N°. 2277. Maandag A0. 1 $67.' la Juli. A A 1 fi&M. Prijs dezer Courant. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 n. 42 ra.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: i\ Nieuwe Stopmbootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3$£ u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 a. 35 m.; 7 u. 55 ra. en op Zondag 10 n. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sin. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. jPresid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurievan 92; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12 -1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten ^en Accijnzen van 91 en van 46 uren; van 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 94. De kiesvereenigingen //Vaderland en Oranje" en //Neder land en Oranje" hebben inderdaad geen hoogen dunk van het gezond verstand der kiezers, op welke zij vermeenen invloed uit te oefenen. Zoo verlangen zij dat van A en B die beiden tegen het voorstel-Scheltema gestemd hebben, A wel maar B niet herkozen zal worden. Daarenboven wil onze tegenpartij, dat in plaats van leden, die, wegens hun verzet tegen het voorstel van den heer Scheltema, niet meer waard zijn in den Raad zitting te hebben, er nieuwe benoemd zullen worden, die, zooals bij voorbeeld de heer Schermerals voorstanders der openbare school bekend staan. De heer Schermer is zelfs lid der plaatselijke school commissie en heeft bovendien, eenigen tijd geleden, de betrekking van schoolopziener aanvaardwel het beste be wijs dat hij de beginselen der schoolwet volkomen is toe gedaan. Van de kiesvereeniging //Vaderland en Oranje" hadden wij echter niet veel beters verwacht. Welke rol persoonlijke veeten in haar midden spelenwas ons sedert lang be kend. Maar zulke blijken van beginselloosheid bij //Ne derland en Oranje" te moeten ontwaren, heeft ons smarte lijk aangedaan. De heer Schermer heeft dan ookzooals wij verwacht ten, voor de groote eer die men hem heeft willen aan doen bedankt en zeer uitdrukkelijk verzocht niet in aan merking te komen. Niemand zal de anti-liberale kiesvereenigingen van over beleefdheid jegens de kiezers beschuldigen. Drie of vier malen heeft men de kiezers verzocht den heer Lisman tot lid van den Raad te benoementelkenmale hebben zij geantwoord dat zij er niet zeer genegen toe waren en nu komt men het hun op nieuw voor de vierde of vijfde maal vragen. En dan de heer Eigeman, zoo bekend geworden door zijne vermakelijke brieven in de Leidsche Courant, ook dien moeten zij benoemen, alsof men aan den heer Tieleman in dat genre niet genoeg had Wij hebben het reeds meermalen aangetoond volgens den geest en de letter der wetmag slechts een deel van de kosten der openbare school door de schoolgelden gedekt wordenhet ontbrekende moet op andere wijze gevonden wordenimmers alleen op zoodanige wijze kunnen die scho len onder het bereik van velen gebracht worden. Het is er ondertusschen verre van daandat wij de berekenin gen zouden beamenwaardoor men zulke hooge cijfers ver kregen heeft voor hetgeenop elke schoolelk leerlingper hoofd, om met den heer Scheltema te spreken, aan de gemeente kost. Zoo onze tegenpartij ter elfder ure met die becijferingen op nieuw voor den dag mocht ko men, kunnen wij onzen lezers niet dringend genoeg aanbe velen zichvoor zij er eenig gewicht aan hechtende moeite te gevenvan de officieele cijfers der Commissie van financiën kennis te nemen. Deze cijfers steunen niet, zooals die van den heer Scheltema, op ramingen maar op werkelijk heid, zij geven niet wat de scholen waarschijnlijk zullen kosten en zullen opbrengen, maar wat zij hebben ge kost en hebben opgebracht. Om een denkbeeld te geven van de overdrijvingwaaraan men zich schuldig heeft ge maakt, ontleenen wij er uit een staat van uitgaven en inkomsten voor 1866 van de scholen, waar verhooging van schoolgeld noodig wordt geacht. Kosten. Opbrengst. School van den heer Japikse 5000 5403.75 mej. Renssen 4950 4492.50 den heer Yan Wijk 6800 3233 mej. Jesse 5800 2936. de Commissie van toezicht op de scholen van onderwijs bedroegenvoor de hoogere burger- het oogenblik dat de Commissie haar verslag V olgens middelbaar school, op uitbracht de uitgavenf 15682 de inkomsten (met inbegrip van het Rijks subsidie) f 12135 Ook deze laatste cijfers zijn door de Commissie van finan ciën overgenomen. Yoorzitter dezer commissie is de heer De Moen, waarlijk geen fanatieke voorstander der openbare school. De totale uitgaven der gemeente bedragen ongeveer vier honderdduizend gulden. Het is dus om nagenoeg drie per cent dezer som te doen De heer Scheltema heeftom tot zijne hooge cijfers te komen, in rekening moeten brengen den interest van het kapitaal, uitgegeven voor den aanbouw der verschillende schoollocalen. Yolgens het zeggen van den heer Scheltema is het hem alleen om vermindering van den hoofdelijken omslag te doen, maar is het niet duidelijk, dat, zoo de bewuste scholen worden opgeheven, (en daartoe leidt nood zakelijk de door hem voorgestelde aanzienlijke verhoo ging van schoolgeld) de verkoop voor afbraak der school gebouwen de gemeente nooit meer in het bezit van het uitgegeven kapitaal kan stellen De hoofdelijke omslag zou dus nimmer met den interest van dit kapitaal kunnen worden verminderd. LEIDSCH DAfiBM Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.16. en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Laanda» ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 Q-> overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m overige dagen 10 u. en 5 u. 30.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1