BINNENLAND. BUITEN LA N D. ovér, die, op zijn troon staande, hiermede drie houwen, in den vorm van een kruis, in de lucht maakt. Hierdoor geeft de koning te kennen, dat hij de verplichting op zich neemt, wanneer dit wordt vereischt, godsdienst, kerk en vaderland ook met het zwaard te verdedigen. Daarna om gordt de primaat den vorst met het zwaard, onder het uitspreken der volgende woorden//Omgord uwe lendenen met het zwaardveelvermogendeen gedenkdat de hei ligen niet door het zwaard, maar door het geloof gezege vierd hebben." Nu vordert de bisschop van Kalocsa, in naam der kerk, dat de primaat zal overgaan om den tegenwoordig zijnden vorst tot koning te zalven. De vorst wordt voor het altaar geleid, en door den primaat en den palatijn van het ko ninkrijk de kroon van den H. Stefanus op het hoofd ge zet de primaat geeft hem in de rechterhand den gouden schepter, en in de linker den gouden rijksappel. De vorst wordt nu naar den troon teruggebracht en daar door den primaat met de Hongaarsche woordenEljen a Kiraly! begroet; dit wordt door de aanwezende kerkvoogden, magnaten en de leden der stenden herhaald; deze woorden verbreiden zich uit de kerk van mond tot mond door geheel Hon garije, en verkondigen den bewoners dat de kroning heeft plaats gehad. De primaat heft nu het T e - D e u m aan en zet de H. Mis voort. Bij het offertorium schenkt de koning den primaat een liefdeoffer, en woont vervolgens de mis geknield bij tot aan de nuttigingwanneer de primaat den vorst den vredekus en den zegen geeft. Na de plechtige mis begeeft zich de koning, te voet, en gevolgd door de kerkelijke en wereldlijke waardigheids personen, naar de nabijgelegen kerk om daar, als de eerste daad van zijn koningschap, eenige, vooraf daartoe bestemde personen, tot ridders van de Gouden Spoor te slaan. De stratenwaar langs de plechtige optocht zich naar de kerk begeeftzijn met planken belegddie bedekt zijn met klee- den in de nationale kleuren. De klokken worden geluid, kanonschoten knallen door de lucht en met donderende Eljens wordt de koning door het volk begroet. Na het ein digen dezer plechtigheid stijgen de koningde rijksprimaat en het gansche gevolg te paard. De stoet zet zich in be weging naar een groot plein, waar eene tribune is opge richt, welke van alle zijden kan gezien wordenen hier legt de koning in handen van den primaat op nieuw een eed af, en zweert dat hij het kroningsdiploma volgende wet ten, vrijheden en privilegiën van het rijk verdedigen zal.» Vervolgens heft hij de handen ten hemel, en in de eene hand het kruis houdende, waarop de eed wordt afgelegd, zegt hij de woorden na, welke de prelaat hem voorleest. Daarna begeeft men zich naar den kroningsheuvel, die, zooals bekend is, vóór de kroning op een ruim plein is opgeworpen en ter herinnering bestaan blijft. De koning rent te paard dezen heuvel opterwijl zijn gevolg aan den voet terugblijfttrekt het zwaard van den H. Stefanus en zwaait het naar de vier windstreken, hiermede te kennen gevende, dat hij bereid is het land, welks koning hij ge worden is, overal tegen den vijand te verdedigen. Men begeeft zich vervolgens naar het koninklijk paleis terug, waar een feestmaaltijd de plechtigheid sluit. Aan de ko ninklijke tafel mogen alleen de rijksprimaat, de pauselijke nuntius, de palatijn, de leden van het koninklijke huis en de gezanten der mogendheden aanzitten, terwijl de opper stalmeester, de opperschenker, de opperdeurwaarderde opperhofmeesterde opperkamerheer en de oppervoorsnij der hunne ambten persoonlijk uitoefenen. De leden van den landdag worden aan een afzonderlijken maaltijd vereenigd, terwijl men ook het volk niet vergeetdat onder den vrijen hemel onthaald wordt. LEIDEN, 7 Juni. De minister van marine heeft ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat het examen der adspiranten voor de betrekking van adelborst der 3de kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord zal aanvangen op Maandag den 24sten dezer maand, te 's-Gravenhage. Prins en prinses Erederik zijn op hunnen doortocht in Baden door de koningin van Pruisen ontvangen. Woensdag waren te Delft ruim 550 paarden aan de lijn. De handel was niet zeer levendigdoch er werden hooge prijzen besteed. Bij een winkelier te Amsterdam kon men in het begin der week voor zijne glazen lezen: //Een jongen ge vraagd." Des avonds werd aan zijn verzoek voldaan door de bestelling van een langwerpig mandje, waarin een //kleine frissche jongen" zeer zorgvuldig was ingepakt. Een briefje met een rood, wit en blauw lintje aan een handje gebon