Lange Turf, In één les van 2 uur! Zware, Machinaal geperste GYMNASIUM MET VIJFJARIGEN CURSUS. gert bepaald tot den Noord-D aitschen bond toe te treden. Het Darmstadtsche hof stelt weinig vertrouwen in de duur zaamheid van den bond. Men verzekert nu, dat de keizer en de keizerin van Oostenrijk in de laatste week der maand Augustus Parijs zullen bezoeken. Men meldt dat de soldaten der reserve van 1866 zijn opgeroepen om deel uit te maken van het actieve leger. Nadat in de zitting van het wetg. lichaam van den 9den dezer de HH. Thiers en Jules Favre aan'de Fran- sche regeering in scherpe bewoordingen de Meiicaansche expeditie hadden verweten, die niets had uitgewerkt, dan het prestige van Frankrijk in Amerika te knakken'heeft de heer Rouher in de zitting van eergisteren geantwoord met het houden eener lange redevoering, waarin hij eerst de feiten onderzocht en daarna de handelingen van het Fransche gouvernement beoordeeld heeft. De minister stelde voorop, dat het punt van uitgang der onderneming gele gen was in de begeerte om aan de billijke grieven der Fransche onderdanen in Mexico te gemoet te komen. De overeenkomst van Soledad was niet aangenomen, omdat zij niets was dan een valstrik voor de legers der geallieerden. Toen Engeland en Spanje zich terugtrokken, moest Frankrijk voorwaarts rukken. Yerder zeide de heer Rouher, dat de regeering Maximiliaan had willen over halen om tegelijk met het Fransche leger Mexico te ver laten, maar dat een nauwgezet eergevoel den vorst heeft doen weigeren. Het prestige van Frankrijk heeft niet ver loren, want het gestorte bloed zal gewroken worden en aan de anarchie zal een einde komen. Op deze rede, die luide door de meerderheid werd toegejuicht, hebben de HH. Favre en Thiers nog hartelijk geantwoord, en de eerste heeft volgehouden, dat onder eene andere re geering de ministers, naar aanleiding dier expeditie, in staat van beschuldiging zouden gesteld zijn. Te Scheffield werd Maandag jl. eene monster-meeting gehoudendie hoofdzakelijk door werklieden werd bijge woond. De voorgestelde besluitenwaarin de onmensche- lijke handelingen en stelselmatige misdaden der bestuur ders van arbeiders-vereenigingen werden gelaakt, werden met eenparige stemmen aangenomen. Gisteren is de sultan te elf uren te Dover gearriveerd, waar hij ontvangen werd door den prins van Wallesden hertog van Cambridge en den onderkoning van Egypte. Kwartier voor drieën bevond zich de Oostersche vorst te Londen, waar hij met veel geestdrift werd ontvangen. Men onderstelt, dat Maandag a. s. de reform-bill voor de derde maal in het Huis der gemeenten zal gelezen worden, en dat zij kort daarop naar het Hoogerhuis zal worden verzonden, dat haar hoogstwaarschijnlijk zal aan nemen. Het jammerlijk einde van keizer Maximiliaan heeft ook hieren inzonderheid te Milaan(waar die vorst ver scheidene jaren het ambt van gouverneur bekleed heeft en zeer bemind was), de levendigste deelneming verwekt. De te Turin verschijnende //Unita Cattolica" is in beslag ge nomen wegens een artikel, waarin zij, in de hevigste be woordingen, den keizer der Franschen verantwoordelijk stelt voor de executie van den ongelukkigen Maximiliaan en de terechtstelling verlangt van den maarschalk Bazaine. Pacha wordt weder tegengesproken. Integendeel zou hij, naar Sphakia willende doordringen, door de Candioten teruggeslagen zijn, met verlies van 800 man aan dooden en gekwetsten. ADVERTENTIEN. r^aggpIgl^^De Ondergeteekende maakt zijne geëerde lü flÉiil!