BESTREE, DIITISTE, liepmet een kan in de hand om het voorhoofd van haren echtgenoot onophoudelijk koel te houden. De dag is misschien niet verre meer, waarop de Noord-Duitsche hond zich zal oplossen in een eenig Duitschland. De dagbladen behelzen voortdurend corres pondentie-artikelen uit kleine Duitsche staten, waarin ge zegd wordt, dat eene volkomen annexatie aan Pruisen de voorkeur zou verdienen boven den halfslachtigen toestand in welken tegenwoordig die souvereiniteiten verkeeren. Die staatjes gaan dan ook hun ondergang met rassche schreden te gemoet. De vorsten zijn daarop ten volle voorbereid en zij zien hunne mediatiseering met kalmte komen. Na het verliezen hunner souvereiniteit laten zij de domeinen in familie-vermogen veranderen. Dan zijn ze als particulieren altijd nog rijk genoeg, en voor zooverre ze eenig talent bezitten, kunnen ze voor liefhebberij wetenschap en kunst beoefenen, of eene plaats innemen in het parlement of in het leger. Dr. Nélaton is tot lid der Academie van wetenschap pen benoemd. Frankrijk schijnt van meening te zijn, dat Luxem burg geen lid kan blijven van het tolverbond. Men brengt het haastig vertrek van den koning en de koningin der Belgen uit Parijs in verband met het be richt van den gewelddadigen dood van keizer Maximiliaan. De Engelsche consul-generaal te Bucharest heeft in structie ontvangenom te protesteeren tegen de vervolging der Israëlieten aldaar. Op eene groote reform-demonstratie te Manchester is als programma voor de toekomst aangenomen: 1°. de stem bus 2°. veelvuldiger aftreding en verkiezing van parlements leden meer gelijkheid tusschen 't stemrecht in de burchten en in de graafschappen. In het Londensche kerspel Marylebone is eene mee ting gehouden om te klagen over de moeilijkheden, die door het afschaffen van het //compounding" voor de inzameling der armenbelasting ontstaan zijn. Het recht van vertegenwoordiging in het parlement is aan vier //boroughs" ontnomen, omdat daar bij de laatste ver kiezingen omkoopingen hebben plaats gehad. Zij worden nu bij de graafschappen ingedeeld en aangezien het kiesrecht daar aan andere voorwaarden gebonden is, zoo houden alleen zij op kiezers te zijn, die een perceel bewonen, dat lager dan voor 12 p. st. huurwaarde is aangeslagen. Dr. Play fair, lid van de jury der Parijsche tentoonstel ling klaagt in de Times" zeer over den stilstand van Engeland op industrieel gebied. Yan de 90 klassen op de wereldtentoonstelling zijn er nauwelijks 12 waarin de Engel- schen den boventoon hebben. De paus heeft een openbaar consistorie gehouden dat door al de reeds aangekomen bisschoppen werd bijge woond. Generaal Laluwe heeft op Haïti het voorloopig be stuur ontbonden en sommige leden er van in hechtenis genomen, zich tot dictator opgeworpen en terstond een vaartuig naar Curafao gezonden, om den gewezen keizer Faustin I van daar af te halen, ten einde hem weder op den troon te helpen. Het bericht, dat keizer Maximiliaan en zijne officie ren gefusilleerd zijnwordt van sommige zijden bevestigd. OFFICIEELE BERICHTEN. HEK-IJK. ADVERTENTIEN. is dagelijks te spreken of te ont bieden. Adres Heeregracht, "Wijk YÏII, N°. 783 te Leyden. Yoor een jongeling, zijne lessen buitens huis hebbende, vraagt men medio Septem ber e. k. binnen Leiden Kost, Inwoning, enz., bij burgerlieden, van de P. G. Opgaaf van prijs per maand of per week, vóór den 12den dezer, franco, onder letter IS. aan het Bureau Leidsch Dagblad. Oostenrijk. Het Hongaarsche huis der heeren heeft met eenparige stemmen de resolutiën van het huis der af gevaardigden aangenomen. In het huis van afgevaardigden zijn de wetsontwerpen ingediend, betreffende het inhuldi- dings-diplomade formule van den kronings-eed en de ak ten van abdicatie. Het huldigings-diploma en de formule van den eed hebben den ouden vorm. De hoofdpunten zijn dat de keizer verklaart, dat de abdicatie zijns voorgangers hem sedert 1848 op den troon heeft gebracht, maar dat gewichtige gebeurtenissen de kroning hebben belet. Nu