A°. 1867. 17 juli. Woensdag Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDEN, 16 Juli. DAGBLAD Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12-. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageHelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 n. 30 in 10 u. 17 m.; I a. 55 ra.; 3 u. 52 m., S li. 9 in.; 8 u 55 rn.; 9 a. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 35 m.; 10 n. 26 m.; 11 u. 55 in.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 ui.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 ai. Stoomboot Volharding vail Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u overige dagen te 5 u.; van Arasterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maaudag nam te 2 u. 30 in. overige dagen nam. te u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.» overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u, 45 in. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 ra., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3% u van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichliagen(Lakenhal, Katoen fabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 in., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 ra. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sra. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104 Thesaurievan 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 94. Terwijl de Luxemburgsche quaestie nog hangende was had de Amsterdatnsche Courant gedurig telegrammen en berichten, die men in andere bladen vruchteloos zocht. Yan de beraadslagingen der Londensche conferentie deelde het blad, tei'stond na elke zitting, mede wat er beproken en besloten was. Het trok spoedig de aandacht, dat de zelfde mededeelingen bijna gelijktijdig in den Avenir National" werden gevonden. Zoo lang men niet beter in gelicht was, sloegen velen geloof aan die berichten. Nadat echter de protocollen openbaar gemaakt en de officieele stukken aan het licht gebracht zijn, heeft men gemerkt dat de Amsterd. Cour. zoowel als de //Avenir Nat." in hunne zoogenaamde particuliere berichten het publiek niet veel meer dan praatjes hebben opgedischt, die grootendeels zijn gelogenstraft. Een paar weken geleden was het weder de Amsterd. Cour., die ons kwam vertellen, dat Maxi- miliaan waarschijnlijk niet dood wasdaar de kommandant van het Oostenrijksck fregat, die het bericht had gegeven, was gebleken waanzinnig te zijn. Toevallig las men ook nu precies hetzelfde iu het Eranscke blad. Zou de Amsterd. Cour. de dupe zijn van allerlei mystificatie's die in het Fransche bureau worden uitgedacht? "Wij weten het niet maar meenen ieder te moeten waarschuwen |om aan het Amsterd. blad niet te veel vertrouwen te schenkenvooral niet wanneer het particulier wil zijn. Wij nemen hier het volgende ingezonden stuk over uit den N. Noordbrabander van 13 Juli. Onze lezers zullen ongetwijfeld met belangstelling een bericht vernemen, dat ook ons zeer welkom is, namelijk, dat zich eindelijk te Arasterdam eene maatschappij gevormd heeft, ten doel hebbende in ons land in gebruik te bren gen de aanwending van het atmospherische of luchtgas, waarmede Nederland op het einde van het verleden jaar bekend is gemaakt door den uitvinder L. P. Mongruel en waarover wij reeds vroeger gesproken hebben. //Voortaan derhalve en wij maken daar zoowel ge meentebesturen als fabrikanten en particulieren op op merkzaam zullen kleine stedenvlekkendorpen en zelfs op zich zelve staande gebouwen even goed en beter als de groote steden van ons land met gaslicht, namelijk met luchtgas, kunnen verlicht worden. //Dat luchtgas bezit al de voordeelen van het gewone steenkolengaszonder er de gebreken, nadeelen en geva ren van te bezitten. Het geeft een minder beweeglijke, maar des te krachtiger, zuiverder en helderder vlam, ver wekt noch stanknoch blaaknoch voor de gezondheid schadelijke uitwasemingen; het voert noch loogzouten, noch zuren, noch eenige bijtende zwavelige of zwavelzure verbinding, noch het zoo nadeelige koolstof, noch eenige aanzettende of vuilmakende zelfstandigheid zooals teer, naphtaline, enz. met zich. Het beschadigt volstrekt het schilderwerk en de olieverf, noch het vernis of het ver guldsel of andere versiering niethet vermindert noch den glans en frischheid der edele metalen, noch der fijne stof fen en fijne kleuren en levert niet het minste nadeel op voor 't leven of de gezondheid van menschen, dieren en planten. En daarbij kost het, naar men ons verzekert, nog niet de helft of twee derden van eene verlichting met gewoon steenkolengas, terwijl het eindelijk nimmer ont ploffing kan veroorzaken." BINNENLAND. Z. M. heeft aan Jbr. Mr. L. van Styrum, op zijn verzoek, met in gang van 1 Aug. 1867, eervol ontilag verleend als raadsheer in het prov. gerechtshof in Utrecht. Weldra zal onze stad weder met eene belangrijke in richting voor onderwijs worden verrijkt. Men is bezig op het Rapenburg bij de Ruïne in te richten eene Kweek school voor bewaarschool-onderwijzeressen. Hierdoor zal in eene dringende en zeer lang gevoelde be hoefte worden voorzien. Gebrek aan voorbereidende oplei ding was tot nog toe een kwaal, waaraan allen min of meer ledendie zich aan de bewaarscholen verbonden. Die kwaal zal verholpen, voorkomen worden. Ook kindermeisjes zul len daar gelegenheid hebbenin de behandeling van het kind te worden onderricht. Twee voortreffelijke onderwij zeressen staan aan het hoofd. Onder hare leiding zal een bewaarschool staan voor kinderen uit den aanzienlijken stand. De onderwijzeressen der bestaande bewaarscholen zullen gelegenheid hebben in de avonduren onderwijs te ontvangen in alles, wat voor hare opleiding tot hoofdon derwijzeres noodig is. In September zal de inrichting ge opend worden. Eerlang komen wij op deze zaak terug. Voor de verkiezing van leden voor den gemeente raad zijn heden uitgebrachtaan het hoofdbureau 407 stemmen (wit briefje) en 406 st. (blauw briefje) en aan het onderbureau 441 st. (w. b.) en eveneens 441 (bl. b Dus zijn opgekomen 848 kiezers. jr ft Zondag-middag is er groot gala-diner ten hove gehóu den. H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen en de

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1