begon aan den voet van het duin in den grond te boren terwijl menbijna zeker van den goeden uitslagop den top twee kolossale reservoirs metselde. De heer Gorter geeft eene vrij uitvoerige beschrijving van de wijze waarop de put werd gegraven. Men plaatste een ijzeren buis van een voet of tien lengte en ruim een voet in doorsnede op den gronden naarmate het zand van binnen door een zeer vernuftig uitgedachte machine werd uitgegraven en naar boven gewerkt, zakte natuurlijk de koker. Had de boven ste rand van die buis de oppervlakte van den grond be reikt dan schroefde men er een nieuwen koker op en zoo ging het eentonige werk voort door zand, leem, klei, ja zelfs door een rotslaag heen, tot de put eene diepte van meer dan driehonderd voet had bereikt. Hier vond men watermaar het werd niet voldoende gekeurd. Met kloeke volharding ging men voort met gravenen eindelijk steeg het water helder en koel uit eene diepte van 126 Ned. el tot vier voet boven den beganen grond in de buis. Nu liet men in die wijdere een nauwere buis nederdie op dezelfde wijze uit aaneengevoegde kokers werd vervaardigd. De tusschenruimte tusschen beide werd met luton aangevuld en de artesische put was gereed. Reeds had men eene kleine stoommachine opgerichtdie het hel dere water door middel van zuig- en perspompen naar de reservoirs op het hooge duin dreef, vanwaar het weder door middel der waterleiding in de huizen, op de straten en in de parken der stad nederdaalde. En hoe besluit nu de heer Gorter zijne belangrijke be schrijving? //Maar wat moet dat een geld kosten! zegt de bewoner van zeker landje in het Noorden." Leidsche belangen. Er is in den gemeenteraad zoo dikwerf door enkele leden geklaagd over de belemmering die de Rijnsburgsche poort bij het toenemend verkeer met het spoorwegstation, te weeg bragten de poort konhoe zij ook geerdehaar noodlot niet ontgaan. In afwachting van den ruimen toe gang, die de breede nieuwe brug ons zal bieden, mogen wij ons wel tijdelijk den last laten welgevallen, die op drukke tijden de noodbrug voor voetgangers en de omweg voor rijtuigen onvermijdelijk maakt. Maar waarom wordt er niet gezorgd dat de noodbrug enkel voor voetgangers beschikbaar blijft Op Maandag avond jl. werden door een voermansknecht twee kop aan staart gebonden paarden kwart na negen urentoen bij' het naderen en vertrekken van treinen de ophooping van wandelaars op het hoogst wasover die brug en verder den singel op naar de Mare- poort geleid. De stedelijke politie mogt wel, vooral op zulke drukke dagen en uren, toezien, dat over- en door gangen, uitsluitend voor voetgangers bestemd, niet voor het vervoer van paarden werden gebruikt. Th. BINNENLAND. LEIDEN, 13 Juni. In deze stad zijn thans 32 stoomfabrieken. Men heeft hier 3 stoomfabrieken in lakens, 2 in greinen en polomie- ten 1 in wollen manufacturen1 in watten4 in dekens en duffels, 3 in sajetten en wollen garens, 2 wolspinne rijen 1 katoen-weverijdrukkerijververij en bleekerij voorts 2 ijzergieterijen, 1 grofsmederij, 1 broodfabriek en enkele van minder uitgebreidheid. Men schrijft ons uit Koudekerk: Voor 9 maan den had een timmermansleerling uit Oudshoorn het onge luk alhier eene portefeuille met p. m. ƒ340 aan bankbiljetten te verliezen. Deze schijnt toen door een bijzonder toeval in den Rijn gevallen te zijn. Met Pinksteren was een zestal knapen aan het varen en vond de portefeuille drijvende tusschen water en wind. De bankjes, waarvan de kleur en nummers nog zichtbaar warenzijn terstond naar Amsterdam opgezonden. Daar ze nog al gehavend wa ren zal men trachten er andere voor te krijgen. Men meldt ons heden uit Alphen: In deze ge meente circuleert een adres aan den gemeenteraad om de kermis weder te doen plaats hebben. Het is reeds met vele handteekeningen voorzien, en men hoopt vrij algemeen, dat het bestuur de gelegenheid zal geven tot eene vrij on schuldige uitspanning, gelijk de kermis hier mag heeten, terwijl niet weinigen onder de afschaffing lijden. Op dit oogenblik ziet men aan beide zijden van den Rijn de driekleur waaienomdat de commissaris des konings hier wordt verwacht. Men schrijft ons uit B o s k o o pGisteren zijn van hier de eerste aardbeziën naar 's-Gravenhage en Amsterdam verzonden. Door het warme weder der laatste dagen was er reeds eene hoeveelheid van 3200 potten. Zij beloven een ruimendoch kortdurenden oogst. Het boomgewas staat nu uitmuntend, doch de vruchten zijn er door de koude veel afgevallen. De heer Mr. 