de constitutie hersteld is, kan de kroning plaats hebben. De vorst zweert, dat hij de wettige erfopvolging, de kro ning, de grondwet, de onafhankelijkheid, de vrijheid, de integriteit en de wetten van de Hongaarsche landen zal handhaven. Hij belooft de integreerende gedeelten bij Hon garije in te lijven. Hongarije wordt verklaard te zijn een electief koninkrijk. Ingeval het huis Habsburg uitstierf, zouden zijne opvolgers verplicht zijn een gelijksoortig hul digings-diploma uit te vaardigen en trouw te zweren aan de wetten van Hongarije. Frankrijk. De Fransche bladen schijnen tegenwoordig vol te zijn van berichten, die in verband staan met het verblijf van den czar van Rusland te Parijs. Zij herinneren dat czar Peter de G-roote in het jaar 1717 omstreeks drie maanden te Parijs vertoefd heeft, en dat sedert het jaar 1814 geen souverein van Rusland de gast van het Fransche hof is geweest. Zij vermelden dat de vorst met zijne beide zonen Zaterdag de voorstelling van Offenbach's operette: //De groothertogin van Gerolstein", in het theatre des Va riétés heeft bijgewoond, en dat hij reeds te Keulen per telegram zijne loge genomen had. Zij verhalen dat, toen de czar de Champ Elysées naderdeeen lid van het wetgevend lichaam voorsloeg de vergadering te schorsen om den vreemden vorst te zien, en dat de voorzitter met veront waardiging dit kinderachtig voorstel afweesterwijl hij wees op de ernstige plichten der volksvertegenwoordiging. Zij meenen eindelijk te weten, dat keizer Napoleon met zijn hooggeplaatsten gast een bezoek aan de haven van Cherbourg zal brengenwaar het Russisch gepantserd eska - der zich den 5den of 6den Juni met het Fransche moet vereenigen. Engeland. Bij gelegenheid dat het Hendon-dock te Sun derland zal geopend worden, zal de Nederl. regeering daar waarschijnlijk een of twee oorlogschepen heenzenden. Italië. De minister van financiën, de heer Ferrara, heeft aan de Kamer de overeenkomst medegedeeld ter zake van de kerkelijke goederengesloten met het huis Erlanger van Parijs en Frankforten het huis Schroder te Londen. Amerika. In Chili zijn de verkiezingen bijna allen naar den zin der bestaande regeering uitgevallen. Aan vrede met Spanje werd niet gedacht. De republiek Peru is ten prooi aan binnenlandsche onlusten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligtingtot het doen her ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en ge- wigten, benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der ge melde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lo kaal van den IJk, op de Breêstraat, in het Stadhuis; zullende daartoe tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk II, van den 4 tot den 6 Junij. III, van den 7 tot den 13 Junij. IV, van den 14 tot den 20 Junij. V, van den 21 tot den 26 Junij. VI, van den 27 Junij tot den 5 Julij. VII, van den 9 tot den 17 Julij. VIII, van den 18 tot den 24 Julij. de Buitenwijk, van den 25 tot den 31 Julij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zou- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt dat tot jaarletter gedurende 1867 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter X. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN gezien arti kel 12, le alin., der Verordening van 2 Julij 1866 (Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Gemeente blad n°. 25); Doen te wetendat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor meer uit gebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse, voor joDgens, aan het schoolgebouw op de Aalmarkt; voor die der le klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breêstraat, tegenover het Stadhuis; voor die der 2e klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pie terskerkstraat; voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breê straat, naast de Waalsche kerk; en wel van den 3den tot en met den 15den Junij ek., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaturdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3