BINNENLAND. LEIDEN, 1 Juli. Men bericht ons het volgende De vereeniging tot voort durende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der Beederijen te Katwijk aan Zee en Noord wijk aan Zee ontving wederom een treurig be richt uit Katwijk, dat in den nacht van Vrijdag 11. van de Bomschuit de //Vier Gezusters", stuurman Willem de Jong, toebehoorende aan den reeder G. Verdoes, do matroos Cornells Kulk is over boord geslagen en verdron ken, achterlatende eene weduwe en een kind. Zaterdag 11. is te 's-Hage de banier, door Z. M. den koning aan de vereeniging //Het zilveren Kruis" geschon ken, plechtig door Z. K. H. prins Erederik aan die ver eeniging uitgereikt. Na eene hartelijke toespraak van den prins hebben zich de oud-strijders naar de standbeelden van den hertog Bernard van Saksen-Weimar en van Z. M. koning Willem II begeven, alwaar weder menige toe spraak werd gehouden en nationale muziekstukken zijn uitgevoerd. Op het standbeeld van Willem II waren fraaie bloemruikers nedergelegd. Zaterdag 11. heeft Z. M. op het Loo een allerluis- terrijkst diner gegeven aan de officieren van het regiment rijdende artillerie. Men schrijft uit 's-Hage aan de Arnh. Courant, dat de heer De Brauw, wiens positie tegenover de regee ring in den laatsten tijd van minder vriendschappelijken aard dreigde te wordenhet lidmaatschap der kamer en van het openbaar ministerie zal verwisselen met de betrekking van commissaris des konings in de provincie Groningen. Ook zou er sprake zijnden heer Wintgens als plaatsvervanger van baron Bentinck als Nederlandsch gezant naar Londen te zenden. Te s - H a g e is aangekomen de markies De Layve opvolger van den baron De la Villestreux als eersten secre taris bij de Eransche legatie. Er is nu bepaalddat het opvoedingsgesticht voor nagelaten kinderen van minvermogende vrijmetselaren te 's-Hage zal gevestigd worden en den naam zal dragen van Louisa-stichting. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Woensdag a. s. en die van den minister van financiën Dinsdag en Donderdag a. s. niet plaats hebben. Aanstaanden Donderdag, den 4den Julizal er in het groot stedelijk badhuis te Sche v en i ngen een groot diner worden gehouden van de afgevaardigden en leden der Ne- derl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Men verneemt dat dit diner in eene der nieuwe groote zalen van het badhuis zal plaats hebben. Men verwacht dat 300 a 400 personen daaraan zullen deelnemen. Na afloop van het diner zal het terras van het badhuis vanwege het gemeentebestuur ,worden verlicht en versierd. De verzending van vroege aardappelen uit het West- land neemt dagelijks toe en de opbrengst van die vrucht is daar zeer ruim. Aan de stearine kaarsenfabriek //Gouda" te Gouda is door de jury der Parijsche tentoonstelling eene der drie voor Nederland bestemde gouden medailles toegewezen. Aan de hoogere burgerschool te Botterdam is eene verhooging van subsidie van f 2600 's j aars toegestaan voor het maken eener parallel-klasse naast de tweede klasse, die te talrijk geworden is. A]s de gezondheidstoestand niet verandertzal dit jaar de kermis te Botterdam plaats hebben. Maandag 11. is de ijzeren bovenbouw van de Maas brug te Boermond voltooid geworden. Den 23sten Juni is te Tuil in den ouderdom van 82 jaren overleden de gepens. kapitein A. E. van Krieken, een der dappere verdedigers van de citadel te Antwerpen. Hij heeft daar het ramelijn Hulppoort met de grootste onverschrokkenheid verdedigd en er eindelijk de Franschen afgeslagen. De generaal Chassé hechtte zelf hem het rid derkruis der Militaire Willemsorde op de borst. In de noodkerk der Hervormde gemeente te Char- lois was gisteren een buitengewoon talrijke schare ver- eenigd onder het gehoor van Ds. N. H. de Graaff van Botterdam, toen men, bij het einde van den voorzang, op eens een gekraak hoorde op de galerij. In een oogen- blik tijds heerschte onder de vergaderde menigte eene schro melijke verwarring, die nog daardoor vermeerderd werd, dat men, om het gebouw te ontvluchten, den hoofdingang onder de galerij niet door durfde, zoodat slechts een ver sperde achterdeur en een nauwe zijdeur overbleven. Buiten werden ingeslagen' en tot ontvluchtsgatenTgemaakt. Geluk kig kwam de gemeente met den schrik vrijofschoon som migen nog al ernstige kwetsuren bekomen hebben. De gods dienstoefening is natuurlijkfniet voortgezet. De vacantie van de cadetten der kon. milit. Academie te Breda zal aanvangen[[15 Juli] a.f's. en eindigen 30 September. De uitgestrekte hooge