BUITENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. Bevallen M. J. Kok, geb. Deldik, Z. E. la Lau, geb. Kui per, D. J. W. K. van Wijk, geb. Van Weizen, Z. M. C. Voor zaat, geb. Huygens, Z. G. Wallaart, geb. Mazurel, Z. C. J. M. Speel, geb. Van Brugge, D. M. Hagen, geb. LangeveldZ. Gehuwd G. A. Bodenburg Hellmund jm. en W. A. Oliphant jd. M. Geuke jm. en C. Florisson jd. C. van Dranen jm. en M. Broo- raans jd. P. Sjardin jm. en E. Bonnet jd. G. H. Hensing jm. en H. J. Houps jd. A. Nieuwenhuizen wedr. en J. Langebroek jd. W. Meijeringh wedr. en B. Stuivinga jd. Overleden H. S. L. C. Sander D. 21 j. E. Lasschuyt D. 1 j. A. C. W. Lambooy, wed. P. van Roon, 70 j. B. J. M. Bakker Z. 2 j. H. van den Berg Z. 3 j. 4 m. E. Geenjaar D. 4 m. C. van Buu- ren, wed. E. de Bree74 j. M. H. Taverne D. 9 m. M. Kok Z. 4 d. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Belgie. Na afloop der verkiezingen is de senaat thans samengesteld uit 33 ministerieelen en 29 leden der oppo sitie. Pruisen. De koning wordt Zaterdag te Berlijn gewacht. Z. M. zal eerst over Brussel en daarna over Straatsburg gaan, om eene bijeenkomst te hebben met den groothertog van Baden. De czar komt Zaterdag met de grootvorsten te Potsdam, om Maandag-avond, na de groote parade te hebben bijgewoond, de reis naar Warschau voort te zetten. De overeenkomst van 4 Juni, als preliminair-verdrag voor de nieuwe constitutie van het tolverbondzal binnen drie weken door de souvereinen van Wurtemberg, Baden en Hessen worden geratificeerd. Men hoopt nog altijd dat Beieren ook zal toetreden. Ingevolge de deelname der Zuid- Duitsche regeeringen en volken aan de toekomstige tol- wetgeving, zou de bondsraad met 14 stemmen vermeerderd worden: Beieren en Wurtemburg ieder 4, Baden 3, Hes- sen-Darmstadt 3de rijksdag met circa 86 afgevaardigden Beieren 48, Wurtemburg 18, Hessen 6. Oostenrijk. De begrafenis van wijlen de aartshertogin Mathilde heeft gisteren met groote plechtigheid plaats ge had. De ex-groothertog van Toskane was er bij tegen woordig. Men wacht te Weenen den vorst van Servië, om eenige geneesheeren te raadplegen en vervolgens Parijs Londen en Petersburg te bezoeken. De keizer heeft de gelden, hem bij de kroning ge schonken, bestemd voor een geschenk aan het invalieden- gesticht Houve. Frankrijk. Er is eene derde brochure over de leger- organisatie verschenen van den generaal d'Azemar. De advocaat, M. Floquet, die //leve Polen" heeft geroepen, toen de czar het palais de justice bezochtheeft den gérant van //le Pays" uitgedaagd, omdat dit blad zijn gedrag in een scherp artikel had doorgehaald. De ontmoe ting zou te St.-Cloud plaats hebben. Het bal, Zaterdag op het stadhuis gegeven, moet 900,000 frs. gekost hebben. De vorstelijke personen hebben er zich heen begeven in glazen rijtuigen, die van binnen verlicht waren. Op de groote revue heeft de czar de eereplaats gehad. Toen de groote staf de keizerin in hare tribune kwam salueeren zag men de czar in galop aanrijdenom de keizerin zijne hulde te brengen, terwijl koning Wilhelm doodbedaard kwam aanstappen. In de hooge kringen heeft men hier lang en breed over gesproken. Men zegt dat ook de keizerin van Eusland in Octo ber Parijs zal bezoeken. Op Pinkstermaandag bedroeg de recette aan het ten- toonstellings-gebouw 98,750 francs. De commissie van het wetg. lichaam heeft een amen dement voorgesteld op het ontwerp van wet op de druk pers, strekkende om het zegelrecht op de dagbladen met een centime te verminderen. Het gerucht loopt te Parijs, dat de keizer van Frankrijk en van Eusland en de koning van Pruisen overeen gekomen zijn, tot eene ontwapening over te gaan. De czar heeft eergisterenavond, na het uitstapje naar Fontainebleaumet zijne zonen de terugreis naar Eus land aanvaard en moet Zondag te Berlijn aankomen. De koning en de kroonprins van Pruisen vertrekken Vrijdag. Engeland. In den ziektetoestand der prinses van Wallis is eene aanmerkelijke verbetering gekomen. Men hoopt alles goeds. De minister Hardy heeft in het lagerhuis gezegd dat het corps politie-agentenmet het oog op de straat- rooveryen te Londen, zou versterkt worden. In Hyde-Park zal eene demonstratie plaats hebben tegen het wetsontwerp tot beperking van het verkoopen op Zondag. Men verzekert thans, dat koningin Victoria Parijs incognito zal bezoeken. Volgens statistieke opgaven zijn sinds 1850 25,000 per sonen in kolenmijnen omgekomen. Italië. De minister Ferrara heeft aan de Kamers in gediend de wetsontwerpen, betreffende de belasting op het gemaal en de opheffing van den gedwongen koers der bankbiljetten. Hij