,T uitgaande van verschillende plaatsen, zullen de korpsen ich allen in de richting van Rome bewegen, in de hoop an bij een opstand daar ter stede onmiddellijk de hand an de Romeinen te kunnen reiken; 4° Garibaldi zelf zal 3 zijner tijd op pauselijk grondgebied verschijnen. De bisschoppen van Canada hebben den paus een •meesterlijk bewerkt zilveren vaartuig, ter lengte van meer dan eene el, ten geschenke gegeven. Het scheepje is met goudstukken geballast; de hutten zijn eveneens met ge munt goud opgevuld. Het hof heeft voor 20 dagen den rouw aangenomen over den dood van keizer Maximiliaan. In de kamer van afgevaardigden is thans aan de orde de discussie over het wetsontwerp betreffende de geeste lijke goederen. Eenige afgevaardigden bestrijden het ont werp als strijdig met de vrijheid, de rechtvaardigheid en de finantieele belangen. Anderen verdedigen het ontwerp en wijzen op de houding der geestelijkheid jegens Italië. Het voornaamste middel van verdediging van Queretaro was het groote klooster de la Cruz, dat meer dan 4 bun ders beslaat en eene citadel vormt, waartegen slechts de artillerie met gunstig succes kan werken. Het was den ,l5den Mei nog de sterkste positie van Maximiliaandie er sedert eenigen tijd zijn hoofdkwartier had opgeslagen en zich zoo tegenover het leger van Escobedo bevond. Daar het keizerlijke leger geen proviand meer had, wilde Maximiliaan een uitval doen en zich door de vijandelijke linie heenslaan. Te 11 uren was alles gereed tot den aan val, doch op het laatste oogenblik en ten gevolge van het talmen der generaals moest Maximiliaan tegenbevel geven. Toen reeds was het leger verkocht. De republikei nen zouden een uur later het fort bezetten. Wel wist men dat er vele verraders onder de keizerlijke troepen schuil den, doch men verdacht Miguel Lopez niet, en toch had die man den avond te voren Escobedo het voorstel ge daan om zijne eigen wapenbroeders te verraden voor 3000 oneen goud. Escobedo nam dit voorstel aan en de poorten werden voor hem geopend. Op dat oogenblik sliep Maxi miliaan rustig, omdat hij Lopez ten volle vertrouwde. Bij de eerste schemering van den dag was de keizer op de been, wekte een zijner officieren en wilde zich naar het middelpunt van het klooster begeventoen hij plotseling stiet op een detachement soldaten, onder bevel van Rin- con Gallardo, dat hem dadelijk omsingelde. Lopez verge zelde dit detachement, wees den keizer aan en riep met eene rauwe stem uit: //Hij is het, neem hem gevangen!" Kolonel Gallardo verfoeide echter den verrader, liep op Maximiliaan toe en zeide tot hemGij zijt een particu lier, en geen soldaat, wij hebben niets met u te doen, vertrek." Daarop duwde hij den keizer buiten het kloos ter die zich dan ook in allerijl naar Cerro de la Campano spoedde. Tot nu toe waren er slechts enkele geweerschoten ge vallen. Intusschen had generaal Corona de stad bezet en ontmoette daarbij weinig tegenstand. Alleen Miramon ver dedigde zich manmoedig doch werd in het gevecht van het gezicht beroofd. Zinneloos van pijn maakte men zich van hem meester, nadat al zijne soldaten zich overgegeven hadden. Ofschoon Maximiliaan Cerro de la Campana bereikt had en daar vele zijner officieren zich bij hem voegden bleek het weldra, dat alle tegenstand vruchteloos was. Vier bataljons infanterie omsingelden het Cerro. De keizerlijken heschen de witte vlag, en Maximiliaan gaf zich daarna met zijn geheelen état-major over aan den generaal Corona. Men stond den gevangenen toe, hunne paarden en klee deren te behouden. Weinige oogenblikken daarna werden zij naar het klooster de la Cruz gebracht. Vandaar werd Maximiliaan met zijne officieren naar San-Teresita ver voerd, waar hij twee alles behalve goede kamers verkreeg. Twee of drie nachten hadden zij onder den blooten hemel geslapenen hun voedsel was alles behalve voldoende. Daarna werden zij naar het klooster las Capuchinas" ver voerd, waar het hunne vrienden werd toegestaan hen te voorzien van levensmiddeleuwijn en kleederen. Mw. Salm- Salm, wier gemaal in keizerlijken dienst was, heeft zich tijdens deze gebeurtenissen op de gunstigste wijze onder scheiden. Zij deinsde voor geene gevaren terug, om te trachten het lot der gevangenen te verlichten en hen al thans te redden van een vreeselijk vonnis. Generaal Santa-Anna is, na zijn inval in Mexico, doodgeschoten. