BUITENLAND. Keizer Napoleon heeft tot ridders van het legioen van eer benoemd den bekenden kunstschilder Jozef Israels en F. van den Broek, consul-generaal der Nederlanden; voorts tot officieren van genoemde orde, de HH. Van Oordt, president der Nederl. hoofdcommissie, en Verheye van Sons- beeck, majoor bij de artillerie, geattacheerd aan de Nederl. commissie. Morgen worden prinses Frederik en prinses Maria op het huis de Pauw terug gewacht. De minister van koloniën zal Woensdag a. s. geene audiëntie verleenen. Voor de portefeuile van koloniën worden niet alleen de heeren Hartsen en Potter, maar thans ook de heer Andrea genoemd. De laatste is werkelijk in de residentie gearriveerd. De baron van Langenau, Oostenrijksch gezant bij ons hof, is in de residentie teruggekeerd. De cadetten van de academie te Breda zullen den ISden de kampen verlaten. Er mogen dit jaar tot afscheid geene tooneelvoorstellingen gegeven noch vuurwerken afge stoken worden. Te 's-Hertogenbosch wordt heden het provin ciaal concours van haudboogschutterijen met een optocht geopend. In het kamp van Zeist is een detachement artillerie aangekomen, om. alles voor de troepen in gereedheid te brengen. Bij de Tweede Kamer is thans ingekomen een wets ontwerp tot wijziging van de wet op de middelen van 1866 en aanvulling van die van 1867. Te Zutfen is aangehouden een valsch tienstuiverstuk, met de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1863. In de week van 16 tot 22 Juni zijn door de veeziekte aangetast: in Zuid-Holland 2, Gelderland 0, Utrecht 1 en Noord-Brabant 3; totaal 6 runderen. In de week van 23 tot 29 Juni: in Zuid-Holland 2, Gelderland 1, Utrecht 0, Noord-Brabant 0; totaal 3 runderen. Zoodat dit cijfer weder met drie is verminderd. In de vorige week werd te Middelburg door de vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in Zeeland de 16de tentoonstelling van bloemen, planten, gewassen en tuinsieraden geopend. Ook te Steen wijk is eene afdeeling opgericht der maatschappij tot nut van den Javaan. Het Steenwijker weekblad heeft vooraf eenige belangrijke artikelen over deze maatschappij in zijne kolommen opgenomen. Het plan van Zwolle en Kampenom een verbeterden waterweg langs de Willemsvaart en den IJsel in zee te krijgen, wordt door de steden Hasselt, Zwartsluis en Gene muiden bij de regeering tegengewerkt, omdat men daardoor verval vreest van het Zwarte Water. De procureur-generaal bij het prov. gerechtshof in Noord-Holland heeft cassatie aangeteekend van het arrest door dat hof in de bekende Velzer zaak gewezen, voor zoo ver daarbij vrouw Yau den Bosch en Jan Mooy zijn vrij gesproken van de hun ten laste gelegde feiten. De Gron. Courant bevat eene oproeping aan de in woners der provincie, om den koning te verzoeken den heer Geertsema tot commissaris van Groningen te benoemen. De oud-hoogleeraar R. van Rees te Utrecht heeft van zijne vroegere en latere leerlingen kostbare geschen ken gekregen, bestaande in een album met portretten van beroemde hedendaagsche physici, een album met de por tretten en handteekeningen van 160 deelnemers, en eindelijk een zwart marmeren zuil, waarop een zilveren vrouwenbeeld, geplaatst tusschen een hemelglobe en een galvanometer, met toepasselijke inscriptie en de busten en relief van Huygens, Gauss en den hoogleeraar zeiven. Te Salzburg is in de hoofdkerk eene stille lijkmis voor wijlen keizer Maximiliaan gevierd. Keizer Frans en zijne broeders Karei Ludwig en Ludwig Victor, woonden voor het altaar den dienst bij. In het schip der kerk was een catafalk opgericht, aan welks beide zijden de troepen der bezetting waren geschaard. De keizerin Elisabeth en de aartshertogin Sophia, moeder des keizerswoonden de gods dienstoefening niet bij. Het officieele blad van Zaterdag bevat een keizerlijk rescript, waarbij tot dankbare en vereerende herinnering aan de uitstekende diensten door den keizer van Mexico aan de Oostenrijksche zeemacht bewezen, bevolen wordt dat deze een plechtigen lijkdienst zal vieren. Tevens wordt voorgeschreven, dat alle in dienst zijnde schepen gedurende zeven weken aau den top vau den mast een omfloersde vlag moeten hebben. Volgens een gerucht zou de admiraal Tegethoff bevel gekregen hebben, om met een eskader naar Mexico te ste venen, ten einde het lijk van keizer Maximiliaan op t» eischen, De liberale bladen zijn zeer verbitterd tegen keizer Napoleon. Zoo beweert de Freie