te emigreeren. De officier liet hem echter nauwelijks uit spreken, maar nam hem in arrest en deed hem voor een krijgsraad brengenbij wiens vonnis hij tot zes jaren ves tingstraf werd veroordeeld." BIiNISENLAND. LEIDEN, 4 Juli. Gisteren zijn twee jonge kinderen in het water gevallen een aan den Nieuwen Rijn en een aan het Galgewater. Beide zijn gelukkig nog bij tijds gex-ed, ofschoon de toe stand van een der kleinen vrij bedenkelijk moet zijn. De vereeniging tot beoefening van Overijsels Recht en Geschiedenis heeft in hare zomervergadering te Z vv o 11 e tot leden benoemd Dr. R. Eruin, Mr. J. de "Wal en Dr. L. A. te Winkel. Z. M. de koning heeft gisterenochtend verschillende zoo burgerlijke als militaire autoriteiten ten gehoore ont vangen waaronder men o. a. opmerkte den onlangs be noemden Nederl. gezant bij het Eransche hof, baron Aran Zujffen van Neyevelt, die tot eene afscheids-audientie is toegelaten. Yan den volkstreindie gisteren weder van Amster dam naar den Haag en Rotterdam vertrokken is, hebben omstreeks 1200 personen gebruik gemaakt, waarvan on geveer 900 te 's-ïïage zijn afgestapt en de overige Rot terdam hebben bezocht. Bij de opening van de eerste zitting van de 90ste algemeene vergadering der Nederl. Maatsch. tot bevorde ring van Nijverheid heeft de voorzitter, Dr. G. Simons, o. a. gezegd: //de Maatschappij is in correspondentie met 31 buitenlandsche genootschappen en vereenigingeuwaar door veel nut wordt gesticht. Het museum van Oost- Indische en West-Indische grondstoffen en natuurvoort brengselen heeft in het afgeloopen jaar krachtdadige on dersteuning gevonden, vooral ook van het ministerie van koloniën; terwijl de ministers van binnenl. en van buitenl. zaken mede bewijzen van bijzondere belangstelling in de Maatschappij hebben gegeven." Vierentwintig departemen ten, te zamen uitbrengende 260 stemmen, waren ter ver gadering vertegenwoordigd. Dinsdag is uit Delft een krankzinnige ontvlucht. Eerst op zijne kousen voortijlende, is hij vervolgens een eind weegs met een wagen medegereden, doch heeft dien weder verlaten, om bij een boer onder Pijnacker te gaan drinken. Daarna zette hij zijne vlucht voort en bereikte de gemeente Berkel en Rodenrijsalwaar hij bij sommige landbouwers om schoenen vroeg, die men hem niet gaf. Al spoedig volgde hein echter een rijtuig met perso nen ter zijner opsporing, die hem in de Rodenrijsche buurt achterhaalden en zonder veel verzet weder mede namen. Dinsdag heeft de politie te Gouda zekeren Cornelis Versluis gearresteerd, die reeds ter zake van diefstallen en mishandelingen eenige vonnissen ondergaan heeft. In de vorige week had hij zich schuldig gemaakt aan onder scheidene diefstallen met verzwarende omstandigheden bij de ingezetenen aldaar. De admiraalsvlag, welke gedurende bijna een halve eeuw van het te Vlissingen gestationneerde wachtschip heeft gewaaid, is heden nedergehaald, na door dertien ka nonschoten begroet te zijn. Te 8 uren is de vice-admiraal De Vries onder kanongebulder vertrokken en is de kapitein ter zee, tijdelijk directeur en kommandant der marine aldaar, met zeven schoten begroet. Maandag is een soldaat, werkzaam op het bureau van den kolonel en plaats, komm. te Breda, verdwenen met het traktement van Z.H.E.G. over de afgeloopen maand Juni, dat hem gelast was bij den rijks-ontvanger te gaan halen. Gelijk geval heeft een jaar of wat geleden op het zelfde bureau plaats gehad. Zondag is te Nieuwediep ter reede aangekomen het stoomschip //de Valk", aan boord hebbende 45 huis gezinnen van werklieden, welke van 's Rijks werf te Vlis singen naar hier zijn overgeplaatst. In Arnhem circuleert een adres aan den gemeente raad tot afschaffing van de kermis. Dinsdag heeft te Brummen een vreeselijk onweder gewoed. Een meisje werd op het land door den bliksem doodelijk getroffen. De afsluiting van de Ooster-Schelde is thans nage noeg voltooid. De eenige geuldie tot dusverre nog open en voor schepen van geringen diepgang bevaarbaar was, zal binnen weinige dagen geheel gedicht zijn. Op dit oogen- blik zijn ruim 700 arbeiders daaraan werkzaam; de klei grond en de ballast worden door 120 vletters en 4 loco motieven aangebracht; tot het vasttrappen van den grond worden o. a. 14 paarden gebruikt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 57°, Wind: N. W., des avonds te 8 aren 55te 10 uren 53°. Donderdag morgen te 5 uren 57°, Z. O., te 