BINNENLAND. strafrecht, en schreef een artikel over de doodstraf bii po litieke misdrijven, waaruit wij het volgende overnem n Voor één categorie van misdadigers zouden wij bepaald de doodstraf onmiddellijk uit ons wetboek willen zien verdwijnen; het is voor de bedrijvers van politieke misdrijven. Maar, zal men zeggende misdaden van verraadaanstoken van burger oorlog, enz., zijn zoo gevaarlijk! Dat is ook waardoch alleen in landen die slecht geregeerd zijn, of onder volken, die door een ander volk wederrechtelijk worden beheerscht, bijv. in den Kerkelijken Staat, Polen, Turkije en Ierland. In staten daaren tegen waar geen groot misnoegen bestaat, mislukken die aan slagen gewoonlijk. Naar ons gevoelen moesten er drie trappen van politieke misdaden en straffen worden aangenomende laagste klasse kan men beteugelen door ontzetting van burgerschapsrechtende tweede door verbanning; terwijl op de zwaarste misdrijven van dien aard wegvoering naar een oord van ballingschap (depor tatie) moest gesteld worden. Een dergelijke bestraffing zou al leszins afdoende en met den aard van het vergrijp overeenkom stig zijn. Wij hopen, dat bij eene reeds lang verwachtte en beloofde herziening van ons strafrecht, ook de doodstraf voor politieke misdrijven uit het wetboek zal verdwijnen. LEIDEN, 18 Juni. Z. M. heeft benoemd tot offic. der orde van de Eikenkroonden heer S. W. Josephus Jitta, pres. der Kanaal-Maatschappij; tot subst.-griff. bij de arr.-rechtb. te Hoorn Mr. C. H. Q. van Strijen, adv. te Rotter dam; en op pensioen gesteld: den schout-bij-nacht A. D. S. Clarkson, de kapiteins ter zee W. A. de Gelder en C. P. de Brauw en de officieren van adm. 1ste kl. W. C. Olivier en O. Eschauzier; bevorderd: tot vice- admir., den schout-bij-nacht G. Fabius; tot schout-bij-nacht den kapit. t/z. J. Andreae; tot kapit. t/z. de kapit.-luits. t/z. A. J. Kroef, P. A. van Rees en J. Vos; tot kapit.-luits. t/z. de luits. t/z. 1ste kl. W. F. L. de Vriese, jhr. M. W. Bowier en J. A. H. Hugenholtz; tot luits. t/z. lste kl. de luits. t/z. 2de kl. J. H. Haakman, W. J. Adams, L. C. Holtz- apffel en P. E. Tegelberg; tot luits. t/z. 2de kl., de adelborsten lste kl. W. E. Hazenberg, J. H. Cremer, J. C. Clarkson, J. P. Wesselink, W. A. Kok, J. Schouw Sandvoort, H. H. Hora Siccama, W. J. Derx, A. W. Vinkhuyzen, C. J. Damme, P. A. Frankamp, W. C. P. E. de KlopperS. H. Binkes en A. G. Ellis. Nadat gisteren te twee uren de leden der Leidsche Scherp- schuttersvereeniging en corps bij het stadhuis gekomen warenwerd het bestuur door eene commissie uit den ge meenteraad naar binnen geleid in de kamer van burgemeester en wethouders, waar de leden van den raad met hunne damesalsmede eenige autoriteiten waren vereenigd. De bur gemeester begroette het bestuur met een hartelijke toespraak en wees er ophoe eene vereeniging ter bevordering van 's lands weerbaarheid noodzakelijk de sympathie had moeten wekken der Leidsche burgeressen. De echtgenooten dochters en zusters der leden van het gemeentebestuur wil den een blijk geven van die sympathie en boden der ver eeniging een banier aan. Op het oogenblik was de politieke horizont onbewolkt en zou die banier een banier des vredes zijndoch wellicht zouden de tijden van gevaar komen waarin evenals voor vijftig jaar het Nederlandsche volk zelf het land en het vorstenhuis zoude verdedigen. In den gevel van het stadhuis staat eene bede gegrift en die bede herhaalde spr. thansHeerbewaar oud Holland en deze goede stad. Daarna overhandigde de jongejufvrouw Van den Brandeler de banier aan den heer Prof. Kernvoorzitter der vereeniging, die in hartelijke woorden den burgemees ter voor zijne toespraak en de dames voor het keurige ge schenk bedankte. Spr. wenschte van harte, dat die banier altijd een banier des vredes mocht wezen; de leden der vereeniging beoefenden allereerst de werken des vredes en daarmede vooral wenschten zij nuttig te zijn voor gade en kroost. Mochten de tijden veranderen, dan zouden ook de Leidsche burgers niet achterblijven voor de beveiliging van vaderland en oranje en daarom oefenden zij zich in de dagen van rust. Was eens het oogenblik van den strijd daardan zoude ook de herinnering aan dezen dag hun moed verle vendigen. De heer Kern reikte de banier over aan den heer Van Driesten, dien de vereeniging uit haar midden tot vaandrig had gekozen. Nadat het bestuur weder uitge leide was gedaanwerd de banier voor het front der scherp schutters vertoond en werd het geweer gepresenteerd, ter wijl de muziek het Wilhelmuslied deed hooren. Daarna toog het korps eenige gedeelten der stad doorwaarbij o. a. nog een marsch werd gespeeld, die de heer Krulder, lid der vereeniging, voor deze gelegenheid had gecomponeerd terwijl eindelijk de