'N°. 2251. Vrijdag 14 Juni. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 ra., 6 u. 9 ra.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Arasterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondag3 buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55j m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaat9ten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. - Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 46 uren; van 's Rijks Dir. BelastingenMaandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 94. Den 9den Mei waren de gevolmachtigden der ver schillende mogendheden weder aan het departement van buitenlandsche zaken te Londen vereenigd om de tweede bijeenkomst te houden. Elk had zich den verloopen tijd ten nutte gemaakt, en dank zij de telegraaf, waren ook de Luxemburgsche heeren met hunne instructies gereed. Lord Stanley had het kabinet der koningin geraadpleegd, en het amendement van graaf Yon BernstorfF betreffende de neutraliteit van Luxemburg werd met algemeene stem men aangenomen. Even voorspoedig ging het met een amendement van den Eussischen gevolmachtigde op art. 3, daartoe strekkende, om den koning-groothertog minder te beperken in de regeling van de quaestie der militaire bezet ting op zijn gebied, en een ander amendement van den zelfde op art. 5, waarin bepaald werd, //dat de ontman teling der vesting Luxemburg op eene wijze zou geschie den waarbij de belangen der inwoners ontzien werden." Baron Tornaco, de Luxemburgsche gevolmachtigde, was minder gelukkig met zijne amendementen. Bij de behande ling van art. 2 stelde hij voor de bepaling op te nemen dat Luxemburg geheel vrij zou blijven om handelsverdra gen te sluiten, doch moest zijn amendement intrekken, toen men hem had doen opmerken, dat het hier alleen eene militaire neutraliteit gold, en de conferentie zich niet met handelsaangelegenheden had in te laten. Uit art. 3 wilde bij een passage geschrapt hebben, betreffende de stad Luxemburg als zetel alleen van de burgerlijke ad ministratie" die reeds geschrapt wasen aan art. 5 wenschte hij de clausule toe te voegen, dat de groote mogendheden de kosten van de ontmanteling der vesting zouden dra gen, doch ieder verklaarde, dat hij dit voorstel onmo gelijk kon aannemen en men verwees naar de bekende zorg en de genegenheid van den groothertog voor zijne onder danen. Alle punten werden in deze zitting afgedaan, behalve art. 4, waarin de tijd moest bepaald wordenbin nen welken het Pruisische garnizoen de vesting Luxemburg zou verlaten, en waaromtrent de graaf Yon Bernstorff nog geene volledige instructies had ontvangen. Ook liet baron Bentinck eene verklaring als aanhangsel aan het tractaat toevoegenbetreffende het axioma der verbroken be trekking van Limburg tot Duitschland, (het stokpaardje, zoo als men weet, van onzen min. van buitenl. zaken) die in de zit ting van den volgenden dag tot opschrift kreeg: //art. 6" en toen door al de gevolmachtigden met de grootste be reidvaardigheid geparafeerd werd. In diezelfde zitting werd eveneens op verzoek van baron Bentinck, door al de ge volmachtigden nog eens bepaald geconstateerd en in het protocol opgenomen, dat de Nederlandsche regeering niet dezelfde is als de Luxemburgsche regeering, en de eene dus niet aansprakelijk kan zijn voor de handelingen der andere. Den llden Mei kwam men weder samen, en nog had de Pruisische gevolmachtigde de noodige instructies niet, om in art. 4 de ruimte aan te vullen, waar de opgave moest staan van den tijd, binnen welken het Pruisisch garnizoen de vesting Luxemburg zou verlaten. Maar lord Stanley, ziende dat die instructies zich lieten wachten, had ondertusschen eene nieuwe redactie van dat artikel gereed gemaakt, waarin geen bepaald termijn werd aange geven, en die terstond met algemeene stemmen werd aan genomen. Nadat de gevolmachtigde van Busland, als de oudst© in jaren, aan lord Stanley hulde had gebracht voor zijne uitstekende leiding der conferentie, en nadat deze daarop had geantwoord, werd besloten dat de gevolmachtigden den 13den Mei nog eens bijeen zouden komen, om alle exemplaren van het tractaat te teekenen benevens eene verklaring door den Belgischen gevolmachtigde gevraagd, betreffende de vrijheid van andere neutrale staten, om hunne vestingwerken te verbeteren. Deze bijeenkomst had werkelijk plaats, en den 31sten Mei werden de ratificaties van het tractaat door de verschillende gevolmachtigden aan elkander overgelegd. Men spreekt tegenwoordig zooveel in ons land over duin water en duinwaterleidingendat het zeker niet onbelang rijk is eens te weten, hoe men in Frankrijk (niet over die zaak spreekt, maar) in die zaak handelt. Eene aardig© bijdrage hiertoe levert eene bladzijde van de hoogst lezens waardige collectie brieven door Ds. S. Gorter van Wor- merveer onder den titel //Arcachon" in het Juni-nummer van //De Gids" geplaatst. Arcachon is eene lieve bad plaats, aan de monding der Gironde gelegen, en bestaat eigenlijk uit twee gedeelten, van welke de eene (de ville d'Hizer) door de spoorwegmaatschappij du Midi in het bosch achtig duin is aangelegd. Een groot bezwaar nu bij het bouwen dezer stad, was gebrek aan goed, helder, bruikbaar water. Men besloot eene waterleiding te maken, die door een artesische put zou gevoed worden; men vatte terstond de zaak aan en LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer f 0.121*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten vau 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Vervolg van ons artikel van gisteren.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1