^ Stadgenooten bekend, dat hij ruim voorzien is van HOUT, TOUW en BORSTEL WERK, alsmede van versche KIPEIJEREN. Hij beveelt zich minzaam aanbelovende eene promte en civiele bediening. UEd. Dw. Dienaar, P. MARKS. bijzonder geschikt voor gewoon Keukengebruik en voor Kookkagchels tot billijken prijs. P. H. HOOS en ZOON. Zij, die in den kortsten tijd Fransch en Engelsch willen leeren spreken, of Vlug en Fraai schrijven, vervoegen zich tot prof. DEKKERKalligraaf des KoningsSTADS GEHOORZAAL, Dingsdags van 4 tot 6 uren. Namens de Commissie, door den Gemeenteraad benoemd en gequalificeerd tot het afnemen van de Examens van Toelating, vermeld in Art. 6 en 7 van het Regle7nent voor de gemeente-instellingen van middelbaar en hooger onder wijs te Legden (Afd. Gymnasium) heeft de Ondergeteekende de eer ter kennisse der belanghebbenden te brengendat deze Examens een en aanvang zullen nemen op Maandag den 9den September. Intusschen verzoekt hij de aangifte daartoe te mogen bekomen vóór den zesden Septemberen is gaarne bereid, des gevraagd zijnde, de noodige inlichtingen te geven. Art. 6 van genoemd Reglement, waarin de vereischten worden opgegeven, is bij besluit van den Gemeenteraad dd. 24 Dec. 1864 gewijzigd, zoodat het luidt als volgt (Gemeenteblad N°. 17.) Tot het Gymnasium worden niet dan bij uitzondering toegelaten jongelingen, die den ouderdom van twaalf jaren nog niet hebben bereiktnadat bij een examenaf te leg gen vóór den aanvang van den cursus, voor het Collegie van Curatoren en de Leeraarszal gebleken zijn dat zij die kundigheden bezitten, welke op de eerste klasse der hoogere burgerschool kunnen verkregen worden. Dit examen bepaalt zich derhalve tot a. de beginselen der cijferkunde, t. w. grondige kennis van en vaardigheid in de behandeling van geheele en gebroken getallen b. de beginselen der stelkunde, t. w. vaardigheid in de behandeling der vier hoofdregels in geheele en gebro ken vormenzoeken van den grootsten gemeenen deeler en bepalen van het kleinste gemeene veelvoud c. de gronden der Nederlandsche en Fransche talen; d. de allereerste beginselen der Engelsche en Hoogduit- sche talen; e. de beginselen der aardrijkskunde; f. een overzigt der algemeene geschiedenis en die van het vaderland." W. H. D. SURINGAR, Gymn, Rector. Frankrijk. De koningin van Pruisen is te Parijs en heeft een bezoek afgelegd bij den keizer en de keizerin. Engeland. In de zitting van het huis der lords van 9 Juli heeft lord Stratford de Redcliffebehalve bevestiging van het bericht omtrent den dood van keizer Maximiliaan ook nog mededeelingen gevraagd omtrent hetgeen de re geering voornemens was te doen zoowel betreffende Mexico alsook betreffende de Abysinische gevangenen. Lord Derby heeft geantwoord, dat hij voorshands niets kon of mocht mededeelen. Daarop heeft hetzelfde lid eene motie aange kondigd voor het gevaldat het gouvernement niet eenigen stap deed om van zijne verontwaardiging betreffende het eerste feit te doen blijken. Italië. Door de stad Venetië is dezer dagen een aller schitterendst feest gegeven ter eere van de koningin van Portugal. Rusland. Het keizerlijk hof heeft den rouw aangeno men voor den tijd van vier weken, wegens den dood van keizer Maximiliaan. De koning der Helleenen is ter zee naar Denemarken vertrokken. De kroonprins van Italië heeft in het winterpaleis het korps diplomatique ont vangen. Denemarken. Eene deputatie van den rijksdag heeft den koning het adres betrekkelijk Sleeswijk overhandigd. Z. M. bedankte voor dit bewijs van vertrouwen en verklaarde dat hij het met de strekking volkomen eens was. Griekenland. Het bericht der overwinning van Omer- Amerika. Escobedo heeft aangekondigd, dat hij de be zittingen van alle keizerlijken zou verbeurd verklaren. Rapenburg, "Wijk IV, N". 858, tegenover den Vliet. Letden, 15 Julij 1867.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3