ontkent toegetreden te zijn tot een voor stel, om de geestelijke goederen terug te geven, en zegt dat de kamer de beginselen, welke zij in strijd zal achten met de wenschen der natie, zal kunnen verwerpen of wij zigen. Azie. In Japan zullen met 1 Jan. 1868 vier havens voor vreemdelingen geopend worden. In het //Bombay Journal" komt eene berekening voor van een Engelschen zendeling in Madraswaaruit blijkt dat de Engelsche regeering alleen in de presidentschappen Madras en Bombay jaarlijks f 2,400,000 voor den dienst der afgoden uitgeeft. Volgens denzelfden missionaris is die uit gave voor dat doel in de provinciën Bengalen en andere in het noordwesten gelegen, nog vrij wat grooter. CORRESPONDENTIE. Geachte Redacteur! Eilieve, help mij, misschien ook wel eenige andere uwer lezersop den weg tot een goed begrip van het "concept voor het dempen van grach ten'' enz., als bijvoegsel tot de Leidsche Courant van Vrijdag 7 dezer afgedrukt. Op bladz. 1 in de kolom aanmerkingen lezen wij bij art. I «De gedempte vlakte bij de kweekerij trekkende behoeft er geene bestrating te geschieden." Wat is eene bestrating die eene gedempte vlakte bijtrekt Bij IIV wordt gezegd: "Het Rapenburg niet dempende, zou het ma ken van eene gewelfde waterleiding voldoende wezen." Hoe kan het maken van eene waterleiding gezegd worden het Rapenburg te dempen of niet te dempen Bladz. 2, bij II—III: "De gedempte oppervlakte aan het plantsoen trekkende, i3 er geene bestrating noodig". Hier trekt eene niet noodige bestrating eene gedempte oppervlakte! In de stad, die de bakermat is van het nieuw Nederlandsch Woorden boek, zou het gemeentebestuur wel mogen zorgen, dat bij eeno nieuwe uitgave van de Vermakelijke Spraakkunst uit zijne bescheiden geene voorbeelden van gebrekkigen stijl geput kunnen worden. DE VITTER. Mijnheer de Redacteur! In het verslag van de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad dat ik in uw blad van heden aantrof, word ik niet genoemd onder de af wezige leden. Dit verzuimanders zonder eenige beteekenis verkrijgt dezen keer voor mij eenig gewicht, omdat de lezer daardoor in de meening kan worden gebracht dat ik behoorde tot de meerderheid, welke het voorstel van den heer Tieleman tot afschaffing van de kermis verwierp. Die mee ning nu zou ik ongaarne verbreid zienen daarom wijs ik op het kleine verzuim. Hadden ambtsbezigheden mij niet belet de zitting bij te wonen dan zoude ik zeker mijne stem gevoegd hebben bij die van de minderheid, welke op afschaffing van de kermi9 aandrong. J. T. BUIJS. Leiden 12 Juni 1867. Burgerlijke stand van Leiden, van den 6den tot en met den 12den Juni 1S67. E. C. Jonk, geb. Van Oijen D. C. de Klerk geb. Van der Spek, Z. J. Brouwer, geb. Gordijn, Z. W. J. Musers, geb. Cuyle, Z. C. Evers, geb. Van Velzen, D. C. van Weeren, geb. Galjaard, M. Holswilder, geb. Van Leeuwen, D. J. A. Vreeswijk, geb. Dieke, D. C. Klein, geb. Hiep, D. F. J. M. Hoogenstraaten Z. bijna 1 j. W. H. van Galen Z. 10 ra. J. Stouten D. bijna 1 j. J. Buyteweg 76 j. J. M. F. Speel D. 16 j. 10 m. H. de Haas D. 14 j. B. Tegelaar Z. ruim 4 j. 6 m. G. Wolthuis, geb. Koning9, 71 j. Zitting van 13 Juni. De heer Thorbecke wenschte, na het hem gegeven verlof, van den min. van oorlog te vernemen, of er, en zoo ja, welke reden bestaatom aan de rapporten van de staatscommissie en van de deskundigen over de organisatie der militaire academie niet algemeene publiciteit te verleenen. De min. van oorlog ant woordt dat daarvoor geen reden bestaaten datvoor zoover hem betreft, hij die publiciteit met kracht zal bevorderen. Voortzetting der beraadslagingen omtrent het ontwerp be treffende de traktements-verhooging der inlandsche hoofden. De heer Fransen van de Putte releveerde de geschiedenis van het onderwerp van de afschaffing der heerediensten, dat in lateren tijd meer in verband met de traktements-verhooging is behandeld. Hij betoogde dat door regeling van het onderwerp de mis bruiken niet bestendigd zullen worden, omdat zij in weerwil der bestaande gewestelijke regeling niet bestendigd zijn. Hij wederlegde al de bezwaren tegen de afschaffing der heeredien sten aangevoerd en weidde breedvoerig uit hoe thans eerst de mystificatie van den heer Mijer van het vorige jaar met al hare drijfveeren en gevolgen in het heldere licht kwam. De min. van koloniën verdedigde het stelsel bij het ontwerp aangeno men, en beantwoordde in het breede elk der sprekers. De HH. Jonckbloet en Van Nispen voeren nog het woord, waarop de voortzetting der discussie op morgen wordt bepaald.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3