veenen in het oosten en zuid oosten der provincie Drenthe zijn nagenoeg allen ge brand en reeds met boekwijt bezaaid. Te Oldenzaal heeft voor eenig dagen een geduchte brand gewoed, die zelfs een oogenblik heeft gedreigd de B. K. kerk aan te tasten. Nadat eenige woningen vernield warenis men den brand tegen 7 uren meester geworden. De opbrengst van den centraalspoorweg in de maand Mei heeft bedragen f 38,770.915. In dezelfde maand van 1866 was de opbrengst f 25,233.705. De meeste poldei's in den Alblasserwaard en den Ti el er waard komen eindelijk tot den normalen waterstand, doch nu blijkt het, dat de door het water aangerichte schade zeer groot is. Duizende vruchtboomen zijn reeds dood of staan te kwijnen. Het gras is slecht en de melkerij verre van voordeelig. In de week van 1622 Juni zijn door den veetyphus aangetast in de provincie Zuid-Holland 2, gestorven 1, afgemaakt 5 runderen. Verder zijn in die week aangetast in de prov. Utrecht 1, in Noord-Brabant 3, totaal 6 run deren. De bevolking der aarde wordt thans berekend op 1200 a 1300 millioen zielen. Volgens statistieke opgaven beloo- pen de sterfgevallen 32 millioen per jaard. i. 80,000 per dag, 3600 per uur, 60 per minuut, 1 per seconde. Daar evenwel iedere minuut 70 kinderen geboren worden, zoo kan men aannemen, dat de bevolking der aarde jaarlijks met p. m. 5,256,000 zielen vermeerdert. BUITENLAND. De Noord-Sleeswijksche quaestie zou wel eens aan leiding kunnen [geven tot een vredebreuk tusschen Frank rijk en Pruisen. De Deensche regeering schijnt nog al stout te zijn in hare eischen: zij verlangt, dat zelfs Alsen en Duppel zullen worden teruggegeven. De kroonprins van Pruisen heeft zich naar Parijs begeven, om de uitreiking der bekroningen bij te wonen. De regeerende vorst van Schwarzburg-Budolstad is overleden. De heer Dreyse, uitvinder van het Zündnadel-geweer, heeft aan graaf Von Bismarck een wapen beloofd, waarmee de Pruisen hunne vijanden zouden kunnen treffen, zonder zelf gevaar te loopen geraakt te worden. Keizer Napoleon heeft aan den prefect van politie een brief geschreven om hem te bedanken voor de uitste- Bij kon. besl. is de heer A. de Liagre benoemd tot consul van Neder land te Leipzig, en zijn o. a. pensioenen verleend aan: D. J. Nieuwhof, commies 3de kl. bij 's rijks belast.; J. van Rodenburg, comm. 1ste kl. bij 's rijks belast.; H. Lunsingh, ontv. der dir. bel. en acc.; K. H. Feitsma, comm. 3de kl. bij 's rijk» belast.; J. G. Ferleman, hoofdcomm. ter algem. rekenkamer; H. D. Stobberingh1ste klerk bij de algem. rekenkamer; H. A. Janssen, comm. lste kl. bij 's rijks belasting. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middags te 5 uren 65°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 60°, W. te 10 uren 56°. Z. W. Zondag morgen te 5 uren 54°, Z. W., te 8 uren 59°, 's middags te 12 uren 64°, 's namiddags te 4 uren 66°, te 5 uren 74°, te 8 uren 62°, te 10 uren 62°. O. Maandag morgen te 5 uren 57°, te 8 uren 63°, 's middags te 12 uren 70°, te 4 uren 75°. Pruisen. De Pruisen, die wegens den Poolschen opstand naar Siberië verbannen warenzijn door tusschenkomst der Pruisische regeering ontslagen en bevinden zich reeds op de terugreis naar hun vaderland. Oostenrijk. In het Hongaarsche lagerhuis is een ontwerp van wet betreffende de nationaliteiten ingediend. Volgens dit ontwerp [zullen voor iedere nationaliteit scholen en leer stoelen aan de universiteiten worden opgericht; zullen de wetten in al de talen, die in het land gesproken worden, openbaar worden gemaakt, en zullen de gemeentebesturen zelve voor hunne officieele verrichtingen de taal kiezen, die zij wenschen. Het Hongaarsch zal echter de diploma tieke taal blijven voor het gansche land. Frankrijk. De ingenieur Simonineen der tochtgenoo- ten van den heer Nadar der op 23 Juni ondernomen luchtreisberichtdat die reis in 't geheel slechts één uur geduurd heeft, en men niet hooger dan 1030 ellen in het luchtruim is opgestegen. Ter hoogte van 650 ellen geraakte men reeds in de wolken, die 350 ellen dik waren. In niet meer dan vijf minuten had men die wolkenmassa door kliefd, zoo ongemerkt, dat de reizigers meenden, dat de Géant niet van plaats veranderde. Op eens echter aan schouwden zij de zon in al hare pracht. Op die hoogte dron gen nog verscheidene geluiden van de aarde tot hen door o. a. het gelui eener klok, het gefluit eener locomotief en het blaffen van honden. De nederdaling heeft zeer geleide lijk plaats gehad.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2