N». 2281. Vrijdag A0. 1867. ly Juli. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhagsDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 li. 9 ra.; 8 u. 55 in.; 9 n. 42 ra.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m, Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Arasterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag n.t overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdieiist, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. Postbuslichtingen; (Lakenhal, "Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 11 1. - Plaatselijke lieert tarievan 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12 1. Kantoor der In- en Uitg. Hechten en Accijnzen van 91 en van46 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en net Kadaster van 9—4 De uitslag der verkiezingen kan niet dan als gunstig voor de openbare school beschouwd worden. Immers van de zes raadsleden, die herkozen zijn, verlangen vier dat het bestaande behouden, slechts twee dat het omvergehaald worde. Dat de HH. Cock en Scheltema te gelijk met de HH, Stoffels, Driessen, Van Wensen en Krantz herko zen zijn, bewijst slechts, dat de meerderheid der kiezers van meening isdat het voorstel-Scheltemana al hetgeen er mede is voorgevallen, als dood en begraven te beschou wen is. Wij hopendat men zich in die verwachting niet teleurgesteld zal vinden. Dat de HH. Buys en Meerburg bij de eerste stemming niet de volstrekte meerderheid verkregen hebben, heeft ons niet bevreemd. Wij wisten, dat men het op die hee- ren vooral gemunt had. De eerste moest geweerd worden om zijne beginselen van staatsrechten niet zoozeer om die, welke hij in het openbaar belijdt en verdedigt, als om die, welke men hem gelieft toe te dichten; en, wat den heer Meerburg betreft, is hij geen iid der nieuwe gemeente commissie? Kan er grooter gruwel worden uitgedacht dan in zoodanig collegie zitting te hebben genomen Wij ontleenen het volgend artikel aan de N. Rott. Cour. van 17 Juli; Terwijl hier van eene zekere zijde tegen de openbare scholen wordt te velde getrokken, zoekt men in Engeland naar eene verbetering van het volksonderwijs, welke wij reeds in de openbare lagere, maar vooral in de middel bare scholen bezitten, indien de laatste door een laag schoolgeld toegankelijk worden gemaakt voor de meeste klassen der burgerij. Over den invloed van een goed on derwijs op de welvaart der bevolking lezen wij in de En- gelsche Economist het volgende, hetwelk ook bij ons alle overweging verdient: ligt. De ondeugden en zwakheden, onafscheidelijk verbon- den aan eene halve beschaving belemmeren hunnen smaak tot zij ten laatste half geneigd zijn om te gelooven dat eene gezonde onkunde toch beter is dan eene onvolkomen opleiding. Dat zijn juist de personen op wie Forster's ver toog aangaande het groot verlies van industrieele macht, als een gevolg der onkunde, den meesten invloed moest hebben. De aanwezigheid bijv. van een groot aantal vin dingrijke personen onder de handwerksliedenin dienst van eenigen tak van handel, is noodwendig voor dien handel een voordeelhet strekt tot bevordering van goedkoope of betere machinerie, betere stalen van fabrikaten en tot meer volmaakt, of gelijk de welopgevoede man het noemt, meer artistiek werk. Geene personen hebben zooveel aanleiding tot vindingrijkheid als de werklieden, omdat zij eiken dag en den geheelen dag opmerken waar de gebre ken in de machinerie schuilen en wat eigenlijk de grond der leemten is, terwijl zij bovendien genoodzaakt zijn van de goederen eene studie te maken en er over na te den ken, in plaats van ze enkel te bezien. Bovendien in zekere opzichten zijn vooral de Engelsche werklieden buitenge woon vindingrijk, zeer ervaren in de kennis der werktui gen, zeer bekwaam in het uitsparen van werk, hetwelk rechtstreeks en zwaar op hen drukt. "Wij zien dit en er kennen het vooral in den bewoner van Nieuw-Engeland die eigenlijk niets anders is dan een Engelschmanbegaafd met een volledig bestuur over zijne hoedanigheden. Een werkman in Yorkshire zou even vindingrijk zijn als een Yankee, wanneer hij maar niet zoo zwaar had te kampen met zijne eigene betrekkelijke onkunde. In een groot aan tal zaken wij zullen opzettelijk statistieke opgaven ter zijde laten, maar alleen zeggen dat het in de helft dier gevallen toch steeds waar is, is hij in het geheel niet onderwezenterwijl zijn onderwijs in al het overige dan nog maar zeer gebrekkig is geweest. Zelfs zijn lezen en schrij ven staat niet gelijk met dat van een goed opgeleid man; dat wil zeggen: hij kan niet zoo gemakkelijk schrijven als hij spreekt en hij kan niet lezen door enkel de woorden te overzien. Elke kunst is voor hem in meer of mindere mate een zwaar werkterwijl de verkrijging van alle voor- deelen van iedere kunst voor hem even gemakkelijk moest zijn als zijne ademhaling. Hij is zelden of nooit geoefend in het teekenen, hetwelk anders voor een uitvinder even noodig is als schrijvenen nooit is hij bevei^a t$- gen het gemis van bekwaamheid. Dit zijn nog slechts-en kele trekken van een gebrek, hetwelk zich bij i/deren tak van handel voordoet en hetwelk op ons een .overwicht LEIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer f 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. 55 ra. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. euwe Olüuuiuyutuiöiisb, ïaugs ue iiaarieiuiueicueei, vau aeuicu o- 0o-- - te 3$£ u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst istbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 in.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u, tt De redevoering van den heer Eorster op laatstleden Woensdag, over de noodzakelijkheid van plaatselijke om slagen tot meer uitgebreid onderwijs, verdiende wel eene aandachtige overweging. Hare speciale waarde bestond hierin, dat de spreker de onkunde bestreed uit een gezichtspunt, hetwelk ieder Engelschman begrijpt, namelijk door haar voor te stellen als eene wezenlijke belemmering van zaken en een rechtstreeksche verwoesting van de hulpbronnen des lands. Er zijn in Engeland veleen daaronder aan zienlijke personen, die een weinig zorgeloos zijn omtrent volksonderwijs, hoe weinig twijfel er ook kan bestaan om trent het verstandig of geestelijk goedehetwelk er in

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1