~B UITENLAND. ZZZZT Wij deelen hierachter eene oproeping mede van de com missie, die zich hier ter stede gevormd heeft om bijdragen in te zamelen voor de voltooiing der St.-Janskerk te's-Her- togenbosch. Om die zaak aan de belangstelling onzer lezers aan te bevelen, verwijzen wij naar de gronden, die in dat stuk worden opgegeven, en voegen er alleen nog bij, dat het karakter der mannen die het geteekend hebben, en de achting, welke zij in onze stad genieten, iedereen ten volle moet overtuigen, dat het hier geene partij zaak geldt en dat allen kunnen samenstemmen in zulk eene vereering van oud-vaderlandsche kunst. Wij ontvingen een hoogstbelangrijk adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier aan den minister van financiënom aan te dringen op //eene doortastende her ziening in verbeterenden zin" van de tegenwoordige patent belasting. Adressanten eischen geene afschaffing, maar alleen herziening; zij willen niet dat er minder, maar alleen dat er meer evenredig opgebi-acht worde. Zij bestrijden de thans vigeerende wet, die eigenlijk zoo verouderd en gebrekkig is, dat zij bij niemand meer verdediging vindt, doch die juist daarom door de regeering gehandhaafd schijnt te worden, omdat de hervorming te radicaal zou moeten zijn, 1°. omdat hare grondslagen onjuist zijn, want het beginsel van patent onderstelt, dat de nijverheid van den staat moet gekocht worden en die belasting is eigenlijk niets dan eene verhooging der kosten, om zijn bedrijf op te zettenen 2". omdat die wet zeer onevenredig is in hare werking en toepassingzoo moet b. v. een pianomaker viermaal betalen nl. als piano-fabrikant, als piano-hersteller als piano-stemmer en als piano-handelaar. Vervolgens weder leggen adressanten de bezwaren, door de regeering tegen eene afdoende herziening der wet gemaakt, die 1°. //te groote offers aan de schatkist zou kosten," 2°. //met te groote moeilijkheden zou gepaard gaan," en 3°. //de patent belasting licht tot eene income-tax zou vervormen." Zij mee- nen, dat de patentbelasting niets is dan eene zeer onvol ledige, eenzijdige, ongelijkdrukkende income-tax. Wil de regeering eene income-tax vermijden, en rekent zij dat de patentbelasting hiertegen een voorbehoedmiddel is, zij haaste zich dan die zoo goed mogelijk in te richten. Gisterenavond brachten de leden der Leidsche Scherp- schuttersvereeniging met de banier, die onlangs in hun bezit gekomen is, eene luisterrijke serenade aan de da mes der leden van den gemeenteraaddie hun dat geschenk hadden vereerd. De muziek van het regiment huzaren uit 's-Hage deed daarbij het Wilhelmuslied en andere ge paste en schoone stukken hooren. Na eene korte aanspraak reikte de voorzitter, de heer Kern, een keurig bouquet over aan de jongejufvrouw Van den Brandeler, die Maan dag 11. de banier had overgereikt. De burgemeester be dankte daarop uit naam der dames voor de bewezene hulde. Wij kunnen met zekerheid melden, dat, niettegen staande het bekende besluit van den Haagschen gemeen teraadde heeren De Veer c. s. toch volstrekt niet hun plan opgegeven hebben, om Leiden van eene duinwater leiding te voorzien. De Maatschappij der Nederlandsche letterkunde, al hier ter stede gevestigd, vierde heden haar eeuwfeest. De vergadering werd bijgewoond door 103 leden. Zij werd ge opend met eene feestrede van den voorzitter, Prof M. de Vries. In sierlijke en kernachtige woorden schetste de re denaar, met de hem eigene welsprekendheidin breede trek ken de lotgevallen der maatschappij in de thans verloopen eeuw. Hij wees op het goede door de maatschappij tot stand gebracht en toonde aanin welke opzichten de on dervinding geleerd haddat men een anderen weg moest inslaan. Ten slotte drukte hij al zijne hoorders op het hart, om elk in zijn kring te doen, wat tot bevordering van drie vakken der maatschappij, taal, letterkunde en geschiedenis des Vaderlands, strekken kon. Luide toejui chingen vielen den begaafden redenaar ten deel. Op voor stel van Mr. H. J. Koenen werd met algemeenen bijval de spreker uitgenoodigd om zijne rede te laten drukken opdat zij ook zou kunnen gelezen worden door die leden, welke het voorrecht niet mochten hebben, den redenaar zeiven te hooren. Na afloop der rede werd het bestuur verrast door een allersierlijkstenmet zilver gemonteerden, hamer, die door een onbekend lid aan de maatschappij was vereerd ge worden. Uit naam van het bestuur werd voorgesteld het eerelid maatschap aan te bieden aan twee der oudste en verdien stelijkste leden, Mr. Bodel Nyenhuis en Dr. J. T. Bergman. Met een ongeloofelijke geestdrift werd dit voorstel aan genomen. Daarna werden de