van Munchen teruggekomen. De minister Von Beust heeft van den gezant Von Wydenbruck te "Washington een telegram ontvangen, hetwelk den dood van Maximiliaan nader bevestigt. Het gerucht dat de eerste tijding geen vertrouwen verdiende, blijkt nu helaas ongegrond geweest te zijn. Het hof heeft den rouw voor 7 weken aangenomen. Men verzekert dat de keizer eene conferentie heeft gehouden met de heeren Rouher en De Moustier, om zich met hen te verstaan over de openbaarmaking van documen ten die men tot hiertoe in reserve gehouden had en waar uit bewezeu kan worden, dat het gouvernement al wat mogelijk was heeft aangewendom de treurige ontknooping van de Mexicaansche expeditie te voorkomen. Zoo zou uit die documenten aan de eene zijde blijken, dat men op allerlei wijze is belemmerd en opgehouden door de Vereenigde Staten, en aan de andere zijde, dat het Fransche gouver nement alle mogelijke maatregelen had genomen, om keizer Maximiliaan te bewegen te gelijker tijd met het Fransche leger naar Europa terug te keeren. Een oogenblik had de ongelukkige vorst werkelijk het voornemen opgevat om Mexico te verlaten en zijne goederen reeds naar Vera- Cruz verzonden en was hij zelf derwaarts op wegtoen hij te Orizaba tot andere gedachten werd gebracht. Een mach tige invloed in Mexico zelf is werkzaan geweest om hem te bewegen in het land te blijvenmen gaf hem de ver zekering, dat de oppositie tegen de bestaande orde van zaken meer de Franschen gold dan wel zijne regeering en dat bijgevolg, nu de Fransche troepen waren vertrokken de Mexicanen geen reden meer hadden om zich tegen zijn bestuur aan te kanten. Men bood hem hulp in geld en manschappen aan en de generaals Miramon en Marquez stelden zich te zijner beschikking. Kortomalles werd aangewend om hem de zaken schoon voor te stellen, zoo dat hij besloot te blijven en zijn troon tegen de republi keinen te verdedigen. De onderkoning van Egypte zal het kasteel van lord Dudly betrekken, terwijl de hertog van Sutherland, die zijn kasteel eveneens ter beschikking van dien vorst gesteld haddaar een groot feest ter zijner eere zal geven. Het wetg. lichaam heeft luide ingestemd met de ver ontwaardiging door den voorzitter uitgesproken aangaande den moord van Maximiliaan. De Fransche gezant te Mexico is van daar vertrok ken en zal zich naar Frankrijk begeven, na de bescher ming der Franschen aan eene vreemde vlag te hebben toevertrouwd. In de week, die den 29ste Juni geëindigd i3, zijn in het Vereenigd koninkrijk 12 runderen door de veeziekte aangetast. gendheden behalve der Vereenigde Staten erkende souve- rein zijnde, den Mexicaanschen rechter wraakte en zich beriep op een congres van al de natiënals de eenige naar het volkenrecht bevoegde vierschaar om vonnis over een ge kroond hoofd uit te spreken. Deze verklaring had den krijgs raad doen aarzelen; hij had het werk van een beroemden schrijver [over het volkenrecht, Wheaton, geraadpleegd en was den 27sten Mei te middernacht nog vergaderd om dat punt te overwegen. Koffie. In eene zeer vaste stemming. Afdoeningen in de eerste hand vonden deze week echter niet plaats, hetgeen hoofdzakelijk toe te schrijven is aan de hooge vorderingen der houders. Naar geelachtig Java en slecht smakende soorten uit de laatste veiling blijft voortdurend goede vraag bestaan; voor laatstgenoemde soort is 1 a 2 cents avans besteed geworden. Suiker. Ruwe. Zeer kalm. Thee. Zonder handel in afwachting der veiling op 10 dezer. Rijst. Deze week werden verkocht 7000 balen Necranzie per Bris- tolium tot ƒ7, benevens 2800 balen Java per Nieuwland tot ƒ11. De omgang in gepelde soorten was daarentegen zeer gering. Vruchten. Zonder handel. Alleen Krenten in de lage prijzen vonden liefhebbers. Specerijen. Voor Notenmuskaat N°. 1 was eenige vraag en werd voor eenige ceelen 89 a 90 ets. besteed. De disponibele voorraad van Kaneel i3 bijna geheel opgeruimd; de aanslag der veiling wordt ieder oogen blik te gemoet gezien. Indigo. Met onbeduidenden handel, daar de ordinaire soorten ver onachtzaamd worden en de voorraad goede en fijne middelsoorten opge ruimd is. Meekrap. Tot onveranderde prijzen met vrij levendigen handel voor de binnenlandsche comsumptie. Potasschen. Enkele vaten New-Yorker werden genomen. Van Petersburger vonden] eenige partijtjes tot vaste prijzen koopers. Zeilend flauwer en tot vorige prijzen te koop. Tin. Van Banca Tin bedragen de afdoeningen: 250 blokken ƒ52 300 blokken 52%, 500 blokken 52% en 900 blokken 52%. Huiden en ITol. Zonder omzettingen. Katoen. Vast gestemd doch zonder afdoeningen. Vetwaren. Kokosolie prima Ceylon ƒ33. Prima Cochin 36%. Palmolie per 50 kilo ƒ24. Malaga Olijfolie 70. Lijnkoeken per 104 stuks ƒ11 a ƒ14. Ra'apkoeken per 1040 stuks 70 