16 Juli. N°. 2278. Dinsdag A». 1807. BINNENLAND. LEIDSEH DASBIA Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 tl. 30 in; 10 u. 17 in.; L u. 55 m.; 3 u. 52 ra., 6 u. 9 m.; 8 n. 55 m.; 9 u. 42 ra.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 n. 26 m.; II u. 55 rn.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 ra.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 tn. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 a.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 rn. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u.. overige dagen 5 u. 30 m. en 1 ii. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's Dam. te 3{£ u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwatraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 in.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sin. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104 Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Qemcente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12-1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren;van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. LEIDEN, 15 Juli. Morgen zal de verkiezing van leden voor den gemeente raad plaats hebben. Wij hopen dat alle kiezers getrouw ter stembus zullen opkomen. Het geldt bier niet de uitoefening van een burgerrecht, maar de vervulling van een burgerplicht. Zoo de verkiezingen anders uitvallen dan men had ge hoopt, mag hij niet klagen, die verzuimde zijn stem uit te brengen. Wij hebben duidelijk genoeg uitgesproken, waarom wij de candidaten der kiesvereenigingen //Grondwet en Koning" en //Het Algemeen Belang" dringend aanbevelen. Wij bestreden de candidatuur van twee der aftredende le den, inzonderheid die van den heer J. Scheltema, uit over tuiging, zonder eenige persoonlijke antipathie, niet in 't belang van eene staatkundige richting of kerkelijke partij maar in 't belang der Leidsche burgerij. De toekomst dezer gemeente hangt ten nauwste samen met den bloei van de lagere-, middelbare- en hoogeschool. Met het openbaar onderwijs staat of valt Leiden. Thans hebben wij het onze gedaanburgers van Leiden aan u is morgen de beslissing overgelaten. Doch vergeet niet dat ge uwe kinderen rekenschap schuldig 'zijt van uwe keuze. Alleen willen wij u nog eens herinnerendat de biljetten niet geteekend mogen zijn, dat ze door de kiezers in per soon moeten worden ingeleverd, en dat namen en voor namen duidelijk moeten zijn ingevuld. Men is inderdaad ter elfder ure met die fantastische vreesaanjagende cijfers voor den dag gekomen. Het spreekt van zelf, dat alles, wat wij op dit late uur daar tegen in het midden zouden kunnen brengen, niets meer baten kan. Bovendien hetgeen Zaterdag-avond versche nen is, was, zooals vorm en inhoud genoegzaam aan duiden bestemd om indruk te maken op kiezersdie wel door hartstochtelijke taal misleidmaar niet door kalme redeneering overtuigd kunnen worden. Een woord echter nog tot hendie aarzelen en het met zich zeiven niet eens zijn, of zij wel aan de aanstaande verkiezingen deel zullen nemen. Uit de officieele cijfers, eergisteren door ons medege deeld, blijkt, dat de gemeentekas met f3607,75 gebaat zou wordenzoo de scholen voor de meergegoedenname lijk die van den heer Japikse en mejufvrouw Renssen, be nevens de hoogere burgerschoolwerden opgeheven. Zult gij nu gedoogen, dat de wijze, waarop Leiden geregeerd moet worden, aan de beslissing staat van kiezers, aan welke men wijs kan maken, dat het grootste gedeelte van den hoofdelijken omslag moet dienen om aan de kinderen der rijken en aanzienlijken in ons midden goedkoop onder wijs te bezorgen? LEIDEN, 15 Juli. Voor de benoemingen en pensionneeringen bij het leger (artill. en genie) moeten wij ditmaal verwijzen naar de grootere bladen, o. a. de Nieuwe Rotterdamsche Courant van gisteren. In September zal er weder gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van akten van bevoegdheid als geneeskundige of hulp-apotheker. Vóór 15 Augustus moet men zich aanmeldenvoor het natuurkundig examen bij prof. P. Harting te Utrecht, voor het geneeskundig bij prof. J. van Geuns te Amster dam, voor het examen van hulp-apotheker bij prof. W. E. R. Suringar te Leiden. Het Staatsblad bevat het kon. besluit van 3 Juli, houdende aanwijzing der gemeente Leiden als losplaats van ruw zoutbij invoer langs den Rijn. De groote manoeuvres van de hier in garnizoen lig gende veldartillerie, op de Ruïne, van hedenmorgen, verdien den wel de aandacht, die er door sommige onzer stadgenooten aan gewijd werd. Het was merkwaardig om te zien hoe in een oogenblik tijds de stukken werden gescheiden van de voorwagens en telkens op een ander punt in batterij wer den gesteld. Alles ging even geregelden met zekerheid en snelheid. Tot aanvulling van ons bericht van Zaterdag over de overgangs-examens van de hoogere burgerschool kunnen wij nog mededeelen, dat van de 1ste tot de 2de kl. is bevorderd E. van Angelbeek voor het handteekenenvan de 4de zijn tot de 5de kl. voorwaardelijk bevorderd J. P. Trap, A. J. Krantz en A. D. D. Schretlen. Men bericht ons uit Oudshoorn dd. 13 JuliDat tienden eene niet zeer aangename belasting zijn voor de bruikers van landen is gemakkelijk genoeg te begrijpen, en dat zij den landman veel drukkender en grievender toeschij nen dan elke andere belasting, is hem zeer toe te geven. Immers een gedeelte van zijn oogst, wanneer die is tot rijpheid gekomen en gereed staat in zijn voorraadschuur gebracht te wordenmoet door hem, zonder eenige vergoeding, wor den afgestaan aan één, die arbeid, vlijt, overleg, geldelijk voorschot noch zorgen voor het welslagen van dien oogst heeft gehadaan ééndie slechts let op den tijd van in zameling en dan als een gier zijn prooi bespringtom zijn

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1