deel van der boeren vlijt en zorgen als de vrucht van j vroeger verkregen en gevestigde onzalige rechten in eigen 1 schuur te bergen. Dat het dus prijzenswaardig is zulk eene grievende belasting zoo draaglijk mogelijk te maken, zal elk, die met deze belasting bekend isvolgaarne moeten erkennen; waarom wij met lof moeten gewagen van de ijve rige en doeltreffende pogingen van den heer Notaris Hen- geveld te Hazerswoude, die den ambachtsheer van Ouds hoorn c. a., door zijn weiaangewenden invloedheeft weten te bewegen, de hem toebehoorende tiendrechten niet meer in het openbaar te verkoopen, zooals vroeger altijd heeft plaats gehad, maar de verschuldigde tienden voor den loo penden oogst van 1867 heden aan de bruikers der landen zelve, tegen vergoeding in klinkende munt, op aangename en gemakkelijke wijze af te staan, evenals dit reeds sinds jaren door dien heer ten behoeve van den ambachtsheer dei- plaats zijner inwoning is geschied. Wenschelijk ware het, dat allen, die met de inning van tiendbelastingen gechargeerd waren, dit schoone voorbeeld van den heer Hengeveld mochten volgen, waarop ongetwij feld den welverdienden dank van de landbouwers zal worden ingeoogst, en waarmede geen rechten, van welke zijde ookworden gekrenkt. In de afgeloopen week zijn te Noord wijk aan Zee 144 baden gebruikt. H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen is Vrijdagmiddag te halfvijf in de residentie met HD. ge volg aangekomen, waaronder men ook opmerkte den Zweedschen ambassadeur, die H. M. was te gemoet gereisd. Aan het station werd H. M. verwelkomd door Hïï. MM. den koning en de koningin, Z. K. H. prins Alexanderbe nevens HH. KK. ÏÏH. prins Frederik en prinses Maria. In open en sierlijk bespannen rijtuigen begaven de vor stelijke personen zich deels naar het Huis de Pauw, deels naar het paleis in het Noordeinde. 's Middags was er gala diner op het Huis de Pauw van 30 couverts. De vertrek ken die aldaar tot de ontvangst van H. M., oudste dochter van HH. KK. HH. prins en prinses Frederik, gereed gemaakt zijn, moeten zeer prachtig zijn ingericht. De gewone audiëntie van den min. van koloniën zal op "Woensdag, 17 Juli a. s., niet plaats hebben. Te Utrecht, Amersfoort en 's-Hertogenbosch zijn valsche halveguldens uitgegeven met de beeltenissen van koning Willem II 1848 en Willem III 1863. Het Nederlandsche onderwijzersgenootschap heeft Donderdag te Am,stérdam zijne 22ste algemeene verga dering gehouden. De tienjarige wetsherziening heeft daarin een belangrijk deel der werkzaamheden uitgemaakt. Deven ter is aangewezen voor het houden der algemeene verga dering van 1868. Donderdag-avond hebben de leden zich in het Paleis, voor Volksvlijt aan een vriendschappelijken maaltijd vereenigd. De leden der provinc. staten van Gr r o n i n g e n hebben den commissai'is des konings, Mr. Van Royen, een afscheids diner aangeboden. Te Leeuwarden zal eene normaalschool voor onder wijzeressen worden opgericht. In de maand Augustus e. k. zal het examen plaats hebben van aspiranten naar het surnumerairschap bij de registratie enz. Tien jongelieden kunnen die betrekking verkrijgen, en het getal aspiranten bedraagt slechts der tien. In jaren was de kans niet zoo gunstig. Ons hof zalmet ingang van den 15den dezeréén week middelbaren en twee weken lichten rouw aannemen wegens het overlijden van keizer Maximiliaan, en, met ingang van 5 Aug., drie dagen lichten rouw over wijlen aartshertogin Mathilde. Van den volkstrein, die Zaterdag* uit Rotterdam en Amsterdam naar Keulen vertrok, om heden terug te keeren, hebben 8S0 personen gebruik gemaakt. Van 20 tot 22 dezer zal men weder gelegenheid hebben om zeer goedkoop den Dom en de brug over den Rijn te Keulen in oogenschouw te nemen. Men schrijft uit Deventer aan de Arnh. Cour., dat twee raadsleden zich naar 's-Hage zouden begeven hebben om aan den gemeenteraad van de hofstad een schrijven te overhandigen, houdende verzoek om zulk een gevaarlijk sujet als Dr. Rutgers, docent aan het gymnasium aldaar, te ontslaan, omdat hij 't gewaagd heeft den gemeenteraad van Deventer van onwaarheid te beschuldigen. L)e Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Zaterdag des na middags te 5 uren 61°, Wind: O., des avonds te 8 uren 58°, 'e 10 uren 50°, Z. W. Zondag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 59°, 's middags te 12 uren 68°, te 4 uren 68°, 's namiddags te 5 uren GG°, 's avonds te 8 uren 62°, te 10 uren 57°. Z. O. Maandag morgen te 5 uren 52°, Z O., te 8 uren 62°, 's middag te 12 uren 72°, te 4 uren 68°. BUITENLAND. rijen te Hanover, Osnabrug