BUITENLAND. gen.-maj. der genie Dr. J. P. Delprat, en Mr. J. Heemskerk min. van binnenl. zaken. Vrijdag 21 dezer heeft te Haarlem de jaarlijksche promotie plaats gehad van de leerlingen aan de verschil lende inrichtingen van middelbaar en hooger onderwijs al daar. De directeur der hoogere burgerschool, Dr.Van derVen, leidde de plechtigheid in met eene voordracht naar aan leiding van de vraag: //Wat wilt gij met uwe kinderen?" De algemeene secretaris der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de heer Mr. P. M. G-. van Hees, zal naar Parijs gaan, om het blijk van onderscheiding, dat aan die maatschappij is te beurt gevallen, uit de handen des keizers te ontvangen, terwijl de tijdelijke voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Mr. M. J. de Langeden secre taris vergezellen zal, om hem zoo noodig te vervangen. Voor Nederland nemen aan de conferentie tot vast stelling eener internationale munteenheid deel de heeren Dr. A. Vrolik, voormalig min. van financiën, en W. C. Mees, pres. van de Nederl. Bank. De internationale com missie voor de eenheid der muntspeciën heeft een rapport aan de conferentie toegezonden, waarin zij voorstelt, als overgangsmaatregel, eene uniemunt in te voeren, die on geveer gelijk zou staan met een vijf-francstuk en waarvan aldus de waardezeer nabij zou komen aan muntspeciën die men in alle landen vindt. Met die uniemunt zou men altijd rekenen bij internationaal verkeer. Morgen, Woensdag, zullen de feestelijkheden te Utrecht bestaan ineene matinee in de Nieuwe Baan, met historische decoratie en de muziek der schutterijverder zal er 's avonds door het gezelschap Olympia" een vaux- hall gegeven worden in Tivoli, met de muziek der grena diers van den heer Dunkier. Zaterdag 11. heeft op de Zuiderzee de proeftocht plaats gehad van den //Borneo", een der ijzeren raderstoomsche- Êen, die bij de firma Paul van Vlissingen en Dudok van teel te Amsterdam in aanbouw zijnen die men bestemt voor den dienst in O.-Indië. Het schip voldeed aan al de vereischten, en de gemiddelde vaart was elf mijlen per wacht. Een der grootste bladen van Liverpoolde//Albion bevat eene hoogst belangrijke beschrijving der tentoonstel ling van schilderijen van oude meesters in Arti et Atni- citiae te Amsterdam, en wekt de Engelsche kunstmin naars zeer opdie tentoonstelling nog vóór de sluiting te gaan bezichtigen. Dezer dagen is overleden de predikant der Hervormde gemeente te Heeze en Leende, J. L. A. Kremer Az., rid der der orde van den Nederl. Leeuw, zeer gunstig bekend door zijne onbaatzuchtige en kundige behandeling van oog lijders. Men meldt uit Ylaardingen, dat dezer dagen 22 schepen, voor de haringvisscherij bestemd, met de 5 ha ringjagers in zee gezeild zijn. Het overige gedeelte der vloot houdt zich voorloopig nog bezig met de kabeljauw- visscherij. De (Oude) Botterdamsche Courant bericht, dat zij met 30 Juni a. s. zal ophouden te verschijnen. Het Handelsblad deelde onlangs mede, dat de raad der gemeente Oost-Stellingwerf besloten heeft, dat de hulponderwijzers, bij 't aangaan van een huwelijk, ter stond hunne betrekking zullen verliezen. Het Weekblad van onderwijs vraagt of die raad soms krankzinnig is. De persoon Van Hanekamp uit Hengelo, die te Zutfen gevangen zit, moet bekend hebben dat hij de dader is van den te Hengelo gepleegden moordaanslag op den notaris Ghijm en zijne huishoudster. Zondag-avond is de bliksem in eene woning geslagen onder de gemeente Barendrecht gelegen, en heeft een hond, die onder tafel lag, gedood. Van de vier personen die aan tafel zatenzijn twee aan den schouder gekwetst. Het beroemde opvoedingsgesticht te Ihleveld in Hano ver, dat bijzonder door jongelingen uit de adellijke fami- liën bezocht werd, is tijdelijk gesloten, echter niet om staatkundige redenen, maar omdat eene reorganisatie dier school noodig geacht werd. De keizer en de keizerin van Rusland hebben Za terdag 11. Berlijn verlaten, de een om naar St.