Oostenrijk. De thans overleden 18jarige prinses Ma- thilde was de 2de dochter van den aartshertog Albrecht. De vreemde gezanten zijn te Pesth aangekomen. De kroningsplechtigheden zijn begonnen met het overbrengen der kroonjuweelen naar de kerk. De buitengewone feesten zullen echter morgen achterwege blijven, door het overlij den van de aartshertogin. Men verwacht een nieuwen brief van Kossuth. Frankrijk. De czar van Rusland is te Parijs nog steeds de held van den dag. Het publiek volgt hem op den voet tot zelfs bij zijne morgenwandeling om 7 uren door het Bois de Boulogne en door de stad. Die wandelingen zijn echter niet altijd even aangenaam. Zoo gebeurde het Dins dag 11., dat de czar het museum Cluny, in het quartier-latin gelegen, bezoekende, door een troepje studenten met den kreet van Leve Polenbegroet werd. Bleek van toorn verliet de vorst het gebouw en begaf zich naar het Palais de Justice. Toen hijna de Saint Chapelle bezocht te heb ben, zich naar de Salie des pas perdus wilde begeven, hoorde men op eens uit een groep getabbaarde advocaten denzelfden kreet opgaan. De generaal Leboeuf trachtte die heeren het zwijgen op te leggendoch kreeg ten antwoord Ik, maitre Floquet, ben het die //Leve Polen!" heeft ge roepen. De czar trad de zaal niet binnen en bezocht liever de conciérgerie. Verder schijnt de Russische vorst bijzon der op de muziek van Offenbach gesteld te zijn. Hij heeft reeds in den schouwburg van het Palais Royal eene voor stelling van la vie parisiènne" bijgewoonden ter zijner eere zal men in de variétés Barbe-Bleue" weder opvoeren. Op de tentoonstelling heeft de czar in den Russischen re staurant aan zijn gastheer een déjeuner van 25 couverts aangebodenwaar het zeer vroolijk moet toegegaan zijn. Als er politieke gesprekken tusschen de beide keizers hebben plaats gehad, dan moeten ze het volkomen met elkander eens geworden zijn, want de een is nog opgeruimder en hartelijker dan de ander. Ook heeft de hoofd-commis- sie der jury den czar een der groote prijzen toegekend, wegens hetgeen door hem ter verbetering van het paarden ras in Rusland gedaan is. Het gerucht looptdat de keizerin Eugénie werkelijk in gezegende omstandigheden verkeert. De heer de Villemessant heeft het dagblad L'Evè- nement" onder den titel les Evènements" doen herleven. Er zien tegenwoordig te Parijs 866 bladen en tijdschriften het licht. Gisteren heeft een Pool van omstreeks 20 jaren een pistoolschot gelost op den czar, toen deze met zijn beide zoons en keizer Napoleon in één rijtuig gezeten, van de revue in het Bois de Boulogne terugkeerde. Het pistool sprong daar het te zwaar geladen was, en de Pool viel ter aarde onder het uiten van den kreet: //Leve Polen!" Geen der beide keizers is getroffen. Het schijnt dat de volksmenigte den Pool terstond wilde ophangen. Koningin Isabella van Spanje is van haar besluit te ruggekomen en heeft aan keizer Napoleon doen wetendat zij tot haar leedwezen dit jaar niet naar Parijs kan gaan. In een der amendementen, die in het wetg. lichaam op het ontwerp der begrooting van 1868 zijn ingediend, wordt de overlegging gevraagd eener speciale rekening be treffende Mexico. De koning van Pruisen heeft den Boulevard Sebas- topol langs mogen rijden. Het Parijsche publiek heeft hem eer met wantrouwen dan met geestdrift ontvangen. De regeering schijnt die koelheid gevreesd te hebben en den vorigen dag had //la France" aan de heilige plichten der gastvrijheid herinnerd. De heeren Gortschakoff en Von Bismarck hebben elkander wederkeerig bezoeken gebracht. Engeland. De //strike" der kleedermakers duurt nu reeds zeven wekenen er is nog vooreerst geen vooruitzicht op een gelukkigen afloop der zaak. Noch bazen noch gezellen willen den eersten stap doen. Tegenover de reform-league heeft zich nu ook eene conservatieve associatie van Engelsche werklieden gevormd die meetings houden, om Disraëli te complimenteeren. Italië. De kamer heeft met groote meerderheid de re- geeringsvoordracht goedgekeurdom het jaargeld van prins Amadeus met 100,000 frs. te verhoogen. De schatkist kan nu wel wat lijden, aangezien de indirecte belastingen over de eerste vier maanden 5 millioen frs. meer hebben opge bracht dan het vorig jaar. Prins Humbert vertrekt morgen naar Parijs. Garibaldi heeft als //dictator" van Rome aan alle buitenlandsche gezantenmet uitzondering van den Fran- schen gezanteen memorandum gezondenwaarin gepro testeerd wordt tegen al wat in Rome sinds 1849 ge beurd is. Rusland. De keizerin vertrekt den 17den over Warschau en Weenen naar de Krim. Op de Newa heeft men nog altijd ijsgang. Turkije. De sultan zal de overtocht doen in zijn groot- heerlijk jacht Sultanié, en behalve Parijs en Londen ook Brussel