OFFICIEELE BERICHTEN. glorie van Nederlandzijne marinezal zich gewis beijveren door zijne onderteekening tot het bevorderen dezer belang rijke onderneming mede te werken. Men weet dat de feesten te Utrecht met een con trapartij van de burgers aan de studenten begonnen zijn. Dit bal heeft "Woensdag 11., na het afsteken van een prach tig vuurwerk, in het park Tivoli en de Buitensociëteit, die tot dat doel bijeengetrokken warenplaats gehad en moet schitterend geweest zijn. Het nam te 1 uur een aanvang en duurde tot vroeg in den morgen. Den lsten Juli zullen de stoomschepen Adolf Hertog van Nassau, Cura9ao en Zouteveen, van Nieuwediep uit, een exercitietocht ondernemenwaarbij zij ook Edinburg zullen aandoen. De spoorweglijn van M e p p e 1 naar Zwolle zal in de maand October voor den dienst worden opengesteld. In de fabriek //St.-Paulinus" van A. H. van Bergen te Heiligerlee zijn drie klokken vervaardigddie op zulk eene wijze gegoten waren, dat zij drie verschillende tonen (grondtoon, terts en quint) moesten voortbrengen. Nu zij gereed zijn, is gebleken, dat de berekening volko men juist is geweest. In diezelfde fabriek is in de vorige week een metalen torenklok gegotenter zwaarte van 1200 bestemd voor de nieuwe R. K. kerk te Yoorschoten. Ook dit gietsel is uitstekend gelukt. De heer Blaisseburgemeester der gemeente Duiven, moet zulke uitstekende maatregelen genomen hebben tot wering der veeziekte in het naburige Groesendat de Prui sische regeeringdie eerst van plan was ook daar de gren zen af te sluiten en door militairen te doen bewakenvan dat voornemen heeft afgezienna kennis genomen te heb ben van de maatregelen van den heer Blaisse. Naar aan leiding daarvan heeft ook de commissaris des konings in de provincie Gelderland een vereerend schrijven aan dien ijverigen burgemeester gericht. Te Zeeland (in N.-Brabant) heeft de buurvrouw van zekeren landbouwer, om zich op hem te wreken, hare beide kinderen van 7 en van 10 jaren met lucifers de woning van dien man in brand doen steken. De geheele inboedel, stal en vee zijn een prooi der vlammen gewor den. De schuldige is met hare kinderen in hechtenis ge nomen en naar 's-Bosch getransporteerd. Men zegt dat de sultan van Turkije ook Nederland wil gaan bezoeken. Het ontwerpwaarbij de Luxemburgsche regeering gemachtigd wordt tot het doen der uitgavenvoor de ont manteling der vesting geëischt, is door de Kamer met 17 tegen 2 stemmen goedgekeurd. L)e Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des na middags te 5 uren 68°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 61°, te 10 uren 59°, N. O. Vrijdag morgen te 5 uren 59°, te 8 uren 63°, N. O., 's middags te 12 uren 67°, 's namiddags te 4 uren 64°. N. O. BUITENLAND. Belgie. Te Antwerpen overleed den 19den Juni de kun dige en geleerde stads-bibliothecaris, Frans Hendrik Mer- tens, ridder van den Nederl. Leeuw en van de Leopolds orde. Hij was een man die de algemeene achting bezat, uitmuntende door zachtheid en beminnelijkheid van karak ter, dienstvaardigheid en vriendelijkheid. Als schrijver en geleerde heeft hij veel voor de Nederlandsche letterkunde gedaan. Hij was de schoonvader van den meer algemeen bij ons bekenden dichter Jan van Beers. Peuisen. De koningin zal den 23sten dezer over Aken naar Windsor reizen. De heer Bennigsen en graaf Munster zijn uit Hano ver hier aangekomen en door den heer Von Bismarck ont vangen. Zij zullen omtrent de organisatie van Hanover wor den gehoord. De tolconferentie zal den 26sten dezer bijeenkomen. Men spreekt er zeer overdoor welke versterkte plaats het ontruimde Luxemburg moet vervangen worden. Eerst heeft men gedacht aan het opslaan eener vaste leger- laats bij Trier, doch dit plan is geheel ter zijde gesteld, never zou men bij Trarbach waar een nieuw aan te leggen spoorweglijn over den Moezel zou loopen, eene versterkte militaire positie vestigen. Daar heeft men een berg, die aan den voet langs drie zijdenter lengte eener mijldoor de rivier omsloten is. Reeds de minister van oorlog van Lode- wijk XIV moet op dat punt gewezen hebben; men heeft er ook het sterke Montroyal gebouwddat na het vre- destractaat van Rijswijk geslecht is. In 1793 is een nieuw plan tot versterking van die plaats opgegeven. Nu zou zij veel voor