BINNENLAND. BUITENLAND. LEIDEN, 19 Juli. - By de verkiezing van leden voor den gemeenteraad te Leiderdorp zijn herkozen de lieeren G. van Geer en H. Roest. Er zal eene herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren A. Parmentier en J. Janse Koning. De afloop van de veiling der bezittingen van den heer Wilson onder Hillegom en in de Haarlemmermeer waarvan de afslag heeft plaats gehad den 16 en 17 dezer maand, is als volgt: De eerste groote combinatie, 108 bunderswaaronder behoort het buitenverblijf Elsbroek kaart I van den catalogus, is verkocht aan den heer Visser van Hazerswoude voor 142,450. De tweede groote combinatie268 bunderskaarten II en III van den cata logus, is opgehouden voor ƒ218,800. En de gronden in de Haarlemmermeer, groot 405 bunders, kaart IV van den cataloguszijn aan verschillende personen verkocht voor ƒ417,725. Bij de laatstgehoudene geneeskundige examens zijn van de 9 candidaten slechts toegelaten 2 als plattelands heelmeester, 1 als stedelijk heelmeester. H. M. de koningin heeft het protectoraat aangeno men van de vereeniging tot bescherming van dieren te Amsterdam, welke vereeniging nu verder heeten zal: Amsterdamsche koninklijke Sophia-vereeniging tot bescher ming van dieren. Ook de heeren De Waal en Junius van Heraert zijn voor de portefeuille van koloniën aangezocht. //De eerste zoo schreef men uit 's-Hage aan de N. Rott. Cour. heeft kortaf voor de eer bedankt; op den tweeden heeft men pressie van hooger hand trachten uit te oefenenzoo dat hij ten laatste heeft verklaard de portefeuille te zullen aanvaardenindien men het program ma-Mij er verliet en een veel liberaler aannam. Dit alles is de zuivere waarheid niettegenstaande het ministerie liet in zijn blad wel weder zal laten ontkennen. Intusschen begonnen de zaken aan het departement van koloniën den invloed der hoofdeloos heid te ondervinden. De heer Trakranen was meestentijds uit de stad en kwam zelden aan het departement. Alles was dus overgelaten aan den secretaris-generaaldie wildere en vreemdsoortigere beslissingen dan immer nam. Ziedaar de handelingen van een kabinet, dat ons een krachtig Indisch bestuur zou schenken en dat vooral ons prestige in de Oost zou handhaven. Wij hopen dat met de be noeming van den heer Hasselman een betere tijd zal aan gebroken zijn." Te 's-Hage is iD den ouderdom van 69 jaren over leden de heer Jhr. J. L. de Casembroot, gepensioneerd generaal-majoor der artillerie, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. In plaats van 10 zullen er maar 8 surnumerairs bij de registratie geplaatst kunnen worden. In de week van 7 tot 13 Juli zijn in deze provin cie aangetast 2 runderen, gestorven geene, afgemaakt 9. Het eerste stuk van den jaargang 1867 der //Mede- deelingen en berichten" van het hoofdbestuur en van de af- deelingen der Holl.-maatsch. van landbouw bevat o. a. programma's1°. eener tentoonstelling van landbouw-voprt- brengselen enz., te houden te Katwijk op 17 en 18 Septem ber 1867door de afdeeling de beide KatwijkenValkenburg en omstreken; 2°. eener tentoonstelling van landbouw- voortbrengselenpluimvee en honden te Rotterdam op 2124 September 1867, door de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken; 3°. eener algemeene tentoon stelling van paarden, te houden door de Holl.-maatsch. van landbouw op 28 September 1867, te Haarlem; 4°. eener tentoonstelling van varkens, pluimvee en landbouw- voortbrengselente Haarlem, op 2730 September 1867, door de afdeeling Haarlem en omstreken5°. eener tentoonstelling van landbouw-voortbrengselenpluimvee enz., te Naaldwijk, op 8 en 9 October 1867, door de af deeling Westland. Aan den waterweg van Rotterdam naar Zee wordt met kracht gewerkt. Er zijn thans gemiddeld werkzaam 606 manschappen25 paarden69 vletaken23 zandwagens en 2 locomotieven. Te Rotterdam is gisterenavond in het kerkgebouw der Evang. Luth. gemeente het jaarlijksch openbaar exa men gehouden van de leerlingen der inrichting voor doof stommen-onderwijs. De burgemeester, verscheidene leden van den gemeenteraad en een talrijk publiek woonde dit examen bij. Bij de verkiezing van 6 leden voor den gemeen teraad te Deventer zijn slechts 420 biljetten ingekomen. De oude leden zijn herkozende meeste stemmen vereenigde op zich de heer Hulschernamelijk 360. Op Dr. J. van Vloten waren 119 stemmen uitgebracht en op Mr. G. Dumber 94. - Voor de eindexamens van de hoogere burgerscholen in Gelderland en Overijsel, die te