zocht. Het muziekgezelschap voert alles met takt uit, ter wijl vooral de eerste viool en de cornet a piston uitste kend zijn. In eene stad met drie scherpschuttersver- eenigingen zullen de //tirs de salon" wel geene bijzondere aanbeveling noodig hebben. Eerst morgenavond wordt de tent van den heer Maju op de Kuïne geopend, en het verwondert ons niet dat velen verlangend zijn naar de optische illusieënwaarvan het gerucht reeds tot ons kwam. Wat men er van vertelt, grenst aan het ongelooflijke en toch overdrijft men niet. Voor een paar jaren was het //de geest" waarover ieder sprak, thans is het //Proteus of hoe kan men er zijn, zon der er te wezen." Het mechanisme zegt de Times is een kast van drie voet in diameter, welke overeind ge plaatst wordt. Eene eigenaardige toepassing van het licht (alleen bij den heer Maju bekend) doet de kast ledig voorkomen, ofschoon er menschen in zijn; het publiek onderzoekt de kast tot op den bodem en men vindt ze ledig; zoodra men zich daarvan echter overtuigd heeft, komen een heer en eene dame er uit te voorschijn. En dan het sprekende Sphynx-hoofdWat men daarvan hoort is zoo wonderbaar, dat men het eerst gezien moet hebben om er iets van te kunnen zeggen. Weldra zal ieder daartoe in de gelegenheid zijn. Hedenmorgen is een meisje bij de Karnemelksbrug in het water gevallen dochtoen het reeds zinkend was nog bijtijds door een jongmensch van 16 a 18 jaren gered. Ook heeft men aan de Apothekersdijk dezen nacht het lijk van een man uit het water gehaald, die zelf een eind aan zijn leven schijnt gemaakt te hebben. Wij vernemen dat gisteren avond alhier gevat is een zakkenroller, in vrouwenkleederen verkleed. In de afgeloopen week zijn te Noordwijk aan Zee 144 baden gebruikt. H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen heeft vergezeld van hare zuster, prinses Marie, een bezoek ge bracht op diens VillaKein Zorgvliet" bij den grootofficier van het huis des konings L. E. graaf van Bylandt en zijne eehtgenoote. Ook hebben de vorstelijke personen een be zoek gebracht aan de kon. bibliotheek. Z. M. de koning wordt den 4den Augustus van het Loo in de residentie terugverwacht. De voormalige Fransche gezant bij het Ned. hof, de baron d'André, is gisterenochtend van 's-Hage weder naar Parijs teruggekeerd. Ook werd in de residentie verwacht de markies De Coriovoormalig gezant van keizer Maximi- liaan bij het Nederlandsche hof. In het Hotel Paulez zijn appartementen voor hem in gereedheid gebracht. Te Roosendaal was dezer dagen bijna een geheele trein gederailleerddat schromelijke gevolgen had kunnen hebben. Het gevaar werd echter in tijds ontdekt. Ten behoeve van ons leger zijn in de lakenfabrieken te Tilburg 100,000 ellen laken besteld. Naar men verneemt heerschen in sommige gemeen ten van de prov. Groningen de pokken nog al hevig. Waarschijnlijk zal er te Breda eene eervolle schik king worden getroffen tusschen het garnizoen en de groote sociëteit. Men zal zich den twist herinneren over het be ruchte nummer van de Kladderadatsch." Het eskader, dat eenige weken in de Noordzee zal kruisen, heeft de reede van Texel verlaten. Het bestaat uit de stoomschepen: Adolf hertog van Nassau, Zoutman, Cura9ao en het Metalen Kruisonder bevel van den kapi tein ter zee J. E. de Man. De jeugdige pianiste Kachel van Lier, uit Amster dam, die thans te Parijs hare studiën voortzetis dezer dagen bij hét concours voor de piano aan het conserva toire met algemeene stemmen door de jury bekroond ge worden met de eerste medaille; dit is reeds de derde me daille welke zij sedert hare aanneming op het conservatoire (Nov. 1865) behaald heeft. Zij hoopt thans in de hoogste klasse, die van den heer Henri Hertz, hare studiën te eindigen. Men schrijft uit Amsterdam aan de Middelb. Courant, dat er in de hoofdstad leven in de doodsbeende ren is gekomen, en dat inzonderheid de val van den heer Pijnappel als bewijs kan gelden, //dat de geesten wakker worden en de bedwelming begint te wijken." Uit Stratum deelt men als eene zeldzaamheid mede, dat bij de jongste verkiezing slechts 7 kiezers hunne stembiljetten in de stembus hebben gestoken en dat deze 7, die hun burgerplicht vervulden, te zamen 574 jaren tellen, dus door elkander 82 jaren oud zijn. De oudste hunner was 90, de jongste 73 jaren oud. Waarlijk, men vindt in groote steden die stipte vervulling van burger plicht niet als in dit dorpdat nog geen 1600 inwoners telt. Het muziekkorps van het Nederlandsch regiment grenadiers en jagers heeft op het internationale concours voor militaire muziek een derden prijs van 2000 frs. be- haald na de uitvoering der verplichte ouverture Van Oberon en eene fantasie uit Faust. Den vorigen dag had gene raal Mellinet, president van de jury, den lsten luit.