Onze tegenpartij schijnt van het gezond verstand der Leidsche burgerij geen hoogen dunk te hebben. Eeuige ■weken geleden verkondigde men haar, dat er te Leiden geen behoefte bestond aan openbare scholendewijl de bijzondere zoo uitstekend waren en daarenboven in zoo een bloeienden toestand verkeerden; thans daarentegen tracht men diezelfde burgerij aan het verstand te brengen dat de liberalen, die, wat het lager onderwijs betreft, slechts het behoud van het bestaande verlangendaardoor bewijzenhet bijzonder onderwijs geheel te willen uitroeien. Het is waar, van liberale zijde wordt verlangd, dat het schoolgeld op de hoogere burgerschool verlaagd worde, doch op geene bijzondere school wordt gelijksoortig on derwijs gegeven. BINNENLAND. LEIDEN, 6 Juli. Z. M. heeft aan D. de Graeff van Polsbroek, HD. politiek agent en consul-generaal in Japan, vergunning verleend tot het aannemen en dra gen der versierselen van officier der Leopoldsorde, en aan den gewezen bode bij het dep. van marine H. Fonderie, een pensioen verleend van/"351. Tot toelichting van de hierachter voorkomende adver tentie betreffende de overgangs-examens van de leerlingen dér hoogere burgerschool, kunnen wij nog het volgende mededeelen: Dinsdag en Woensdag hebben de examens plaats in cijfer-, stel- en wiskunde, mechanica, kosmogra- phie en teekenen. De examens in de NederlandscheFran- sche, Duitsche en Engelsche talen worden gehouden Dins dag en Woensdag middag, Donderdag morgen en middag en "Vrijdag middag; de examens in geschiedenis en aard rijkskunde Dinsdag middag en Zaterdag morgen; de exa mens in natuur-en scheikunde Vrijdag en Zaterdag morgen de examens in planten-, dier-, delfstof- en aardkunde Dinsdag morgen en Vrijdag middag. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 120 tot 137 volwassen personen en van 60 tot 80 kinderen. In de week van 29 Juni zijn aan de badinrichting //Rijnzicht" van den heer Kramer 1746 baden gebruikt. Z. K. H. prins Frederik heeft de gelukwenschen wegens den verjaardag van prinses Maria op het huis //de Pauw" ontvangen. HH. MM. de koning en de koningin en prins Alexander hebben zich tot dat einde derwaarts begeven. Z. M. in husaren-uniform gekleed, reed in een open rijtuigmet vier paarden bespannen de Maliebaan om toen de groote parade werd gehoudenwaarop een deel der troepen, de artillerie, front gemaakt en de gebruikelijke eerbewijzen aan Z. M. gebracht heeft. Ook te Scheven in gen heeft men proeven geno men met het vuurpijl-toestel. Men verkreeg daarbij de vol gende resultaten drie pijlen werden verschotende eerste bracht de lijn tot op 367 passen afstand met de geringe afwijking van slechts lf el; de tweede kwam tot op 408 passen met 3 el miswijzing, de derde bereikte den afstand van 387 passen zonder miswijzing. Te Dordrecht zal van 2 tot 5 Augustus het 8ste zangersfeest worden gehouden, waarop meer dan 500 zan gers met accompagnement van het geheele orkest van den heer Stumpff, versterkt door een aantal genoodigden, zich zullen doen hooren. Omtrent het congres der Nederl. maatsch. van nij verheid vermelden wij nog, dat gouden medailles zijn toe gekend aan den inzender van de landhuishoudkundige be schrijving van de districten Oldambt, WesterwoldeenTwelgo, onder de zinspreukKennis van den waren toestand der zaken is vooral noodig om hierin verbeteringen te bren gen"; aan den heer A. C. Giesen, gezagvoerder van het barkschip Grootmeester-Nationaal, en aan den heer Mast- dorp, gezagvoerder van het barkschip Diana. Een zilveren medaille is toegekend aan den heer H. H. Heinsius, te Haarlemvoor het zuiver en onvervalscht leveren van Bremer groen, hetwelk zelfs het buitenlandsche fabrikaat overtreft. De heer Mannoury, hoofd der firma Ipenbuur en Yan Seldam te Amsterdam, heeft, ter gelegenheid van zijn 25jarig patroonschap, een feest aan zijne werlieden gegeven. Allen, de gehuwden met hunne vrouwen, de ongehuwden met aanstaanden of betrekkingen, zijn per eersten trein in een afgehuurden waggon naar Haarlem gestoomd en verder naar de Brouwerskolk gereden, waar hen een ontbijt wachtte, hetwelk te 12 uren door een tweede ontbijt en te 3 uren door eene keurige warme ta fel werd gevolgd. Verder werden allerlei ververschingen met uitzondering van sterken drank, verstrekt. Overigens waren allen geheel vrij in hunne uitspanningen. Een postbode van Y e e r e naar Middelburg en terug heeft na 