meene vergadering van het congres in de Groote Kerk plaats welke door Z. K. H. prins Erederik werd bijgewoond. Onder het vele belangrijke, dat hier ter sprake kwam, verdient de rede van den heer Mr. baron Sloet tot Old- huis over de afdamming van de Zuiderzee eene bijzondere vermelding, evenals eene rede van mevrouw de wed. Storm van Delft. Nadat deze eerst de bekende Louise Henriette van Oranje, die zooveel ter bevordering van den landbouw deed, had geschetst als voorbeeld voor elke vrouw, ont wikkelde zij het denkbeeld, dat onbemiddelde vrouwen uit den beschaafden stand, wier lot zoo menigmaal hoogst beklagenswaardig is. een aantal betrekkingen in de maat schappij zouden kunnen vervullen, waardoor zij op eene vol doende wijze in haar onderhoud zouden kunnen voorzien. Door voorbeelden toonde de spreekster aan, dat ook de land- en tuinbouw menige zoodanige betrekking aanboden en beval daarom deze zaak in de ernstige overweging der heeren bestuurders van het congres aan. Nadat hierop de voorzitter, uit aller naam, Z. K. H. prins Frederik hartelijk bedankt had voor de eer zijner tegen woordigheid, stond Z. K. H. op, en verklaarde zijne hooge ingenomenheid met al hetgeen hij hier gezien en gehoord had. De denkbeelden van den heer baron Sloet tot Oldhuis omtrent de afdamming van de Zuiderzee waren, zeide Z. K. H., ook reeds door zijnen onvergetelijken vader gekoesterden ook bij hem zelf vond deze zaak de meeste sympathiehij hoopte nog te zien, dat met dit belangrijke werk een aan vang zou worden gemaakt. Ook gaf Z. K. H. zijne bijzon dere ingenomenheid te kennen met hetgeen door mevrouw Storm was gezegd, en hoopte, dat zij, vooral bij de Ne- derlandsche vrouwen, steun en navolging mocht vinden, terwijl hij zelf de verzekering gaf, dat elke vooruitgang, 't zij op zedelijk, 't zij op stoffelijk gebied, bij hem steeds bescherming zou vinden. De //Tijd" heeft vernomen, dat de paus de opdracht heeft aangenomen eener kunstplaat, door den heer C. L. van Langenhuysen te Amsterdam uitgegeven, en voor stellende //de laatste oogenblikken der H. martelaren van Gorkum." Te 's-Hertogenbosch is de proef genomen en tamelijk wel geluktbij het licht eener magnesiumlamp de werkzaamheden aan den spoorweg ook des nachts voort te zetten. Men verwacht dat eerstdaags de aansluiting van den centraalspoorweg aan den staatsspoorweg zal plaats hebben. Men heeft te Harlingen voor den zeil- en roei- wedstrijddie den 3den Juli moet plaats hebbeneen prach- tigengedeeltelijk vergulden fruitschaal van zilver als ge schenk van Z. K. H. prins Hendrik ontvangen. Te Hengelo is een boerenjongen gevangen genomen, verdacht van het gouden kruis, de hals- en oorsieraden van zijne aanstaande te hebben gestolen. Men heeft die voorwerpen, die zijn meisje dacht verloren te hebben, bij hem gevonden. Woensdag 11. heeft de aangekondigde harddraverij te Nieuw-Beierland plaats gehadwaaraan slechts drie paarden hebben deelgenomen. De prijs, een zilveren tafel bel, is gewonnen door het vierjarige zwarte paard van den heer Tom te Moordrechtbereden door diens zoon. In de kaaspakhuizen van Hoorn heerscbt voortdu rend eene buitengewone drukte. Ofschoon in Engeland en Noord-Amerika veel kaas bereid wordt, is er toch steeds groote aanvraag naar onze dusgenoemde Edammer kaas, die dan ook tegenwoordig in groote massa wordt verzonden. De afdamming der Ooster-Schelde is hare vol tooiing nabijna een paar dagen zal de dijk over zijne geheele lengte boven het hoogste waterpeil verheven zijn. Op dit oogenblik zijn er ruim een 700tal arbeiders aan werkzaam, terwijl 14 paarden gebezigd worden om den grond des dijks vast aan te trappen. Heden zijn de leden van het landhuishoudkundig congres te Breda per pleizier- trein naar Woensdrecht gestoomd, om de werken te be zichtigen. De //Prins Hendrik der Nederlanden", zegt de Ti mes",'onlangs voor rekening van het Nederl. gouvernement te Birkenhead gebouwd, is de grootste dubbele gepant serde schroefstoomboot, welke tot hiertoe in de vaart ge bracht is. De voltooiing van dit schip is met meer dan ge wone belangstelling verbeid, omdat het de voordeelen in het licht stelt, welke van de toepassing van het dubbele schroefstelsel op oorlogschepen verwacht kunnen worden; namelijk: eene groote vermeerdering van kracht bij het wenden en manoeuvreeren en meer snelheid bij lagen wa terstand. De kanonnen zullen van hetzelfde kaliber zijn als die van de Scorpion en van de Wyvern. De Prins Hendrik der Nederl. is een schip van 2100 ton en 400 paardenkrachtengeheel en al getuigd en gewapendzal het een diepgang hebben van gemiddeld 18 voet, terwijl zijne snelheid berekend is op ongeveer 12 knoopen. Het is geschikt voor een kruistocht in volle zee. Andere bij zonderheden hebben wij vroeger reeds medegedeeld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des na middags te 5 uren 58°, Wind: N., des avonds te 8 uren 55°, té 10 uren 54°: Zaterdag morgen te 5 uren 54°, N. O., te 8 uren 59°, 's middags te 12 uren 62°, N. W., 's namiddags te 4 uren 65°, N. W. KOLONIËN. Men meldt uit Batavia, dat de gouv.