Deventer gehouden wordenhebben zich 9 candidaten aangemeld. De eindexa mens voor Noord-Holland te Amsterdam zijn reeds af- geloopen. Van de 13 candidaten zijn 11 toegelaten. Te Arnhem is eene commissie van 21 leden benoemd voor de tentoonstelling van nijverheid in 1868. Het tweede gedeelte van den Paris-Guide isin't licht verschenen. Hierin vindt men een algemeen overzicht van de tentoonstelling. l)e Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag de3 na middags te 5 uren 62°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 58°. Vrijdag morgen te 5 uren 56°, W., te 8 uren C0°, 's middags te 12 uren 65°, N. W., te 4 uren 62°. Beegie. De provinciale staten van Antwerpen hebben een adres vastgesteld tegen de afdamming der Ooster-Schelde, dat aan den minister Rogier zal worden gericht. De koning en de koningin van Portugal zijn gisteren nacht aan het hotel Bellevue te Brussel afgestapt. Pruisen. Eenige in China verblijf houdende Duitschers hebben uit erkentelijkheid Von Bismarck eene 5 zwaren zilveren bokaal gezonden. Het deksel is voorzien van de buste des ministers, terwijl aan den voet verschillende wapenschilden van Pruisische generaals zijn aangebracht als die der heeren Von RoonVon Moltke, Herwarth von Bittenfeld, Vogel von Falckenstein en Yon Steinmetz. Corvin, die tijdens den opstand in Baden (1849) zoo veel van zich deed spreken en die wegens zijne deel neming aan de politieke woelingen ter dood werd veroor deeld, welke straf echter werd gewijzigd in tienjarige gevangenisstraf, bevindt zich thans te Berlijn. Na zes jaren in de gevangenis te Brüchsal te hebben doorgebracht, werden hem de overige vier strafjaren kwijtgescholden. Hij begaf zich naar Engeland en later naar Noord-Amerika. Thans is hij staatsburger van Amerika en bekleedt een post bij het ministerie van financiën. Den veldtocht tegen de Zuidelijken maakte hij mede als verslaggever van de Allgemeine Zeitung en de Londensche Times. De koning heeft Von Bismarck tot bondskanselier benoemd. De regeering denkt ernstig over de uitvoering van een plan om den Rijndoor middel van een kanaalmet de Eems, de Weser en de Elbe te verbinden. Men verwacht dat de ex-koning van Hanover zich met zijn zoon en zijn gebeelen hofstoet te Parijs zal ves tigen. De Kreuz-Zeit. verlangt dat de Engelsche Zondagwet ook in Pruisen ingevoerd zal worden. Zondag-voormiddag 11. tusschen 10 eu 11 uren sloeg de bliksem onder de godsdienstoefening in de kerk te Haren in Hanover. Twee menschen werden doodelijk getroffen en ruim 30 personen min of meer verwond. Verscheidene personen verkeerden in bewusteloozen toestanddie echter anders geen letsel kregen, dan dat hunne kleederen verschroeid werden en vele gouden halskettingen letterlijk in tweeën werden gescheurd. Oostenrijk. Men verwacht eene commissie vanwege de koningin van Engelandom den keizer de insigniën der orde van den Kouseband aan te bieden. De gemeenteraad van Weenen zal een adres aan de regeering zenden, strekkende om te verklaren, dat de af schaffing van de doodstraf in beginsel wenschelijk is. In Weenen heeft een hevige storm gewoed en in Polen en Gallicië hebben groote overstroomingen plaats gehad. In sommige streken is het spoorwegverkeer afgebro ken en de postgemeenschap gestremd. Op kleine plaatsen zijn zelfs huizen weggespoeld. De militaire bezetting van Croatië is versterkt. Te Triëst is den 13den dezer een plechtige lijkdienst gevierd voor keizer Maximiliaan. Dien dag waren de meeste winkels gesloten, de schepen in de haven hadden de vlag gen halfstok geheschen, en de vlaggen die van de open bare gebouwen wapperden, waren met floers bedekt. De koningin der Belgen en de gravin De Molina (wed. van Don Carlos van Spanje) woonden de plechtigheid bij. Frankrijk. De Fransche Moniteur deelt het plan mede van den ingenieur Boutet, om eene brug te leggen tot verbinding van Dover en Calais. Zij zou rusten op 32 ver ticale ijzeren pilaren, van 200 el hoog en 100 el breed. De diepte van het kanaal bedraagt niet meer dan van 30 tot 36 el, zoodat de brug 170 el boven het water zou ver heven zijn. De kosten worden geraamd op 400,000,000 francs. Men stelt zich voor eene maatschappij op te richten, met het doel om deze brug te bouwen, terwijl tot onderzoek naar de deugdelijkheid van het stelsel zal begonnen wor den, met er een te leggen over de Seine, die daar tot mo del voor deze monsterbrug zal strekken,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2