BINNENLAND. BUITEN LA N D. LEIDEN, 5 Juni. De minister van financiënvoortzettende het beheer over de stichting van Clara Jansdr. van Sparivoude, ten jare 1615 opgebracht ter weeskamer van Delft; in aanmerking nemende, dat eerlang de begeving zal moeten plaats heb ben van eene der studiebeurzendieelk ten bedrage van ƒ150 'sjaars, uit de gelden van voornoemde stichting wor den gekweten, roept op de ouders of voogden van zooda nige jonge lieden, die zich voorstellen met 1°. September eerstkomende aan de hoogeschool te Leiden hunne voor bereidende studiën, gevorderd tot opleiding in het predik ambt, aan te vangen, om, voor zooverre zij meenen dat hunne kinderen of pupillen in de termen verkeeren om op ondersteuning tijdens hun verblijf aan de hoogeschool aan spraak te kunnen makenzich vóór 15 Juli eerstkomende aan te melden. De voorwaarden zijn opgegeven in de Staats courant van 2 Juni. De catalogus der 1ste algem. tentoonstelling van werk stukken, vervaardigd door Nederlandsche werklieden, die tot 30 Juni geopend blijft, bevat 321 nummers, verdeeld onder de volgende rubrieken: werktuigen, meubelenschil der- en lakwerk, timmerwerk, scheepsbouw, steen-, beeld houw- en snijwerk, zilverwerk, bind- en kartonwerkgra veerwerk behangerswerkpassement- en borduurwerken kuip- en mandenwerk, voorwerpen van algem. aard, schil derijen en teekeningen. Maandag, na afloop der zitting van de Tweede Ka mer, heeft de staatscommissie, belast met het onderzoek naar het drinkwater, onder voorzitterschap van Z. Exc. den min. van binnenlandsche zakenaan diens departement eene vergadering gehouden. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrij dag 9 dezer niet plaats hebben. De algemeene vergadering van het Nederl. Onder wijzers-Genootschap zal te Amsterdam gehouden worden van Dinsdag 9 Juli tot Zaterdag 13 Juli a. s., in het Pa- lëis voor Volksvlijt, en de feestrede van het 25jarig bestaan des genootschaps in de Amstelkerkdoor den heer A. van Otterloovoorzitter van het hoofdbestuur. De feestelijk heden zullen o. a. bestaan in eene matinee musicale door het orkest van het paleiswaarbij dames tegen een entrée- prijs toegang hebben; in een avondtochtje per stoomboot op den Amstelook met damesin een diner in het Paleis voor Volksvlijt; in een uitstapje van de afgevaardigden en leden des genootschaps naar Holland op zijn Smalst en het Bloemendaalsche bosch, waar een diner champêtre zal ge geven worden. Alles, wat dit uitstapje betreft, heeft plaats buiten bezwaar van de beurs der deelnemers. De Ned. Stoompost treedt in eene vergelijking van de prijzen, die voor het personenvervoer langs de spoor wegen in België en die in Nederland betaald worden. In België was vroeger het tarief 86 en 4 centimes per kilometer voor de drie klassen respectievelijk met bijvoe ging van 25 pet. voor expres-treinen. Het nieuwe tarief is berekend naar lieues, ieder van 5000 Ned. ellen of circa een uur gaans. Van een tot tien lieues betaalt men nu 30, 20 en 15 centimes per lieue.voor de daarop volgende tien lieues dus van elf tot twintig 15, 10 en 7£ per lieue; en boven de twintig lieues 10, 1\ en 5 per lieue. Derde klasse rij tuigen zijn er bij alle treinen en de extra-vracht voor expres-treinen is gereduceerd tot 20 pet. Een reizigerdie 30 uren gaans aflegtbetaalt in België lste kl. 2de kl. 3de kl. naar het Belgisch tarief 2.61s ƒ1.78 ƒ1.30, en in Nederland Nederlandsch tarief//7.50 //5.25 3,75. Zijn erzoo vraagt de Stoompostnog commentariën noodig om te verklarenvan waar het komtdat onze staats- en centraal-spoorwegen ƒ8 a ƒ9 per kilometer en per dag ontvangen Men neme toch eens een kijkje in de organi satie en de tarieven der spoorwegen onzer buren. De heer J. H. Krelage, bloemist te Haarlem, is be noemd tot honorairlid van de Antwerpsche Société d'hor- ticulture. Het schip Kai-Yoo-Mar, hier te lande gebouwd, is den 13den April in den besten staat te Yokohama aan gekomen. In de omstreken van Gouda worden de stallen met het meeste succes, gedesinfecteerd met gedreven gas vlammen. Morgen zal te Dalfsen voor het eerst eene boter markt plaats hebben, die voortaan wekelijks gehouden zal worden. Op de Pinkster-paardenmarkt zijn te Utrecht we der paarden voor Eransche rekening aangekocht. Te Prinsenhage heeft in de vorige week een con cours plaats gehad van het handboogschutters-gezelschap Amicitia. Aan den wedstrijd hebben 39 gezelschappen deel genomen. De heer Van Wicheren te Leeuwarden heeft een prachtig portret voltooid van Z. M. den koning, dat be stemd is voor het St.