Zaterdag 8 Juni. N°. 2247. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt [dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m.t 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 n. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., s nam. te 3 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 in., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurievan 92; Zaterdag van 912. Be Oemeenle-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 46 uren; van 's Rijks Dir. BelastingenMaandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Zooals bekend is zal morgen te Pesth de kroning plaats hebben van keizer Frans Joseph tot koning van Hongarije. Een Hongaarsch blad deelde onlangs eene beschrijving mede van de plechtigheden, die daarbij plaats hebben, waaruit de volgende bijzonderheden in sommige bladen werden over genomen die wij onzen lezers niet onthouden mogen. Wat de kroon en de rijks versierselen betreft, die bij deze gelegenheid gebruikt worden, is de eerste uit twee kronen samengesteld. De binnenste dezer twee werd door paus Syl vester II geschonken aan den H. Stefanus, toen hij dezen vorst den koningstitel verleende. Zij wordt ook wel de hei lige of Latijnsche genoemdnaar de beelden en opschriften waarmede zij bedekt is, en bestaat uit een halve ronde gouden muts, waarom twee gouden bogen loopenwelke met elkander kruisen en een gouden hoepel dragenwaarop een goud kruis prijkt. Deze kroon is door de tweede, of zoogenaamde Grieksche, omgeven, zoo genaamd naar de Grieksche opschriften en beelden van Grieksche heiligen, welke haar versieren. Zij werd door den Griekschen keizer Ducas aan koning Geyza geschonken; bestaat uit een met edelgesteenten bezetten hoepel, en wordt door een gouden band, met echte paarlen bezet, aan het bovenste gedeelte der Latijnsche of binnenste kroon bevestigd. Deze dubbele kroon is den Hongaren zeer dierbaar, omdat een 800jarig bestaan haar als het ware geheiligd heeft. Zij weegt 9 mark en 6 looden is omzet met 50 safieren50 robijnen338 echte paarlen en 9 gouden kettingen. Bij deze kroon be hoort een schepter van zuiver goud; men weet echter niet van welken koning hij afkomstig is. Bij de kroning houdt de koning dezen schepter benevens den rijksappel, die uit massief goud is, in de hand. Het zwaardwaarmede de koningen bij de kroning om gord wordenisvolgens eene in Hongarije bestaande over levering, hetzelfde dat door den H. Stefanus in den strijd tegen den oproerigen Kupa gebruikt werd. De mantel, waarmede zij omhangen wordenis een onwaardeerbaar kunstwerk. Talrijke in goud gewerkte beelden en opschrif ten omgeven hem. Hij werd door de deugdzame gemalin van den H. Stefanuskoningin Gizelavervaardigden wordt den mantel van den H. Stefanus genoemd; doch vele ge schiedschrijvers beweren, dat deze vorst hem nimmer heeft gedragenen hij na zijn dood als eene herinnering aan hem en zijne gemalin, bij de kroonversierselen gevoegd is. Hierbij behoort ook nog het kruis van den H. Stefanus.jHet kruis, dat dien vorst, tegelijk met den apostolischen titel, door paus Sylvester II werd toegezonden, is evenals het vaan del van den H. Stefanus verloren geraakt. Het kruis, dat later den koningen van Hongarije bij de kroning als teeken hunner apostolische waardigheidvolgens een oud gebruik door den jongsten bisschop, te paard werd vooruit gedra gen, is uit den tijd van koning Matthias. Het wordt in de schatkamer van het kapittel te Gran bewaard, evenals het kruis, waarvan de primaat van Hongarije zich bij de kroningsmis als pacificale bedient, en dat een kostbaar kunstwerk is van Italiaansche graveerkunst, uit den tijd van Szelepcsenyi. Bij dit kapittel berust ook nog een derde kruiseveneens een kostbaar kunststukwaarop de koning den eed moet afleggen. De feestelijkheden der kroning heb ben ongeveer op de volgende wijze plaats. Zoodra de dag hiervan bepaald is, begeeft zich eene de putatie, gewoonlijk uit 50 personen bestaandewaarvan de meeste magnaten zijn, tot den koning, om dezen uit te noodigen naar de kroningsplaats te komen. Eene dergelijke deputatie ontvangt den vorst aan de grenzen van het rijk, en, vóór hij zich met zijn gevolg naar de stad begeeft, waar de kroning moet plaats hebben, wordt hij op drie verschillende plaatsen begroetden eersten keer aan de gren zen des rijks, den tweeden keer aan de grenzen der kro- ningsstad, en de derde maal voor de poort, door den ste delijken magistraat, die dan den vorst de sleutels der stad overgeeft. Den daarop volgenden dag opent de koning per soonlijk den landdag, waaraan de koninklijke voorstellen en het kroningsdiploma worden voorgelegd. Dit laatste is het gewichtigste stukwaarbij de koning zich verbindt om in alles de constitutie des lands te volgen, de rechten, vrijheden en voorrechten der natie te beschermen, en zijn woord verpandtdat de Hongaren hem met volle vertrou wen kunnen kronen. De palatijn, of zoo deze afwezig is, de judex curiae, brengt den dag vóór de kroning, met groote plechtigheid, de kroon naar de sacristie der kerk, waar de kroning plaats heeften stelt haar onder militaire bewaking. Op den dag der kroning verzamelen zich de le den van het hooger- en lagerhuis van den landdagde hoog waardigheidsbekleders en de adellijken bij den palatijn; een gedeelte der magnaten begeeft zich naar het paleis des koningsde overigen begeven zich naar de kerk. De koning gaat vervolgens in een plechtigen optocht naar de kerk, waar hij door den rijks-primaat, de hooge kerkvoogdenen de stenden begroet wordt. De primaat houdt vervolgens eene korte toespraak tot den vorst, en geleidt hem naar het koor der kerk, waar een prachtige troon voor den vorst is opgericht. De eigenlijke kroniugsplechtigheden nemen nu een aan vang. De vorst legt de geloofsbelijdenis af, volgens den tekst, in het concilie van Trente vastgesteld, en zweert de katholieke kerk en den godsdienst te verdedigen. Nadat de litanie van alle heiligen gelezen is, zalft de primaat met de H. Olie, den rechter schouder, de borst en den hals van den vorst, wien nu de mantel van den H. Stefanus omgehangen wordt en die op den troon plaats neemt. De primaat, bijgestaan door een aantal bisschoppen en geeste lijken, begint nu de kroningsmis, en aan het epistel ge komen reikt hij het zwaard van den H. Stefanus den vorst LEIDSCH Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.121-. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten vau 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. UITHOOFDE VAN HET PINKSTERFEEST ZAL MAANDAG AVOND DIT BLAD NIET WORDEN UITGEGEVEN.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1