Donderdag 6 Juni. i\°. 2245. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u,; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 a. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 4—6 uren; van 's Rijks,Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84van de Hypoth. en het Kadaster van 94. Engeland. Langzamerhand zal Engeland in het bezit van zijn nieuwen reform-bill geraken, en de heer Disraëli zal zich weldra de eer van dien triumf kunnen geven als hij daarbij maar niet vergeet, dat het met loven en bieden, of liever met draaien, schikken en wenden gegaan is. Den 28sten Mei is het eerste en voornaamste hoofd stuk vastgesteld, en is voor de graafschappen de census van 12 p. st. als maximum aangenomenterwijl in de bo roughs", waar het stemrecht anders geregeld is, de instel ling der compound-householders" is opgeheven, en ieder huurder, die zijne armenbelasting persoonlijk betaalt, voortaan kiezer zal zijn. Niemand zal het betreuren dat wij voortaan den wonderlijken naam van //compound-house holder" moeten missen, maar toch zal men het niet wraken» dat wij, bij gelegenheid van den uitvaart dier zoo eigen aardige Engelsche instelling, eene kleine necrologie geven en onzen lezers in weinige woorden trachten duidelijk te maken, waarover men in den laatsten tijd in Engeland zoo hevig gestreden heeft, en wat men eindelijk heeft af geschaft. Ieder huurder moetnaar gelang der waarde van het huis dat hij bewoont, een zeker aandeel betalen in de armenbelasting. Maar aangezien er nu onder die huurders zijn, die geregeld, anderen die slecht, nog weder anderen die in het geheel niet betalen, zoo verzocht de gemeente, om zeker te zijn alles op zijn tijd te krijgendikwijls den eige naar van al die huizende belasting voor zijne huurders te voldoenterwijl het hem dan vrijstond den huurprijs van al die woningen te verhoogen met de waarde der verschuldigde belasting. Omdat nu evenwel de //landlord", door in die schikking toe te stemmen, de risico op zich nam, die kon voortvloeien uit het slecht-betalen of niet-betalen van som mige huurders, zoo stond de gemeente hem eene korting toe van 25 pet. "Was hij dus eigenaar van 20 huizen, die elk 1 p. st. in de belasting schuldig warendan betaalde hij in plaats van 20 p. st. slechts 15 p. st. aan de gemeente. Deze schikking heette //compounding", en zijvoor wie de //landlord" de belasting betaalde, droegen den naam van //com pound-householders." Niet alleen de gemeente, ook de huurders waren zeer ingenomen met dat gebruik. Het was hun gemakkelijker den //landlord" wekelijks eene kleinigheid meer te betalendan de belastingsom gereed te hebben, wanneer de ontvanger goed mocht vinden dien van hen te eischen. Maar nu was het de vraag, of men aan deze soort van //householders" het kiesrecht kon geven. Disraëli be weerde dat men hen niet kon gelijk stellen met hendie persoonlijk hunne belasting betaalden, aangezien de kor ting van 25 pet., ten gunste van den //landlord", maakte, dat deze den huurprijs wel een weinig verhoogde, maar niet zooveel, dat de volle waarde der belasting daarin be grepen was. Hij stelde dus voor, de //compound-householders" alleen op die voorwaarde tot het stemrecht toe te laten, dat hunne belasting met 25 pet. verhoogd werd. Wilden zij zich hieraan niet onderwerpendan konden zij hunnen //landlord" mededeelendat zij liever zelve hunne belasting betaalden en van het //compounding" afzagen. De liberalen begrepen evenwel, dat deze bepaling geheel ten nadeele der huurders was, en dat de regeering dezen zoodoende een recht ontnamdat zij hun schijnbaar gaf. Want vooreerst bewees Gladstone (en ten laatste kon ook Disraëli het niet loochenen), dat de waarde der belasting over het geheel genomen, ten volle in den huurprijs begrepen was en dus de korting van 25 pet. geheel en al ten voordeele van den //landlord" kwam. Ten andere was het duidelijk, dat geen huurder gaarne in moeilijkheden met zijn eigenaar wilde gerakenhetgeen toch onvermijde lijk zou zijn, indien hij dezen verklaarde, liever zelf zijne belasting te willen betalenwant zoodoende zou het //com-» pounding" alleen nog blijven bestaan voor de //househol ders" die slecht betaalden, en de //landlord" zou er bij ver liezen. De liberale partij begon dan ook met dit voorstel af t« wijzen. Yerder stelde de heer Hodgkinson een amendement voor, om dan liever de geheele instelling der //compouu- ding-householders" op te heffen. Hierdoor zou ieder huur der genoodzaakt zijn, zijne belasting persoonlijk te voldoen, niemand zou dus in ongelegenheden met den //landlord" komen door hem het //compounding" op te zeggen, en ieder die zijne belasting persoonlijk betaalde, zou kiezer zijn. Wel werden de huurders van het gemak der vroegere schikking en de //landlord" van het voordeel der korting van 25 pet. beroofd; maar behalve dat dit voordeel niet altijd rechtmatig was, had de eigenaar nu ook de risico niet van het slecht-betalen zijner huurdersen de gemeente nam weder de moeite op zichde belasting bij stukjes en beet jes te innen. Zoo gaf ieder wat toe. Dit amendement nu nam de heer Disraëli na eenig aarzelen overen het Huis aarzelde in het geheel niet het aan te nemen. LEIDSCH Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten Tan 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1