40 jaren dienst gedaan te hebben, zijn pensioen ontvangen. Bij die gelegenheid schonken eenige ingezetenen van Yeere hem een gemakkelijken stoel, om op zijn ouden dag wat te kunnen rusten. Men berekent dat deze man gedurende zijn diensttijd een afstand heeft afgelegd, die 8-i maal den omtrek der aarde op de evenachtslijn be draagt. De Haarl. Courant van heden bevat het uitvoerig en met redenen omkleed besluit van den gemeenteraad te Deventer, waarbij de hoogl. Van Vloten uit zijne be trekking ontslagen is. AVij vernemen thans dat ook te Leus den bij Amers foort een 40tal Hanoveranen den slag bij Langelsalza heb ben herdacht. Bij deze feestviering zaten Nederlanders (offi cieren en manschappen van de veld-artillerie te Amersfoort) en Hanoveranen recht kameraadschappelijk bijeen, terwijl de vlaggen van beide natiën onder het geboomte wapperden. Te Poederoyenis gearriveerd een detachement van 120 man met de officieren van het wapen der pontonniers. Ze hebben een kamp aan de Maas opgeslagenwaarin ze 6 weken zullen blijven. Binnen kort verwacht men nog een 30tal cavaleristen. Aan de Allg. Zeitung wordt van 27 Juni uit Luxem burg het volgende geschrevenDe stedehouder prins Hen drik maakt van zijne anti-annexionistische gevoelens geen geheim. Daarom kon hij ten aanzien van eenige hoogge plaatste ambtenaren, die tijdens de politieke crisis, welke wij beleefd hebben, een Franschgezind adres aan den ko ning-groothertog hebben gericht, zijne billijke ontevreden heid niet verbergenen bij de officieele receptie deed hij toen hij van de Luxemburgsche quaestie gewaagde, het nationale beginsel bijzonder uitkomen. //AVij mogen ons gelukkig achten", zoo zeide hij o. a., //dat de Luxemburg sche quaestie deze wending heeft genomen, dat Luxem burg niet voor de tweede maal een woud-departement is geworden. De bevolking, die door hare houding tot deze gelukkige oplossing heeft bijgedragen, waarvoor ik haar dank zeg, zou hare stoffelijke welvaart en, hetgeen onein dig meer te betreuren zou zijn geweest, hare nationaliteit hebben verloren. De naam van Luxemburg, aan welken een zoo lang en roemrijk verleden is verbondenzou uit de geschiedenis der volkeren zijn gewischt." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des na middags te 5 uren 62°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 56°. Zaterdag morgen te 5 uren 54°, te 8 uren 60°, 's middags te 12 uren 63°, 's namiddags te 4 uren 61°. BUITENLAND. Belgie. Het volgende zonderlinge voorval wordt uit Brussel gemeld: Een der adjudanten van den koning van België meende, dat men van tijd tot tijd geld uit zijne secretaire ontvreemdde. Ten einde den schuldige te ontdek ken, plaatste hij een geladen pistool in de secretaire, en wel zóó dat wie haar openen wilde, door den kogel moest getroffen worden. Door eene vrij onverklaarbare verstrooid heid opende hij evenwel den volgenden dag zelf de secre taire; het pistool ging af, en de adjudant stortte door een kogel getroffen ter aarde. De wond is zeer ernstig, maar gelukkig niet doodelijk. Pruisen. Met 1 Juli is de Thurn en Taxische brieven post-administratie overgegeven in de handen van het Prui sisch bewind. Uit Hanover wordt gemelddat de koningin toebe reidselen maakt om naar Hietzing te vertrekken. De tweede luitenant Von Kulm van het voormalig garde regi ment is verbannen. De Danziger Zeitung van 29 Juni is verbeurd ver klaard wegens een artikel over den minister graaf Zur Lippe. De regeering heeft niet geweigerd Waldeck te an- nexeeren, maar wel om het op die wijze te doen. Een Duitsch blad zegt: //De kleine staten zijn a la baisse, het is dus onvoordeelig bij dalende markt duur te koopen. Waarom een hooger of zelfs middelmatigen prijs te beta len voor iets, dat weldra voor niets te krijgen zal zijn?" Waldeck heeft op een budget van 270,000 th. jaarlijks een te kort van 88,000 th. zoo men zegt. De 78 jarige vorst van Schwartburg-Rudolstadt is overleden. Hij regeerde sedert 1814. Hij laat alleen uit zijn 2de huwelijk eene dochter na en een zoondie pas 7 jaren oud is. Er is dus voor Pruisen weder kans op annexatie. Oostenrijk. Te Brody is wederom brand ontstaan reeds zijn verscheidene huizen in de asch gelegd. AVaarschijnlijk zal de generaal Gablenz tot militair gouverneur van Croatië benoemd worden. De keizerin is Woensdag-nacht met een sneltrein

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2