Bommel vorderen slechts langzaam, want wegens den hoogen waterstand kan men aan de pilaren in de rivier in het geheel niet werken. De bewoners der dorpen van den Waa 1-kant zijn niet ge heel zonder ongerustheid wegens den aanhoudend hoogen stand van het water. In April moeten de dijken aan de noord zijde dier rivier veel geleden hebben, en daar de uiter waarden onderstaanis het zeer moeilijk om aarde tot herstel der dijken aan te brengen. Het gisteren te Rotterdam geveilde brikschip//Ja pan Packet", groot 225 tonnen of 140 lastenis voor f 9000 opgehouden. Het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland heeft gisteren het vonnis der arr.-rechtbank te Leiden van 23 Mei 1866 bevestigd in zake dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnlandappellanten tegen H. Kraft en dijkgraaf en hoogheemraden van Delftland. In de volgende week zal de Nederlandsche maatschappij ter bevordering der geneeskunde te Middelburg hare jaarlijkscke algemeene vergadering houden. Men maakt reeds toebereidselen om de leden dier vereeniging feestelijk te ontvangen en te onthalen. BUITENLAND. De algemeene vergadering van afgevaardigden uit de Portschrittspartij heeft te Berlijn plaats gehadonder de tien leden van het benoemde hoofdcomité telt men Schultze- Delitsch, Virchow en Streckfuss. De Nord-Deutsche Allg. Ztg. meent in tegenspraak met hetgeen graaf Derby en lord Stanley beweerd hebben, dat, bij elke schending van het Londensche tractaateen beroep op den collectieven waarborg kan gedaan worden. De Staats-Anzeiger deelt de afkondiging mede van het patent tot invoering der constitutie van den Noord- Duitschen bond, waarbij bepaald wordt, dat zij op lJuli in de geheele monarchie in werking zal treden. Oostenrijk heeft zijne adhaesie geschonken aan de door de mogendheden aan de Porte gezonden nota betreffende eene enquête op Candia. Men ziet weldra den uitslag der ijverige onderzoe kingen van de internationale jury der wereldtentoonstelling te gemoet. Al wat het krijgswezen betreft, is aan de beoor deeling eener bijzondere commissie opgedragendie uit hoofd officieren der onderscheidene mogendheden bestaat, en wier voorzitter een maarschalk van Frankrijk is. Woensdag 11. moet het nijverheidspaleis door Indianen uit de bosschen van Noord-Amerika bezocht zijn. Men beweert nu weder, dat Berezowski niet door Jules Pavre, maar door Emanuel Arago verdedigd zal worden. Het proces zal den 12den Juli beginnen. De supplementaire kredieten voor 1866 zijn met 224 tegen 13 stemmen aangenomen. Bij de behandeling van het rectificatieve budget in het wetg. lichaam heeft de heer Berryer de Mexicaansche schuldbrieven reeds ter sprake gebracht en te kennen ge geven, dat de regeering de inschrijvers schadeloos moest stellen. De minister van financiënde heer Rouher, heeft gezegd, dat die zaak bij de behandeling der begrooting voor 1866 ter sprake zou komen. Men zegt overigens, dat de regeering eerstdaags een wetsontwerp tot regeling dier aangelegenheid, of liever dier ongelegenheid, aan den raad van state zal zenden. TJit het rapport op het rec tificatieve budget blijkt trouwens reeds, dat8,872,000 frc., die eigenlijk voor rekening kwamen van de Mexicaansche regeering, //provisioneel" uit de Pransche schatkist betaald zijn. //Provisioneel" is naïef; dat plaatsje in de provisie kast zal wel altijd leeg blijven. De soldaten, wier diensttijd in 1868 expireert, zijn naar hunne haardsteden teruggezonden. Deze tijding heeft in Duitschland de gemoederen volkomen gerust gesteld om trent de vredelievende inzichten van Frankrijk. Men zegt te Parijsdat de heer Rogeardde bekende schrijver van //Les propos de Labienus" te Weenen over leden is. De manifestation bij gelegenheid der voorstelling van //Hernani" hebben in de regeeringskringen een zeer slech ten indruk gemaakt. Zondag 11. te2 u. heeft te Parijs de opstijging plaat3 ge had van Nadars reuzenballon. In weinige oogenblikken was het gevaarte achter de wolken verdwenen en moet reeds te 8 uren op slechts weinige mijlen afstands van Parijs, te Silly-Ma- zarhp, zonder eenig ongeluk zijn neergekomen. Het supplementaire krediet, noodig voor de nieuwe wapening van de marine en het leger, wordt op 158 mil- lioen bepaald. Deze som zou gevonden worden door de uit gifte van schatkistbons. Men verhaaltdat de czar op het feest in het Hotel de Ville te Parijs, voortdurend omringd werd door twee honderd ambtenaren der justitie en politie, die zoo hoog geplaatst waren, dat de keizer zelf niet bemerkte, dat hij bewaakt werd. Graaf Russell heeft in het Hoogerhuis een voorstel gedaan tot de benoeming eener commissie tot onderzoek van de aangelegenheden in de zaak der Iersche kerk, dat, na geamendeerd te zijn, is aangenomen. De kleermakersbazen, die door bet voortduren der strike" nog steeds een groot deel van hun werkvolk mis sen hebben hunne naaimachines verbeterd en andere werk tuigen uitgevonden. De Daily-News, in haar artikel over't Pransche Gele boek betreffende de conferentie, zegt, dat de ware oplos sing van het mysterie mogelijk te eeniger tijd gevonden zal worden in //de gedenkschriften van graaf Von Bismarck," in een hoofdstuk, getiteld: //Op een balkon te Biarritz." