kracht, die deze verheffing ons moet aanbrengenons baten indien zij met een even groot verlies van diezelfde kracht bij andere standen gepaard ging? De minister van buitenl. zaken heeft de protocollen, d. z. de notulen der zittingenvan de Londensche confe rentie aan de kamer overgelegd en ze nu ook laten druk ken en aan de leden ronddeelen. "Wij bepalen ons tot het geven van een kort overzicht van den inhoud dier stuk ken, die eerst nu publiek geworden zijn; wel gaf de Amst. Courant reeds eenigen tijd geleden zoogenaamde ver slagen van de zittingen der conferentie, doch het blijkt nu, dat die berichten onjuist en verward waren. Te zeggen, dat men nu alles juist en goed weet, zou vermetel zijn. Er is natuurlijk in de notulen niet meer van de onder handelingen opgenomen, dan wat het volle daglicht kon en mocht verdragen. Maar men weet toch iets meer, dan het naakte feit, dat een tractaat geboren is, machtig ge noeg om een dreigenden oorlog af te weren. Men kent de accoucheursmen krijgt een verslag van hunne voornaamste operatiën, men bespiedt de bekwaamheid van den een, de onhandigheid van den ander, alleen de geheimen der kraamkamer blijven verborgen. Lord Stanley is in de zitting van 7 Mei begonnen met een concept-tractaat voor te lezendat ten slottemet een paar niet ongewichtige wijzigingen in de redactie en een enkel bijvoegselmet algemeene stemmen is aangenomen. Het is nog al vreemd, dat de Pruisische gevolmachtigde aanstonds heeft moeten beginnen met op te merken, dat in het ontwerp van lord Stanley juist het groote punt gemist werd, dat zijn gouvernement steeds voor den grond slag der conferentie had aangezien, zóó zelfs dat het zon der die bepaling de uitnoodiging niet zou hebben aange nomen, de vermelding nl.//der Europeesche garantie van de neutraliteit van het groothertogdom." Wel beweerde lord Stanley, dat dit reeds lag opgesloten in de herinne ring aan de garantie, die de mogendheden in de trac- taten van 19 April 1839 beloofd hadden, maar graaf Yon Bernstoff antwoordde te recht, dat die garantie alleen het grondgebied van Luxemburg had betrof fen, terwijl het hier bovenal zijne neutraliteit gold. Men beloofde dan ook hierop terug te komen en toen het onderzoek der verschillende artikelen een aanvang had genomenstelde graaf Yon Bernstoff terstond op artikel 2 een amendement voorwaarin de bepaling van de //collec tieve of commune garantie der neutraliteit" was opgeno men. De gevolmachtigden van Rusland, Oostenrijk en Frank rijk verklaarden zich hiertoe terstond bereiddie van Italië wilde eerst instructies aan zijne regeering vragen, terwijl lord Stanley, wiens gevoelen door den Belgischen gevol machtigde gedeeld werd, oordeelde, dat de tegenwoordige lezing niet alleen voldoende, maar zelfs beter was. Echter zou hij de vraag aan het kabinet van koningin Victoria voorleggen en in eene volgende vergadering het antwoord mededeelen. Men ging dan tot de behandeling der vol gende artikelen over, maar stuitte weldra op de aarzeling der Luxemburgsche gevolmachtigden, die wel het laatst, maar naar het scheen toch nog te vroeg te Londen waren aangekomen daar zij de noodige instructies van hun gouver nement misten. Eene vermaning van den Russischen gevol machtigde aan allen die nog instructies te vragen hadden, om dit spoedig te doenbesloot de eerste zitting der con ferentie. {Wordt vervolgd.) BINNENLAND. LEIDEN, 12 Juni. Wij vernemen, dat den I7den dezer op het Stadhuis alhier, in tegenwoordigheid der leden van den gemeente raad, de plechtige uitreiking zal plaats hebben van het vaandel, dat door de dames dier leden voor de burger- scherpschuttersvereeniging alhier is vervaardigd. Wij meenen zeker te kunnen melden, dat de heer D. L. Wolfson, directeur der koninkl. grofsmederij alhier, benoemd is tot directeur der fabriek te Fijenoord bij Rot terdam. De commissie van fabricage alhier heeft, zoo men weet, een plan ontworpen voor het dempen van grachten, nieuwe rioleering, uitdiepen van blijvende grachten, aanleg van kanalen tot brand bi ussching, het daarstellen van een stoomgemaal enz., te zamen strekkende tot verbetering van den watertoestand der stad. De kosten daarvan worden geraamd op f 660,000. Z. M. de koning heeftvolgens een Fransch bladeen der groot-officieren van zijn huis naar Parijs gezondenom aan keizer