en Frankfort, na afloop der tegenwoordige trekkingzullen worden opgeheven. Prins Frederik der Nederlanden heeft aan 24 voor malige soldaten, die nog ziek zijn sedert den veldtocht van het vorig jaar, vrije woning en kostelooze baden verleend in Harmannsbad bij zijne heerlijkheid Muskau. De heer Von Rothschild heeft verklaard geene can- didatuur voor het lidmaatschap van den rijksdag te zullen noch te kunnen aannemen. Oostenrijk;. De sultan wordt den 21sten te Weenen verwacht en zal van daar den 25sten naar Konstantinopel vertrekken. Hij zal zijn intrek nemen op Schönbrunn. De vorst van Servië zal hem zijne opwachting komen maken. In de vorige jaren zijn er in 't geheel maar 4237 badgasten te Carlsbad geweest, thans is het aantal reeds tot 7300 geklommen. In Croatia prediken de priesters tegen de vereeniging met Hongarije. De ex-koningin Maria van Hanover is te Weeuen aangekomen en heeft in het paleis haar intrek genomen. IjHet voornemen bestaat om voor keizer Maximiliaan te Weenen een standbeeld op te richten, en wel op het plein der kerk, welke, volgens het door dien vorst geop perde plan, tot een aandenken aan den gelukkig afgewen den aanslag op het leven zijns broeders, wordt gebouwd op de plek, waar die aanslag in 1863 door den Hongaar Libenyi werd gepleegd. Men heeft hier thans 36 gepensioneerde ministers, de hofkanseliers niet medegerekend. En het minimum van het pensioen eens ministers is 8000 gulden. Green wonder dat de regeering om geld verlegen is. Vrijdag is in de hofkerk te Weenen, in tegenwoor digheid van het geheele hof, een plechtige lijkdienst gevierd ter nagedachtenis van keizer Maximiliaan. Frankrijk. Het aanzoek om toegangskaarten bij het proces van Berezowski is zoo groot van de zijde van het schoone geslacht, dat de president der rechtbank, ten einde geene ijverzucht op te wekken, den toegang aan alle dames heeft ontzegd. Tiet wetg. lichaam heeft eene voordracht van de re geering ontvangen tot oprichting van een fondsten be hoeve van arbeidslieden, die bij den arbeid in fabrieken of op den akker verminkingen of doodelijke wonden be komen. Ieder handwerksman zal, door eene jaarlijksche contributie van gering bedrag, aanspraak voor dat geval kunnen verkrijgen op ondersteuning uit dat fonds voor zich of voor zijn gezin. Nevens die contributie zullen bij dragen van het rijk en van welwillende particulieren het fonds helpen vormen. Aan den heer Jules Favre is Woensdag een diner aangeboden van 230 couverts. - Men herinnert zich, dat de heer Sainte-Beuve voor eenigen tijd in den senaat de commissie voor volks-biblio- theken te St.-Etienne^ heeft verdedigd, omdat deze wer ken van vrijdenkers in hare bibliotheek had opgenomen. - De prefect du Loire heeft thans die commissie ontbonden en die bibliotheken onder het gezag van den maire ge plaatst. Yoor zijn vertrek heeft de sultan zijn lievelingspaard aan keizer Napoleon ten geschenke gegeven. In het wetg. lichaam heeft de heer Emile Ollivier den minister van staat een vice-keizer genoemd en in de instelling van zulk eene portefeuille een gevaar gezien voor de kroon. Men beweert, dat dit een afspraak ge weest is tusschen den keizer zelf en den heer Oliivier. Q-eneraal Almonte, die Maximiliaan te Parijs ver tegenwoordigde is zoo ongestelddat men hem het nood lottig nieuws nog niet heeft durven mededeelen. Engeland. De minister van binuenl. zaken heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de regeering niet voornemens was om tot een of anderen stap over te gaan betreffende de excecutie van Maximiliaanen dat het geraden was eene discussie van het Huis over die zaak uit te lokken. Er behoefde geen sprake te zijn van het terugroepen van den Britschen gezant uit Mexicoaangezien deze alleen bij het hof van Maximiliaan geaccrediteerd was geweest. Buiten dien zou een bepaalde opheffing geen straf zijn voor Mexico, maar zouden de Engelsche onderdanen in dat land er de meeste last van hebben. Er schijnt een einde te zijn gekomen aan de uit sluiting van ingezetenen der koloniën bij de toekenning van ridderorden. Er is nl. een Noord-Amerikaan tot kom- mandeur en er zijn zes bewoners der koloniale confederatie tot ridders der Bath-ox-de benoemd. Lord Lyons, Engelsch gezant te Konstantinopel, is vandaar verplaatst naar Parijs, de heer II. Gr. Elliot van Florence naar Konstantinopel, de heer A. B. Laget van Lissabon naar Florence. Pruisen. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de lote^ Italië. De paus heeft in het consistorie eene i'ede ge-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2