BUITENLAND. Duitschland. Saksen-MeiningenAnhalt-Dessau en Lu- beck hebben de bondsconstitutie aangenomen. De belangrijkste wolmarkten in PruisenSaksen Thuringen en Mecklenburg zullen gehouden worden van 5 tot 8 Juni in Breslau, van 6 tot 7 in G-era, van 10 tot 13 in Wismar, den llden te Bautzen, van 11 tot 13 in Posen, van 12 tot 13 in Dresden, den 12den in Stral- sund, van 14 tot 15 te Leipzig, van 14 tot 16 te Lands berg, van 16 tot 19 te Stettin, van 19 tot 24in Berlijn, van 24 tot 26 te Güstrow. Prttisen. Men beweert dat Em. de Girardin dagelijks 1000 frs. ontving van den ex-koning van Hanover, om in zijn blad polemiek te voeren tegen Pruisen. Huiszoe kingen en arrestatiën worden te Hanover steeds voortge zet. Yele aanzienlijken verlaten het land. De Eransche gezantde heer Benedettiis naar Pa rijs vertrokken. Prins Oscar van Zweden is naar Stockholm vertrok ken, na den czar ontmoet te hebben. Op het paleis te Potsdam hadden langdurige confe- rentiën plaats tusschen den koning, den czar, prins Gort- schakoff en graaf Yon Bismarck. Het huis der afgevaardigden heeft de bondscon stitutie aangenomen met 127 tegen 93 stemmen. De dringende uitnoodigiug van Napoleon aan den ko ning is geschied op verlangen van den czar, die te zamen met zijn oom te Parijs wil zijn. Yon Bismarck is reeds vertrokken, de koning volgt morgen. Wat door de mach tigste vorsten van Europa en hunne ministers zal bespro ken worden, moet de tijd leeren. De redacteur van de Kladderadatsch is tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij de orde der Jezuïeten bespottelijk heeft gemaakt. In Juli zullen de verkiezingen voor den rijksdag plaats hebben. De bondsraad komt 1 Aug., de rijksdag 1 Sept. bijeen. Oostenrijk. De keizer zal tusschen 30 Juni en 10 Juli naar Parijs vertrekken. De aartshertogin Mathilde neemt in beterschap toe. Het kabinet heeft van den gezant te Washington bericht ontvangen van de gevangenneming van keizer Maximiliaan. In het ontwerp-adres van het huis der afgevaardig den wordt o. a. gezegdOostenrijk heeft vrede noodig bin nen en buiten. De waarde der gelukkige stappen, welke de keizerlijke regeering tot behoud van den Europeeschen vrede heeft ondernomen, wordt verhoogd door de verkla ring des keizers, dat hem alle gedachte aan wedervergel ding vreemd is. Oostenrijk bevindt zich op een keerpunt, dat voor de gansche toekomst over zijn bestaan moet be slissen. Meermalen is in den laatsten tijd gesproken over groote aankoopen van paarden in Oostenrijk voor buiten- landsche rekening. Erankrijk heeft 2500 paarden gekocht; in 't geheel bedragen zijne bestellingen 3000 paarden400 stuks zijn afgeleverd. Pruisen heeft van zijn kant contrac ten gesloten voor de levering van 6000 paardendie reeds bezorgd zijn. In Tyrol is onlangs bij heldere maneschijn eene re genboog waargenomen, zoo prachtig als niemand zich her inneren kon ooit gezien te hebben. Een Weener blad beweert, dat het verval van den staat met rassche schreden voorwaarts ijlt. Het schat 't deficit van dit jaar op 72 millioen. De keizer is eergisteren te Pesth gekomen. Erankrijk. De czar van Busland is werkelijk Zaterdag te halfvijf te Parijs aangekomen, vergezeld van de beide grootvorsten. Keizer Napoleon heeft hem de hand gedrukt. Daarop heeft zich de stoet naar de Tuilerieën begevenen daarbij zorgvuldig den Boulevard Sébastopol vermeden, om den czar onaangename herinneringen te besparen. De bisschop van Poitiers heeft bij mandement ver kondigd, dat de groote vergadering van bisschoppen te Home geenszins eene kerkvergadering zal wezen, en dus niet tot behandeling van punten der geloofsleer zal dienen. In den //Cercle international" op het Champ de Mars liggen lijsten ter teekening tot adhaesie aan een permanent internationaal vredesverbond. Seeds vindt men er de namen van den beroemden chemist baron Liebig, den economist Michel ChevalierCharles DollfersMartin Paschoud en anderen. Italië. De huwelijksinzegening van prins Amadeus en de vorstin Delia Cisterna heeft 30 Mei plaats gehad in de koninkl. slotkapel te Turyn. Het burgerlijk huwelijk werd voltrokken door Casati, president van den senaat, het kerkelijk door mgr. Ricordie, aartsbisschop van Turyn. Eïïsland. De grootvorst-troonoprolger is van Kopen hagen over Lubeck en Keulen te