begint uit te oefenen, te midden van de algemeene con currentie der geheele wereld. Een Engelschman moge dus werkelijk een zeer geschikt werkman zijn, hij staat toch niet zoo hoog boven het overig gedeelte van het rnensch- domdat hijde onkundige mande overhand zou kun nen verkrijgen bijv. op een wel onderwezen Duitscher of Eranschman. Die volksstammen, en vooral de Duitschers, worden langzamerhand goed onderwezen volken en wanneer dat met ons ook het geval niet ia, dan loopen wij gevaar van op den achtergrond te rakenterwijl wij nu zelfs reeds een groot deel in macht verliezen. Stel dat er te Birming ham 40,000 personen worden gevonden, die ervaren zijn in de behandeling van werktuigen, maar waarvan slechts de helft voldoend onderwijs hebben genoten, dan verlie zen wij ten minste voor de helft de mogelijke macht van 20,000 personeneen verlieszoo groot dat het even goed is alsof al die personen verlamd waren. Het land zou ver ontwaardigd zijn wegens het denkbeeld, van eene verorde ning, waardoor metselaars genoodzaakt zouden worden met slechts ééne hand te werken; maar een stand van werklieden, die men in onkunde laat leven, staat ten opzichte der industrie gelijk met menschen met slechts ééne hand." BINNENLAND. LEIDEN, 18 Juli. Wij zijn geen onbepaalde voorstanders van de kermis. Maar we zijn evenmin ijveraars tegen de kermis vermake lijkheden. Terwijl wij het aan den eenen kant betreuren, met hen die de afschaffing verlangen, dat dit volksfeest aanleiding geeft tot zoo veel brooddronkenheid, zien wij aan den anderen kant niet in, wat kwaad er steekt in het eten van poffertjes en in het zien van goocheltoeren en gedresseerde paarden en honden. Daarom vermelden wij gaarne wat er zoo wat in de volgende week op de kermis te doen zal zijn. Voor liefhebbers van tooneelvoorstel- lingen zullen op de Ruïne de tenten van Boas en Judels en van Stoete en Jacqui geplaatst worden.Verder zal men daar vinden de tenten van Rud. Kingsbergen waarin gymnastische, van LionKingsbergen en C°. waarin plastische, en van Maju waarin optische voorstellingen gegeven zullen worden. Voorstanders van de rijkunst kunnen te recht in het paar denspel van Rancy. Inzonderheid vestigen wij de aandacht op het honden- en apenspel van L. Dassie, waarvan in ons nommer van den 16den reeds een voorloopig bericht is geplaatst. Bamberg kan natuurlijk niet gemist wordenin zijne tenten op de Beestenmarkt zal hij goochelvoorsteï- lingen geven en een reus met 2 dwergen doen bewonderen. Daar zal men ook het kleine paardenspel van Blanus en Dassie en het panorama van Dupont aantreffen. Eindelijk ia de Bloemmarkt aangewezen voor het theatre pittoresque van de Gebr. Ouvrier en voor de tent van Ph. Ie Meud, die physische en andere voorstellingen zal geven. Men schrijft ons uit Voorschoten: Bij de eergisteren plaats gehad hebbende verkiezing voor 3 leden van den gemeenteraad zijn van de 110 kiezers opgekomen 89. Tot leden zijn gekozen de heeren: Jhr. Mr. H. A. Steengracht, (aftredend lid) en A. J. Straathof, in de plaats van den heer W. H. van Rhoon die voor het lidmaatschap bedankt heeft. Er zal herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren Th. M. Hoest en W. Hoogendoorn. De commissaris des konings in de provincie Zuid- Holland heeft ter kennis van de belanghebbenden gebracht dat bij besluit van gedep. staten van 8 Juli N°. 28 is be paald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Donderdag den lsten Augustus aanst., en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jacht bedrijven, vermeld in art. 15, lett. d, f en h der jacht wet is geoorloofdterwijl hij herinnert aan de bepalingen van art. 1 van het reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de strandenoevers van merenplassenrivierenmits gaders op moerassige gronden. De baron De Bille Braté, sedert jaren gezant van Denemarken bij ons hof, zal dezer dagen als zoodanig naar Florence vertrekken. De brug over de Maas te Roermond moet den 26ïten dezer afgewerkt zijn. De feestelijke openstelling in tegenwoordigheid van de ministers van binnenl. zaken en justitiewordt nog deze maand verwacht. In Gouda is eene afdeeling opgericht van den Ne- derlandschen Typografenbond. Men verwacht dat ook spoe dig te Groningen eene afdeeling zal gevestigd worden. Een