hebbenomdat ze dicht bij de Fransche operatie- liniën gelegen is. Men hoopt dat er weldra eene kiesvereeniging der Duitsche Fortschritts-partij zal opgericht kunnen worden. Reeds heeft men de zaak in handen genomen en tegen het begin der volgende maand eene algemeene vergadering uit geschreven. Men zegt dat het ministerie zich in den laatsten tijd ijverig bezighoudt met de quaestie van opheffing der speel banken. De generaals Von Roon, Von Waldersee en Von Moltke hebben de diamanten insigniën van hooge Russi sche orden ontvangen. Fbankrijk. De groothertog van Baden, die zich te Pa rijs bevindt, heeft een onderhoud met keizer Napoleon ge had, waarin deze hem het toetreden van Baden tot den Noord-Duitschen bond als zeer ondoelmatig moet hebben voorgesteld. De groothertog moet geantwoord hebben, dat de publieke opinie in zijn land voor eene nauwe aaneen sluiting aan Pruisen wasen dat hij zich hiertegen noch kon, noch wilde verzetten. Terwijl aan alle generaals, die de groote revue van Longchamps bijgewoond hebben, Russische orden verleend zijnheef t men eene uitzondering gemaakt voor den gene raal De Goudrecourtkommandant der militaire school van St.-Cyr, omdat hij, eenigen tijd geleden, bij 't graf van een Poolschen kweekeling dier school eene aan Polen sympa thieke rede heeft gehouden. Het blad //la Situation" heeft bij gelegenheid van den gedenkdag van den slag bij Waterloo gezegd, dat Frank rijk reeds op alle natiën die het daar bestreden had, de nederlaag had gewroken behalve op Pruisen. De behandeling der drie belangrijke wetsontwerpen die aanhangig zijnzal waarschijnlijk tot eene buitengewone zitting van het wetgevend lichaam in de maand November worden uitgesteld. De tegenwoordige zitting zalna de dis cussie over het budget, den 15den .Juli gesloten worden. Naar aanleiding van het hoofdstuk" buitenlandsche zaken zullen de Luxemburgsche, Mexicaansche en Oostersche quaesties ter sprake komen. De HH. Thiers en Berryer zullen over Luxemburg het woord voeren, de eerste ook over Mexico. ACADEMIE. Heden promoveerde tot Doctor in de Geneeskunde de heer J. J. Bos, geb. te Amsterdam, met een academisch proefschrift, getiteld: "Bijdrage tot de kennis der Glycogenese bij den üiabetus mellitus." HER- IJ H. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligtingtot het doen her ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en ge- wigten, benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der ge melde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lo kaal van den Ijk, op de Breêstraat, in het Stadhuis; zullende daartoe tegen dadelijke betalingworden gevaceerd Voor Wijk V, van den 21 tot den 26 Junij. van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt dat tot jaarletter gedurende 1867 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter X. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 Juni. Voorzetting der beraadslagingen over het ontwerp tot rege ling der uitgifte in erfpacht van gronden in Nederl. Indië. De heer Keuchenius repliceert in eene uitvoerige rede; hij is wel genegen de uitgifte in erfpacht te ondersteunen, zoo de min. verzekert, dat geene verdere uitbreiding aan het cultuurstelsel zal worden gegeven, en dat de regeering de particuliere indus trie krachtig wil ondersteunenzonder inbreuk te maken op de rechten der bevolking. De min. van koloniën gelooft dat de bestaande onzekerheid nopens deze quaestie niet gemakkelijk kan worden weggenomen. Hij refereert zich dienaangaande aan de gewisselde stukken, en verdedigt zich voorts tegen het ver wijt van ontrouw aan zijne beginselen, waarvan hij de onbil lijkheid betoogt. Hij heeft zich aangesloten aan het programma van den min. Mijer, door dien heer ontwikkeld op 4 Mei 1866 in deze Kamer. Vervolgens gaat de min. over tot het beant woorden van bedenkingen van bijzonderen aard. De alge meene beraadslagingen worden gesloten. Op art. 1 isna be raadslaging, aangenomen met 48 tegen 7 stemmen een amend. - Thorbecke om het woord woeste in dit art. te doen verval len; en met 53 tegen 2 stemmen een ander amend.-Thorbecke om het woord Mad ure daarin op te nemen. Het art. zelf is met 42 tegen 13 stemmen aangenomen. Thans is art. 2 aan de orde.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3