BINNENLAND. BUI TE N LAND. waarvan men zich thans nog in Hongarije bedient. Op lie wijze kwam zij behouden in Hongarije. In 1439 stierf keizer Albert II, de eerste koning van dien naam in Hongarije. Zijne gade Elisabeth was zwan ger toen hij stierf. Zij liet de kroon der koningen van Hongarije en ook die der koninginnen in haar slaapver trek brengen, en later, toen zij bijna door een brand wa ren vernield, in een kelder van het versterkte kasteel Vissegrad. In het parlement, dat den Isten Januari van het volgende jaar (1440) geopend werd, verklaarden de 3taten dat Ladislaus van Polen koning van Hongarije moest worden en de koningin Elisabeth huwen moest. Deze was toen dertig jaar en hij vijftig jaar oud. Met tegenzin ging zij dit huwelijk aan, maar besloot zich met behulp van graaf Cilly heimelijk meester te maken van de kroon, ten einde daarmede den zoon te kronen, dien zij hoopte ter wereld te brengen. De gouvernante van px-inses Elisa beth belastte zich met die taak, na eerst de koninginnen- kroon te hebben gered. Zij had schijnbaar in last om de prinses, die te Komorn was, naar Yissigrad te brengen en werd vergezeld van een getrouwen Magyaar, die de werktuigen bij zich had om de ijzeren kist, waarin de kroon was geborgen, te openen. Ofschoon die werktuigen hem ontstolen werden, slaagde hij er nogtans in, daar, door een wonderde wachten niets ontwaardenniettegen staande het gedruisch zijner hamerslagen en de reuk van het gloeiende ijzer, toen men door behulp van vuur de kist trachtte te openen. Dat wonder werd verkregen door de gouvernante, die de gelofte aflegde, dat zij barrevoets een pelgrimstocht zou doen naar Maria-zell, en geen Za terdag, die vóór het volvoeren dezer gelofte voorbijging, op een veeren bed zou slapen. De deuren werden na den diefstal weder gesloten, ook de buitendeur, die de burg graaf //met zijn zakdoek en zijn zegel" had verzegeld. De zakdoek was in den toestand, waarin hij vóór het openen van de deur waszegt de legende. De gouvernante verborg toen de kroon in een rood fluweelen kussendat zij daarop weder dichtnaaidelegde dit in de sledewaarmede zij ge komen wasen haastte zich naar Komorn terug te kee- ï'en, waar, in denzelfden nacht dat zij aankwam, de ko ningin beviel van een zoon, die den naam van Ladislaus ontving en den 16den Mei met de Hongaarsche kroon ge- kroon werd. Men dacht er toen aan de kroon onder den grond te begravenmaar besloot den koning niet te schei den van zijne kroon en legde haar in de wieg. Tevens legde de gouvernante er een grooten zilveren lepel in, opdat, wanneer men een hard voorwerp in de wieg voelde men meenen zou, dat het de pappot was waarbij de lepel behoorde. Na den dood van Lodewijk II, in den slag van Mohacs 29 Augustus 1526, werd Jan Zapoly koning en gaf, na zijne kroning, de kroon aan Peter Pereny, maar deze leverde haar over aan Ferdinand, aartshertog van Oosten rijk en koning van Bohemen, die er zich te Alba in 1527 mede kronen liet. Koning Ferdinand liet ze naar Praag brengenwaar zij gedurende zesenvijftig jaar bleef en slechts eenmaal in Hongarije zelf gebruikt werd voor de kroning van Budolf. Die lange afwezigheid van de kroon werd door de Hongaren zeer betreurd, en nauwelijks was dit kostbaar erfstuk van Sint-Stephaan ten gevolge van den troonsafstand van Budolf aan zijn broeder Matthias gekomen, of men vaardigde eene wet uit, waarbij bepaald werd dat voortaan de heilige kroon zou worden bewaard door zes Hongaren, leeken, dat zij in het openbaar aan de bewaarders der kroon zou worden overgegeven en neder- gelegd in de kist, in tegenwoordigheid van den palatijn, drie prelaten en even zoovele barons. LEIDEN, 8 Juni. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 119 tot 134 volwassen personen en van 64 tot 77 kinderen. H. M. de koningin heeft in de laatste dagen het ko ninklijk museum en de koninklijke bibliotheek bezocht. 