8 uren 62°,'s middags te 12 uren 67°, 's namiddags te 4 uren 74°. Z. VV. BUITENLAND. Belgie. De heer Van de Weyer heeft, op zijn verzoek zijn ontslag als Belgisch gezant te Londen gekregenmaar zal, uithoofde van de diensten, door hem in zijne lang durige diplomatieke loopbaan bewezenden titel van bui tengewoon gezant en minister-plenipotentiaris blijven voeren. Pruisen. De koningin zal op de terugreis van Londen naar Coblentz een bezoek te Parijs afleggen. De kroonprins van Italië zal drie dagen te Berlijn vertoeven en vervolgens naar Petersburg vertrekken. Prins en prinses Karei reizen overmorgen naar Parijs. Op 10 dezer worden de koning en de koningin van Zweden te Straalsund verwacht; zij zullen eene korte poos te Berlijn vertoeven. De koning gaat alsdan naar Parijs en Vichy de koningin naar 's-Hage en later naar Muskau. Voor den herinneringsdag aan den slag bij Langen- salza hadden de Hanoveraansche strijders afspraken ge maakt, om in het nabij de stad Hanover liggend dorp Waldungen bijeen te komen. De politie had maatregelen genomen om te voorkomendat er te veel bijeen zouden komen, maar hun feestelijk bijeenzijn zou niet wrordeu gestoord, indien zij zich slechts onthielden van politieke demonstratiën. De dag verliep dan ook zonder dat de orde daar werd gestoord. In Brunswijk had men ook een herinneringsfeest aangelegd, waaraan 70 Hanoveranen deel nameneenige officieren hadden evenwel te kennen gege ven, dat zijingevolge een tot hun gericht verlangen, geen deel zouden nemen aan het feest. Voor den grooten koning zijn in het domaniale Cur- haus te Ems niet minder dan 48 vertrekken in gereedheid gebracht. In Pruisen schijnt zich dus alles uit te zetten. Te Emden tracht men het eiland Borkum door mid del van _een telegraphischen kabel met het vasteland te ver- binden. Volgens de Borsenzeitung zou bij eene overeenkomst tusschen Pruisen en Denemarken bepaald zijndat Flens burg, Duppel en Alsen aan Pruisen zullen blijven. De vestingwerken van Spandau zullen nog verder uit gebreid worden. Hetzelfde zal plaats hebben met de aldaar aanwezige centrale artillerie-constructie-magazijnenom die op gelijke hoogte te brengen als soortgelijke instellingen in Engeland en Frankrijk. Ten gevolge der legerorganisatie die ten vorigen jare is tot stand gebrachtheeft de groote staf van het leger eene aanzienlijke vermeerdering onder gaan, en bestaat thans, behalve uit den veldmaarschalk- generaal graaf Wrangel, uit een grootmeester der artillerie (prins Karei van Pruisen), 44 generaals der infanterie en der cavalerie, 75 luitenants-generaal, waaronder 2 van bur gerlijke afkomst, 86 generaal-majoors (9 burgerlijke). Sedert 1 Januari 1867 zijn tot hoogere rangen bevorderd 28 luite nants-generaal31 generaal-majoors 73 kolonels, 103 luit.- kols. 176 majoors. De luitenant-generaal Baeyer is door het //Verein für Erdkunde" te Dresden tot eerelid benoemd, wegens zijne verdienste als leider van de graadmeting van Middel- Europa. In Berlijn trekken twee kolossale schilderijew alge meen de aandacht. Het zijn //de Duppeler schansen na de bestorming" van Prof. Camphausen, en //de landing op Alsen" van Georg Bleibtreu. Oostenrijk. De regeering heeft op ontvangst van het bericht van den dood van keizer Maximiliaanden Oosten- rijkschen gezant te Washington per telegram gelast, om zoowel omtrent het bericht als omtrent alle bijzonderheden nauwkeurige inlichtingen in te winnen en onmiddellijk rap port uit te brengen. Dit rapport is nog niet ontvangen. Ook uit Parijs, waarheen zich de regeering met gelijk doel heeft gewend, was nog geen bericht ontvangen. Het huis der heeren te Pesth heeft het wetsontwerp houdende machtiging aan de regeering tot het aanleggen van spoorwegen, aangenomen. De rijksdag is voor onbe- paalden tijd verdaagd. Te Weenen is dezer dagen Offenbach's//Groothertogin van Gerolstein" opgevoerd met het grootste succes. Het badplaatsje Bösing in Hongarije, zoo roman tisch gelegen, is bijna geheel verbrand. Frankrijk. Er valt niet meer aan de treurige berichten omtrent het lot van den ongelukkigen Maximiliaan te twij felen. Ze zijn gisteren officieel bevestigd door prins Met- ternich, die te 1 uur de tijding naar het paleis der Tuile- rieën heeft overgebracht. Dientengevolge heeft het hof den rouw aangenomen voor den tijd van 21 dagen. Ook heeft

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2