smid te 01st heeft eene machine uitgevonden tot het vervaardigen van steenen. De pers en de uithaler worden door een os of paard gedreveneen groot voordeel van het gebruik dezer machine is tevensdat elke misvor ming van steenen wordt voorkomen. Op de steenfabriek van den heer Hengelveld aldaar wordt zij reeds gebezigd en voldoet zeer goed. Men schrijft uit Berkel en Rodenrijs, dat de toestand van den landbouw zeer gunstig is. Het hooi wordt goed gewonnen en de qualiteit is uitmuntend. Te "Wijchem is een brutale diefstal gepleegd. In de hei'berg van de wed. B., aan den Teersdijk aldaar, ismen na uitsnijding van eene ruit het huis binnengeklommen en heeft men de kleerenhet voorhanden zijnde linnen en wat verder van waarde aanwezig was medegenomenden volgenden ochtend heeft men in de nabijheid van het huis eenige der vermiste kleeren teruggevonden. De justitie stelt de ijverigst pogingen in het werk, om de daders te ont dekken. KOLONIËN. Men schrijft ons uit ParamariboDe koloniale begrooting van 1868 is in uitgaaf /"1,245,296.61s, waaronder 45,294.70s voor onvoorziene uitgaven, en dezelfde som in ontvangst, waaronder berekend is 500,000 subsidiën uit het moeder land. Yoor onvoorziene uitgaven was voor 1867 aangevraagd 87,000. De staten veranderden die som in ƒ58,000. In 1840 bedroeg de subsidie slechts twee ton. Dat de kolonie na de emancipatie de subsidie zou kunnen missen, is een herschenschimwaarmede men zich gaarne streelt. Men heeft ook geene verwachting dat, als het verhoogd tarief, dat nu bij de koloniale staten in behandeling is, zal wor den ingevoerdde opbrengsten meer zullen zijndaar dan ook het smokkelen zeer zal toenemen. De onderscheidene artikelen van invoer hebben in 1866 bedragen ruim 4 millioen gulden. De meeste artikelen waren wel uit het moeder land, doch ook vele uit Amerika, Engeland enz.; en de uitvoer f2,372,339. Door de officieele courant, het Gou vernementsblad is aangekondigddat de nieuwe gouverneur Yan Idsinga met de Engelsche mail zou aankomen. De stoomboot Paramaribo moet hem den 27sten aan het fort Amsterdam gaan opwachten, om hem onder Nederlandsche vlag naar de stad te varen. Dan gaat die stoomboot wederom voor eene maand of 10 in reparatie en de vice- admiraal De Rijk moet dan den zeedienst doen naar Demerary. Maar helaasdeze is ook telkens defect, 't Is niet te zeggen hoe veel geld die oude vaartuigen, die gedurig weder op gelapt worden, aan het gouvernement kosten; en ze bren gen zoo weinig op. Er was sprake, dat het gouvernement eene Engelsche stoomboot, die hier reeds vóór eenige maan den binnenliep en naar Australië bestemd wasdoch geen steenkolen genoeg kon innemen om die reis te doen, zou aankoopendoch hier hoort men niet weder van. Met de Fransche mail van 2 Juli zal de gewezen gouverneur- generaal J. W. Gef kenzooals men weet tot genoegen van velen, de kolonie verlaten en met zijne vrouw naar het vaderland vertrekken. Hij was hier circa 10 jaar. Hij zal zijn opvolger Mr. R. Twiss dus niet afwachten. BUITENLAND. Men zegt dat aan de pachters der speelbanken door de regeering is medegedeeld, dat het bankspel tot 1870 geoorloofd zal zijn. Men verwacht dagelijks de benoeming van Yon Bis marck tot bondskanselier. De regeering heeft de militaire conventiën met Ol denburg en Lubeck gesloten. Dc meeste officieren, die behoord hebben tot de rol van Zr. Ms. 9toom- transportschip „Java" zijn op non-activiteit gebracht, o. a. de kapt. t/z. J. A. K. van Hasselt, de luit. t/z. 1ste kl. T. C. Gobée en de luit. t/z. 2de kl. W. A. van Aken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 66°, Wind: Z. W., des avonds te 8 aren 62°, te 10 uren 6CP. Donderdag morgen te 5 uren 57°, te 8 uren 60°, 's middags U 12 uren 66°, te 4 uren 62°. Beloie. Te Brussel zijn, bij gelegenheid van het vertrek der vrijwillige scherpschutters naar Engelandniet minder dan 800 horloges naar de stads-bank van leening gebracht. Pruisen. De officier Yon Scheeve, die den Berlijnschen schoenmaker Seyffert laaghartig doodschoot, is tot twee ja ren gevangenisstraf veroordeeld. Oostenrijk. Men spreekt van een huwelijk tusschen prins Humbert van Italië en de aartshertogin Maria The- resia, dochter van wijlen den aartshertog Karei Yictor von Este.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2