'Eergisteren is te Botterdam het gebouw der werk inrichting van hulpbehoevende blinden plechtig geopend. De heer J. A. Alberdingh Thijm is door aankoop in 't bezit gekomen van eene collectie zeer belangrijke hand schriften van Bilderdijk, waarbij verscheidene onuitgege- vene ontwerpen van treurspelen en andere dramatische ge dichten. Maandag a. s. zal de Bijnsche en "Westfaalsche ver- eeniging voor natuurkunde te Kleef eene algemeene ver gadering houden. Dinsdag worden alle leden te N ij m e- gen verwacht, om de merkwaardigheden dier stad te be zichtigen. Zijner Majesteits schroefstoomschip der 2de klasse //Marnix", in aanbouw op 's rijks werf te Amsterdam, is in den namiddag van den 6den dezer met goed gevolg te water gelaten. Het getuigenverhoor in de Hollandsch-Engelsche zaak van Velzen is gisteren te Amsterdam ten einde gebracht. Dinsdag zal de zaak worden voortgezet. De hoogl. Mr. W. Modderman heeft te Gronin gen zijne betrekking aanvaard met eene Nederduitsche redevoering over de waarde en de beteekenis van het Bo- meinsche recht in onzen tijd. Een onder de gemeente Overschie wonende wel gestelde landbouwer heeft 104 runderen met dispensatie van buiten de lijn van afsluiting naar binnen gevoerd en in een weiland onder Delfshaven gebracht. Daar die dis pensatie nu aan andere landbouwers, al hebben zij bijna geen rundveeen al hebben zij geen ander middel van be staan dan de opbrengst der melk van eenige weinige koeien steeds geweigerd is geworden, zoo kan men licht begrij pen, dat deze buitengewone bewezene gunst zeer veel onte vredenheid verwekt. De pogingen van Dr. Eilerts de Haan te Noord wol de, om, door zijn //Open brief aan Klaasje Zevenster", gelden te verkrijgen voor het oprichten eener werkschool voor meisjes, zijn aanvankelijk met een goeden uitslag be kroond. De kerktoren van S1 e e nde hoogste in Drenthe is door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. De heer Mr. O. A. Marchant, subst.-officier van jus titie bij de arr.-rechtb. te Deventer, heeft weder een stuk geplaatst in het Handelsblad betreffende het derailleeren van den sneltrein boven Utrecht. De verontschuldigingen van de directie werden daarin wederlegd, zoo al iemand zich daardoor zand in de oogen had laten strooien. De heer Marchant heeft bij den minister van binnenlandsche zaken op een streng en onpartijdig onderzoek aangedrongen. Er was in de verte nog niet aan gedacht om dat gedeelte van den weg met nieuwe dwarsleggers te voorzien. Een burgemeester kreeg dezer dagen een bewijs van vergunning, noodig bij de aanvraag om kosteloos patent voor de visscherij dat dus luidde //Ik geef concent aan Japik van Boggelenom in mijn water te stikken." De man be doelde: om in mijn vischwater aal te steken. De Luxemburgsche kamer zal tegen 20 of 21 Juni in eene buitengewone zitting bijeengeroepen worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des na middags te 5 uren 65°, des avonds te 8 uren 56°, Ie 10 uren 52°, Wind: Z. W. Zaterdag morgen te 5 uren 48°, N. W., te 8 uren 53°, 's middags te 12 uren 57°, Ynamiddags te 4 uren 57°, N. W. Pruisen. De vorstendommen Lippe hebben de bonds- constitutie aangenomen. Toen de koning de vaste brug over den Rijn te Keulen passeerde, liet Z. M. den ti*ein eventjes stil hou den om zich te vermeien in de aanschouwing van het stand beeld zijns broeders op een der bruggenhoofden. Zoowel te Berlijn als te Petersburg houdt men zich overtuigd, dat de samenkomst der vorsten te Parijs belang rijke gevolgen zal hebben voor het behoud van den vi'ede. De 26 geestelijken in Noord-Sleeswijk, hetwelk de koning bij Gods genade beloofd heeft aan Denemarken te rug te gevenzijn afgezetomdat zij den koning niet in hun gebed wilden gedenken. Dat waren de eenige personen die nog afgezet konden worden; al de overigen, die daar voor in de termen vielen, hadden reeds lang te voren hun ontslag gekregen. Het eerste gevolg is dat nu ook de kerken in Noord-Sleeswijk onbezocht blijven. Duitsch verstaat men er niet of wil men er niet verstaan; en zelfs de koster gaatnadat hij het orgel heeft bespeeldweder heendaar er predikant noch gemeente in de kerk is. Evenzoo zijn de scholen ledig. 5000 a 6000 Sleeswijkerswaaronder 1800 hoofden van gezinnen, zijn in den laatsten tijd uit hun land naar Denemai'ken vertrokken. Men wil wetendat de Sleeswijksche quaestie te Parijs door de vorsten behandeld zal worden. Het handelsverdrag met de Zuid-Duitsche staten is aangegaan tot het einde van 1877. Luxemburg blijft in het tolverbond. Keizer Napoleon wordt stellig te Berlijn verwacht. Oostenrijk. De verjaardag van den ex-koning van Hano ver is met groote statie gevierd. Een 90tal personen waren uit Hanover gekomen om den vorst te complimenteeren. Ze werden op zijne kosten onthaald. De stad Essegg in Slavonie heeft aarde gezonden voor den koningsheuvel. Aan Frans Deak is een ketelmuziek gebracht. Frankrijk. De Pool die op den czar geschoten heeft, heet Bereyouski en heeft geene medeplichtigen. Hij had

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2