-kapel- meester Dunkier aan den keizer voorgesteld met de woorden //Mijnheer Dunkier, aan wien de militaire muziek van het keizerrijk zooveel verplicht is." De keizer heeft zich daarna geruimen tijd met den heer Dunkier ouderhouden, terwijl de heer Van Wickevoort Crommelin, kapitein bij het regiment gren. en jagers, die het muziekkorps ver gezelde, bij den keizer aan tafel genoodigd is. In deze week vertrekken uit U t r e c h 112 werklieden naar de Parijsche tentoonstelling, onder leiding van den ingenieur Grothe. Een wisselwachter aan het station te Leeuwarden heeft zich van het leven beroofd uit vrees voor de gevol gen van zijne nalatigheid in het overhalen van den wissel, waardoor in de vorige week een trein bijna in de machi- nenloods zou geloopen zijn. Den 4den Juli vervoegde zich een inwoner der ge meente Wijchel aan het hulppostkantoor te Sloten, met verzoek een door hem afgezonden brief terug te hebben, ten einde er nog iets bij te doen. Dit werd hem gereede- lijk toegestaan. In eene nieuwe enveloppe deed hij den in houd van dezen, benevens een briefjebevattende een munt biljet. Dit geschiedde op het kantoor zelf, in bijzijn van des hulppostmeesters vrouw, dochter en zijn eigen zoon. Sedert is van dien brief niets vernomen. Al weder eene waarschuwing om met geld bezwaarde brieven te doen aan- teekenen. BUITENLAND. De Pruisische generale staf bestaat thans uit 1 gener.- veldmaarschalkgraaf Wrangel, 1 gener.-veldtuigmeeester, prins Karl44 generaals van de infanterie en cavalerie 75 gener.-luitenants en 86 gener.-majoors. Te Keulen zijn weder eenige gevallen van Cholera voorgekomen. De berichten omtrent deze ziekte in het zuidoosten van Europa luiden zeer teurig. De keizerin is Zondag naar Havre vertrokken om zich van daar naar Engeland in te schepen. De keizer heeft zijne gemalin tot Havre uitgeleide gedaan, die Woensdag reeds teruggewacht wordt. Men denkt dat Berezowski naar Nieuw-Caledonië zal gedeporteerd worden. Het standbeeld van Voltaire zal op het plein van het paleis Mazarin worden geplaatst. Het wetg. lichaam heeft het geheele gewone budget van 1868 aangenomen met 240 tegen 15 stemmen. Men verhaalt te Parijs spottenderwijze, dat de sultan als tegengeschenk voor het prachtige paard, door hem aan keizer Napoleon vereerd, heeft verzocht om den prefect der Seineden heer Hausmann, ten einde Konstantinopel te doen verbouwen. Berezowski heeft den wettelijken termijn laten ver strijken zonder cassatie om te teekenen voor zijn vonnis in eerste instantie. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des na middags te 5 uren 70°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 64', te 10 uren 62°. Woensdag morgen te 5 uren 62°, te 8 uren 64°, 's middags te 12 uren 70°, W., te 4 uren 71°. Pruisen. Nu officieel bekend is gemaakt dat Von Bismarck tot bondskanselier is benoemdzal het niet ondienstig zijn het volgende te herinneren. De bondskanselier heeftvol gens art. 15 der bondsconstitutiehet voorzitterschap in den bondsraad en alzoo de leiding der aangelegenheden. Yoorts hebben al de door het bondspraesidium (de Pruisische kroon) in naam van den bond uit te vaardigen verorde ningen en beschikkingen het contraseign noodig van den bondskanselier, die daardoor de verantwoordelijkheid dier verordeningen en beschikkingen op zich neemt. Hij is ook de eenige verantwoordelijke minister van den bond. De bondskanselier heeft verder, volgens art. 15 der constitutie, de bevoegdheid zich door een ander lid van den bondsraad te laten vertegenwoordigenwaartoe eene schriftelijke be noeming vereischt wordt. Oostenrijk. Morgen zal de investituur plaats hebben van den keizer met de ridderorde van den Kouseband. Frankrijk. Toen koning Lodewijk I van Beieren en de prins van Hohenzollern op de Tuilerieën dineerden, deed eerstgenoemde den keizer opmerkendat hij zich als de oudste ridder van het legioen van eer beschouwdeaangezien zijne benoeming dagteekende van het jaar 1806. Engeland. In het Lagerhuis heeft de vice-president van den Privy Council op eene interpellatie, betreffende het slachten van vreemd vee in de havens van invoer, ge antwoord, dat het beter was, dat deze maatregel voor- loopig niet bij de wet bepaald werd, maar aan de bèslis- sing der regeering bleef overgelaten.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2