-gen. de gevange nissen en hospitalen aldaar heeft bezocht en dat hij den slechten toestand dier inrichtingen in overweging heeft ge nomen. Vanwege den gouv.-gen. is aan adressanten, betref fende de verbetering der reede van Samarang, te kennen gegevendat omtrent die zaak bij het opperbestuur op eene spoedige beslissing is aangedrongen, Onlangs zijn te Batavia tot 70 a 80 pet. aandeelen afgedaan in de Samarangsche zee- en brandassurantie-maat- schappij die maatschappij bloeit overigens zeer en had op ultimo Maart, na negen maanden bestaan te hebben, een voordeelig saldo van ƒ102,000. De gevallen van veeziekte, die zich te Soeracarta hebben voorgedaan, zijn van zoo'n geringe beteekenis geweest, dat de meeste landhuurders er alleen door de couranten van vernomen hebbendat de ziekte gestuit was. Men schrijft uit Pontianak, dat in de maand April jl achtereenvolgens vier stoomschepen de //Boni", de //Celebes",' de //Barito" en de //Admiraal van Kinsbergen" de Melawi- rivier tot Pinoh, het eerste vaartuig zelfs tot drie uren beneden Noah, zijn opgestooind omdat de //Boni" bescho ten was. Pangeran Maas heeft zich echter verder stil ge houden. BUITENLAND. Düttschland. In de drukkerij van de firma Spiegel te Hanover is beslag gelegd op een werk getiteldOnthul lingen van de waarzegster Marianne Lenormand", dat schijnt bestemd te zijn geweest om het volkspraatjedat de ge wezen koning George binnen weinige dagen naar Hanover zou terugkeeren, ingang te doen vinden. Een geweldige hoos heeft de stad en de omstreken van "Wiesbaden geteisterd. Zelfs de zalen van het kurhaus hebben onder water gestaan. Pruisen. De heer Twesten is, wegens eene door hem in de Kamer van Afgevaardigden gehouden redevoering, tot eene boete van 100 th. veroordeeld. Met 1 Juli treedt in Pruisen een verminderd tarief van seinkosten voor de telegraaf in werking. Oostenrijk:. Men verzekert, dat de heer Yon Stagner de portefeuille van onderwijs en eeredienst heeft aange nomen. Frankrijk. De verkiezingen voor de algemeene raden zijn op het einde van Juli bepaald. De heer Le Play, commissaris-generaal der tentoon stelling, is benoemd tot senator. De sympathie voor Denemarken en Hanover, die hier hoe langer zoo meer weerklank vindt, schijn de houding tusschen de kabinetten van Parijs en Berlijn eenigszins ge spannen te maken. Men verzekert te Parijs, dat de gewezen keizer van Mexico te Queretaro zoo ernstig gekwetst is geworden, dat men vreest, dat hij nooit geheel van zijne wonden zal herstellen. Men vermeldt als eene bijzonderheiddat de aanslag op den czar op den avond van denzelfden dag te New- York bekend was. De //Charivari" stelt Mars voor, bezig zijn winkel vol oorlogswerktuigen te sluitenwaarboven staat geschre ven gesloten wegens reparatie". De verrader van keizer Maximiliaan, generaal Lopez is indertijd door de Eransche regeering met het Legioen van Eer gedecoreerd en de aangehuwde oom van den maar schalk Bazaine. De bureaux van het wetg. lichaam hebben het ver zoek van den heer Bethmont tot het houden eener inter pellatie over de legerorganistie van de hand gewezen. Men weet dat op het Champ de Mars ook een Chi- neesch theater is opgericht. Een Chinees vertoont aldaar de wonderlijkste toeren; zoo slikt hij o. a. een half dozijn rauwe eieren met schaal en al naar binnen en spuwt ze weder met het grootste gemak uit; vervolgens slikt hij een glaskogel oprookt daarop eene sigarette en laat den ko gel weder uit zijn maag te voorschijn treden zonder een oog te verdraaien. Een sabel, ruim een el lang, slikt hij tot aan de helft binnen, maakt aan het gevest een kogel van 30 ponden vast en drukt dan de sabel tot het gevest in zijn lichaam. Daarna neemt hij een geladen geweer, maakt dit aan het gevest vast, schiet het af, trekt de sa bel uit zijn keel en groet vervolgens lachend het publiek. Engeland. De koningin van Pruisen is den 25sten te

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2