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Christ. Afgesch. Geref. Kerk. RECHTSZAKEN. OFFICIEELE BERICHTEN. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De beraadslagingen werden voortgezet over het ontwerp hou dende regeling der schutterijen. De HH. Tonckens, Messchert Van Vollenhoven, Schimmel- penninck Van der Oye en Duymaer van Twist verklaarden zich vóór het ontwerp, dat huns inziens voldeed aan de voor schriften der grondwet en dat zij wel uitvoerbaar achtten. De HH. Hengst, Fransen van de Putte, Cremers, Schot, Sassen, Sasse van Ysselt en Michiels van Kessenich hadden zoodanige overwegende bezwarendat zij aan het ontwerp hunne stem niet konden schenken. Rusland. Prins Humbert van Italië is te St.-Petersburg aangekomen. Men brengt zijn bezoek aan het Russische hof in verband met huwelijksplannen. Spanje. De regeering heeft de naïviteit gehad het volgend besluit te nemen: De maarschalk Don Carlos Maria de la Torre is vervallen verklaard van zijn rang en zijne titels, omdat hij (thans te Bordeaux vertoevende) op bevel der koningin niet in het land is teruggekeerd; zoodra hij zich echter op Spaansch grondgebied vertoontzal hij voor een krijgsraad te recht staan. Eerlang zal dus misschien een officier, die geen officier meer is, kunnen te recht staan voor een krijgsraad, omdat hij officier is. Denemaeken. Het adres betreffende de Sleeswijksche quaestie is in de beide kamers, na eene korte toelichting, zonder discussiën met algemeene stemmen aangenomen. De aanwezige ministers onthielden zich van elke verklaring. De president van den staatsraad stemde als lid van den Lands- thing voor het adres. Portugal. Dezer dagen werd door de kamer der afge vaardigden de doodstraf afgeschaft. Portugal was het eenige land in Europa waar de beul in de laatste 25 jaren niets te doen had. Amerika. De dagbladen bevatten bijzondere berichten omtrent de inneming van Queretaro en het verraad van generaal Lopez, waaraan wij het volgende ontleenen: Beroepen: te Harderwijk: L. Schouten te Apeldoorn; te Klaaswaal: J. C. Damsté, cand., (aangenomen); te Rausdorp en Scbellingwoude; J. C. Damsté, cand., (bedankt); te Oost-KappelleJ. G. Blaauw te Axel; te Eist: W. van den Bijtel te Nunspeet. Aangenomen: te Maasland: door J. G. C. Moorrees te Ommen. Bedankt: te Aalst: door P. Roscam Abbing te Ginneken c. ate Wil- lemstad: door J. D. B. Bruuwer te Harderwijk; ta Leersum door E. J van Wisselingh te Vuurscbe. Emeritus: H. van Voort te Almelo. Overleden: J. C. Smeltzer Cz. te Klaaswaal. Beroepen: te Zaamsiag: M. van Minnen te Tholen. Bedankt: te Niee\jl: door N. K. Doster te Harlingen. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden op den lsten Juli 1867 l 11' Wegens zich op straat in kennelijken staat van dronkenschap te ver- toonen. 1 het laten losloopen van zijn hond gedurende den veetyphos. 4 het rijden over de kleine straatsteenen. 2 het verontreinigen der straat. 1 - een rijtuig los en zonder toezicht te laten staan. 1 het baggeren in de Vliet zonder consent van het Hoogheem raadschap van Rijnland. In de maand Juni 11. zijn binnen deze gemeente geboren 105 kindereu, als: 42 zoons en 63 dochters, waaronder is begrepen een tweeling-ge boorte. Overleden 77 personen, als: 7 mannen, 12 vrouwen, 32 zoous en 26 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Voltrokken 33 huwelijken. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden den 7dcnJuli 1867. W. van den Bosch jm. 28 j. en J. M. van Overeem jd. 22 j. J. A. Schlos9er jm. 32 j. en A. Rossel jd. 28 j. O. Geerts jm. 27 j. en J. C. S. Har- tevelt jd. 23 j. G. J. van de Laar jm. 30 j. en A. D. Schlette jd. 24 j. J. J. Fonteijn jm. 24 j. en L. Storm jd. 29 j. A. J. de Bruijn jm. 31 j. en M. J. Couvee jd. 29 j. J. V. de Hen jm. 28 j. en S. J. Blom jd. 28 j. J. J. Bleiji jm. 26 j. en W. van Houten jd. 23 j. J. H. van Leeuwen jm. 22 j. en E. van der Lely jd. 23 j. B. G. F. Vink jm. 27 j. en W. Blokhuijs wed. 27 j. Mr. A. J. B. Stoffels wedr. 41 j. en M. T. C. Timmermans jd. 29 j. L. van Mastrigt jm. 21 j. en J. Buitendijk jd. 29 j. J. van Leeuwen jm. 23 j. en W. van Leeuwen jd. 21 j. D. Gulik jm. 26 j. en E. Rentsch wed. 47 j. Zitting van .8 Juli.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3