verslagen van den secretarisden bibliothecaris, de commissie van taalkunde en die van ge schiedenis uitgebracht. Tot nieuwe leden werden benoemd: de HH. Dr. W. C. yan den Brandeler te Leiden, Mr. P. van den Brandeler te Dordrecht, Mr. J. C. Bijsterbos te Zwolle, Mr. C. A. Chais van Buren te AmsterdamMr. J. J. van Doorninck te Utrecht, Mr. P. B. Feith te Amsterdam, Mr. C.Fock te Amsterdam, Mr. J. H. Geertsema te 's-Gravenhage Dr. J. C. Hacke van Manden te AmsterdamD. Hartevelt te LeidenJhr. F. van Hogendorp te 's-GravenhageMr. L. W. C. Keuchenius te LeidenDr. A. L. Ledeboer te DeventerDr. H. W. van der Mey te LeidenIs. Meul- man te Amsterdam, Mr. D. J. Mom Visch te Gorkum, Mr. H. A. Neeb te LeidenM. Nijhoff te 's-Gravenhage, Mr. A. A. de Pinto te's-Gravenhage, W. Pleyte te Leiden, Dr. J. W. A. Benssen te GroningenMr. W. B. bar. Tuyll van Serooskerken te ZuilenH. W. T. Tydeman te Bozen- daal, W. M. Westerman te Amsterdam, D. L. Wolfson te Leiden. Tot buitenlandsche ledenS. AlofsonMr. E. de Borch- grave, F. Latendorf, F. Nippold, E. F. A. Bosseeuw St.- Hilaire en Mr. W. Stortenbeker. Tot bestuurders werden verkozen: Prof. P. J. Yeth en Prof. J. H. C. Kern; tot penningmeester: de heer B. W. Wttewaall; tot bibliothecaris: Dr. W. Bisschop. Na afloop der vergadering vereenigden de leden zich aan een vriendschappelijken maaltijd op Zomerzorg. Het bestuur der gemeente Alkmaar heeft bepaald dat bij de muziekuitvoeringen in den Stads-hout geen sterke drank mag worden verkocht. Zeventien mindere technische beambten en eerste am bachtslieden der Bijnspoorweg-maatschappij zullen op hare kosten de Parijsche tentoonstelling bezoeken. Onze geachte stadgenoot, de heer J. A. van Dijk, heeft Zaterdag 11. in de jaarlijksche gewestelijke vergade ring van het Nederl. Onderwijzers-genootschap te Dord recht eene belangrijke rede gehouden over de vraag//wor den de wetten die het maatschappelijk verkeer beheerschen ook bij de inrichting van het onderwijs in acht genomen Ook het voorstel-De Brauw werd besproken en algemeen werd de wensch geuitdat de Tweede Kamer het mocht verwerpen. De predikant bij de Waalsche gemeente te Leeu warden heeft, na een 18jarigen dienst, Zondag 11. zijne af scheidsrede gehouden. Men zegt dat het besluit van dien predikantom zijne betrekking neder te leggendaardoor veroorzaakt isdat vele zijner gemeenteleden zich liever bij de Ned. Herv. gemeente aansloten. In eene vergadering van den kerkeraad der Doops gezinde gemeente te Groningen heeft Ds. J. W. Straat man voorgesteld, een derden predikant te beroepenom aan de behoeften der meer behoudende gemeenteleden te vol doen, en terstond aangeboden, om jaarlijks f 600 van zijn traktement tot het bezoldigen van die nieuwe plaats af te staan. Sedert eenige dagen verzendt men van Mep pel een groot aantal bijen naar de omstreken van Medemblik Broekerland, enz. om die insecten van den bloeitijd der oliezaadgewassen te doen profiteeren. Maandag 11. heeft aan het L o o een groot diner ten hove plaats gehadwaarbij zich de muziek der huzaren uit Deventer en Zutfen heeft doen hooren. In het park is een prachtigvuur werk afgestoken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 64°, Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 60°, ta 10 uren 58°, Donderdag morgen te 5 uren 56°, N. O., te 8 aren 60°, 's middags te 12 uren 70°, N. O., 's namiddags te 4 uren 69°. Belgie. In Brussel heeft de koning van Pruisen menig maal de kreet moeten hooren: Leve Hanover! Leve Hes sen! Weg met Bismarck! Men schrijft dit geheel op reke ning der agenten van den Hanoveraan Meding, wiens demonstratie in Parijs mislukt was. Pruisen. De koning zal den 23sten zich te Ostende in schepen, om koningin Victoria op Windsor een bezoek te brengen. De koning heeft aan grootvorst Wladimir het Thu- ringsche huzarenregiment N°. 12 verleend. Keizer Napoleon zal te Berlijn dezelfde vertrekken innemen, die in 1806 door zijn oom bewoond zijn. De vorst van Waldeck-Pyrmont heeft nieuwe on derhandelingen geopend tot het afstaan van zijn gebied aan Pruisen. Er heerscht groote agitatie in het vorsten dommetje. Oostenrijk. De aartshertog Albrecht heeft ter gelegen heid van het overlijden van zijne dochter, aartshertogin Mathildeaan den minister van oorlog een 5 pet. Obligatie Metalliek ter nominale waarde van 1000 fl. gezonden met de coupons van 1 Nov. 1867 tot vestiging van een militair fonds onder den naamAartshertogin Mathilde-Stichting. De jaarlijksche renten zullen ieder jaar op den 6den Juni, den sterfdag der aartshertoginverdeeld worden onder vijf

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2