begonnen zijne optische illusiën aan het verbaasde publiek voor de oogen te tooveren en, hoewel het genoegen dat hij ver schaft een zeer kalm eu zelfs een wetenschappelijk genoe gen mag heetenzoo zal toch niemand het betreuren het gesmaakt te hebben. Bracht de heer Maju vroeger met //de geest" beelden op het tooneel, die er niet werke lijk aanwezig waren, thans maakt hij personen geheel of gedeeltelijk onzichtbaar. De heer Maju reist met de op tische instrumenten der Londensche polytechnische school, waar hij de optica doceert. De eerste voorstelling van Asschepoester in den Schouwburg heeft bijzonder voldaan en men kan de directie gelukwenschen met de keuze van zulk een echt kermistuk, dat zeker veel succes zal hebben. Het tooneelgezelschap van de heeren Boas en Judels heeft zijn ouden roem gehandhaafd. Mevr. Corrin, als de sergeant heeft weder blijken gegeven van haar hoog gewaardeerd talent, terwijl de heer Judels voortdurend de lachspieren van zijne toehoorders in beweging brengt. De dames Korlaar-SablairollesSluiters en Flora Samechtini hebben ook niet weinig bijgebracht tot het welgelukken der vroolijke vaudeville, en het heerenpersoneel heeft zijne rol len met tact vervuld. Ook het nastukje heeft bijzonder voldaan. - De G-ebrs. Ouvrier zullen van heden af ook nog om halfelf 's avonds eene derde voorstelling geven. De jury over de inzendingen op de Haagsche ten toonstelling van visscherijgereedschappen heeft een zilv. medaille toegekend aan H. B. de Grijs alhier voor gespon nen katoenkoord voor haringnetten, en een bronzen medaille aan M. Spaargaren voor netwerk. In ons blad werd dezer dagen door een kindervriend het denkbeeld geopperdom den armen kinderen eenige feest vreugde te geven. Wij vernamen met genoegen dat Dinsdag middag voor de kindereu van het werkhuis een geïmprovi seerde poffertjeskraam is opgericht. De kleinen gebruikten het gebak met groote blijdschapeen orgelman verhoogde de pret. Wij danken het bestuur van 't werkhuis dat steeds zoo uitnemend, in 't groote en in't kleine, voor onze behoeftigen wil zorgen. Wij herinneren dat in Rotterdam bijv. de kinderen worden onthaald in de Diergaarde; zou zoo'n kinderfeest niet op het Plantsoen te geven zijn? Op de voordacht van den minister van binne; sche zaken is door Z. M. aan commissarisseiywan Maatschappij van Weldadigheid vergund om door het-houi den eener algemeene collecte in het rijk bijdragen: tót in standhouding dier maatschappij in te zamelen. |)ie collecte 1eidsch dagblad Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Z. M. heeft benoemd tot 2den luit. bij de dd. schutterij alhier D. la Grappe Dorainicus, thans sergeant; tot leeraar bij 's rijks hoogere bur gerschool te Leeuwarden W. H. G. Molkenboer van Leiden, thans te Leuven, te Tilburg F. F. A. Eick te Leiden; benoemd tot burgem. der gera. Leiderdorp G. van Geer.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1