's Gravensande Guicherit te Delft heeft aan de verzameling van oudheden en merkwaardigheden het volgende geschonken: Een schijf, gezaagd uit den vrij heidsboom, die in den jare 1795 op de Groote Markt bin nen Delft was opgericht; (Cat. der tentoonst. v. O. en M. geh. te Delft, 1863, N°. 3409), en een stuk van den boom gestaan hebbende voor het huis, "Wijk IN°. 88te Delft, met den kogel, daarin geschoten, toen dat huis door de prinsgezinden geplunderd was, anno 1787 (Cat. N". 3410). Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik is er heden diner ten hove. De verhooging door den minister van oorlog op zijne begrooting voor dit jaar gevraagd, bedraagt ƒ880,000, be stemd voor1°. drie forten in de stelling van Amsterdam 2°. een fort op den separatiedam tusschen de Waal en het Pannerdensche kanaal, 3°. verdedigingswerken bij Naar- den4°. een nieuw militair hospitaal te Amsterdam. In de zitting van den gemeenteraad te 's-Hage is besloten om aan de heeren De Veer c. s. te vragen, of zij bereid zijn, met inachtneming van het beginsel, om voor s-Hage alleen eene waterleiding aan te leggen, met de heeren Hardenbroek c. s., op nieuw naar de concessie in te schrijven. Voor het oogenblik bestaat er dus weinig hoop op eene waterleiding voor Leiden. De 33 stukken hardsteen van den piëdestal van het standbeeld van Van Hogendorp zijn te Rotterdam aan gekomen. Men verwacht dat het beeld spoedig volgen zal. In 1866 hebben 3295 personen Nederland als land verhuizers verlaten. Uit Neuzen wordt gemelddat aan den nieuwen polder weder eene zeer belangrijke oever-afschuiving heeft plaats gehad, ter lengte van 280 en ter breedte van 70 el, op 35 ellen afstands van den zeedijk. Men begint te vreezen dat eenmaal deze vruchtbare polder, met zijne 8 kapitale hofsteden, weder aan de zee zal moeten prijs gegeven worden. Prof. Van Vloten schrijft in de Arnhemsche Courant, dat hij meent geen enkel noodeloos scherp woord te heb ben gesproken; dat hatelijkheid steeds even ver van zijne bedoeling als buiten zijn karakter lag; en dat hij, omdat het hier enkel beginselen geldt, ook van andere zijde dan die van den wakkeren Vreede verzet had gewacht, tegen de handeling van curatoren. Prins Hendrik is den 9den te Luxemburg aangeko men. Aan de poort onder den viaduct werd hij feestelijk ontvangen door drie muziekcorpsen, welke de Nederland- sche volksliederen speelden. Eene groote volksmenigte was daar bijeen. Volgens een Luxemburgsch blad wil de prins stedehouder van de vesting eene //modelstad" maken. Na het vertrek van het Pruisische garnizoen zal het Luxem- burgsche contingent de stad bezetten. Ten gevolge daarvan zijn drie lichtingen der militie opgeroepen. KOLONIËN. Op 25 April had te Samarang de 3de algemeene verga dering plaats tot bespreking van de belangen der reede. Men besloot de pogingen van den gouverneur-generaal te ondersteunen door een request aan de Tweede Kamer. Tijdingen uit Bandjermasin melden, dat de rust ner gens gestoord werd. De veeziekte op Sumatra is nog lang niet uitgeroeid. De berichten uit Padang en andere plaatsen luiden zeer treurig. Het schijnt niet de in Nederland heerschende vee pest, maar een soort van miltvuur te zijn. In Menado was de gezondheidstoestand naar wensch. Op de Banda-eilanden had men aardbevingen waargenomen. Benoemd: tot vice-president bij den raad van justitie te Batavia Mr. R. van Goens; tot ass.-resident van Bon- dowosso A. H. Swaving; tot controleur 3de kl. bij het binnenl. bestuur in Palembang E. von Eaber. Z. M. heeft benoemd tot commies bij het dep. van fin., H. J. Lam- merink, thans 1ste comm. ter prov. dir. der dir. bel., in- en uitgaande rechten en ace. in Zuid-Holland; tot direct, van het postkantoor te Texel, J. Hoek Bent, thans dir. te Steenwijk; te Steenwijk, R. A. Belmer, thans geagr. klerk te Bommel; tot ontv. der dir. bel. en acc. te 's-Gra- vemande e. a., W. P. Kouwenhoventhans te Charlois c. a. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 80°, des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 58°, Wind: N. W. Donderdag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 56°, N. W., 's middags te 12 uren 62°, 's namiddags te 4 uren 62°, Z. W.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2