9 Juli. Dinsdag A". 1867. iv. Wt Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiön. Spoortreiaou van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 ra 10 u. 17 ra.; I u. 55 m.; 3 u. 52 m., 8 u. 9 ra.; 8 n. 55 m.; 9 n. 42 ra.; naar Haarlemen Arasterdam: te8 u. 35 m.; 10 u. 28 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 ra.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dieust. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 »- overige dagen 5 u. 30 m. eu 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuw© Stoombootdieast, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u„ 'snara. te 3% u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u. Zondags buiten dienst Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 ra., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u„ 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sra. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Weinige dagen voordat het voorstel van den heer Schel- tema bij den Raad in behandeling zou komen, heeft de hoogleeraar Vissering in een door ons opgenomen artikel doen opmerkendat menbij het vaststellen van het school geld voor de scholen van den heer Japikse en mejufvrouw Renssen, zich eenvoudig gehouden had aan hetgeen toen op de deftigste scholen dezer stad betaald werd. Daar deze bewering sedert door niemand, ook niet in den Raad, is tegengesproken, moeten wij haar voor juist houden, maar dan volgt er ook uitdat wijdie voor het behoud zijn van het bestaandeniets anders verlangendan dat er op die openbare scholen evenveel als op de gelijkstaande bij zondere betaald zal worden. Ondertusschen is het zoo klaar als de dagvraag het maar aan de tegenpartij dat wij het bijzonder onderwijs geheel willen uitroeienter wijl zijdie verlangen dat het openbaar onderwijs duurder dan het bijzondere zal worden, daarmede niets anders dan den bloei van het openbaar onderwijs bedoelen. Die het te genovergestelde zou durven onderstellenzou daardoor tooneu al zeer diep gezonken te zijn Gelukkig dat de wet op het hooger onderwijs nog niet bij de Tweede Kamer is ingediend. Misschien kon de vol gende mededeeling eene belangrijke verandering brengen in het ontwerp. In Duitschland heeft men er iets op ge vonden om aan het tijd- en geldverlies der academische studiën een eind te maken. Eerlang zullen bij onze buren advocaten, philosophen enz. enz. tegen een vaste som bin nen den kortst mogelijken tijd aan de maatschappij worden afgeleverd. Dr. E. Löwenthal te Dresden zal op 1 Augus tus zijn Cogitanten-Akademie" openeneen model van eene moderne hoogeschool. Zijn doel is in weniger zeit- raubender Weise eine zeitgeraasse-akadeinische Bildung" mogelijk te maken. Zijne inrichting zal uit twee afdeelin- gen bestaan: eene propaedeutischedie de hoogste klassen van de gymnasia zal vervangen, en eene fachwissen- schaftliche." In de laatste ontvangt men onderricht in de philosophiede natuur-wetenschappenschoone kunsten staats- en rechtswetenschappenen de wetenschap der sa menleving, waaronder de geschiedenis en de geneeskunst begrepen zijn. Men zal beide afdeelingen in l'/2, zegge an derhalf, jaar kunnen doorloopen. Naar aanleiding van de troostende opmerking, die we derom vernomen wordt nu er sprake is van een geheel reactionair kabinetnamelijk dat dit het begin van het einde zal zijn, omdat de reactie ten slotte zich zelve het zekerst doodt, zegt de Arnh. Cour.: //Dit troost ons zeker weinig. De reactie is eene slepende ziekte, maar slepende ziekten kunnen soms zeer lang duren, en zelfs in een kort tijdsbestek kan zeer veel bedorven worden dat in jaren niet weder kan worden goedgemaakt. De diplo matieke kunst van graaf Yan Zuylenzijn schuldeloos met lucifertjes spelen, is op het punt geweest een vlam te verwekken die geheel Europa in brand had kunnen steken. De finantieele kun3t van graaf Schimmelpenninckdie be staat in zoo lang te-korten te voorspellen totdat ver mits hij geenerlei voorzorgen neemt die te-korten komen heeft ons tot nu toe slechts millioenen meer aan uitgaven zonder aequivaleerende nieuwe inkomsten geleverd. Denken wij ons daarbij eene koloniale staatkunst, gelijk Jhr. Hartsen of Jhr. Eoreest die beloven, dan mogen wij wel met een beklemd hart de toekomst te gemoet gaan. Ook het Volksblad vraagt, of de regeering liberaal en staatkundig gehandeld heeft met de Hanoveranen aan te zeggen ons land te verlaten. //De echt Nederlandsche vrij heid brengt het mede" zoo vervolgt het //dat ons land e6ne schuilplaats zal zijn voor vreemdelingendie hun vaderland om politieke redenen moeten verlaten en die zich hier rustig gedragen. Op bloot vermoeden van mogelijke sa menspanning moet geene gastvrijheid geweigerd worden. En wat het staatkundige betreft: een volk, dat krachtig staat op de handhaving zijner rechtenloopt minder ge vaar geannexeerd te worden, dan een volk dat zich zwak en machteloos betoont. Een vreemd gouvernement annexeert zich gemakkelijk een kudde schapen, maar niet zoo ge makkelijk mannen, die naijverig zijn op hunne rechten." BINNENLAND. LEIDEN, 8 JuU. In de afgeloopen week zijn te Noordwijk aan Zee 153 baden gebruikt. Gelijk uit deze en vroegere opgaven blijkt, begint zich de aandacht meer en meer op Noordwijk als zeebadplaats te vestigen. Van jaar tot jaar vermeerdert het aantal personen en familiën, die gedurende den zomer eenigen tijd te Noordwijk-Binnen willen vertoeven. De wandeling van daar naar Noordwijk-Buiten is niet alleen zeer kort, maar zoo verrassend schoon door de eigenaar dige ligging der duinen, dat zelfs vreemdelingen hierdoor getroffen worden. Er is wel eens over gedacht omjrimhet badhuis eene belangrijke uitbreiding te geven, ebreen ge* regelden omnibusdienst te openen van het stgftion Piet- Gijzenbrug. Wij hopen dat het veelvuldig bezolk de nood zakelijkheid van een en ander meer moge doea gevoelen LEIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden..... 1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van J-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.16.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1