-Anthonie-gasthuis. De uitvoering en het koloriet worden zeer geroemd. Het schijnt dat het plan tot het aanleggen van een spoorweg van Harlingen naar Heerenveen over Witmar- sum, BolswardSneek en Joure kans heeft van te zullen slagen. Konden we dit ook maar zeggen van de geprojec teerde lijn LeidenWoerden Op het muziekfeest te Arnhem, waarvan wij weken geleden reeds het programma mededeelden, zal een nieuw toonwerk van Julius Otto Grimm, //An die Musik", wor den uitgevoerd. Grimm is uit Duitsche ouders in Lijfland geboren, en sedert 1860 orkest-directeur te Munster. In Duitschland wordt deze compositie zeer geroemd. De commissie te Utrecht tot het zenden van in- dustrieelen en werklieden naar de Parijsche tentoonstelling heeft thans eene circulaire rondgezonden. De commissie heeft gemeend de bezoekers der tentoonstelling door hare tus- schenkomst te moeten verdeelen in twee categorieën of klassenen onder de eerste klasse te begrijpenkleine industrieel enmeesterknechtsenz." en onder de tweede categorieambachtslieden", allen evenwel zoodanige lie den diezoowel door hun gedrag als hunne bekwaamheid zekerheid geven die onderscheiding waardig te zijn en daardoor het nut, dat hun bezoek der tentoonstelling voor onze nijverheid hebben kan, eenigszins waarborgen. Elke bijdrage, hoe gering ook, zal gaarne in ontvangst worden genomen. Wie eene bijdrage geeft van 50, zal daarvoor het recht hebben een persoon aan te wijzen voor de eerste, wie 25 geeft kan een persoon voor de tweede categorie aanwijzen. Indien de bijdragen niet ge noegzaam mochten zijn om alle aangewezenen 8 dagen reis- en verblijfkosten te gevendan zalna bepaald te heb ben voor hoeveel personen de som voldoende is, dat getal bij loting worden aangewezen. De reis zal onder goed ge leide plaats hebben. Baron August von Stolle is uit de gevangenis ont vlucht. De politie in Hanover looft 25 thalers uit aan hem, die omtrent deze vlucht bijzonderheden kan mede- deelen. Maandag zijn te Berlijn gekomen de president-minis ters van Wurtemberg, Beieren, Hessen en Baden, ten einde, vóór het vertrek van den koning en van graaf Von Bismarck naar Parijsde beraamde tolconferentie bij te wo nen. Zij zijn in den namiddag door den koning ontvangen. Men rekende dat de koning hedennamiddag om 10 m. vóór halfvijf te Parijs zou aankomen. De reis door België zal incog nito plaats hebben. De geheimraad Dr. Stieberde directeur van politie Sigfried en de raad van politie Goldheim zul len deel uitmaken van 's konings gevolg. Te Ems heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Graaf Von Kielmannseggeop zijn landgoedhet slot Stein in Nassau, resideerendemaakte met zijne vrouw een rijtoer en mende zelf van den hoogen bok. Dicht bij Ems schrik ten de paarden voor een kar en gingen op hol. De graaf bezeerde zich zoodanig aan het hoofddat hij eergisteren nacht onder hevige smarten overleden is. De koetsier is ook gekwetst, het rijtuig geheel verbrijzeld en de paarden zijn doodalleen de gravin is als door een wonder ongedeerd gebleven. De verongelukte werd op een baar van Dausenau naar Nassau gedragen, terwijl de gravin er te voet naast Bij koninkl. besl. zijn pensioenen verleend ten laste van den staat aan: J. H. Philipse, emeritus hooglecraar in de rechtsgel. fac. aan de hooge- sehool te Groningen, van ƒ2750; en verder aan A. Keeris, gewezen hoofdonderw. te Spoordonk, gem. Oirschot; A. Scheer, gewezen hoofd onderw. te Giesen Nieuwkerk; W. Wagenaar, gewezen hoofdonderw. te Loosdrecht; R. Tijhof gewezen hoofdonderw. te Raalte. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des na middags te 5 uren 64°, des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 54°, Wind: W. Woensdag morgen te 5 uren 54°, Z. W., te 8 nren 60°, 's middags te 12 uren 67°, 's namiddags te 4 uren 62°, Z. W. Belgie. Zondag heeft te Brussel de algemeene vergade ring plaats gehad der internationale vereeniging. Het voor stel van den heer Lacroix, om de bijeenkomst dit jaar te Brussel te houden, is aangenomen. Het schijnt nog niet zeker of men op de medewerking van het stedelijk be stuur zal kunnen rekenen, om dat besluit ten uitvoer te brengen. Pbtjisen. De kamerheer, graaf Linsingen heeft van den generaal-gouverneur van Hanover verlof gekregen om naar Hietzing te reizenten einde met koning Georg te onder handelen over het vertrek der koningin Marie.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2