bezoeken. Het schijnt dat de mufti en de ulema's over dit reisplan van den grooten heer zeer ontevreden zijn. Afrika. Een bejaard Egyptenaar, die steeds in oude handschriften aan het snuffelen was, verzocht onlangs aan den onderkoning verlof, om in den tuin van een oud Kop tisch klooster opgravingen te doen. Door zijne geliefkoosde lectuur had hij nl. de overtuiging gekregen, dat daar een groote schat moest verborgen zijn. Het verzoek werd toe gestaan en de onderkoning beloofde den geloovigen graver een derde van wat hij zou vinden. Hoe verrast was niet de vorst, toen hij kort daarop per telegraaf bericht kreeg, dat er eene groote hoeveelheid gouden staven en oude muntstukken, ter waarde van vijftig millioen francs ge vonden waren. Of het de groote geldkist zou zijndien koning Amenophis XXXVII op reis verloren heeft, zoo als iemand zich nu herinnert op den obelisk van Luxor gelezen te hebben? O N D E It W IJ S. Voor de examina ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor mid delbaar onderwijs in wis- en natuurkundige wetenschappen enz. hadden zich 42 candidaten aangemeld. Er zijn 21 akten uitgereikt, en wel 6 voor hoogere wiskunde, 3 voor delfstof-, aard-, plant- en dierkunde, 3 voor lagere wiskunde, 8 voor hand- en rechtlijnig teekenen1 voor boetseeren. De uitslag der examina ter verkrijging der akte voor geschied- en letterkun dige wetenschappen enz. was deze: Hollandschgeëxamineerd 13 toegelaten 8; Geschiedenis: geëx. 5, toegel. 3; Aardrijkskunde: geëi. 2, toegel. 1 Staathuishoudkunde: geëx. 1, toegel. 1; Staatsinstellingen: geëx. 1toegel. 1; Handelswetenschappen: geëx. 2, toegel. 1; Boekhouden: geëx. 12; toegel. 6; Fransch: geëx. 8, toegel. 4; Engelsch: geëx. 4, toegel. 2; Hoogduitsch: geëx. 6, toegel. 3; Gymnastiek: geëx. 18, toegel. 9. Daarenboven heeft ééne dame de akte voor het Hoogduitsch gevraagd en gekregen. In de Watergraafsmeer bij Amsterdam ia op het landgoed Franken- daal eene tuinbouwschool opgericht. De onderwijzers uit het 7de district van Zuid-Holland hebben eene commissie benoemd om een adres op te stellen aan de Tweede Kamer tegen het voorstel van den heer De Brauw. ACADEMIE. Heden promoveerde tot Doctor in de Wis- en Natuurkunde de heer W. F. Koppeschaar, geb. te Leiden, met een academisch proefschrift, getiteld: «Over quantitatieve bepaling van salpeterzuur." RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 7 Juni 1867, zijn: J. van R., J. van R. en E. van 1)., te Sluipwijk, wegens overtreding der wet op de jacht en visscherijveroordeeld ieder tot 2 geld boeten van 8. H. H., zonder vaste woonplaats, wegens diefstal, tot 3 maanden cell. gev. A. S. te Zwammerdam, wegens diefstal, tot 1 maand gev. F. P. te Woerden, wegens verzuimde aangifte van een hond voor de belasting, tot eene geldb. van 3. G. T. K. te Leiden wegens vervoer van vleesch zonder verlof, tot 8 dagen gev. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 7 Juni. De voorzitter deelt mede, dat de commissie voor het Lon- densche tractaat het wenschelijk oordeelt, dat de overgelegde protocollen zullen worden gedrukt, en dat aan dien wensch zal worden voldaan. Voortzetting der beraadslagingen nopens het ontwerp be treffende de brug over den Moerdijk. De heer Blom toont door cijfers aan de verkeerde becijferingen van den heer Stieltjes. Hij verdedigt het ontwerp ten sterkste. De heer Insinger acht de noodzakelijkheid van de brug niet zoo grooten wenscht veeleer krachtige voltooiing van hetgeen nog volgens de spoorwegwet te doen overig is. De heer Viruly Verbrugge, de verdediging aan den min. overlatende, meent echter dat, waar zooveel geld voor de defensie is uitgegevenmen ook zor gen moet voor de materieele welvaart. In dit groote werk ziet hij le couronnement de l'édifice. De heer Godefroi erkent dat, evenals aan elk groot werk, ook aan dit werk bezwaren zijn verbonden. Hij is echter innig overtuigd van de wenschelijkheid en noodzakelijkheid van de aanneming van het ontwerp, zoodat hij uit volle overtuiging daaraan zijn stem zal geven. De heer Saaymans Yader heeft onderscheidene technische bezwaren. De heer Storm zegt, dat de eer van het land bij dit ontwerp is betrokken. Hij verde digt het ontwerp en wederlegt de daartegen ingebrachte bezwa ren. De heer Bergman kan zijne overtuiging niet opofferen, dat de kosten voor de brug benoodigd, niet tegen het nut zullen kunnen opwegen. De heer Yan Nispen wenschte deze quaestie te hebben uitgesteld tot na de beslissing van de quaestie der ver binding van de spoorwegen te Botterdam. De heer Hollingerus Pypers is voor het ontwerp. De min. van binnenl. zaken be antwoordt de bedenkingen der sprekers in eene uitvoerige rede.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3