a ƒ80. Raapolie contant 41%, per 6/w. ƒ42%) per najaar 43%. Lijnolie contant ƒ42, per 6/w. ƒ43%, per najaar ,/41%. Petroleum. Ingevolge particuliere vastere berichten van New-York werd de markt voor dit artikel beter gestemd en vonden tot vastere prij zen ruim 2000 vaten koopers. De noteering werd voor blank in loco 19% a 19%, per September 20% en per September en December ƒ21%. Op andere berichten, die niet zoo vast gestemd schijnen, is de markt in het onzekere gaan verkeeren en ziet men belangstellend nadere tijdingen te gemoet. Meel. Zonder verandering in prijzen. Achtereenvolgens zijn met algemeene stemmen aangenomen de wetsontwerpen1°. tot verhooging van hoofdst. IV A der begr. voor 1866; 2°. id. id. voor 1867; 3°. tot beschikbaar stelling van gelden wegens door het dep. van oorlog gedane verstrekkingen; 4°. tot verhooging van hoofdst. VIII (oorlog) voor 1867 5°. tot verhooging van hoofst. V (binnenl. zaken) voor 1867 6°. houdende nadere bepalingen omtrent den ac cijns op de bieren en azijnen, en 7°. betrekkelijk het recht van zegel op buitenlandsche schuldbrieven. Het 5de ontwerp gaf alleen stof tot korte discussie. Daarna werd beraadslaagd over het ontwerp tot regeling der schutterijen. De heer Yiruly had bezwaren in dit ontwerp, dat z. i. vooral ten plattelande zeer nadeelig zal werken. De heer Geertsema acht de wet bezwarend en niet doeltreflend voor de gemeenten. Hij zal tegen stemmen. De heer Stein heeft ver schillende bezwarendie hij breedvoerig uiteenzette. Z. i. doet deze wet te veel of te weinig. De heer Fontein Verschuir zal tegen stemmen wegens zijne bezwaren tegen de uitvoering der wet en den druk der kosten. De heer Smit is voor dit ont werp gestemd. Hij bestrijdt vele geopperde bedenkingen. De heer Sassen is van oordeeldat deze wet den schutterlijken dienst veel verder uitstrekt dan bij de wetten 1813 en 1815. Hij ontwikkelt zijne hoofdbezwaren. De heer Van Beeck Vollen hoven heeft een hoofdbezwaar en d. i. de volgorde der oproe ping, waardoor uitsluitend de gediende miliciens het eerst zul len in dienst treden, hetgeen hij in strijd acht met de billijkheid. Ook de heer Van Meeuwen verklaart zich tegen de wet. De heer Joost van Vollenhoven heeft groote bezwaren. Dé HH. Lek de Clercq, Fockens en Duymaer van Twist zullen voor. de wet stemmen Maandag voortzetting. Frankrijk. Een der celebriteiten van Parijs is over leden, we bedoelen den vermaarden Chicard. Hij had zich zulk een naam verworven door den smaakwaarmede hij zich wist te kleedenen de élegancewaarmede hij zich op de openbare bals bewoog, dat zijn naam spreekwoor delijk is geworden, om dengene aan te duiden, die zich met smaak kleedt. Chicard (wiens wezenlijke naam thans Chevalier blijkt te zijn en die handel dreef in leder) be reikte den ouderdom van zeventig jaar en stond nog kort vóór zijn dood als de beste danser van Parijs bekend. Engeland. Er wordt gezegd, dat de keizerin van Franrijk de maritieme revue van Sphithead zal bijwonen. Italië. Uit Florence wordt aan het nieuwe Parijsche blad la Situation gemeld, dat de bekende generaal graaf Pallavicini de Priola, dezelfde Italiaansche krijgsman, die bij het gevecht van Aspremonte van den generaal Gari baldi op de hoffelijkste wijze zijn degen afeischte, in eene vlaag van jaloezie zijne echtgenoot gedood heeft. Amerika. Uit San-Luis de Potosi wordt van 27 Mei gemeld, dat keizer Maximiliaan den 21sten Mei aan Juarez aangeboden had afstand van de kroon te doen, mits hem en eenige lotgenooten het leven gespaard en vrijgeleide naar de grenzen gegeven werd. Op dat voorstel was den 25sten Mei een afwijzend antwoord van Juarez ontvangen. Dien zelfden dag werd de keizer in eene afzonderlijke cel opge sloten en bekend gemaakt met 14 punten van beschul diging, door den openbaren aanklager tegen hem ingebracht en waarop de krijgsraad beslissen zou. Wie voorzitter van dien krijgsraad was, waar deze zitting hield en welke ge tuigen werden gehoord, werd geheim gehouden. De aan klager vervoegde zich bij den keizer en vervolgens bij ieder van zijne medebeschuldigden, om hun af te vragen, wat zij op elk punt van aanklacht te antwoorden hadden. Dit werdhoewel de keizer weigerde zulks als eene recht matige rechtspleging te erkennen, den 25, 26 en 27sten Mei voortgezet, en den 28sten zou denkelijk het vonnis worden geveld, tenzij de uitspraak vertraagd werd door eene bedenking van volkenrechtelijken aard. De keizer had namelijk verklaard dat hijeen door alle andere mo HANDEL. OVERZICHT'DER WEEK. Geraffineerd. In eene flauwe stemming. lste qual. 21% a 22%. 2de qual. 20 a 20%. 3de qual. 16% a 17. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 6 Juli.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3