N°. 2286. Donderdag A°. 1867. 25 Juli. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 ra.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 ra.; 7 u. 45 ra.; 9 u. 56 ra. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.» overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3$£ n.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterda" ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. De school van mejufvrouw Eenssen, oorspronkelijk be stemd voor veertig a vijftig leerlingen, telt er nu ongeveeer honderd. Het minste ongerief, dat er uit ontstaat, is dat de kinderen, zal er eene genoegzame hoeveelheid ver- sche lucht worden aangevoerd, dikwerf aan een sterken tocht moeten worden blootgesteld. Zeer prijzenswaardig zal iedereen het dan ook wel in de Plaatselijke Schoolcommissie vinden dat zij de klachten door de verdienstelijke hoofdon- derwijzeresse herhaaldelijk bij de leden van het dagelijksch bestuur ingebracht, krachtig heeft ondersteund en niet ge- geschroomd heeft het bouwen van een nieuw schoolgebouw aan te raden. Ook is door diezelfde Commissie gewezen op de noodzakelijkheid van eene verbouwing aan de school van mejufvrouw Jesse en op de wenschelijkheid, dat erop de scholen voor on- en minvermogenden wat meer voor de lichamelijke ontwikkeling der kinderen gedaan kunne worden. Dit alles zoude voor ongeveer twintigduizend 'gulden ver kregen kunnen worden. Naar wij vernemen is de tegenpartij voornemens, de voorstellen der Schoolcommissiezoodra de aanslagbiljetten voor den hoofdelijken omslag zullen zijn rondgedeeld, zich op de haar eigene wijze, ten nutte te maken. Vooreerst zullen de twintigduizend gulden op minstens vijftigdui zend gulden gebracht worden, en dan zal aan de goede gemeente gezegd worden: Ziet, met zooveel willen de libe ralen dat de hoofdelijke omslag het volgend jaar vermeer derd zal worden. Uw aanslagbiljet moet wederom met vijftig percent verhoogd worden. De waarheid is onder- tusschen, dat de vermeerdering hoogstens één percent en waarschijnlijk niets zal bedragen. In een volgend nummer zal dit door ons worden aangetoond. Wij zijn gedurende het grootste gedeelte van den tijd bij het openen der stembriefjes tegenwoordig geweest en hebben ons alzoo kunnen vergewissen, dat men er niet in geslaagd was, onze E. C. stadgenooten te bewegen van de verkiezingen eene kerkelijke quaestie te maken. Men had er voor gezorgd, dat er vijf catholieke candidaten zouden zijn, en rekende er nu vast op, dat elk E. C. kiezer de namen dier vijf heeren op zijn stembriefje zou zetten. Voor de liberale protestantsche candidaten bleven dan maar drie plaatsen beschikbaar. Het spijt ons voor den ontwerper van het fraaie plan, maar wij moeten hem zeg gen, dat op schier geen enkel stembriefje de namen van de HH. Sanders en Schermer, de candidaten der conservatieven, geprijkt hebben naast den naam van den heer Hessels //den catholieken landmeter", zooals het hoofdorgaan dei- conservatieven dien heer gelieft te noemen. Bij deze gelegenheid willen wij niet onopgemerkt laten, dat de E. C. candidaten die alleen op de liberale lijst voorkwamen, namelijk de HH. van Wensen en Hessels, 749 stemmen op zich vereenigd hebben, terwijl die, welke de conservatieven en anti-revolutionairen er tegenover ge steld hadden, de HH. Sanders en Schermer, er slechts 306 verkregen hebben. BINNENLAND. LEIDEN, 24 Juli. De Leidsche kermis gaat voort, meestal onder begun stiging van schoon weder, de Leidsche ingezetenen op al lerlei wijze bezig te houden. De zaal van den heer Zscholli was gisterenavond weder vrij goed bezet en ze verdient dit geheel. Behalve menig tableauvivant, en de toeren van den Mulat, Mullai 'm Hasan Cariolodie niet een kleine maar een groote krullebol is, hebben vooral het grappige Chineesche feestde equilibristische toeren van den directeur Zscholli en de ontzettende bewijzen van kracht, door den heer Carl Zscholli gegeven, de onvermoeide ap- plaudissementen van het publiek uitgelokt. Wij hopen, dat de nabuurschap van het theater Crosso aan het succes van dit gezelschap geen afbreuk zal doen. Dit zou on billijk zijn. Het tooneelgezelschap van de heeren Stoete en Jacqui vermeerdert zijn roem. Het stuk van den eersten avond is met groote gemakkelijkheid en natuur lijkheid door alle acteurs gespeeld. Dat mevr. Stoete-Gijs- wijt meer dan eenig ander den hartelijken dank van het publiek verdiende, zal ieder erkennen, die weet, welk een treurigen plicht zij dien eigen morgen had vervuld. Gis terenavond is het publiek door de opvoering eener geheel nieuwe bewerking van Klaasje Zevenster" in verrukking gebracht. Het stuk, dat zeer goed en met de meeste kieschheid vervaardigd is, is meesterlijk gespeeld en wij hopen, dat het Leidsche publiek meer dan eens in dit echt Hollandsche tooneelspel het talent der acteurs van de heeren Stoete en Jacqui zal mogen bewonderen. Bovenal verdient de heer Lorjé, voor de getrouwheid, waarmee hij de rol van den predikant heeft volgehouden, benevens de heeren Jacqui, I. J. Stoete, PotharstPereira en dan ook zal ik ereisies zeggen D. Stoete, allen lof. Ook de dames Van Beem, Lorjé, Nanny Stoete en T. Koks hebben hun taak goed vervuld, terwijl mevr. Stoete- Gijswijt de moeilijke rol van Klaasje met meer dan ge woon talent gespeeld heeft. Maar ook eenvoudiger, ja zelfs de eenvoudigste genoe gens leveren voldoening op. Een tochtje langs Vischmarkt, Aalmarkt en Bloemmarkt om de kramen eens op te nemen beloont alleszins de moeite. Het schijnt hoe langer zoo meer smaak te wordenom de voorwerpen uit te stallen naar orde van prijs en er dan boven te zetten//uitzoeken." Die methode is, dunkt ons, uitstekend, want voor menig kind is het uitzoeken op zich zelf reeds een genot en ker- miswenschen zijn gewoonlijk nog al onbestemde wenschen. Men vergete echter niet op den Nieuwen Eijn de twee kramen te bezoekendie een weinig afgelegen staanmaar die de aandacht overwaard zijn, de kraam voor optische instrumenten van den heer P. Seré en de rijke Brussel sche kraam van M. Georg Kacks. De wafelkraam^fan onzen stadgenoot den heer Imans en de van ouds bekende appelbeignetskraam verdwijnen volstrekt niet onder ;de~ menigte uitstekende exemplaren van diezelfde soort ,- dié er om heen staan. De soirées van het Höiel de Ia' Poate worden door een talrijk en uitgelezen publiek be- LEIDSCH DAGBLAD Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels f 0.75; Iedere regel meer f 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Ingezonden.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1