Parijs aangekomen. De universiteit te Warschau zal in eene Slavische veranderd worden. Amerika. De voornaamste landen waarin thans nog de slavernij bestaat zijn Cuba en Brazilië. In het eerste land be dragen de slaven 43 pet. der bevolking. In Brazilië bestaat nog 1/3 gedeelte der inwoners uit slaven. Eerlang zal echter in het keizerrijk een wetsontwerp tot vrijmaking der slaven in behandeling komen. De voornaamste bepalingen der voor dracht komen hierop neer: De slavernij zal in het jaar 1900 geheel en al in Brazilië zijn afgeschaft. De staat zal hen, die in dat jaar nog slaven bezitten, voor de vrijma king daarvan schadeloos stellen. De kinderen, die midde lerwijl uit slaven geboren worden, zullen van den dag der uitvaardiging van de wet vrij zijn. De staat zal een fonds stichten, door middel waarvan elk jaar een zekér aantal slaven vrijgekocht zal worden, zoodat de trapsgewijze af schaffing reeds dadelijk in werking zal treden. Voorts zal eene rechtbank van emancipatie worden opgericht, om de uitvoering der wet te verzekeren. De verhuizing der Ieren naar Amerika neemt gedu rig toe. Yan één landgoed, waarop 150 pachters waren, zijn er 72 vertrokken. GEVEILDE PERCEELEN. OFFICIEELE BERICHTEN. ACADEMIE. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 3 Juni. Na mededeeling door den voorzitter van verschillende inge komen missiveswaaronder eene van den min. van buitenl. za ken ten geleide van een afschrift van het tractaatte Londen gesloten tot herziening van het tractaat van 1839, vroeg de heer Van der Maesen het woord, om den min. van binnenl. zaken te verzoeken dat deze aan diens ambtgenoot voor buitenl. zaken de overlegging aan de Kamer zou vragen van het Pro tocol en van de gevoerde correspondentie nopens dat trac taat. De min. van binnenl. zaken wenschte liever dat men dit verzoek rechtstreeksch deed aan zijn ambtgenoot. De heer Van der Maesen meende, dat de parlementaire wellevendheid medebracht, dat een min. de tolk zou wezen van een verzoek, gericht aan een niet-tegenwoordig zijnden ambtgenoot. Op voor stel des voorzitters werd besloten het doen der vragen aan den min. van buitenl. in de volgende vergadering aan de orde te stellen en aan dien min. daarvan kennis te geven. Daarna voortzetting der beraadslagingen over het wetsont werp en wel over het door den heer Geertsema nieuw voorge steld art. 238waarover de stemmen hebben gestaakt. De HH. Van LyndenJ. K. van GoltsteinBergman, Saaymans Vader en de min. bestrijden het stelsel-Geertsemadat verdedigd wordt door den voorzitter en de HH. Godefroi en Thorbecke. In stemming gebracht wordt .het 'art.-Geertsema, aangenomen met 40 tegen 30 stemmen, waardoor het beginsel van appèl is aangenomen. De min. van binnenl. zaken heeft zoodanige wijzi gingen in het oorspronkelijk ontwerp gebrachtdat dit appèl bij de rechtbank plaats hebbe. De voorzitter stelde voor, die wijzi gingen te doen drukken en de beraadslagingen daarover op morgen te bepalen. Na discussie aangenomen met 54 tegen 13 stemmen. Op voorstel des voorzitters zullen 8 en de overgangsbepalin gen nu nog worden behandeld. Art. 262263 en 264 zijn goed gekeurd. Op voorstel van den heer Van Delden wordt besloten art. 270 vóór art. 265 te behandelen. Op art. 270 stelt de heer Van Delden een amend, voor, het tijdstip van invoering te bepalen op 1 Mei 1868 in plaats van 1 Augustus 1867. Het amend, wordt verworpen met 38 tegen 29 3temmenen het art. goedgekeurd. Artt. 266269 goedgekeurd;art. 268 na discussie met 48 tegen 19 stemmen. Morgen Jdiscussit over de artt. 238261. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op 1 Juni: Een perceel teelland genaamd de Coëbel. Koopster Vrouwe M. C. v»u Bergen, weduwe van Mr. G. P. van Outeren, onder Voorschoten, voor 2450. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 2den Juni 1807. G. H. Jansen jm. 27 j. en H. A. H. Wallaart jd. 24 j. W. Mejjeringh wedr. 46 j. en B. Stuivinga jd. 26 j. A. Nieuwenhuizen wedr. 27 j. en J. Langebroek jd. 31 j. J. H. Hensing jm. 23 j. en H. J. Houps jd. 24 j. Heden promoveerde in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren de heer H. Smits, geb. te Gouda, met een dissertatie, getiteld „Continens Rei Per- sieas, quae pertinent ad Graecos.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3