Presse, dat bet smartelijk bericht van Maximiliaans uiteinde vooral met schrik ver nomen moet zijn op het paleis der Tuilerieën, waar", zegt zij//de eigenlijke auteurs van dit groote treurspel op gouden, of, juister wellichtop vergulde tronen zitten." Nog bit terder laat de Presse zich uit; zij noemt de Mexicaansche expeditie den zedelijken tocht naar Moskou van het tweede Fransche keizerrijk en beweert, dat de treurige afloop van hetgeen Napoleon III eens //la plus grosse affaire de mon règne" noemde, het bewijs levert, dat de autocratie, welke naar welgevallen over menschenlevens en over mil- lioenen beschikt, een verderfelijke regeeringsvorm is. De heer Ratazzi wordt eerstdaags te Parijs verwacht. Een gerucht wil, dat Maximiliaan alvorens zich in Queretaro op te sluiten, zijne papieren naar Engeland ge zonden en Louis Blanc met de uitgave er van belast heeft. Daaronder zouden zich stukken bevinden, die het nood zakelijk zouden maken den Franschen maarschalk Bazaine in staat van beschuldiging te stellen. De maarschalk heeft dezer dagen eene lange conferentie met den keizer gehad, Men spreekt er van, dat zoo de keizer van Oosten rijk niet naar Parijs komt, Napoleon zich naar Weenen zal begeven, opdat toch de conferentie der beide vorsten plaats hebbe. Den löden dezer maand zal te Londen eene buitenge wone vergadering worden gehouden der aandeelhouders in de onderzeesche telegraaf-maatschappijom het bestuur te machtigen een nieuwen kabel te leggen tusschen België en Engeland. Koningin Victoria heeft aan Theod. Martin opge dragen het schrijven van een //leven van wijlen den prins gemaal." De Engelsche beau-monde dweept tegenwoordig met Parijs en verwacht veel van het bezoek van keizerin Eugénie ook voor het verdwijnen van de stijve modesdie in de hooge kringen nog steeds worden gehuldigd. Dit engoue- ment maakt echter een hoogst ongunstigen indruk op het groote publiek. De vierkante zaal van het parlement zal een ellip- tischen vorm krijgen. Men is reeds bezig met de ver bouwing. De koningin laat op Balmoral een nieuw paleis bouwen. De onderkoning van Egypte is gisteren te Londen aangekomen. In het Hoogerhuis is Vrijdag avond eene belangrijke discussie gevoerd over de inrichting van het onderwijs. De graaf van Cork en anderen hebben er over geklaagd, dat alleen die scholen door den staat gesubsidieerd werden, waarvan de onderwijzers diploma's hadden, zoodat 11,000 scholen van het genot der staatstoelagen verstoken waren. De hertog van Marlborough heeft doen opmerken, dat dit de eenige manier was om van staatswege te zorgendat er goed onderwijs werd gegeven. o o De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middags te 5 uren 60°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 54°. Zondag morgen te 5 uren 54°, te 8 uren 54°, 's middags te 12 uren 58°, te 4 uren 55°, 's namiddags te 5 uren 54°, te 8 uren 54°, te 10 uren 52°. Maandag morgen te 5 uren 52°, te 8 uren 56°, 's middags te 12 uren 60°, te 4 uren 58°. Belgie. Het verbod van in- en doorvoer van vleesch en afval van dieren, van droge runderhuiden enz. is op geheven. Pruisen. Het hof heeft voor 4 weken den rouw aange nomen over den dood van keizer Maximiliaan. Oostenrijk. De berichten omtrent keizerin Charlotte te Miramar luiden steeds treuriger. Zoowel in heldere als in benevelde oogenblikken tracht zij de hand aan zich zelve te slaan. Frankrijk. Men zegt dat bij het wetg. lichaam eene inter pellatie zal aangevraagd worden, ten einde de regeering te verzoeken, om het leven en den eigendom te beschermen der Franschen, die zich in Mexico bevinden. Engeland. In de zitting van het Lagerhuis van Don derdag 11. heeft, na eene officieele bevestiging der treurige tijdingen uit Mexico door Disraëli, Sir Lawrence Park medegedeeld, dat hij aan het Huis zou voorstellen, om in naam der christenheid en humaniteit, in de strengste be woordingen zijn afkeer en verontwaardiging over den moord van Maximiliaan te kennen te geven. Italië. Garibaldi zou het volgende plan hebben gemaakt tot verovering van Rome: 1° Er zullen kleine korpsen gewapende lieden opgericht worden, die zich nu op het eone, dan op een ander punt zullen vertoonen; 2n die korpsen zullen in den regel geen wederstand bieden aan de pauselijke troepen, maar hen naar verschillende punten 1 lokken, ten einde hen zoo veel mogelijk te verspreidenj

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2