A0. 1867. 12 Juli. N°. 2275. Vrijdag Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Wij herhalen wat wij reeds gisteren zeiden, dat wij namelijk met groot genoegen hebben kennis genomen van de lijst van candidaten door de kiesvereenigingen Alge meen Belang en Grondwet en Koning bij de aan staande verkiezingen voor den Gemeenteraad aanbevolen. Allereerst en allermeest omdat uit die lijst kan blijken dat genoemde vereenigingen het gevoelen deelenook door ons voorgestaandat de wetgever de perodieke aftreding van de gemeenteraadsleden niet daarom heeft voorgeschre ven opdat de kiezers in de gelegenheid zouden zijn telken zes jaren eene loutere plichtpleging te vervullen tegenover hunne vertegenwoordigers, door het mandaat van die ver tegenwoordigers onveranderlijk en blindelings te hernieuwen. Komt critiek van de handelingen der gemeenteraadsleden niet te pas bij verkiezingen, of mag die critiek niet leiden tot het voorstellen van nieuwe personen in plaats van de aftredenden, dan zijn de gemeente-verkiezingen eenvoudig eene dwaasheid. Wij erkennen gaarne: gemeente-verkiezingen zijn veelal van uiterst teederen aardvooreerst omdat politieke sym pathieën en antipathieën hier in den regel geheel moeten worden buitengesloten en ten andere omdat het de beoor deeling geldt van personenons niet slechts van nabij bekend maar ook soms tot onze naaste omgeving behoorende. De candidatuur van zulke personendie wij om hun karakter kunnen hoogachten en wier verdiensten wij waardeeren, te bestrijden is in het oog van velen onwellevend, ook nog in onze dagen maar wat bewijst die meening anders dan dit, dat het met onze politieke ontwikkeling nog altijd treurig gesteld is, en dat wij er nog altijd niet in slagen ons het publieke en private leven als van elkander afgescheiden voor te stellen. Wie niet geheel vreemdeling is in de po litieke geschiedenis van ons vaderland tusschen 1815 en 1848, weet maar al te goed hoe de begeerte zoowel van collegiën als van enkele personen om niet onbeleefd te zijn hier, en zich aangenaam te maken daar, op de hand having onzer staatkundige rechten een allernoodlottigsten invloed heeft uitgeoefend. Zou het ook tijd worden, dat wij die gevaarlijke zwakheid trachten te overwinnen? Aangenomen dus dat ook bij gewone perodieke aftre dingen critiek van candidaten niet enkel geoorloofd maar tevens plichtmatig isblijft de vraag, welken maatstaf bij die critiek behoort gevolgd te worden. Eigenlijk gezegde politieke beginselen wij zeiden het gisteren reeds moeten, zeldzame gevallen uitgezonderdniet in aanmerking komenomdat meer het uitvoeren dan het maken van wetten de taak is van den gemeenteraaden omdat verschillende personen van de meest uiteenloopende politieke kleur kunnen samenstemmen bij de bepaling van hetgeen in het belang der gemeente gevorderd wordt. Het zuivere ge meentebelang mag dus alleen onze maatstaf zijn, en dat belang zal zich in verschillende tijden ook in zeer verschillende onderwerpen openbaren, Nu eens zullen quaestiën van belastingwezen of quaestiën over publieke werken op den voorgrond staan, dan weder zal het zijn de zaak van het onderwijs welke de eerste plaats in neemt. Wie wil ontkennen dat het laatste in de tegen woordige dagen het geval is? Wij hebben tegenover ons mannendie in het openbaar onderwijs een ramp zien voor het volk en niet minder voor de gemeente-financiëneen ramp welker meer of mindere omvang vóór alles afhangt van de besluitendoor den Gemeenteraad te nemen. En zal men het dan aan de mannen, die dergelijke gemoedelijke overtuiging met zich omdragen, ten kwade duiden, wan neer zij de verkiezingen aangrijpen als eene welkome ge legenheid om die raadsleden uit het bestuur te verwijde ren, die, hoe voortreffelijk misschien, in hun oog onbruikbaar zijn, omdat het bevorderen van bedoelde ramp blijkbaar in hunne bedoeling ligt? Wat anderen ook meenen, wij voor ons, wel verre van die uitsluiting als eenzijdig te veroordeelenwij zullen de eerste zijn om te erkennen, dat zulke mannen handelen als het kiezers betaamt, die begrijpen wat het politieke recht beteekent dat men hun heeft toegekend. Welnu wij wenschen beoordeeld te worden zooals wij zei ven oordeelen. Wij hebben op het gebied van het on derwijs eene overtuiging, niet minder ining en niet minder diep geworteld dan onze tegenstanders. Wij gelooven dat de toekomst van Leiden afhangt niet van meer of minder sierlijke poorten en bruggenook niet in de eerste plaats van het aannemen van dit of dat belastingstelsel, maar van de meerdere of mindere deugdelijkheid van het onderwijs onzer kinderen. Wij gelooven dat sedert de gemeente zich dat on derwijs ernstig heeft aangetrokkenzijn gehalte in zeer be langrijke mate is verbeterd; wij gelooven ook dat zoo de gemeente zich onttrekt aan die taak of ook maar aarzelt zich daaraan volkomen toe te wijden, het verkregen voor deel verloren gaat. In één woordin de krachtige handha ving en uitbreiding van het publiek onderwijs ligt voor ons de eenige waarborg voor eene betere toekomst van Leiden. En wij zouden dus oordeelende ons niet mogen verzetten tegen de herkiezing van hen, die open en ro uitkomen voor hun doel om juist dat te verijdelen, naar onze overtuiging moet verkregen worden! LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten ran 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 n. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 ra.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 overige dagen 5 n. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdieust, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'anam. te 3^ n.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen; (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 a. 30 ra., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur.. Burgemeester en. WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en TJitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 4—6 uren; van's Rijks Dir.Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1