-Petersburg de andere om naar de Krim te gaan. Het Heerenhuis heeft gisteren met algemeene stem men (119) de constitutie van den Noord-Duitschen bond aangenomen en daarna is de landdag doör den minister Von der Heydt met eene koninklijke boodschap gesloten. Nu zal de afkondiging dier constitutie spoedig in alle bondstaten plaats hebben. Er wordt in die boodschap ook gezegd, dat de vereenigde ontwikkeling van Duitschland eerst beteekenis krijgt door de vestiging van het tolverbond. De keizer zal dit jaar Yichy niet bezoekenmaar als hij van Biarritz terugkomtzich naar Bagnères de Luchon begeven. Keizer Napoleon moet zeer verstoord zijn over het ontslag en vertrek van den heer Lightenvelt. Ook moet hij niet zeer ingenomen zijn met de benoeming van baron Van Zuylen. Noch de koningin van Spanje, noch de paus zullen naar Parijs gaan. Ze vreezen beiden, zegt mendat zij hun land wel eens in het geheel nietof ten minst geheel ont redderd terug zouden vinden. Om den sultan te ontvangen heeft men de groote vergulde koetsen van Lodewijk XIV uit Versailles laten komen. Gisteren is het rapport van den heer Nogent Saint Laurens over het ontwerp van wet op de drukpers aan de leden van het wetg. lichaam rondgedeeld. Men spreekt meer dan ooit over eene ontbinding der Kamer en de benoeming van een nieuw, jong en liberaal ministerie, dat tevens de nieuwe verkiezingen zou moeten voorbereiden. Op verzoek hebben alle Eransche dagbladen zich ont houden, de proclamatie over te nemen, door de Engelsche bladen aan den ongelukkigen Maximiliaan toegedicht, en waarin uitdrukkingen voorkomen, hoogst kwetsend voor den keizer en het Fransche gouvernement. De Fransche regeering doet in Hongarije nog steeds groote aankoopen van paarden en graan. De regeering schijnt de ontevredenheid der steden te willen wegruimen, welke opgewekt was door de bepaling, dat de plaatsen in het parlement, die na de aanneming van het eerste amend.-Laing opgevallen waren, onder de graafschappen zouden worden verdeeld. "Want, hoewel het tweede amend.-Laing verworpen is, waarbij voorgesteld werd, om aan alle steden die boven de 150,000 inwoners hadden drie afgevaardigden toe te kennenzoo zal de re geering voorstellenom aan LiverpoolManchester en Birmingham een afgevaardigde meer te geven. 0FFIC1EELE BERICHTEN. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des na middags te 5 uren 70°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 62°, te 10 uren 60°, N. O. Dinsdag morgen te 5 uren 58°, te 8 uren 63°, 's middags te 12 uren 65°, O., 's namiddags te 4 uren 64°. Pruisen. Het heeft te Berlijn eenig opzien verwekt, dat door den gemeenteraad dier stad het voorstel verwor pen is, om aan graaf Yon Bismarck het eere-burgerrecht te verleenen. Oostenrijk. Er is eene commissie benoemd, welke zal beraadslagen over het invoeren van militaire raden van eer. Prankrijk. Ook den sultan zal op het Hotel de Yille een prachtig feest worden aangeboden. Er zullen evenwel, om het gedrang te vermijden, maar 2500 invitaties worden rondgestuurd, en uit eerbied voor de gemoedsbezwaren van den heerscher der geloovigen zal er niet worden ge danst. Engeland. Bij eene interpellatie over de Abyssinische gevangenen in het Huis der lords heeft graaf Derby alles behalve gunstige mededeelingen omtrent die ongelukkigen gedaan. Rusland. Bij gelegenheid van zijn bezoek te Warschau heeft de czar bevolen om de verbeurdverklaringen van de goederen der Polendie in den laatsten opstand betrok ken waren, te staken, en om alle nasporingen naar deel neming aan den opstand te doen ophouden; terwijl hij in eene tweede ukase bevolen heeft, een onderzoek in te stellen naar de middelenom de Polen te ondersteunen die door de nieuwe inrichting van het koninkrijk broode loos geworden zijn. Turkije. Verschillende steden van Bulgarije moeten in volslagen opstand tegen de Turken gekomen zijn. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, op Donderdag 27 Junij 1807's namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een Commissaris voor deStads-bank van leening. 2°. Eadem van een lid voor de Commissie van Fabricage. 3°. Eadem van 3 leden buiten den Gemeenteraad in bet bestuur van het Werkhuis. 4°. Staat van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting# dienst 1866. 5°. Versoek van P. Tibboel, pachter van bet Blaauwehek, om tegemoetkoming voor bij hem geledene schade over 1866 of ontheffing van pacht. 6°. Voordragt om de tieuden onder Leyderdorp tegen tauxa- tie van deskundigen aan de tiendpligtigen af te staan. 7°. Voordracht tot verlegging der onderhandsche verpachting van de Spaojaardsbrug en het Zijlhek. 8°. Suppletoire staten van begrooting, of staten van af- en over schrijving over 1866, van: a. de Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. b. de Gemeente-apotheek, c. het üeilige Geest- of Arme Wees- en Kin derhuis. d. het R. C. armbestuur e. het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis. het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis. g. het Israëlitisch Armbestuur. 9°. Rekening van Vrouwen Kraammoeders1866.10°. Eadein van het Werkhuis, 1866.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2