banier onder geleide der vaandelwacht naar het huis van den voorzitter gebracht werd. De banier is keurig bewerktvan wit satijnwaarop het wapen der stad door twee leeuwen van keel gedragenalles door een eiken- krans van goud en zilver omgeven, terwijl de woorden //Leidsche Scherpschuttersvereeniging17 Juni 1867" op de banier in goud zijn gewerkt. De tweeënvijftigste verjaardag van den slag van Wa terloo werd heden alhier door het uitsteken van vlaggen zoo van openbare als van sommige particuliere gebouwen gevierd. Bij gelegenheid van HD. verjaardagheeft H. M. de koningin aan onderscheidene liefdadige instellingen bijdra gen geschonken. De koningin van Zweden en Noorwegen, geboren prinses Louisa der Nederlanden, zal, voor zij het huis de Pauw betrekt, eenigen tijd op het paviljoen der vorstelijke familie te Scheveningen doorbrengen. Het Groot-Oosten der orde van de vrijmetselaren in Nederland heeft Zondag te 's-Hage in het locaal op den Eluweelen Burgwal zijne gewone jaarlijksche algemeene vergadering gehoudendie door den grootmeester-nationaal Z. K. H. prins Erederik der Nederlanden, gepresideerd werd. Na afloop heeft de prins zich naar het Loo be geven. De illuminatie in het Bosch te 's-Hage heeft gis terenavond onder gunstig weder plaats gehad. De door een tal van kronen verlichtte Jacoba-laan maakte als altijd een imposanten indruk. Vooral de Rialtobrug, eene na volging tot in de kleinste détails van dit meesterstuk van bouwkunst in Venetië, aan het einde van den grooten vijver, deed een prachtig effect. Duizende menschen bewo gen zich door de breede lanen en in de nabijheid der mu ziektenten. Alles liep in de beste orde af. Te 's-Hage is Vrijdag vanwege de vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid, afd. 's-Gravenhage, eene openbare bijeenkomst gehouden van industrieelenwaar, evenals te Utrecht, het plan werd goedgekeurd tot het beramen van middelen, om verdien stelijke handwerkslieden de Parijsche tentoonstelling te doen bezoeken. Er werd eene commissie benoemdom de zaak verder te behandelen, bestaande uit de HH. G. Gree- vink, P. E. W. Mouton, G. E. Cuypers, E. W. van de Putte en A. Mollet. Het tijdelijk postkantoor te Scheveningen zal den 20sten dezer voor het badzeisoen weder in werking komen. De leerlingen der hoogere burgerschool en die der Latijnsche school te Haarlem hebben Woensdag 11. een gedeelte hunner oefeningen in den wapenhandel, onder leiding van den heer Sprengerop het binnen die stad ge legen exercitieveld gehouden. Zaterdag-namiddag hebben zij eene kleine militaire promenade gemaakt naar O verveen en Bloemendaal. Het aantal adspirant-kweekelingendie met 1 Sept. aan 's rijks kweekschool voor onderwijzers te H a a r 1 e in ge plaatst wenschen te worden, bedraagt 32, te weten: uit Noord-Holland 14, Zuid-Holland 9, Utrecht 3, Zeeland 3 Gelderland 1, Noord-Brabant 1 en Eriesland 1; terwijl slechts tien kweekelingen kunnen worden toegelaten. Dien tengevolge zal, waarschijnlijk in het begin van Juli, te 's-Gravenhage een vergelijkend examen worden gehouden. Van Zwolle vertrekt dagelijks een extra-trein van minstens 50 beestenwagens. Gedurende de 16 eerste dagen dezer maand zijn langs den centraalspoor 12,000 a 13,000 stuks melk- en jong vee vervoerd. De kersenoogst schijnt in Gelderland zeer ruim te zullen uitvallen. Eene week geleden zijn de eerste kersen over Rotterdam naar Engeland uitgevoerd. In den gemeenteraad van Deventer is een brief van Prof. Van Vloten ingekomen, die ter visie van de leden is gelegd. Men schrijft ons uit 's-Hertogenbosch: Zaterdag 11. had alhier eene eenvoudige maar treffende plechtigheid plaats. In den avond van 21 Juli d. v. j. was een man in de Delftsche vaart te Rotterdam in het water geraakt en zou zeker verdronken zijn, zoo niet ze ker bejaard heer, J. E. Zuur, die juist daar langs kwam, zich, ofschoon geheel gekleed, te water had begeven en het geluk had gehad den drenkeling te grijpen. Ook de redder liep echter groot gevaar het slachtoffer zijner mensch- lievendheid te worden, toen hem nog tijdig hulp werd ver leend van den vrij hoogen kant. Het departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in aanmerking ne mende, dat de heer Zuur, die den ouderdom van 60jaren bereikt heeft, ook vroeger bij eene dergelijke gelegenheid blijken had gegeven van zelfopofferende menschenliefde vroeg en verkreeg van het hoofdbestuur vergunning om hem het zilveren eeremetaal der maatschappij uit te rei ken. Daar intusschen de heer Zuur sedert naar Vucht met terwoon was vertrokken, werd het departement 's-Her- togenbosch uitgenoodigd zich met die taak te belasten. Zaterdag-avond verscheen de heer Zuur in de vergadering

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2