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des na middags te 5 uren 63°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 58°, N. O. Woensdag morgen te 5 uren 56°, N. O., te 8 uren 58°,'s middags te 12 uren 64°, N. O., 's namiddags te 4 uren 58°. Pruisen. Den 19den dezer heeft de overgave plaats ge" had der gedeelten van Holsteinwelke bij verdrag van 27 September de3 vorigen jaars aan Oldenburg zijn afge staan. Oostenrijk. Men beweert dat de heer Yon Beust er in geslaagd is, om uit de meerderheid van den rijksdag het ministerie aan te vullen. Men noemt den heer V. Hafner voor onderwijs en eeredienst, Prof. Herbst, Dr. Waseren den heer Kaiserfeld voor de andere takken van het bestuur. Prankrijk. De koning en de koningin van Denemar ken worden tegen het einde van Juli te Parijs verwacht. Engeland. Bij gelegenheid der maritieme revue, die ter eere van den sultan den I7den Juli te Spithead zal ge houden wordenzal de regeering zooveel mogelijk een over zicht geven van de vorderingen in den scheepsbouw. Amerika. De president Johnson heeft bevolen, dat het herstel der Unie zal worden ten uitvoer gelegd overeen komstig het advies van den procureur-generaal. ACADEMIE. Heden promoveerden in de beide rechten de heer J. H. W. van der Horst, geb. te Nieuwveen, met Stellingen; in de Wig- en Natuur kunde de beer E. A. van der Burggeb. te 's-Gravenhagemet eeD acad. proefachriftgetiteld: Onderzoek van eenige wateren, te Rotterdam ala drinkwater in gebruik en van Duinwater. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 26 Juni. Voortzetting der beraadslagingen over art. 7 (en de daarop voorgestelde amendementen van de heeren W. van Goltstein, Wintgens en Pransen v. d. Putte) van het ontwerp houdende regeling der uitgifte in erfpacht van gronden in Nederlandsch Indië. De heer W. v. Goltstein bracht in zijn amend, eene wijziging, zoodat de eerste regels daarvan luidenTot mede dinging worden toegelaten en kunnen alleen erfpachters zijn: Nederlanders en ingezetenen van Nederl. Indië." De heer Van de Putte bracht evenzoo wijziging in zijn amend., waarvan de eerste regel thans luiden moet: //Als erfpachters worden toe gelaten" en nog eene andere wijziging op de 4de alinea. De heer Wintgens trok zijn amend, in. De HH. Van Lynden en 's Jacob gaven aan het amend.-V. d. Putte de voorkenr boven de redactie van de regeering. De heer Godefroi verzocht den heer V. Goltstein zijn amend, zoodanig te veranderen, dat het alleen bevatte de vraag omtrent de vennootschappen. De heer Pijnappel bepaalde zich tot het bespreken van de redactie van het amend.-V. d. Putte. De HH. V. Nispen en Rochussen be streden bedoeld amend. De heer Thorbecke verklaarde zich te gen de uitsluiting van vreemdelingen in Nederland gevestigd. De heer V. Goltstein bracht zoodanige wijziging in zijn amend., 'dat daarbij alleen de vraag der vennootschappen werd beslist. De heer V. d. Linden gaf den heer V. d. Putte in overwegingal. 4 te doen vervallenhetgeen deze deed. De minister van koloniën verklaarde, dat, zoo het amend.- Van de Putte nopens de toelating der inlanders aangenomen werd hij den voorzitter zou verzoeken de beraadslagingen over het ontwerp te schorsen. De heer Keuchenius was voor het amend.-Van de Putte. De heer Pransen van de Putte zou zich door het dreigement van den min. niet laten weerhoudenmaar liet de handhaving van de waardigheid der regeering over aan de verantwoordelijke ministers van de kroon. De heer Thorbecke stelde een sub-amend, voor, om achter het woord Nederlanders te voegen «ingezetenen van Nederland en Nederl. Indië," het welk de heer Van de Putte overnam. Na nog eenige discussie werden de beraadslagingen gesloten. Het amend.-Van Goltstein verworpen met 50 tegen 13 stem men. Het amend.-Van de Putte aangenomen met 59 tegen 4 stemmen (de HH. Kien, W. van Goltstein, J. K. van Golt stein en Casembroot). Het art. zelf werd aangenomen met 39 tegen 24 stemmen. Ingevolge 's ministers verlangen schorste de voorzitter de beraadslagingen tot morgen,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3