den, bevatte het volgende schrijven//Gelieve dit jongentje met veel zorg en liefde op te voeden, om het daarna in uwe zaken op te leiden; ik zal u daarvoor hoogst dank baar zijn." In de week van 19 tot 25 Mei hebben zich in deze provincie gevallen van veeziekte voorgedaan in de gemeenten Noordwijkerhout, Voorburg, Pijnakker, Bodegraven, Broek, Gouderak, Ouderkerk a./IJ., Maasland, Vlaardinger-Am bacht, Groot-AmmersBleskensgraaf, BrandwijkPeursum en Giesen-Nieuwkerk. De geneeskundige raad van Zuid-Holland zou heden middag te 2 uren te 's-Hage eene vergadering houden. De eerste Woensdag in Juli zal er te Harlingen een zeilwedstrijd gehouden worden. De ingezetenen van Utrecht zullen aan HH. stu denten op 19 Juni, dus vóór de maskerade, een feest aan bieden. Men leest in de N. U. C.Met genoegen hebben wij vernomendat de minister bepaald heeft dat ook vrou wen tot het examen van leerling-apotheker zullen kunnen worden toegelatenterwijl aan haar dezelfde eischen zullen gedaan worden als aan de mannelijke examinandi. Vele ge- neesheeren ten plattelande zullen hierdoor zeer gebaat worden, daar hunne vrouwen of dochters thans, na een afgelegd klein examende diensten zullen kunnen doen die de wet aan leerling-apothekers toestaat en die gerust ook aan vrouwen kunnen overgelaten worden, terwijl zij anders expresselijk een deskundige voor die geringe dien sten zouden hebben moeten aannemen. Eveneens heeft de minister beslotendat de leerling-apothekers volstaan kun nen met blijken te gevendat hij of zij de in het La tijn geschreven of gedrukte recepten oordeelkundig kan lezen en verstaanwaarbij ingetrokken wordt het sub 2 be paalde van de beschikking, genomen 23 Juni 1866 ,N°. 258. Wij lezen in de N. Utr. CourantOmtrent de feeste lijke herdenking van het 150jarig jubilé der Vrijmetselarij waarvan we reeds vroeger melding maaktenvernemen wij naderdat de uitnoodiging aan de leden wordt gedaan door eene loge te Amsterdam, ArnhemGouda en Utrecht. Het feest zal plaats hebben te Utrecht op Zaterdag 22 Juni aanst., aanvangende des middags te 1 uur met eene feestelijke vergadering in het loge-gebouwte 4 uren feest- disch in het Park Tivoli en des avonds soirée musicale. De werkzaamheden tot vorming der Nieuwe Merwede onder Werkendam zijn thans weder in vollen gang. De nationale vee-verzekering-maatschappijdie te Oos terhout gevestigd wasis thans vervangen door de Neder- landsche nationale vee-verzekering-maatschappij welke ge vestigd wordt te Botterdam. De werkkring van de maatschappij zal zich thans ook tot België en de Duitsche staten uitstrekken, terwijl er eene onderlinge transport verzekering aan is toegevoegd, ter verzekering tegen zee schaden bij het vervoer naar Engeland. Door die uitbrei ding is deze maatschappijwaarin op vaste premiën en on derling kan worden deelgenomende eenigste in hare soort en de grootste der hier te lande bestaande vee-assurantiën en zal veel bijdragen tot het welzijn van den landman, wanneer allen medewerken ter instandhouding en uitbrei ding eener zóó nuttige zaak. In Enkhuizen zal men trachten jongelieden uit den geringen stand, gedurende een tweejarigen leercursus, tot den zeedienst op te leiden. De spoorweglijn Groningen-Winschoten zal waarschijnlijk niet voor 1 April van het volgend jaar geopend worden. De werken aan den spoorweg 's-Bosch-Boxtel vor deren goed. Het leggen van den eersten steen voor het stations gebouw te Mep pel heeft met veel plechtigheid plaatsge had door den burgemeester. Bij die gelegenheid zijn volks spelen gehouden. In het land van Al ten a staat de bijenteelt zeer gun stig. Men verwacht een goed honigjaar. Tusschen Berlijn en Parijs is een veldjagerdienst ge organiseerd, gedurende de afwezigheid des konings en zijn minister. Sommigen verkeeren in den waan, dat Yon Bismarck eerlang zijn ambt zal nederleggen. Maar deze meening vindt weinig geloof. Bij kon. besl. zijn benoemd: tot rijks havenmeester bij het kanaal van Zuid-Beveland C. H. Klint; tot sluismeester J. Schraver tot 2den luit. der schutterij te Leiden J. F. Esser, thans sergeant; tot ridder der orde van dë Eikenkroon de heer E. R. Sypkens. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des na middags te 5 uren 58°, des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 54°, Wind: Z. W. Vrijdag morgen te 5 uren 54°, Z. W., te 8 uren 57°, 's middags te 12 uren 68°, 's namiddags te 4 uren 66°, Z. W. Pruisen. Wurtemberg, Darmstadt en Baden hebben het verdrag tot reconstructie van het tolverbond aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2