Alexander en keizer Napoleon brieven van ge- lukwensching te overhandigen. H. M. de koningin, HH. KK. HH. de prinsen van Oranje en Alexander, benevens prinses Hendrik der Ne derlanden, bezochten in den namiddag van den 2den Pink sterdag Scheveningen en waren getuige van de volks feesten. Aan het station te Delft hebben den 2den Pinkster dag 41 treinen stil gehouden. De veeziekte is in den polder bij Kruis dorp (gem. Haarlemmermeer) uitgebroken. Er zijn 19 stuks vee afge maakt. Men wenscht te Maastricht, dat de rijks-steenko lenmijnen te Kerkrade als staatsdomeinen publiek verkocht zullen worden. Deze mijnen werden door wijlen Willem II gratis ter exploitatie afgestaan aan de Aken-Maastrichtsche spoorweg maatschappij. Zij nam daaxwoor op zich een spoor baan aan te leggen van het station Simpelveld naar Kerk rade, aan welke verplichting echter na 25 jaren nog niet voldaan is. Bij herhaling werd zij hieraan herinnerd, doch zonder gevolg. Waarom vraagt men moet de maat schappij al die millioenen, die anders in 's rijks kas zouden gevloeid zijn, genieten, zonder eenig voordeel voor het rijk en zonder aan hare verplichtingen te voldoen, of zich aan de bedreigingen der verschillende ministers te storen De bloei van Hilversum zal niet weinig toene men in de nieuwe stoomspinnerij en weverij. Men is nabij het kanaal begonnen met den bouw der uitgebreide etablis sementen, die een omtrek van ongeveer een bunder zullen hebben. De feesten van 9 en 10 Juli te Middelburg zul len hoofdzakelijk bestaan in een allegorischen optocht, be staande uit een twaalftal triomfwagenste weteneen ver sierd stoomwerktuig, een zegewagen voorstellende Nederland en Oranje, koophandel, zeevaart, binnenlandsche scheep vaart, fabriekwezen en nijverheid, de weverij, landbouw, tuinbouw, boekdrukkunst, de confrérie van St.-Sebastiaan, kunsten en wetenschappen. Een en ander zal afgewisseld worden door verschillende schutterijenambachtslieden eerewachten, vaandel- en banierdragers, muziekkorpsen, gecostumeerde personen enz. Het geldt hier een feest te geven niet voor, maar door de burgerij, als de uiting van een blij en dankbaar gevoel, dat der Zeeuwen wenschen vervuldder Zeeuwen belangen behartigd worden. De kosten van het nieuwe rioolstelsel te Middel burg, dat binnen 4 jaren voltooid moet zijn, worden op f 120.000 geschat. Men heeft te Breda zooveel aardbeziën, dat men ze weldra voor 3 a 4 centen de Nederl. kan zal kunnen koopen. K O LO N IE N. //Doodsche stilte" zegt het N. Bat. Hand. //blijft aan den politieken hemel heerschenhet tijdperk van af wachting is vervangen door een tijdperk van afmatting, en de onzekerheid heeft plaats gemaakt voor onverschillig heid. Er bestaat geen vertrouwen meernoch in eene partij noch in een persoon, en zelfs het geloof in beginselen bleef bij weinigen behouden. De leus van den dag istoe zien wat er van worden zal." Sprekende over de benoeming van een vice-president van den raad van Indiëzegt hetzelfde blad//De meeste aan spraak heeft zeker de heer Keuchenius, doch zijne benoe ming is evenmin van dit ministerie te verwachten als zijne aanneming van het vice-presidentschap onder dezen gou. By kon. be3l. zyn benoemd tot ridders der orde van den Ned. Leeuw, de heerenJ. J. Ie Fêbre, pres. der algem. rekenkamer in Ned.-Indie; G. A. Boutmy, resid. van Pekalongan, en P. C. van Oosterzee, pres. van de factorie der Ned. handel-maatsch. te Batavia; verder tot adv.-gen. bij het prov. gerechtshof in Groningen Mr. W. L. Schiffer, thans offic. van just. bij de arr.-rechtb. te Groningen; tot off. van just, by die rechtb. Mr. W. Albardathans subst.-off. aldaar; tot subst.-off. Mr. B. W. N. Servatius, thans subst.-off. te Heerenveen, en tot subst.-off. te Heerenveen Mr. G. A. Visscber, thans kantonr. te Geldermalsen eervol ontslagen: Mr. S. A. Verweyals griffier bij het kantonger. te Geldermalsen; A. A. J. Saurel, als adj.-comm. bij het dep. van oorlog, met een pensioen van ƒ840 'sjaars; en de 1ste luit. A. baron van De- dem, van den generalen staf. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des na middags te 5 uren 66°, des avonds te 8 uren 62°, te 10 uren 58°, Wind: N. O. Woensdag morgen te 5 uren 57°, te 8 uren 64°, O., 's middags te 12 uren 79°, 's namiddags te 4 uren 83°, Z. W.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2